Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Umanitare (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5050)
-   -   Grup de rugaciune (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15198)

Geo_Geo79 18.06.2013 17:07:53

Problema rezolvata

cristiboss56 09.08.2013 21:09:58

Mesaj sters !

Geo_Geo79 09.08.2013 21:44:21

..........am gresit

tabitha 09.08.2013 21:47:30

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 529796)
Incepand din data de 16 august ma retrag din acest grup datorita atitudinii ostile a userului dobrin7m ( http://www.crestinortodox.ro/forum/s...?t=1250&page=3 ) care face parte din acest grup !
Regret si voi fi alaturi de voi din afara acestui grup , dar nu pot sa continui in aceasta atmosfera de ura si batjocura !
Decizia mea este definitiva !
Doamne ajuta !

Cristian, las-o în plata Domnului !

dobrin7m 10.08.2013 01:18:43

Citat:

În prealabil postat de mirela.t (Post 529809)
Cristian, las-o în plata Domnului !

Ia sa vorbim un pic de vorba asta :Las-o in plata Domnului.

Noi oamenii nu stiu de ce avem o perceptie negativa despre aceasta vorba, dar totusi se pare ca perceptia vine din nestiinta unora care spun dar habar nu au ce spun. Si astfel ei nici nu gandesc ca ceea ce spun de fapt este ceea ce toti ar cam trebui sa facem. Da, ar trebui sa lasam oamenii in plata lui Dumnezeu.
Insa noua nu ne prea place asta. Ca noi vrem sa facem platile oamenilor. Si ne repezim sa facem plati in fiecare zi. Insa nu ne dam nicicum seama ca habar nu avem sa facem platile corect.
si asa ajungem sa platim altora mai mult decat merita, altora mai putin decat merita si altora chiar deloc. asa un dezechilibru nemaivazut ca aici intre platile oamenilor rar mai este. parca si animalele macar ca nu au ratiune, isi fac platile mai corect.
La unii facem plati dupa placeri, la altii dupa interese, unora le platim ca ne gadila placut auzul, altora le platim ca ne gadila placut simturile, unora le platim ca nu avem ce face, ca suntem nevoiti ca sa spun asa, si uite tot asa, facem plati in fiecare zi continuu oamenilor, furand astfel acest drept care i se cuvine lui Dumnezeu.
Ceea ce e mai grav ca nici macar nu mai avem teama asta de plata in fata Domnului, pai cum sa o mai avem cand noi trimitem in plata Domnului fara ca macar sa stim ce facem. a devenit o bagatela, ce mai. Ba o spunem si cu naduf cand o spunem ca si cum ne e ciuda ca nu mai putem sa ii platim si trebuie sa il trimitem la Domnul sa ii plateasca. ei asta cu naduful se intampla cand vrem sa platim in sensul cel rau. Ca se poate plati si bine si rau. Adica daca ne place de cineva platim in bine, daca nu ne place, platim in rau, sau cum spune romanul: las ca ti-o platesc eu.
Deci mai Mirela in cazul asta naduful asta era, ai renuntat la acest las ca ti-o platesc eu in favoarea lui Dumnezeu.

Cel mai bine este sa lasam oamenii in plata lui Dumnezeu cu bune si cu rele si noua sa ne fie gandul la plata noastra insine in fata lui Dumnezeu. Nu crezi? ca daca ai in fata ochilor in fiece clipa momentul judecatii cand vom plati Domnului pentru toate cate le facem atunci cu atat vom fi mai constienti ca e bine sa lasam oamenii sa plateasca in fata Domnului si nu a noastra.

dobrin7m 10.08.2013 01:31:16

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 529796)
Incepand din data de 16 august ma retrag din acest grup datorita atitudinii ostile a userului dobrin7m ( http://www.crestinortodox.ro/forum/s...?t=1250&page=3 ) care face parte din acest grup !
Regret si voi fi alaturi de voi din afara acestui grup , dar nu pot sa continui in aceasta atmosfera de ura si batjocura !
Decizia mea este definitiva !
Doamne ajuta !

Imi iau jucariile si plec, ca eu sunt buna , iubitoare si respectuoasa nu ca altcineva.
drept pentru care eu nu ma mai rog aici ca se roaga si altcineva.
si unde se roaga altcineva nu pot sa ma rog si eu , ca eu sunt curat nu ca altcineva murdar.

ca eu pot sa ma rog cu catolicii si eterodocsii dar cu pacatosii mei de ortodocsi nu pot ca ma pateaza ca eu sunt curat si nu pot sa stau la un loc cu pacatosii murdari si rai, care fac atmosfera de ura si de batjocura. da eu nu ma plang aici, nu, nu ma victimizez, nu, eu doar sunt suparat ca este altcineva aici care nu e bun, nu e la nivelul meu si atunci ce sa fac, regret dar e decizie definitiva, ca nu pot, sa ma rog cu acest user ca om nu il pot numi. ca eu stiu ce inseamna om, pe cand acesta habar nu are ce inseamna sa fii om. asa ca sa ma credeti pe cuvant ca e doar un user si atat.

sa nu va rugati de mine, nu ,nu , e definitiv, am hotarat, in atmosfera de ura si batjocura eu nu stau. mai ales ca este o spoiala de crestin, o spoiala, nu ca mine crestin pur si curat.

"Hristos S-a aratat in aceasta lume ca prieten al pacatosilor: “N-am venit pentru cei drepti, ci pentru cei pacatosi, ca nu cei sanatosi au nevoie de doctor, ci cei bolnavi”. Plecand de la aceste cuvinte nu putem sa nu ne intrebam: oare pe Dumnezeu nu-L intereseaza decat o categorie de oameni?

Raspunsul sta in adevarul ca pentru Dumnezeu nu exista “o parte”, ci numai intregul. Hristos a venit pentru intreg neamul omenesc, a venit sa vindece firea omeneasca. Asta inseamna ca in fata lui Dumnezeu nimeni nu este drept. Nimeni nu a marturisit si nici nu poate spune ca se poate mantui fara Hristos.

Noi ne consideram drepti, raportandu-ne la cei din jur. Dar aceasta raportare nu face decat sa ne asemene fariseului, care ii multumea lui Dumnezeu ca nu se aseamana cu ceilalti oameni: rapitori, nedrepti, etc. Sigur, poti sa nu fi rapitor si nedrept, insa pacatele nu se rezuma doar la cele amintite. Ce inseamna a te considera drept? Inseamna a le descoperi semenilor mandria."

http://www.crestinortodox.ro/editori...lor-99107.html

Iata ca se contureaza o intrebare :
atunci cum suntem noi daca nu avem puterea sa ne rugam alaturi de pacatosi?

tabitha 10.08.2013 04:22:06

Parcă ziceați că v-ați cerut iertare unul altuia. Nu prea se cunoaște din ceea ce postați.

Geo_Geo79 10.08.2013 10:48:41

Propun sa nu mai intram pe forum pe perioada postului.:25::25::25:

dobrin7m 10.08.2013 13:57:52

Citat:

În prealabil postat de mirela.t (Post 529874)
Parcă ziceați că v-ați cerut iertare unul altuia. Nu prea se cunoaște din ceea ce postați.

pai ce sa-i faci Mirela unul dintre noi mai mereu uita. Nu ai vazut? Cica veni aici sa se supere pe sat, deci nu ma mai rog pentru bolnavi , oropsiti, saraci si in suferinta cu voi impreuna ca nu imi place ca intre voi e un pacatos nenorocit. AFARA CU NENOROCITUL SI PACATOSUL ca sa ma pot ruga si eu aici.

Marcel_Ionut 10.08.2013 14:40:17

Va rog sa ma scoateti de pe lista de rugaciune, fiindca cred ca sunt altii care o duc mult mai rau decat mine, cand m-am uitat pe lista voastra, si am vazut diferitele boli, am zis ca eu traiesc regeste. Asa va rog sa ma scoateti si sa puneti oamenii care cu adevarat sufera


Ora este GMT +3. Ora este acum 03:32:25.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.