Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Sectiune dedicata profesorilor de religie (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5062)
-   -   Religia nu mai este obligatorie in scoala (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17521)

Inorogul 14.11.2014 17:24:32

Citat:

În prealabil postat de fallen (Post 572605)
Daca renuntarea la credinta ar fi o solutie pt a scapa si de remuscarile care le ai dupa in avort sau maimulte, chiar si dupa ani de zile..

Remuscarile de dupa avort nu le au doar crestin-ortodocsii. Stiai? Ti-ai pus intrebarea de ce nu au doar crestinii ortodocsi, care isi iau seva moralitatii direct de la adevaratul Dumnezeu, remuscari dupa ce avorteaza? De ce au remuscari si nenorocitii care nu stiu adevarul despre Hristos sau Dumnezeul crestin-ortodox?

Monnis 14.11.2014 17:31:18

Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 572602)
Nu improsc cu ura. Parera mea!
Misto asta cu copilul. De unde ai stiut ca nu imi petrec timpul cu el si ca, atunci cand nu scriu aici, il sodomizez, special ca sa nu il umplu cu bucurie si pace, asa cum imi recomanzi tu?

Poti sa te retragi civilizat de pe forum, nu e nevoie sa apelezi la astfel de fraze.

Ioan_Cezar 14.11.2014 17:37:15

Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 572608)
De ce au remuscari si nenorocitii care nu stiu adevarul despre Hristos sau Dumnezeul crestin-ortodox?

Pentru că chipul lui Dumnezeu e în cele dinlăuntru ale fiecărui suflet omenesc.
Dă-ți seama, omule, că și înlăuntrul tău e pecetea lui Hristos! Încetează să îți mai negi natura proprie!
Caută să o contactezi, să faci priză la miezul tău cel mai personal și mai propriu, dincolo de orice contrafacere a duhurilor rătăcite și risipitoare ale minților noastre de oameni ai veacului ăstuia înfumurat...

Mihailc 14.11.2014 17:40:06

Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 572606)
Stiu ce fac dar nu inteleg de ce s-ar potrivi in contextul dat o astfel de comparatie.

Ar trebui sa-mi fie rusine pt. ca m-am mastrubat la viata mea? Dimpotriva, ar trebui sa fiu mandru si sa oganizez o parada a mastrubatorilor? Sunt un pacatos?
Serios, nu inteleg unde bati.

Se potrivește, cu condiția să fii cinstit cu tine însuți. Și să vezi că siguranța ta este tot atât de validă logic precum a struțului care se simte cu toată făptura adăpostită de o amenințare iminentă doar pentru că și-a ascuns capul în țărână.

Nu trebuie să-ți fie rușine în fața noastră, nici măcar în fața lui Dumnezeu (dacă nu crezi în El), însă când îți privești copilul în ochi, da, trebuie să rușine, o rușine infinită!

Inorogul 14.11.2014 17:41:45

Citat:

În prealabil postat de Monnis (Post 572609)
Poti sa te retragi civilizat de pe forum, nu e nevoie sa apelezi la astfel de fraze.

Reciteste-ti insinuarile te rog.

Pelerin spre Rasarit 14.11.2014 17:47:29

Prietene,din cele spuse de tine rezulta ca ti s-a parut ca ai fost crestin,dar erai tot ce esti si acum,tot mort in pacate erai.Acum,intr-un final,cand ai ales sa fi fara ocolisuri ce ai fost mereu,ai fost sincer fata de tine.Daca ai fi inteles vreodata cine este Dumnezeu, ai fi avut teama de EL adica(in sens crestin): dragoste,reverenta,credinta,bucurie,uimire,recunos tiinta, si ti-ai fi urmat calea pe acest drum.Teama de Dumnezeu nu inseamna pt un crestin o frica paralizanta,ce ai trait tu era teama sufletului tau care,prin pacatul pe care zici ca il facei,simtea ca il omorai si ca il indepartezi de Dumnezeu,de dragostea Lui.Totusi patima prietene poate fi invinsa, Dumnezeu este mai puternic decat cel care te-a robit pe tine,Hristos l-a invins.Iti raspund la acel pasaj biblic,pe larg,desi imi este evident ca nu ai nici cea mai vaga idee despre contextul lui,cand o sa raspunzi la o solicitare a mea,mai veche,cu privire la afirmatii pe care le-ai facut cu privire la Avraam.Pana acum nu ai reusit sa compui o singura fraza,da-mi o dovada de buna-credinta si voi raspunde si eu.

Prietene exista nadejde,putere si speranta,trebuie doar sa faci un lucru foarte greu: sa mergi in fata lui Dumnezeu sincer
fata de EL si fata de tine,fara scuze,lasitati,ticalosii si pretexte.Altfel vei muri in pacatele tale pe alegerea ta si nu va trebui sa te judece Dumnezeu pt ca la Judecata sufletul tau va duce cu el urmele lasate de pacatele tale si cand totul va fi pus in lumina lui Dumnezeu te vei osandi singur.Iti astept comentariul la Avraam si apoi iti promit ca iti spun si eu cre cred despre acel pasaj

fallen 14.11.2014 17:47:40

Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 572603)
Cauze naturale, care nu tin de nicio entitate?! Nu stiu, ma gandesc si eu ca ar fi o varianta.
Care e cazua pentru care focul arde? Care e cazua pentru care un bebelus moare la nastere? Care e cauza pentru care un nor strabate cerul?
Totul trebuie sa aibe o cauza profunda, care sa faca parte dintr-un plan maret al unei entitati infinite?
De ce ragaim dupa masa? Care e planul? Nu iti ajung explicatiile naturale?

Ba da, mie imi ajung..
Insa nu inteleg de ce voiati voi un Dumnezeu care sa fie mai partinitor si mai milos cu unii despre care povestea spune ca au fost niste ticalosi ( in basme nu e la fel???), cand nenorocirea ne poate lovi pe toti deopotriva...

Monnis 14.11.2014 17:51:33

Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 572612)
Reciteste-ti insinuarile te rog.

Nu stiu despre ce insinuari vorbesti, dar nici nu conteaza.

fallen 14.11.2014 18:01:06

Citat:

În prealabil postat de Mihailc (Post 572595)
Și de când ai renunțat la eticheta de creștin te masturbezi fără nicio grijă, nu?

Un motiv al renuntarii la/masturbare poate fi ca ti se face pur si simplu scarba, nu neaparat de frica unei pedepse divine...

As fi curioasa insa de 2 aspecte:
1) cum va petreceti Craciunul, Pastele, etc?
( eu am fost mereu in depresie pt ca la noi incasa nu se petrecea " crestineste", nu se tinea macar ajunul, se consumau cozanacii, ouale si sarmalele in zilele dinainte, se desfaceau cadourile, si parca nu mai ramanea nimic deosebit de facut, decat indigestia si plictiseala asezonata pe alocuri cu mahmureala )

2) ati botezat copiii? Ce faceti daca vreodata cine stie cum, o apuca pe sotie " damblaua", si vrea sa ii duca sa-i impartaseasca? Divortati? Ii luati copiii, prin tribunal?

Inorogul 14.11.2014 18:04:37

Citat:

În prealabil postat de Monnis (Post 572615)
Nu stiu despre ce insinuari vorbesti, dar nici nu conteaza.

Citat:

În prealabil postat de Monnis (Post 572600)
Se pare ca ai traume serioase. Acum imi explic oarecum ura pe care o improsti pe aici.
Daca zici ca ai copii, poate ti-ar fi mai util sa petreci timpul cu ei, sa te umpli de bucurie si pace.
Toate cele bune iti doresc!

La asta ma refer.
Ar fi mai util sa imi petrec timpul cu copilul doar daca nu o fac deja. Este? Sau si limba romana are nevoie de apologetica?

Cert este ca, oricat de mult mi-as dori sa mai raman, chiar s-a trezit copilul si trebuie sa ma ocupe de el, macar pana vine maica-sa acasa :).

Pe mine ma destind astfel de confruntari ideologice. Nu mizati pe incrancenarea mea decat daca nu are imaginatia voastra alta alternativa :).

Multe idei interesante s-au mai scris, pentru care mi-ar parea rau sa nu revin cu replici sincere, chiar daca par stupide pentru unii. Sunt totusi un ateu de calibru mic, nu am negat asta niciodata :)

Numai bine si pe curand!


Ora este GMT +3. Ora este acum 10:47:50.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.