Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Catolicii si Sf Maria (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13610)

Hartford 18.08.2011 03:57:21

Catolicii si Sf Maria
 
Catolicii sarbatoresc Adormirea Maicii Domnului? am vorbit zilele astea cu persoane catolice si nu au habar de sarbatoarea asta, o colega a mers la ocean sa intre apa zice traditia spune ca daca intri in apa pe 15 August o sa fii sanatos tot anul. Poate ma lamureste un catolic de pe forum.

Mihai36 18.08.2011 08:06:51

Se vb. de "Adormirea Maicii Domnului" insa cine poate spune de cind pina cind a dormit sau daca Ea a adormit vreodata cu adevarat?
In momentul de fata Ea este adormita? Nu cred. Adormiti intro anumita masura din acest punct de vedere sint doar cei care merg in locuinta mortilor si nu cei care merg in rai pentru ca sint arhanti deja.
Din cite am inteles a existat procesiunea de inmormintare insa apoi s-a constatat ca Fecioara a fost ridicata la cer nu doar cu sufletul dar si cu trupul.
Desigur ca nu avea nevoie de trup in starea ingereasca ci ca sa fie semn pentru paminteni. (Altfel cu siguranta ar fi ramas moaste).

Ati citit Evanghelia Mariei?

DragosP 18.08.2011 08:37:48

Citat:

În prealabil postat de Mihai36 (Post 390819)
Se vb. de "Adormirea Maicii Domnului" insa cine poate spune de cind pina cind a dormit sau daca Ea a adormit vreodata cu adevarat?
In momentul de fata Ea este adormita? Nu cred.

Bineînțeles că nu.

Citat:

Adormiti intro anumita masura din acest punct de vedere sint doar cei care merg in locuinta mortilor si nu cei care merg in rai pentru ca sint arhanti deja.
Din cite am inteles a existat procesiunea de inmormintare insa apoi s-a constatat ca Fecioara a fost ridicata la cer nu doar cu sufletul dar si cu trupul.
Desigur ca nu avea nevoie de trup in starea ingereasca ci ca sa fie semn pentru paminteni. (Altfel cu siguranta ar fi ramas moaste).
Da, așa cum Sfânta Tradiție ne arată, Sf. Apostol Toma a ajuns cu trei zile mai târziu și când, "cu hotărâre de obște" s-a decis deschiderea mormântului pentru ca și el să-I vadă chipul adormit, s-a constatat că în mormânt mai era doar giulgiul Ei.

Noesisaa 18.08.2011 10:15:38

Citat:

În prealabil postat de Hartford (Post 390810)
Catolicii sarbatoresc Adormirea Maicii Domnului? am vorbit zilele astea cu persoane catolice si nu au habar de sarbatoarea asta, o colega a mers la ocean sa intre apa zice traditia spune ca daca intri in apa pe 15 August o sa fii sanatos tot anul. Poate ma lamureste un catolic de pe forum.

Sigur ca este sarbatoare. In Olanda este sarbatoare de porunca, adica trebuie sa mergi obligatoriu la biserica.

Hartford 18.08.2011 18:15:08

Nu stiu care catolici sarbatoresc ca asti de aici nu au avut slujba in 15 August.

cristiboss56 18.08.2011 18:26:47

Citat:

În prealabil postat de Hartford (Post 391001)
Nu stiu care catolici sarbatoresc ca asti de aici nu au avut slujba in 15 August.

. . . Spunea odata cineva , cam asa :
"Occidentul are probleme , iar Rasaritul , Taine ! "

tara tara vrem ostas 18.08.2011 19:03:00

Si la catolici se sarbatoreste Adormirea Maicii Domnului pe data de 15 august, dar ei mai sarbatoresc si Inaltarea cu trupul a Dansei (care e dogma) , lucru ce din pacate pe la noi nu am observat... Sunt de parere ca ar trebui sa se pune accentul mai mult pe Inaltarea Maicii Domnului cu tot cu trup la cer , decat pe Adormire... O data cu inaltarea Dansei avem si glorificarea Dansei si un Mijlocitor puternic in fata lui Dumnezeu.

catalin2 18.08.2011 19:41:33

Citat:

În prealabil postat de tara tara vrem ostas (Post 391023)
Si la catolici se sarbatoreste Adormirea Maicii Domnului pe data de 15 august, dar ei mai sarbatoresc si Inaltarea cu trupul a Dansei (care e dogma) , lucru ce din pacate pe la noi nu am observat... Sunt de parere ca ar trebui sa se pune accentul mai mult pe Inaltarea Maicii Domnului cu tot cu trup la cer , decat pe Adormire... O data cu inaltarea Dansei avem si glorificarea Dansei si un Mijlocitor puternic in fata lui Dumnezeu.

Pentru simplul motiv ca noi nu avem aceasta dogma, a fost introdusa acum 60 de ani si ceva de BC. Noi spunem conform traditiei ca Fecioarei Maria i-au ridicat trupul ingerii la ceruri si acolo s-a reunit cu sufletul sau. Catolicii in dogma adoptata in 1950 spun ca Fecioara a fost inviata dupa trei zile si a fost ridicata apoi la ceruri. DE aceea noi avem ridicarea cu trupul la cer si catolicii au ridicarea cu trupul si cu sufletul la cer. Aici ce am discutat a doua oara pe forum: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=8723&page=79

tara tara vrem ostas 18.08.2011 19:53:14

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 391039)
Pentru simplul motiv ca noi nu avem aceasta dogma, a fost introdusa acum 60 de ani si ceva de BC. Noi spunem conform traditiei ca Fecioarei Maria i-au ridicat trupul ingerii la ceruri si acolo s-a reunit cu sufletul sau. Catolicii in dogma adoptata in 1950 spun ca Fecioara a fost inviata dupa trei zile si a fost ridicata apoi la ceruri. DE aceea noi avem ridicarea cu trupul la cer si catolicii au ridicarea cu trupul si cu sufletul la cer. Aici ce am discutat a doua oara pe forum: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=8723&page=79

o sursa catolica care sa certifice ce zici?

catalin2 18.08.2011 19:59:15

Citat:

În prealabil postat de tara tara vrem ostas (Post 391046)
o sursa catolica care sa certifice ce zici?

DE aceea am dat link-ul catre discutia de acum cateva luni, acolo sunt si sursele catolice. Daca nu poti cauta pe net.


Ora este GMT +3. Ora este acum 01:28:38.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.