Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Vrajitoria (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5046)
-   -   ce poate face? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9581)

annonnymuss 29.05.2010 14:22:08

ce poate face?
 
Poveste: o fata iubeste un baiat, sunt impreuna, el o paraseste pentru alta fata. Orbita de durere, fata afla despre descantece menite sa il aduca inapoi si le incearca singura, fara sa spuna nimanui. Nu crede in ele, nici macar nu stie ce face. Plange si murmura cuvintele. Baiatul se intoarce si ea nici nu se mai gandeste la acele intamplari, oricum nu credea in ele. Dar isi aminteste. Regreta. Crede in Dumnezeu, se roaga Lui, dar nu stie daca e suficient.
Ce poate face?

Daniel777 29.05.2010 14:25:03

Apelarea la descantece inseamna ca fata a facut un legamant cu cel viclean.La un moment dat,acela isi va cere drepturile

Doriana 29.05.2010 14:37:04

Orice implicare in vrajitorie va avea consecinte in sensul ca ii va oferi celui rau prilejul sa ne atace si sa ne faca viata mizerabila.

Ce poate face fata? Asa cum a plans cu lacrimi dupa baiat sa planga si dupa iertarea lui Dumnezeu. Sa-si regrete pacatul, sa-l marturiseasca lui Dumnezeu si unui duhovnic, apoi sa se roage lui Dumnezeu sa-i ierte pacatul si sa nimiceasca orice efect pe care acel pacat l-ar putea genera in viata ei. Si sa nu mai faca niciodata, indiferent ce ar pierde.

Barbatii sunt oameni muritori, si se gasesc destui. Daca te rogi lui Dumnezeu poate sa ti-l aduca inapoi sau poate sa-ti dea altul mai bun. Insa Dumnezeu e numai unul , e vesnic si singurul care ne vrea binele si il vom avea numai daca ascultam de El. Nu merita sa ne despartim de El pentru nimic in lume.

Mihnea Dragomir 29.05.2010 14:40:37

Citat:

În prealabil postat de annonnymuss (Post 254279)
Dar isi aminteste. Regreta. Crede in Dumnezeu, se roaga Lui, dar nu stie daca e suficient.
Ce poate face?

Nu, nu este suficient. Este vorba de un păcat grav (încălcare deliberată și cu voință a poruncii I). Prin urmare, pentru restaurarea stării sufletului, este necesară absolvirea sacramentală prin Sf Taină a Spovezii.

annonnymuss 29.05.2010 15:07:49

Daca fata se poate dezlega prin spovedanie si rugaciune, pe baiat cum il poate dezlega?

Doriana 29.05.2010 15:25:29

Citat:

În prealabil postat de annonnymuss (Post 254288)
Daca fata se poate dezlega prin spovedanie si rugaciune, pe baiat cum il poate dezlega?

La fel. Sa mearga inaintea preotului si sa-i spuna ca ii pare rau ca l-a legat. Si sa-i para! Sa-si asume riscul de a-i oferi baiatului libertatea, indiferent daca el va alege sa ramana cu ea sau sa plece. Sa aiba demnitatea de a sta in picioare orice ar alege el. Sa inteleaga ca trebuie sa fie iubita pentru ceea ce este ea, nu pentru ca baiatul e impins de la spate de cel rau si nu are ce face. Satan nu poate oferi dragoste, doar o imitatie.

Preotul are autoritatea de a desface aceste descantece dupa ce fata se spovedeste. Daca sunt desfacute dispar in scurt timp si efectele lor.

Pentru inceput se mearga la un duhovnic bun. El ii va da mai multe detalii.

nede_mar 16.06.2010 18:27:23

o intrebare!
 
Am citit, despre fata care s-a jucat cu lucruri urate, dar daca situatia este invers? Pe scurt, eu am gasit in casa niste legaturi ciudate, si din cate spune preotul duhovnic, am fost legata de barbatul cu care eram, nu stiu de ce , dar ne-am despartit. de atunci merg numai prin biserici, manastiri , slujbe de dezlegare, spovedanie, si multe altele, dar reusita nu prea se vede. Ce pot face? El este acum cu alta, poate ii este bine, a si recunoscut intr-o oarecare masura ce a facut dar eu ce as mai putea face? De doi ani trec prin adevarate cosmaruri. Un singur lucru mi-a mai ramas: " credinta si speranta" in Bunul Dumnezeu ca intr-o zi imi va fi bine! Multumesc!

florinbrasov0 16.06.2010 20:37:07

Dumnezeu e foarte milostiv daca vrem sa ne intoarcem la El. Si e dispus sa ne ajute daca vrem sa ne indreptam.

afaraploua 10.10.2010 17:56:23

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 254282)

Barbatii sunt oameni muritori, si se gasesc destui. Daca te rogi lui Dumnezeu poate sa ti-l aduca inapoi sau poate sa-ti dea altul mai bun.

Nu ai inteles nimic, Doriana. Acea fata dorea pe acel baiat, nu pe un altul, asa ca putea Dumnezeu sa vina cu o suta de oferte, tot degeaba!

afaraploua 10.10.2010 18:01:50

Citat:

În prealabil postat de nede_mar (Post 259941)
Am citit, despre fata care s-a jucat cu lucruri urate, dar daca situatia este invers? Pe scurt, eu am gasit in casa niste legaturi ciudate, si din cate spune preotul duhovnic, am fost legata de barbatul cu care eram, nu stiu de ce , dar ne-am despartit. de atunci merg numai prin biserici, manastiri , slujbe de dezlegare, spovedanie, si multe altele, dar reusita nu prea se vede. Ce pot face?

Lepadati orice fel de pacat, acolo e puterea satanei.


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:09:13.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.