Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Pokemon, un desen animat (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15292)

Eduard254 27.07.2012 23:47:14

Pokemon, un desen animat
 
Din cate am vazut din numeroasele articole la care m-am uitat pe net despre acest desen Pokemon transmite mesaje subliminare si chiar in unele state a fost interzis.http://comuniune.blogspot.ro/2008/03...or-mesaje.html
Ma intreb de ce suntem intr-o lume in care slujitorii raului incearca sa ne corupa in halul acesta.Si cei care sunt mai mari sa zicem ca ei constientizeaza ce se intampla dar un copil de 5-13 ani nu constintizeaza.

apophis 27.07.2012 23:59:22

Am mai auzit una... :))

In curand si Tom & Jerry vor contine mesaje subliminale.

stefan florin 28.07.2012 00:35:20

Citat:

În prealabil postat de Eduard254 (Post 461638)
Din cate am vazut din numeroasele articole la care m-am uitat pe net despre acest desen Pokemon transmite mesaje subliminare si chiar in unele state a fost interzis.http://comuniune.blogspot.ro/2008/03...or-mesaje.html
Ma intreb de ce suntem intr-o lume in care slujitorii raului incearca sa ne corupa in halul acesta.Si cei care sunt mai mari sa zicem ca ei constientizeaza ce se intampla dar un copil de 5-13 ani nu constintizeaza.

banuiesc ca acei copii de 5-13 ani au parinti nu? Ei ce grija au?!

stefan florin 28.07.2012 00:36:59

Citat:

În prealabil postat de apophis (Post 461639)
Am mai auzit una... :))

In curand si Tom & Jerry vor contine mesaje subliminale.

a fost interzis in cateva state musulmane pentru ca incuraja iubirea fata de soareci

Yasmina 28.07.2012 01:13:48

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 461646)
a fost interzis in cateva state musulmane pentru ca incuraja iubirea fata de soareci

Wow,pe zi ce trece mai aflam unele noi...unele mai grozave decat altele...

apophis 28.07.2012 01:37:21

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 461646)
a fost interzis in cateva state musulmane pentru ca incuraja iubirea fata de soareci

Nu ma mira nimic de la unii care traiesc in evul mediu, isi omoara femeile cu pietre, probabil ati vazut si voi pe la stiri.

lore86 28.07.2012 13:11:33

ar trebui sa ne facem ca purtam ochelari, daca nu am recunoaste ca desenele Tom si Jerry au un grad ridicat de violenta.

Nu stiu care dintre dvs s-ar bucura ca micutii dvs sa imite comportament "prietenesc" al inofensivilor Tom si Jerry.
Sa iti vezi copii ca se lovesc cu tigai in cap, isi prind unul altuia manutele la usa, se lovesc "amical" cu bate, ciocane etc...

Nu stiu cum sunt desenele pokemon. Am vazut doar personajele...mi se pareau urate.

Imi aduc aminte de o situatie...Eram in Ucraina. Una din doamnele care ma insotea imi cereau parerea deoarece a vrut s acumpere o iconita cu sfinti protectori ai familiei, ptr o prietena care la peste 40 de ani facuse al doilea copilas.
Asa tarziu?am intrebat.
Da...O ,saraca, prin ce a mai trecut. Mai are un baiat , de vreo 5-6 anisori in afara de mezinul de cateva luni. In urma cu vreo 2 ani s-a intamplat o nenorocire. Obisnuiau sa lase baiatul sa se uite destul de mult la televizor, la desene animate.Mama se bucura ca reusea si ea sa-si faca treaba in liniste. Probelma a parut ca la desene baiatul a vazut un personaj,care avea pe mana un ceas iar atunci cand activa ceasul putea sa zbora. Se autopropulsa.In timp ce mama trebaluia prin bucatarie,baiatul se duce la geam,stateau la etajul patru,iese pe geam activeaza ceasul de pe manuta si.....isi da drumul.A avut marele noroc ca pana la parter a tot aterizat printre crengile pomilor. oricum a ajuns jos cu o multime de oase rupte, in coma. In disperarea aceea, mama a promis Domnului ca daca ii salveaza baietelul va mai face un copil, cu toate ca era destul de inaintata in varsta. Prin mila lui Dumnezeu,copil se face bine,desi medicii nu ii mai dadeau vreo sansa. Si asa hotaraste sa il faca pe cel de-al doilea.


M-am infiorat. Am reusit doar sa ingan un "Slava lui Dumnezeu".

Recomand parintilor,chiar daca sunt foarte ocupati sa vizioneze desenele animate impreuna cu copii lor. E incredibil cat de multe situatii neprevazute,uneori socante apar in timpul desenelor nevinovate. Nu poti priva copilul de aceste desene animate.Dar poti face o selectie a lor si le puteti urmari impreuna.Iar atunci cand intalniti o situatie neobisnuita, explicati-o. Nu-llasati sa si-o explice singur,sau sa perceapa msg pe care altii vor sa il transmita. Redirectionati voi insiva msg.

stefan florin 28.07.2012 13:14:31

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 461707)
ar trebui sa ne facem ca purtam ochelari, daca nu am recunoaste ca desenele Tom si Jerry au un grad ridicat de violenta.

Nu stiu care dintre dvs s-ar bucura ca micutii dvs sa imite comportament "prietenesc" al inofensivilor Tom si Jerry.
Sa iti vezi copii ca se lovesc cu tigai in cap, isi prind unul altuia manutele la usa, se lovesc "amical" cu bate, ciocane etc...

Nu stiu cum sunt desenele pokemon. Am vazut doar personajele...mi se pareau urate.

Imi aduc aminte de o situatie...Eram in Ucraina. Una din doamnele care ma insotea imi cereau parerea deoarece a vrut s acumpere o iconita cu sfinti protectori ai familiei, ptr o prietena care la peste 40 de ani facuse al doilea copilas.
Asa tarziu?am intrebat.
Da...O ,saraca, prin ce a mai trecut. Mai are un baiat , de vreo 5-6 anisori in afara de mezinul de cateva luni. In urma cu vreo 2 ani s-a intamplat o nenorocire. Obosnuiau sa lase baiatul sa se uite destul de mult la televizor, la desene animate.Mama se bucura ca reusea si ea sa-si faca treaba in liniste. Probelma a parut ca la desene baiatul a vazut un personaj,care avea pe mana un ceas iar atunci cand activa ceasul putea sa zbora. Se autopropulsa.In timp ce mama trebaluia prin bucatarie,baiatul se duce la geam,stateau la etajul patru,iese pe geam activeaza ceasul de pe manuta si.....isi da drumul.A avut marele noroc ca pana la parter a tot aterizat printre crengile pomilor. oricum a ajuns jos cu o multime de oase rupte, in coma. In disperarea aceea, mama a promis Domnului ca daca ii salveaza baietelul va mai face un copil, cu toate ca era destul de inaintata in varsta. Prin mila lui Dumnezeu,copil se face bine,desi medicii nu ii mai dadeau vreo sansa. Si asa hotaraste sa il faca pe cel de-al doilea.


M-am infiorat. Am reusit doar sa ingan un "Slava lui Dumnezeu".

Recomand parintilor,chiar daca sunt foarte ocupati sa vizioneze desenele animate impreuna cu copii lor. E incredibil cat de multe situatii neprevazute,uneori socante apar in timpul desenelor nevinovate. Nu poti priva copilul de aceste desene animate.Dar poti face o selectie a lor si le puteti urmari impreuna.Iar atunci cand intalniti o situatie neobisnuita, explicati-o. Nu-llasati sa si-o explice singur,sau sa perceapa msg pe care altii vor sa il transmita. Redirectionati voi insiva msg.

doamna aveti perfecta dreptate. Parintii trebuie sa vizioneze cu copii desenele animate si totul cu masura

apophis 28.07.2012 13:42:43

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 461707)
ar trebui sa ne facem ca purtam ochelari, daca nu am recunoaste ca desenele Tom si Jerry au un grad ridicat de violenta.

Nu stiu care dintre dvs s-ar bucura ca micutii dvs sa imite comportament "prietenesc" al inofensivilor Tom si Jerry.
Sa iti vezi copii ca se lovesc cu tigai in cap, isi prind unul altuia manutele la usa, se lovesc "amical" cu bate, ciocane etc...

Nu stiu cum sunt desenele pokemon. Am vazut doar personajele...mi se pareau urate.


Eu m-am uitat la Tom & Jerry + multe alte desene mai mult sau mai putin violente si nu am dat nimanui in cap, nici macar mie.

Depinde si cat de idiot e copilul, daca nu-l ajuta mintea deloc isi face rau si cu jucariile.

lore86 28.07.2012 14:00:13

Citat:

În prealabil postat de apophis (Post 461709)
Eu m-am uitat la Tom & Jerry + multe alte desene mai mult sau mai putin violente si nu am dat nimanui in cap, nici macar mie.

Depinde si cat de idiot e copilul, daca nu-l ajuta mintea deloc isi face rau si cu jucariile.

pun raspunsul pe seama varstei fragede si a neexperientei in cresterea copiilor.


Ora este GMT +3. Ora este acum 22:25:25.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.