Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Religia Islamica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5032)
-   -   Relatii crestini-musulmani... (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=2269)

veronica_dorina 04.09.2007 22:42:48

Concluzia este ca un ortodox si un musulman nu se pot casatori... doar daca unul dintre cei 2 se converteste. Trist pentru unul si bine pentru celalalt,nu?
Si fiecare are dreptate.Cum sa renunte la religia sa? Dilema e mare.Care dragoste sa fie mai presus? Cea pentru Dumnezeu sau dragostea de pe Pamant?Daca o luam asa...raspunsul e scurt si simplu.Trebuie sa ne ingrijim de viata viitoare...renuntam la iubirea de pe Pamant. Ce alte solutii mai vedeti?

drosida 07.09.2007 13:20:20

cu unul din asta iubirea dureaza "trei zile"si care e pretul?....mult prea mare!!!dupa asta ...sila,sila,sila...mai bine vedeti-va de treaba stai cu el un timp(dar nu-ti vinzi sufletul)apoi... mi-a parut bine de cunostiinta. Ei sunt fanatici,cu creierele spalate.Asta cred eu:)

nicola06 08.09.2007 19:20:49

Comportamentul fata de femeie, iubita, sotie depinde de la persoana la persoana, de la un mediu la altul, nu se poate generaliza pentru toti baietii musulmani.Cunosc si compatrioti de`ai nostri care trateaza sotiile ca proprietate personala. :|
O solutie, ar fi rugaciunile pentru ca el sa devina ortodox :)... dar e nevoie de multa credinta. Asta ar fi ideal... Numai ca Dumnezeu ne`a lasat libertate.. si pentru ortodocsi si pt musulmani... E complicat ...
Alta solutie ar fi sa ne rugam sa trecem peste ispita de a ne indragosti si casatori cu un musulman prin cai de Dumnezeu stiute.. si usoare pentru cei slabi..

alexandra28again 09.09.2007 20:57:19

credeti ca pot ajuta, prin rugaciuni un necrestin sa gaseasca calea sper adevar?eu am un prieten musulman, pentru care sunt si mama si prietena si iubita si sora si care,la explicatiile mele de 2 ani incoace,mi-a marturisit ca vrea sa se converteasca la crestinism desi nu este sigur.inainte el era o persoana cam fanatica,credea fara sa sa-l intereseze daca are logica sau nu dar se pare,ca ,cu multe staruinte,chiar daca de multe ori mi-a spus sa plec din viata lui pentru totdeauna si chiar daca am primit si cateva injuraturi,acum si-a dat seama ca ceva nu este in regula cu islamul.
problema este ca nu are inca acea dragoste pentru Hristos,de fapt nici nu L-a cunoscut inca pe Hristos ca sa-si asume riscurile de rigoare..de a fi arestat in urma convertirii sau de a fi omorat ,el sau familia lui.la inceput am crezut ca acestea sunt pretexte(desi stiam din coran ca aceasta este pedeapsa pentru convertirea la alta religie)si nu credeam ca se practica asa ceva in egipt.oricum sa speram ca nu se va intampla asa tinand cont ca sunt atatia crestini acolo.dar as vrea sa va intreb,sa continui sa ma rog pentru el sau sa las totul in seama lui Dumnezeu?am auzit undeva ca nu este bine sa te rogi pentru necrestini.este pacat ca ceea ce il desparte de Hristos este doar o viza.daca ar veni aici,asa cum isi doreste, cu siguranta l-as convinge sa se converteasca, dar acolo sunt prea multe infuente si prea multe pericole.iar viza nu i se da

nicola06 09.09.2007 21:26:42

Draga Alexandra.. te rog sa postezi aici sau mesaj privat, ce anume ai prezentat din religia noastra cum ai prezentat, ce argumente ai adus pentru a`l convinge, cum l`ai abordat. Orice detaliu este foarte important pentru mine. Te rog mult sa sacrifici un pic din timpul tau si sa`mi detaliezi cum ai procedat cu respectivul musulman. Te rog mult!:thumbsup:

urzicuta 09.09.2007 21:27:41

daca vrei o parere sincera fugi de el,musulmanii sunt mai incapatanati decat niste catari,nu irosi rugaciunea-margaritarul pe ...un om care se joaca cu viata ta....nu-ti va aduce decat amaraciune faptul ca l-ai cunoscut.Da e pacat sa te rogi pentru pagani,ei nu ajung sa se mantuiasca,ba mai rau batjocoresc si defaimeaza credinta noastra,pe noi ca oameni,traditiile noastre.,au daramat Bisericile noastre,au dat foc satelor noastre,au violat femei,au oprit clopotele noastre sa mai bata in Constantinopol...sunt vampiri energetici,tre sa fii prea naiva, sa stai cu un musulman..pierzi sansa de a te mantui pentru un tip care se da ceea ce nu e..iar cei care se convertesc(f.putini 1 la 10000000)o fac doar formal,nu si cu sufletul(vezi cazul turcului care si- a injunghiat sotia si fiul).Ei nu primesc nimic,se cred cei mai buni,cei mai grozavi,familisti convinsi..realitatea este alta..cel mai bine intreaba despre asta pe romancutzele care au venit cu coada intre picioare de prin toate tarile musulmane.

alexandra28again 09.09.2007 21:59:38

sigur nicola ca am s-o fac pentru ca nu este nici o pierdere de timp pentru mine ci este doar o datorie pe care o am pentru oamenii care nu au cunoscut inca lumina lui Hristos.
ceea ce vreau sa subliniez in primul rand este ca ei(vorbesc in general) par ca isi cunosc religia dar de fapt nu stiu mari lucruri despre ea.in cazul acestui prieten,eu l-am invatat pe el islamul si nu el pe mine desi de fiecare data ma contrazicea pana se interesa si o lasa balta.
nu am inceput in primul rand sa-i spun cat de minunata este religia mea,desi poate asa ar fi fost normal,pentru ca nu ii intereseaza,considera ca a lor este si mai grozava si sunt cea mai credincioasa natie.am inceput sa-i arat greselile coranului,desi mi-a fost foarte greu pana a inteles, deoarece ceea ce pentru noi este imoral si diabolic,pentru ei(ma refer la cei cu care am vorbit,inclusiv acest prieten)este ceva normal iar profetul este un exemplu de viata.i-am aratat aberatiile din coran,diferentele dintre ce inseamna pentru noi un om perfect si ce insemana pentru ei.religia noastra am prezentat-o prin nenumaratele profetii atat din vechiul testament cat si din noul testament.asta ca o dovada ca biblia este adevarat si ca nu este modificata de catre oameni.am descoperit profetii in N.T care arat f clar ca se refera la islam.nu numai cele pe care le-am enumerat pe site dar si profetii referitoare la duhuri inselatoare care vor opri de la unele bucate(porc,vin) si referitoare la un inger care va vesti alta evanghelie,si in care sa nu credem.profetiile sunt nenumarate si reprezinta o dovada pentru necredeinciosi,eu cred ca ei au nevoie de dovezi ca sa creada,daca le vorbesti de iubire si fericire vor spune ca sunt foarte fericiti in religia lor dar de fapt nici nu il cunosc pe dumnezeu pentru ca acesta este foarte departe de ei.(allah)
probabil ca vor aduce anumite argumente,,cum explici ca islamul se raspandeste cel mai rapid,,, dar pentru orice intrebare exista un raspuns biblic,si in cazul asta faptul ca profetii mincinosi vor pacali pe multi;iar in vremurile din urma multi vor lasa adevarata credinta pentru duhuri mincinoase.i-am trimis videoclipuri cu lumina de la ierusalim,i-am trimis videoclipuri cu ,,pacea,, din islam ,si sunt destule,va pot da daca doriti.
in general trebuie sa te tii de capul lui,eu de 2 ani ii vorbesc si chiar daca m-a urat de multe ori, eu am continuat pentru ca eu consider ca asta este adevarata prietenie,sa-L descoperi pe Hristos celorlalti si sa-ti indrumi prietenii pe calea cea buna.
oricum,daca ai un iubit musulman si ai de gand sa te casatoresti cu el,sa fii foarte atenta pentru ca ascund foarte multe lucruri si nu uita ca sangele apa nu se face .
oricum sa ne rugam lui Hristos sa le lumineze mintea si sufletul .iti doresc mult succes nicola si sper ai puterea,rabdarea si dragostea ca sa poti face aceasta minune.

alexandra28again 09.09.2007 22:11:43

Citat:

În prealabil postat de urzicuta
daca vrei o parere sincera fugi de el,musulmanii sunt mai incapatanati decat niste catari,nu irosi rugaciunea-margaritarul pe ...un om care se joaca cu viata ta....nu-ti va aduce decat amaraciune faptul ca l-ai cunoscut.Da e pacat sa te rogi pentru pagani,ei nu ajung sa se mantuiasca,ba mai rau batjocoresc si defaimeaza credinta noastra,pe noi ca oameni,traditiile noastre.,au daramat Bisericile noastre,au dat foc satelor noastre,au violat femei,au oprit clopotele noastre sa mai bata in Constantinopol...sunt vampiri energetici,tre sa fii prea naiva, sa stai cu un musulman..pierzi sansa de a te mantui pentru un tip care se da ceea ce nu e..iar cei care se convertesc(f.putini 1 la 10000000)o fac doar formal,nu si cu sufletul(vezi cazul turcului care si- a injunghiat sotia si fiul).Ei nu primesc nimic,se cred cei mai buni,cei mai grozavi,familisti convinsi..realitatea este alta..cel mai bine intreaba despre asta pe romancutzele care au venit cu coada intre picioare de prin toate tarile musulmane.

ai dreptate urzicuta dar nu trebuie sa uitam ca si ei sunt oameni si trebuie sa-i ajutam daca vedem ca exista o speranta.daca nu noi,atunci cine?trebuie sa intelegem ca traiesc intr-o societate unde nu pot face ce vor,nu isi pot spune punctul de vedere iar religia le este bagata pe gat.trebuie sa incercam sa-i ajutam cumva ca sa se bucure si ei de dragostea lui Hristos.este foarte greu, sa sti,pentru ca imaginea crestinilor in lume este deplorabila,ceea ce stiu ei despre noi este foarte urat.ar trebui sa fim un exemplu,ca natiune,ca sa ii atragem.asa,daca vad peste tot numai sex,dezmat,droguri,femei goale,cred ca asta este si religia noastra.
nu uita ca la ei nu ai voie sa faci propaganda religioasa,asa ca de unde sa-L cunoasca ei pe Hristos?!
eu una nu am de gand sa ma casatoresc nici macar cu un ex-musulman decat daca as gasi un suflet curat dar asa, cu un unul cum sunt majoritatea nu mi-as dori pentru ca stiu ca as fi ca intr-o inchisoare unde as fi privata chiar si de familia mea sau chiar si de copilul meu,lucru care imi ia mintile

alexandra28again 10.09.2007 10:47:42

un caz nefericit intr-o familie musulmana.de precizat este ca barbatul nu a fost pedepsit in nici un fel iar femeia a supravietuit

http://www.youtube.com/watch?v=opvG1GgQx04

nicola06 11.09.2007 14:06:35

Buna Alexandra!
Mai cunosc si eu site-uri ortodoxe, dar ai putea sa imi dai tu repere de unde ai luat citatele, exact suportul informational... pt a prezenta ortodoxismul. Cred ca ai facut teologia, sau poate esti mai citita ca mine. NU pot sa ma laud ca am citit toata Biblia si nu as sti unde sa pot gasi citatele respective. Poate ai vreu dosarel pe calculator sau niste fituici cu cele prezentate, orice material m`ar ajuta.
Vad ca toata lumea, spune de a fugi de musulmani pentru.... n motive... care de care mai dure si mai infricosatoare. Nu se poate generaliza pentru un popor, nu se poate spune ca toti sunt la fel, depinde de la persoana la persoana.
Toata lumea da sfaturi de a fugi de ei, dar poate ca nimeni nu a fost in situatia de iubi un musulman, de a-l cunoaste. E usor sa dai sfaturi. Poate pe de o parte sunt bune sfaturile, dar nu sunt usor de realizat pentru ca nu toti musulmanii sunt ca in descrierile pe care le`am citit...

alexandra28again 11.09.2007 16:55:44

desigur ca nu toti musulmanii sunt cum s-a scris pe site,am intalnit un musulman de 24 de ani,foarte dragut,cu un suflet de aur ,credincios si care isi pastreaza virginitatea pentru casatorie.problema nu sunt ei,ci islamul.
am scris aici profetii din Biblie care fac referire la venirea profetilor.iti pot da si coranul in romana daca imi lasi mailul in mesaj privat.
,,matei 7:15. Feriti-va de proorocii mincinosi, care vin la voi în haine de oi, iar pe dinauntru sunt lupi rapitori.
16. Dupa roadele lor îi veti cunoaste. Au doara culeg oamenii struguri din spini sau smochine din maracini?
17. Asa ca orice pom bun face roade bune, iar pomul rau face roade rele.
18. Nu poate pom bun sã faca roade rele, nici pom rau sã facã roade bune.
19. Iar orice pom care nu face roada buna se taie si se aruncã în foc.
20. De aceea, dupa roadele lor îi veti cunoaste.
21. Nu oricine Imi zice: Doamne, Doamne, va intra în împaratia cerurilor, ci cel ce face voia Tatalui Meu Celui din ceruri.
,,

roadele islamului le poti vedea la televizor.

,,1 tesaloniceni 5:20 ,,Proorociile sa nu le dispretuiti.
21. Toate sa le incercati; tineti ce este bine;
22. Feriti-va de orice înfatisare a raului,,

daca ai citit coranul si cunosti viata profetului mohammed ti-ai da seama la ce se refera aceasta profetie,si bineinteles nu numai la el ci si la toti profetii care au aparut dupa Iisus Hristos.

matei 24: 24. ,,Caci se vor ridica hristosi mincinosi si prooroci mincinosi si vor da semne mari si chiar minuni, ca sa amageasca, de va fi cu putinta, si pe cei alesi.
25. Iata, v-am spus de mai înainte ,,

islamul intr-adevar i-a amagit chiar si pe cei alesi,preoti,oameni de stiinta,personalitati.in coran sunt asa-zisele minuni referitoare la stiinta despre care profetul vorbeste cu 1500 de ani inainte ca acestea sa fie descoperite.bineinteles ca aceste minuni sunt mai mult superficiale si lasa loc interpretarii.

corinteni 11:13. ,,Pentru ca unii ca acestia sunt apostoli mincinosi, lucratori vicleni, care iau chip de apostoli ai lui Hristos.
14. Nu este de mirare, deoarece insusi satana se preface in inger al luminii,,
nu este deci lucru mare daca si slujitorii lui iau chip de slujitori ai dreptatii,al caror sfarsit va fi dupa faptele lor,,

mohammed este cel caruia i s-a aratat ,,ingerul luminii,,

1 timotei 1 ,,dar Duhul graieste lamurit ca,in vremurile cele de apoi,unii se vor departa de la credinta,luand aminte la duhurile cele inselatoare si la invataturile demonilor
2 prin fatarnicia unor mincinosi care sunt infierati la cugetul lor
3 acestia opresc de la casatorie si de la unele bucate,pe care Dumnezeu le-a facut spre gustare cu multumire pentru cei credinciosi si pentru cei ce au cunoscut adevarul.,,

intr-adevar in vremurile din urma,care sunt acestea pe care le traim noi,oamenii s-au indepartat de la credinta si s-au luat dupa duhurile inselatoare-asta include si islamul-fiind relgia cu cea mai mare raspandire la ora actuala.
mohammed este cel care interzice anumite mancaruri-carnea de porc


galateni
6.Ma mir ca asa degraba treceti de la cel ce v-a chemat pe voi, prin harul lui Hristos, la alta Evanghelie,
7. Care nu este alta, decât ca sunt unii care va tulbura si voiesc sa schimbe Evanghelia lui Hristos.
8. Dar chiar dacã noi sau un înger din cer v-ar vesti alta Evanghelie decat aceea pe care v-am vestit-o - sa fie anatema!
9. Precum v-am spus mai inainte, si acum va spun iarasi: Daca va propovaduieste cineva altceva decat ati primit - sa fie anatema!

mesajul este clar

dillema 12.09.2007 15:07:45

Citat:

În prealabil postat de urzicuta
Da e pacat sa te rogi pentru pagani,ei nu ajung sa se mantuiasca,ba mai rau batjocoresc si defaimeaza credinta noastra,pe noi ca oameni,traditiile noastre.,au daramat Bisericile noastre,au dat foc satelor noastre,au violat femei,au oprit clopotele noastre sa mai bata in Constantinopol...sunt vampiri energetici,tre sa fii prea naiva, sa stai cu un musulman..pierzi sansa de a te mantui

Si musulmanii au facut-o IN NUMELE LUI ALLAH-ca asa le-a cerut Allah...credinta lor le cere sa fie astfel.

Aveti grija de voi fetelor si nu va lasati amagite

dillema 12.09.2007 15:13:25

Citat:

În prealabil postat de alexandra28again
desigur ca nu toti musulmanii sunt cum s-a scris pe site,am intalnit un musulman de 24 de ani,foarte dragut,cu un suflet de aur ,credincios si care isi pastreaza virginitatea pentru casatorie.problema nu sunt ei,ci islamul.

Si islamul cu tot tacamul lui le-a spalat creierele intratat incat din tanarul dragut pe care il cunosti, dupa ce devii proprietatea lui personala-casatoria islamica, va deveni un demon fara prejudecati capabil sa te distruga...si toate astea le face din considerentele si credinta pe care o imbratiseaza. Poate divorta in orice moment caci asa a facut Mohamed, poate fi poligam ca asa a facut Mohamed, poate viola femei necredincioase ca asa a facut Mohamed, poate casatori copii de 6 ani ca asa a facut Mohamed, poate jefui necredinciosii ca asa a facut Mohamed si asa mai departe. El se comporta "dragut" in mediul ostil sa se faca placut pana intra in gratiile "kafirilor"(necredinciosilor) ca dupa ce te invaluieste ca un paiajen, sa ii gusti veninul....
ATENTIE!

dillema 12.09.2007 15:21:30

Citat:

În prealabil postat de nicola06
Buna Alexandra!
Mai cunosc si eu site-uri ortodoxe, dar ai putea sa imi dai tu repere de unde ai luat citatele, exact suportul informational... pt a prezenta ortodoxismul. Cred ca ai facut teologia, sau poate esti mai citita ca mine. NU pot sa ma laud ca am citit toata Biblia si nu as sti unde sa pot gasi citatele respective. Poate ai vreu dosarel pe calculator sau niste fituici cu cele prezentate, orice material m`ar ajuta.
Vad ca toata lumea, spune de a fugi de musulmani pentru.... n motive... care de care mai dure si mai infricosatoare. Nu se poate generaliza pentru un popor, nu se poate spune ca toti sunt la fel, depinde de la persoana la persoana.
Toata lumea da sfaturi de a fugi de ei, dar poate ca nimeni nu a fost in situatia de iubi un musulman, de a-l cunoaste. E usor sa dai sfaturi. Poate pe de o parte sunt bune sfaturile, dar nu sunt usor de realizat pentru ca nu toti musulmanii sunt ca in descrierile pe care le`am citit...

Educatia in islam adica spalarea creierului incepe din momentul in care s-au nascut. Si musulmanul dupa ce te are in plasa isi arata adevarata fata. Inca nu ai aflat motivele pentru care oamenii te sfatuiesc de bine, adica sa eviti musulmanii si islamul? In primul rand modul cum sunt tratate femeile, viata de dependenta din toate punctele de vedere pe care o are femeia intr-o familie musulmana (caci el fiind musulman copii vor fi musulmani (daca ea nu are personalitate si traiesc intr-o tara musulmana), sotia chiar de este crestina va duce o viata musulmana din toate punctele de vedere, de la pat si bucatarie pana ... la pierderea sufletului. De doresti detalii, iti voi posta versete din Coran cu duiumul...si sa ai in vedere ca orice musulman chiar de nu este prea instruit in ale religiei...are sadit in suflet ura pentru kafiri (necredinciosii lui Allah) si rautatea.

dillema 12.09.2007 15:29:39

Citat:

În prealabil postat de alexandra28again
ai dreptate urzicuta dar nu trebuie sa uitam ca si ei sunt oameni si trebuie sa-i ajutam daca vedem ca exista o speranta.daca nu noi,atunci cine?trebuie sa intelegem ca traiesc intr-o societate unde nu pot face ce vor,nu isi pot spune punctul de vedere iar religia le este bagata pe gat.trebuie sa incercam sa-i ajutam cumva ca sa se bucure si ei de dragostea lui Hristos.este foarte greu, sa sti,pentru ca imaginea crestinilor in lume este deplorabila,ceea ce stiu ei despre noi este foarte urat.ar trebui sa fim un exemplu,ca natiune,ca sa ii atragem.asa,daca vad peste tot numai sex,dezmat,droguri,femei goale,cred ca asta este si religia noastra.
nu uita ca la ei nu ai voie sa faci propaganda religioasa,asa ca de unde sa-L cunoasca ei pe Hristos?!
eu una nu am de gand sa ma casatoresc nici macar cu un ex-musulman decat daca as gasi un suflet curat dar asa, cu un unul cum sunt majoritatea nu mi-as dori pentru ca stiu ca as fi ca intr-o inchisoare unde as fi privata chiar si de familia mea sau chiar si de copilul meu,lucru care imi ia mintile

Va sfatuiesc sa aveti mai intai grija de sufletul vostru. Urzicuta are dreptate..fugiti de ei. Daca ei doresc sa isi deschida sufletul lui Hristos o vor face si fara ajutorul vostru si sunt Biserici si preoti care o pot face foarte bine. Nu va implicati in relatiile cu un musulman caci veti cadea in plasa, ei sunt mai puternici cu creierele prespalate...veti sfarsi ca voi sa le credeti cuvintele mieroase dar veninoase...nu va lasati indusi in eroare de invitatiile preacurtenitoare la masa pentru a le experimenta cultura, credinta etc. De il vor pe Hristos, o vor face singuri. De doresc informatii fiti fermi, nu va deschideti sufletul prea mult, indrumatii la vreun preot sau sfatuitii ce carti sa citeasca, mai ales Biblia... Fugiti de ei! Tin minte ca intr-o epistola ,Sf. Pavel i-a sfatuit pe credinciosi sa ii izoleze pe pacatosi pana se vor indrepta. Si daca se indreapta primitii cu bratele deschise.

urzicuta 12.09.2007 15:45:06

dillemA si eu ma indoiesc ca poate o tanara fata sa converteasca un musulman...trebuie lasata pe seama preotului sau cel putin a unui barbat treaba asta..altfel veti ramane si batute si.cu banii luati...ei sunt obisnuiti sa domine femeile nu se lasa cu una cu doua..vorba bancului un musulman bun e un musulman mort(scuze pt.duritate).

dillema 12.09.2007 15:48:02

Citat:

În prealabil postat de nicola06
NU pot sa ma laud ca am citit toata Biblia si nu as sti unde sa pot gasi citatele respective. Poate ai vreu dosarel pe calculator sau niste fituici cu cele prezentate, orice material m`ar ajuta.

Sa iti spun un lucru...majoritatea musulmanilor stiu Biblia cum nici un crestin nu o stie...dar Biblie interpretata de musulmani. E ffffffoarte greu sa convingi un musulman...si daca reusesti tot va avea apucaturile de musulman pe care le-a avut in timpul cat a imbratisat islamul. Este aproape incurabil. Islamul consdiera orice religie gresita, il ponegreste pe Hristos razandu-ti in fata...ehhh IIsus -D-zeu cre plange, care sufera, care a fost om...etc. O ponegresc pe Maica Domnului. Nu ii recunosc pe apostoli...de fapt refuza orice nu e musulman si mai mult...ii chiar au dreptul sa ii ucida pe necredinciosii in numele lui Allah Conform Coranului. Sinucigasii care se detoneaza ucigand nevinovati este o fapta justificata in Coran. Vor avea 72 de virgine in rai cu care vor face sex fara intrerupere si dupa actul sexual acele femei divine vor redeveni virgine dupa...ciudata obsesie nu?

Iti povestesc o intamplare cu un musulman evlavios din Pakistan. Din greseala acest individ a scapat Coranul in foc, rudele au vazut, vecinii au auzit, au inceput sa il bata cu ce apucau acuzandu-l de blasfemeie, au venit mai multi din toate colturile localitatii, multimea bolnava si setoasa de violenta il loveau si mai cu inversunare considerand ca fiecare lovitura care o vor da le va asigura locul in rai. A venit Politia intre timp, dar un politist mai evlavios l-au dat pe bietul om pe mainile multimii salbatice. Imamii au constatat ca bietul om trebuia judecat conform Coranului si Sharia si au decretat ca trebuie ucis cu pietre pentru apostazie si blasfemie, dupa care au ars corpul viu inca si l-au tarat pe strazile localitatii tras de o motocicleta.
Iata cine sunt musulmanii.

Poti sa vii cu tot felul de citate din Biblie caci ei vor nega, ba mai mult vor ponegri Biblia, crestinismul, pe tine si mai ales pe HRISTOS.
Asa ca mai bine ati face sa va rugati pentru ei...este tot ce se poate face ca voi sa nu fiti atinsi

urzicuta 12.09.2007 16:06:39

..oricum nu vor tine seama de ceea ce am postat noi aici...ei sunt atat de curtenitori si vicleni.joaca atat de bine...ca fetele vor fi victime inainte sa se dumireasca ce vor ..apoi f.greu va vor mai slabi latul..daca veti mai apuca..am prietene care s-au crezut f.istete ,femei cu personalitate care ar fi facut din gunoi bici ,din orice barbat rau unul mai bun..iar respectivii domni pe care i-au cunoscut erau din Emirate si Arabia Saudita nu din orice amarata de tara musulmana..unde se presupune ca atat femeile cat si barbatii sunt emancipati ...si din niste domni cu o purtare impecabila s-au transformat in niste bestii acolo,la ei acasa,,,le-au retinut si pasapoartele desi nu erau casatoriti,pe una din fostele mele colege a ranit-o cu un cutit in mana ,de fapt a vrut s-o omoare..doar fiindca unul dintre prietenii respectivului s-a uitat la ea iar ea la randul ei l-a privit..a fost multa vreme internata in spital nu stiu daca si-o mai fi revenit..Si asta nu e tot...acolo mai aveau cateva amante si cate o nevasta doua...practic le-au sechestrat,iar mamele acestor barbati au fost complice si ele..da,acele mamaite infofolite ..sunt adevaratii cerberi ai casei,cu niste fii educati in ascultare totala fata de ele.Nu este un scenariu de film ce am relatat eu aici este realitate 100%...si sunt convinsa de veridicitatea faptelor,am mai auzit zeci de povesti similare.

alexandra28again 12.09.2007 16:59:48

este adevarat ca in cadrul casatoriei cu un musulman,situatia femeii poate deveni un calvar dar referitor la converire,daca tu devii un exemplu de viata pentru el si tu il controlezi,acesta te poate urma.desi se bat cu pumnul in piept pentru religia lor,in interiorul tarilor musulmane se simt ca intr-o cusca din care vor sa scape.acolo ei nu isi pot alege preferintele religioase pentru ca asta inseamna crima,deci le este aproape imposibil sa se converteasca.
daca femeia le face toate poftele si le canta in struna ,normal ca ei fac ce vor din ele.daca chiar vrei sa fii cu un musulman trebuie sa fii mai puternica decat el,pentru ca nu te pui cu oricine,ci te ,,pui cu dracu,, cum se spune.
trebuie invatati si obisnuiti de la inceput cu obiceiurile noastre,acestui prieten al meu i se parea ceva de neconceput ca eu sa-mi pun pe net poze in fusta,acum,dupa ce l-am educat si i-am aratat ca nu imi pasa de ideile lui preconcepute,chiar ma lauda cat de bineimi sta in fusta.si tot timpul imi spune ca vrea sa se schimbe dar trebuie sa am rabdare cu el pentru ca vine din alta cultura si nu este prea usor.
desi suntem foarte sinceri unul cu altul si vorbim despre orice,ii simt acea perversitate si agresivitate.se abtine mult pentru ca am cazut de comun acord sa ramanem prieteni pentru ca o relatie intre noi este aproape imposibila din cauza diferentelor religioase si de cultura.dar inainte,mi-a spus ca daca m-ar vedea cu unul m-ar lovi pana mi-ar vedea sangele.
eu zic sa va feriti cat puteti de a avea o relatie cu un musulman dar daca credeti ca il puteti aduce pe calea cea dreapta,faceti tot ce va sta in putere,macar initiati-l pe calea asta si apoi lasati-L pe Dumnezeu sa decida.eu zic ca merita acest sacrificiu,de noi depind si faptele celorlalti iar daca ii putem ajuta cu siguranta vom fi rasplatiti in ceruri.

urzicuta 13.09.2007 13:58:01

nu cred ca este treaba noastra sa catehizam un musulman,decat daca vrem sa primim cu violul ca-n bancul cu Mos Craciun

alexandra28again 13.09.2007 14:23:39

daca nu noi atunci cine?

urzicuta 13.09.2007 15:16:11

cand in ecuatie este un barbat arab si o femeie se complica lucrurile..mai ales un astfel de barbat pentru care o europeanca valoreaza o lei o bani..ma indoiesc ca el ar fi atras de filosofia ei..in fond ea nu reprezinta decat un f..d.

alexandra28again 13.09.2007 15:38:46

eu cred ca nu ar trebui sa generalizam,arabii,fie musulmani sau crestini sunt creatia lui Dumnezeu,alesi de El sa fie nascuti intr-o familie musulmana si crescuti in acest spirit.
cand femeia este ca majoritatea europencelor,adica face sex inaintea casatoriei,se roaga la Dumnezeu cand are necazuri,etc etc normal ca valoreaza 0 lei.dar cand femeia este pura din punct de vedere fizic,este mai puternica spiritual decat el si ea il ridica din pacate,atunci respectul este mai mare decat ar putea oferi un european,asta ca sa generalizam.un european nu apreciaza virginitatea ,nu-i pasa daca femeia este religioasa si nu-l intereseaza cati barbati a avut.
pai eu prefer sa am certuri cu un barbat pe tema lui Dumnezeu,pe diferentele de interpretare ale religiei decat sa traiesc cu cineva care are in cap numai sex si cum sa traiasca viata la maxim-in sensul de distractii.

urzicuta 13.09.2007 16:43:35

ai prejudecati in privinta europenilor.TOTI arabii urmaresc distractia,ei asa sunt crescuti.,mancare si femei..daca crezi bine daca nu convinge-te singura...mai cunoisc eu vreo doua fete care s-au crezut grozave si si-au luat-o in freza.

alexandra28again 13.09.2007 17:07:33

acum depinde de ce fel de oameni ai intalnit.eu am prieteni musulmani din egipt care isi fac probleme daca s-au sarutat cu o fata inainte de castorie,considerand asta un pacat.cred ca arabii care se muta aici sunt pusi pe distractii,nu toti desigur.
referitor la europeni crede-ma ca daca este o persoana care arata bine,numai si numai distractie are in cap si poate este 1 la 10.000 mii care sa te astepte pana la casatorie.

urzicuta 13.09.2007 18:48:54

in sfarsit poate ai dreptate ai grija oricum,pe mine m-a deranjat extrem de tare atitudinea acestor barbati chiar pe strada,in contextul in care ei sunt asa pudici cum zici tu,pe unul chiar l-am repezit deranjata fiind de insistenta cu care ma privea..si boscorodea ceva la adresa mea.La ei in tara probabil ca nu ar fi indraznit ca i-ar fi scos vreun ochi barbatulk femeii pe care o privise.Ai grija sa nu strici orzul pe gaste.

alexandra28again 13.09.2007 19:04:38

sti,si noi inainte de revolutie eram asa de cuminti...cum am dat de libertate am luat-o razna...

urzicuta 13.09.2007 23:21:06

..nu spune noi,ca pe mine libertatea nu m-a facut sa ma imbat cu apa chioara,sa ma despoi de haine,sa agat barbati pe strada,sa acut barbati cu mertane..nu sunt o spartana insa cateodata ma minunez si eu cum cate o duduita o cauta cu lumanarea apoi se vaita ca ea nu se marita,ca are vreaji facute.E f.simplu,de ce nu simplificam noi lucrurile:libertate nu inseamna neaparat sa-ti pui paie-n cap,eu oricum nu agreez acest gen de libertate..libertatea are si alte conotatii..sa te exprimi liber de ex.Tu ai luat-o razna asa cum spui cand ai dat de libertate..odata ce ai stat de vb cu un arabda poti spune asta.Daca continui asa o sa cazi din lac in put si e pacat.Incearca sentimentele duioase sa ti le rasfrangi asupra altcuiva,mila si compasiunea foloseste-le in scopuri cu adevarat crestine si multumeste-i lui Dumnezeu ca te-a inzestrat cu aceste calitati.Cauta sa privesti cu indelunga chibzuinta lucrurile.Si cu asta inchei mica noastra discutie ca am monopolizat topicul de-a dreptul(tot o forma de mandrie din partea mea)..Oricum nu lua ce am scris ca pe un sfat..gandeste-te bine ce faci.

alexandra28again 20.09.2007 12:34:26

http://www.youtube.com/watch?v=odvRlLZrlJ4

cozia 20.09.2007 18:08:30

Citat:

În prealabil postat de alexandra28again

Nimic de luat in seama, in afara oribilei propagande anti arabe, anti credinta, si in special promovarea la nivel de subconstient a viitorului razboi global care din pacate incepe sa se pozitioneze.
Eu zic ca cu cit ne opunem acestor mizerii de clevetiri din partea Satanistilor care au facut acest video cu atit vom putea prelungi pacea pe pamint si intirzia( cu atit cu cit ne va da Dumnezeu)distrugerea masiva care va urma, ...parerea mea. Sa nu uitam o clipa ca lumea araba este cea agresata cu care se va incepe violenta masiva dupa care urmam noi toti, la rind...( conform scrierilor)!

alexandra28again 20.09.2007 21:58:17

nu,este propaganda pro araba(musulmana) si pro credinta(credinta in allah,adica in diavol).si cred ca este de luat in seama,ca este cat se poate de agresiva si cat se poate de rapida.

alexandra28again 21.09.2007 13:23:29

Citat:

În prealabil postat de urzicuta
nu cred ca este treaba noastra sa catehizam un musulman,decat daca vrem sa primim cu violul ca-n bancul cu Mos Craciun

din parintele Cleopa:
care sunt faptele milosteniei sufletesti?
1.sa intoarcem la dreapta credinta pe cei credinciosi si eretici
2.sa intoarcem la pocainta pe cei pacatosi si instrainati de Dumnezeu
3.sa invatam cele bune pe cei nestiutori
etc

cozia 21.09.2007 15:23:39

Citat:

În prealabil postat de alexandra28again
nu,este propaganda pro araba(musulmana) si pro credinta(credinta in allah,adica in diavol).si cred ca este de luat in seama,ca este cat se poate de agresiva si cat se poate de rapida.

Sa stii ca si ei au conceptul de smerita smerenie in religia lor si o practica cu multa rivna insa cind cineva dintr-o tara straina de peste mari si tari vine si-ti lanseaza o bomba incendiara peste petrecerea de nunta a TA si-ti omoara 300 de rude, pe maica-ta pe taica-tu, tot familionul, ce te faci? oare iti mai pasa de smerenie sau pui mina pe arma, asa trebuie sa gindim, sa ne punem EXACT in pozitia LOR.

Diavolul insa se bazeaza pe invirtosarea inimii noastre si pe nesimtirea crasa pe care o genereaza si de aceea ne face sa vedem numai ce vrea INTUNERICUL!

bmd 21.09.2007 16:02:26

Citat:

În prealabil postat de cozia
cind cineva dintr-o tara straina de peste mari si tari vine si-ti lanseaza o bomba incendiara peste petrecerea de nunta a TA si-ti omoara 300 de rude, pe maica-ta pe taica-tu, tot familionul, ce te faci? oare iti mai pasa de smerenie sau pui mina pe arma, asa trebuie sa gindim, sa ne punem EXACT in pozitia LOR.

Si cind tu te nasti intr-o tara vestica si nu vine nimeni de nicaieri sa-ti omoare macar pisica, si cind in tara aia vestica ai toate drepturile inclusiv sa crezi in parodia aia de profet, de ce te arunci in aer tragind in moarte fostii tai vecini, prieteni, colegi ?
E o mare diferenta! La noi cu cit esti mai credincios cu atit esti mai blind la ei odata cu sporun in credinta devin fiare! Asta li se cere sa ucida necredinciosii (adica pe noi) asta fac!
Daca ma pun in pozitia lor m-asi gindii bine daca e normal sa ucizi oameni nevinovati pentru ca asa-ti cere religia!
Invirtosarea inimii si intunericul este in capul lor.
Islamul este o credinta satanica (raiul lor este la noi patima si desfriu..ca sa dau numai un exemplu)si ca atare diavolul ii foloseste pe ei sa-si atinga scopul in primul rind.E mai usor sa lucrezi cu ai tai ...decit cu straini.
Mie nu mi-e fica de supravietuitorul nuntii tale. Ala este departe intr-o tara araba si se razbuna pe cei care nu au ce cauta acolo. Mie mi-e frica de Ali cu care lucrez de ani buni impreuna si care in fiecare zi devine mai dusmanos desii nu i-am facut nimic. Si asta odata cu intrarea lui in moschee!

krabu 21.09.2007 16:36:37

islamul cred ca are de infruntat si el ereziile lui.

La un moment dat a fost o isterie in SUA. Pana la urma totul a cazut. Cum spune in Biblie: casa care e pe nisip cade cu cadere mare. La ei a fost o miscare mult mai mare decat e acum in Europa. Boxeorul Cassius Marcellus Clay s`a convertit atunci la islam si si`a luat numele de Muhamad Ali. Dar totul s`a daramat cand s`a dovedit fatarnicia din spatele paravanului: Hogea al lor avea relatii fara casatorie cu vreo 9 secretare personale.

Ce vreau sa zic:
Islamul din tarile neislamice este departe de radacina comuna. Este dupa ureche. Ceea ce arata ca Dumnezeu nu a dat Europa islamicilor. Daca nu intelegem si nu ne facem mai buni nu se stie insa.
La un moment dat islamul va dispare din Europa. Nu stiu cum dar va avea cadere.

Noi sa ne vedem de rugaciunile noastre si sa cultivam iubirea si sa nu ne facem griji. Trebuie sa vem nadejde.

cozia 21.09.2007 20:06:35

Citat:

În prealabil postat de bmd
de ce te arunci in aer tragind in moarte fostii tai vecini, prieteni, colegi ?

Aha, acum de abia inteleg de unde neintelegerea....
Vezi tu, eu unul nu cred ca ei pun bombele...aici e diferenta! nici in Spania, nici in Anglia iar cu 911 chiar ca sa avem pardon...episod pentru care au fost dedicate site-uri intregi de dovezi CLARE ca buna ziua ca islamistii nu au fost cei implicati.

..in Irak la fel...macar pe astia asa de tare ii genocidizeaza incit i-au adus la disperarea sa puna si unii si altii capcane si bombe
deci ce sa ne aliem cu ei numai ca au aceeasi culoare de piele, imi pare rau, nu o fac , deoarece Sfintii mi-au spus ca URMAM NOI. Sa nu uitam ca cei cu pielea alba care fac aceste lucruri nu au Dumnezeu! Dracul e negru numai in legende!

bmd 21.09.2007 21:54:47

EU TRAIESC CU EI SI INTRE EI COZIA!!!!
Mie imi este egal daca au pielea neagra, lila sau verde ce ma sperie este ura pe care o simt, din priviri, din discutii. Vorbitul in soapta pe la colturi, frontul comun impotriva tuturor care nu-s musulmani. Astia nu-s legati de natia lor ci de credinta lor!
Tu-mi povestesti de teorii si lucruri citite prin ziare, vatzute la TV eu n-am nevoie de el :EU TRAIESC CU EI SI INTRE EI COZIA!!!!

Chriss-tian78 22.09.2007 14:24:38

http://www.220.ro/O_tipa_este_omorata_cu_pietre_pt_ca_avea_o_relatie _cu_un_tip_de_alta_religie__SOCANT_DE_LA_KAKKY-16226.html

cozia 25.09.2007 05:11:05

Citat:

În prealabil postat de bmd
EU TRAIESC CU EI SI INTRE EI COZIA!!!!

Inteleg, si nu esti singurul. Voiam sa stiu daca ai o relatie apropiata cu ei, de colaborare, de sinceritate, adica ceva ce aduce cit de cit a prietenie, adica stai la masa cu ei, mergi la ei si ei la tine acasa, discuti sincer cu ei? sau este o relatie profesionala in care va tolerati, si purtati discutii de suprafata, aici este diferenta.
Stiu exact despre ce vorbesti si este foarte usor sa cazi in imaginatie crezind ca ei "se susotesc pe la colturi" si vor s-o faca lata, sa ne arunce pe toti in aer.
Marius, nu uita in ce pozitie defensiva sunt saracii, nu intelegi ca si ei ca si noi tremura in cizme si noi in ale noastre si ei ca si noi, au venit sa-si salveze familiile si copiii de la genocidul de acasa...iar "privirea din ochii lui Ali" nu este altceva decit frica de tine ca tu nu-l intelegi si de faptul ca noi altceva nu facem decit sa-i judecam si sa-i categorisim deoarece asa ne vor cei de la CNN si Hollywood si mai rau nici nu ne dam seama de asta. Prin mult post si rugaciune sa stam departe de aceasta stare mentala de marasm care tine de orice altceva dar nu de ortodoxie!
Doamne Ajuta!

cozia 25.09.2007 05:14:16

sper ca nu te-ai suparat,ca nu asta a fost intentia,doar stii cit de mult te stimez
cu drag, Andrei


Ora este GMT +3. Ora este acum 06:31:24.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.