Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Spiritualitatea ortodoxa (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5072)
-   -   Ce carti am mai citit.... (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12129)

Daniel777 06.02.2011 18:06:30

Ce carti am mai citit....
 
Propun ca pe acest topic sa postam fragmente din cartile pe care le citim sau le-am citit si ne-au impresionat .

Melissa 06.02.2011 18:25:21

Citat:

În prealabil postat de Daniel777 (Post 333988)
Propun ca pe acest topic sa postam fragmente din cartile pe care le citim sau le-am citit si ne-au impresionat .

Te referi doar la cele cu teme religioase?Mai mult: doar la cele cu mesaj ortodox?

nimicbun 06.02.2011 18:30:34

eu am citit din Cuviosul Paisie Aghioritul.....foarte de folos..

dianagroza 06.02.2011 18:37:52

Arhimandrit Timotei Aioanei, "Schitul Icoana Noua - poarta deschisa catre cer", editura Sf. Mina, Iasi, 2009.

Este mai degraba un album, prezinta manastirile din zona Neamtului si istoricul, viata si carti valoaroase din Schitul Icoana Noua si Icoana Veche, cu un numar de 200 pagini. Am vazut schitul, pictura realizata este inedita, parca ar fi reali sfintii si nu pictati.
Ma inunda o stare de pace cand vad poze si informatii despre calugarii vietuitori cu care am avut ocazia sa vorbesc.

Heurtebise 06.02.2011 18:42:02

Citat:

În prealabil postat de Daniel777 (Post 333988)
Propun ca pe acest topic sa postam fragmente din cartile pe care le citim sau le-am citit si ne-au impresionat .


Eu acum citesc Idiotul de Dostoievski si sunt foarte impresionata de personajul idiotului, printul Miskin; acest baiat e perceput asa de catre ceilalti din cauza ca e foarte bun la suflet si e sincer ca un copil; el-insusi spune despre el ca e idiot din cauza bolii sale, epilepsia(asa era inteleasa pe vremea aia boala asta grea). Va recomand tuturor cartea asta din cauza ca idiotul se apropie foarte mult de modelul crestinului ideal si din cauza ca eu m-am indragostit de el:).

Daniel777 06.02.2011 18:43:45

Da ,in privinta asta,este si un film exceptional,dar cel in varianta ruseasca,si filmul e impresionant...Cred ca e cel mai bun film pe care l-am vazut ....

Heurtebise 06.02.2011 18:47:48

Citat:

În prealabil postat de Daniel777 (Post 334004)
Da ,in privinta asta,este si un film exceptional,dar cel in varianta ruseasca,si filmul e impresionant...Cred ca e cel mai bun film pe care l-am vazut ....


Am sa incerc sa-l vad. Multumesc.

Daniel777 06.02.2011 18:49:31

Mi-am cumparat de curand o carte...Este posibila mantuirea in sec XXI? ,EDITURA sOPHIA

CITEZ:

Sfantul Ignatie al Stavrolopului spune ca omul care urmeaza poruncile Sfintei Evanghelii se confrunta cu patimile sale vechi,care se impotrivesc cu inversunare noii invataturi.Patimilor nu le convine Evanghelia si nu accepta suprematia lui Dumnezeu,care nu este placuta nici diavolului,ucigatorul de suflete,care incearca sa starneasca o lupta cumplita omului.Razboiul e atat de inversunat,inat Parintii din vechime l-au caracterizat astfel: varsa sange si primesti duh...

o nestiutoare_ 06.02.2011 18:50:43

Eu in prezent citesc "Vanatorii de zmeie" de Khaled Hosseini.Prezinta destinul unei familii pe fondul contextului istoric,politic din Afganistan in cea de-a 2-a jumatate a secolului trecut.
Ai ce invata din poveste...

Melissa 06.02.2011 18:57:31

Citat:

În prealabil postat de Daniel777 (Post 333988)
Propun ca pe acest topic sa postam fragmente din cartile pe care le citim sau le-am citit si ne-au impresionat .

Uite cat de "buna" e comunicarea pe forum..Ai propus sa postam FRAGMENTE din cartile pe care le citim si se posteaza titluri....
Deci un lucru atat de simplu, nu a fost inteles.Va dati seama altele, cam cum le intelegem????:4:


Ora este GMT +3. Ora este acum 08:30:55.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.