Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   "Ultima reformă" sau kickstartul cu "Duhul Sfânt" (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=19333)

Seraphim7 06.02.2019 18:24:51

"Ultima reformă" sau kickstartul cu "Duhul Sfânt"
 
Ca tot vorbeam eu despre reforme si abordări mai directe si concrete ale spiritualității uite ca am găsit ceva..https://youtu.be/zka4DUYeJ5g
Si ca sa nu se lase mai prejos nici romanul nostru...https://youtu.be/oNgU2NyUwd8.....Plus o ieșire "apostolica" in lume...[url]https://youtu.be/y8-GuyWwDfE..... deci asa in mare par niste descendenți ai penticostalilor cu apucături de martorii lui iehova sub bagheta regizorală a lui Dynamo sau chris angel...Însă poate nu e doar atat...

Hai ca pun linkurile aici.... https://youtu.be/y8-GuyWwDfE

https://youtu.be/oNgU2NyUwd8

Mda...tot aiurea le-am pus:))

simpllu 06.02.2019 20:08:26

Părintele Serafim Rose, în cartea ”Ortodoxia și Religia Viitorului”, dezminte practica adepților ”renașterii harismatice” și demonstrează în ce duh se scaldă acest curent. Titlul cărții este sugestiv, religia viitorului sau new age.

Iorest 06.02.2019 20:12:00

E veche faza de cel puțin 1 an, cei din filmul de 8 minute nu cred că fac parte dintr-o adunare oficială, dacă fac „slujbe” în case sunt contestați și de cultele oficiale.

Nu e ceva neobișnuit pentru mediul neoprotestant care e propice pentru astfel de persoane gata să preia prin mimetism tot ce vine din Occident, dacă vor prolifera nu vor face decât să fărâmițeze din segmentul lor de credincioși.

Apropo de manifestări ciudate și în Cluj e o așazisă adunare universală cu un conducător brazilian - sminteală Cluj adunare.

Mă miră doar nr de persoane care se lasă influențate de astfel de evenimente într-un oraș universitar.

Seraphim7 06.02.2019 20:46:13

Bun,dar totuși,lăsând putin la o parte caracterul netraditional al abordării Bibliei si creștinismului de către acești militanți sau discipoli ai lui Hristos,cum am văzut că se autoproclama.Majoritatea îi cam marginalizam,judecandu-i si punându-i sub semnul ereziei sau inselarii...a absurdului sau chiar a naivității.Fie ca suntem creștini tradiționali,protestanți,atei sau orice alta orientare ne place sa ne plafonam in lucruri exacte si bine definite,respectiv dogme si ritualuri exacte sau teorii concrete sau cel puțin logice.Dar uităm că la început tocmai asta era creștinismul.O nebunie a duhului,un protest la tot ce era tradițional,in care mici comunități de oameni ieșeau în mijlocul lumii si marturiseau credința în alta lume,alt dumnezeu,erau plini de duh si vindecau prin atingere,Se adunau si se rugau împreună....Asta era creștinismul...Asta i-a învățat Isus...Dar noi ascultăm mai mult de serafim rose si ioan gură de aur...Citim teologii si vieți de sfinți inloc sa citim cateva pasaje din evanghelie in care ți se explica clar tot ce iti trebuie ...Ne facem apostoli ai cuvântului care ucide Cuvântul....No gata ca deja imi dau filme:))

simpllu 06.02.2019 20:46:36

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 663489)
Mă miră doar nr de persoane care se lasă influențate de astfel de evenimente într-un oraș universitar.

De ce te miri, când clerici ortodocși au cazut în plasa acestui curent. Cel mai probabil, starea de ”bine” și ”vindecările” miraculoase sunt cele mai atractive, ”minuni” la pachet cu o mântuire asigurată.

Iorest 06.02.2019 22:02:40

Citat:

În prealabil postat de simpllu (Post 663491)
De ce te miri, când clerici ortodocși au cazut în plasa acestui curent. Cel mai probabil, starea de ”bine” și ”vindecările” miraculoase sunt cele mai atractive, ”minuni” la pachet cu o mântuire asigurată.

Clericii aceia trecuți de la ortodoxie erau slăbuți, făceau parte din pleiada de semidocți intrați cu pile și intervenții în funcții de cler, chiar ei recunoșteau că au avut pile(erau nepotul cuiva preot) sau s-a investit în ei să ia meditații cu Macedon Petrescu (Teodosie „Tomitanul” pe vremea când era la București), drept urmare Biserica și episcopii ar trebui să facă o curățenie în păduchernița seminariilor teologice și a Facultăților eliminând pe oricine nu calcă a preot cu mult înainte să îndrăznească ei să ceară hirotonire.

Un Pas în Urma Serafimilor”(apropo de Serafimi cum erau porecliți seminariștii) e chiar sugestiv în ceea ce privește modelul intendentului care-i exmatriculează pe derbedeii scăpătați în teologie, metodele lui de lucru nu sunt mereu corecte (încurajează turnătoria scrisă și reciprocă și caută în bagaje).

Eu mă miram cum de o sectă condusă de un brazilian poate prinde în Cluj, la ardeleni care sunt cultivați, au universități, chiar era o știre cum că orașul Cluj ar fi luat fața New Yorkului la nivel de trai :).

Iorest 06.02.2019 22:54:25

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 663490)
Bun,dar totuși,lăsând putin la o parte caracterul netraditional al abordării Bibliei si creștinismului de către acești militanți sau discipoli ai lui Hristos,cum am văzut că se autoproclama.

Când sunt chiar și în afara Bibliei e ceva mult prea dubios până și pentru cei care se pretind evanghelici.

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 663490)
Dar uităm că la început tocmai asta era creștinismul.O nebunie a duhului,un protest la tot ce era tradițional,in care mici comunități de oameni ieșeau în mijlocul lumii si marturiseau credința în alta lume,alt dumnezeu,erau plini de duh si vindecau prin atingere,Se adunau si se rugau împreună....Asta era creștinismul..

Unde i-ai văzut să se roage împreună cu alții care nu le împart doctrina, vindecările nu pot fi verificate, poate „vindecă” chiar oameni de-ai lor care fac o scenetă, chiar să cităm din filmul de 8 minute:

Evanghelizare Kickstart sfatul „botezătorului” care pune mâinile:
„relaxează-te, umplere, umplere, mai mult, mai mult, vorbește cu Iisus în alte limbi, amplifică, amplifică, înflăcărează, dă-i drumul, se înmulțește, se-nmulțește”.

Ai avea impresia că sunt sfaturile unei moașe pentru o gravidă cel mult.


Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 663490)
Asta i-a învățat Isus...Dar noi ascultăm mai mult de serafim rose si ioan gură de aur...Citim teologii si vieți de sfinți inloc sa citim cateva pasaje din evanghelie in care ți se explica clar tot ce iti trebuie

Știi că există un canon despre cum să fie cântarea în Biserică ? care limitează implicit manifestările extravagante.

simpllu 06.02.2019 23:07:19

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 663490)
,erau plini de duh si vindecau prin atingere,

Cine vindeca prin atingere? Oricine?

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 663490)
Se adunau si se rugau împreună....Asta era creștinismul...

Se rugau împreună doar cu cei care erau botezați și, implicit, catehizați.

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 663490)
Dar noi ascultăm mai mult de serafim rose si ioan gură de aur...

Da, pentru că ei au scris după o perioadă de despătimire și nevoință ascetică. Și nu s-au dat drept făcători de minuni după secunda doi de după botez (în cazul Părintelui Serafim). În Ortodoxie nu întâlnești făcători de minuni la oricine și la tot pasul, ci numai la foarte puțini oameni în viață care duc o viață curată și cărora Dumnezeu le-a dat și descoperit acest dar. Ori, în mișcarea ”harismatică” întâlnești făcători de ”minuni”(”vindecători”) la tot pasul.

Conceptul de înșelare diavolească lipsește cu desăvârșire din spiritualitatea protestantă și romano-catolică, din care s-a desprins mișcarea ”harismatică”. Ori, în Ortodoxie, este unul dintre cele mai importante concepte. Astfel se explică de ce o înșelare atât de evidentă a putut pune stăpânire asupra atâtor creștini. Nu poți fi ortodox și să accepți mișcarea ”renașterii harimsatice”, la fel cum nu poți fi un adept al acestei mișcări fără să respingi Ortodoxia.

Nu poți îndemna la o comuniune cu Dumnezeu, fără a pomeni nimic de curățirea prin pocăință, care să premeargă acele stări de bucurie și de exaltare ... stări dobândite fără nicio strădanie, fără lepădarea de sine ... adică omeni necurățiți de patimi cad în înșelarea mulțumirii de sine și a mândriei de starea căzută în care se află. Înșelare evidențiată cel mai bine de Sf. Ignatie Briancianinov.

simpllu 06.02.2019 23:54:58

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 663493)
Eu mă miram cum de o sectă condusă de un brazilian poate prinde în Cluj, la ardeleni care sunt cultivați, au universități, chiar era o știre cum că orașul Cluj ar fi luat fața New Yorkului la nivel de trai :).

Simplu, pentru că le lipsește busola.

Seraphim7 07.02.2019 13:33:48

Hai sa dam si niște pasaje evanghelice,că in oceanul asta ortodox ne pierdem in canoane si dogme...."Că unde sunt doi sau trei, adunați în numele Meu, acolo sunt și Eu în mijlocul lor."(Matei 18,20).Deci nu specifică Isus ca trebuie sa fie botezați sau vreun alt caracter eliminatoriu.Singura cerință este sa fie adunați în numele lui.(Mat 10:8") Vindecați pe bolnavi, înviați pe morți, curățați pe leproși, scoateți afară dracii. Fără plată ați primit, fără plată să dați."Sau pasajul asta oare le-a sunat doar celor 12?...."Toate lucrurile sunt cu putință celui ce crede!" (Marcu 9:23).Deci nu văd de ce tu sau eu sau altul nu am putea face ce făceau apostolii pentru că... "Adevărat, adevărat zic vouă: cel ce crede în Mine va face și el lucrările pe care le fac Eu și mai mari decât acestea va face, pentru că Eu Mă duc la Tatăl."(Ioan 14,12).Si continuă Isus spunând ca...
"Și orice veți cere întru numele Meu, aceea voi face, ca să fie slăvit Tatăl întru Fiul"(Ioan 14,13)....Si ca sa vedem ca .."Iar în zilele din urmă, zice Domnul, voi turna din Duhul Meu peste tot trupul și fiii voștri și fiicele voastre vor prooroci și cei mai tineri ai voștri vor vedea vedenii și bătrânii voștri vise vor visa.
18. Încă și peste slugile Mele și peste slujnicele Mele voi turna în acele zile, din Duhul Meu și vor prooroci.
19. Și minuni voi face sus în cer și jos pe pământ semne: sânge, foc și fumegare de fum.(Fapt Ap 2 17-19).Deci oricine poate primi abilitățile care existau în prooroc si apostoli.Iar singura condiție ar fi... "Și tot cel ce va chema numele Domnului se va mântui".(Fapte 2,21)...Si ca sa fim in concordanța cu VT ultimele 2 pasaje fac trimitere la o profeție a lui Ioil....Dar majoritatea nu mai cred in Biblie sau in ce propune acestea.Ne mulțumim cu interpretări si cu dogme pe sufletul nostru.Ne place segregarea si inloc să vedem il ascultăm pe dumnezeul dintr-o carte pe care multi o consideră Cuvântul Lui,scriem alte sute de cărți in care interpretăm acea carte dupa placul si nevoile noastre.

Iorest 07.02.2019 19:00:53

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 663498)
Hai sa dam si niște pasaje evanghelice,că in oceanul asta ortodox ne pierdem in canoane si dogme....

În Faptele Sfinților Apostoli cap.15 v.28 se descrie o modalitate Apostolică - Sobornicească - de lămurire a unor aspecte apărute în viața practică a Bisericii cu privire la tăierea împrejur, ferirea de idoli și jertfire la ei, desfrâu.

28. Pentru că, părutu-s-a Duhului Sfânt și nouă, să nu vi se pună nici o greutate în plus în afară de cele ce sunt necesare:
29. Să vă feriți de cele jertfite idolilor și de sânge și de (animale) sugrumate și de desfrâu, de care păzindu-vă, bine veți face. Fiți sănătoși!


Deci primii care au stabilit practici canonice vs necanonice sunt Sfinții Apostoli, Biblia prevede statutar prin această descriere faptul că urmașii apostolilor - Arhiereii pot stabili probleme din viața practică a bisericii în sobornicitate și rugăciune cu formularea „părutu-s-a Duhului Sfânt și nouă”, și în epocile care au urmat primilor creștini.

Dogmele sunt inspirate tot din Biblie, iar canonul la Sfânta Scriptură s-a îmbogățit odată cu Sfintele Sinoade.
Ca atare nu se poate vorbi de dogme fără de inspirație biblică, iar Biblia nu e în conflict cu canoanele, Biblia este prinsă în alte canoane cum ar fi:

Canonul 85 Apostolic, 60 Laodiceea, 24 Cartagina, 2 Atanasie cel Mare în care se stabilește sau se recomandă ce cărți să se citească.
Exemplu în detaliu din Canoanele Bisericii Ortodoxe - Arhid. Ioan Floca p251-252 (din formatarea pdf):

SINODUL al 5-lea Local de la LAODICEEA (anul 343)

CANONUL 60 LAODICEEA: (CANONUL SFINTEI SCRIPTURI)

Cărțile Testamentului Vechi care trebuie să se citească sunt: 1. Facerea lumii; 2. Iesirea din Egipt; 3. Leviticul; 4. Numerii; 5. A Doua Lege; 6. Isus al lui Navi; 7. Judecătorii si Rut; 8. Estera; 9. Ale Împăratilor, întâia și a doua; 10. Ale Împăraților, a treia și a patra; 11. Paralipomena întâia si a doua; 12. Ezdra, întâia si a doua; 13. Cartea Psalmilor, 150; 14. Pildele lui Solomon; 15. Ecclesiastul; 16. Cântarea Cântărilor; 17. Iov; 18. Cei doisprezece prooroci; 19. Isaia; 20. Ieremia și Baruh, Plângerile și epistolele; 21. Iezechiel; 22. Daniel.

Iar ale Testamentului Nou acestea: patru Evanghelii, a lui Matei, a lui Marcu, a lui Ioan, a lui Luca; Faptele Apostolilor; șapte epistole catolice: a lui Iacob - una, ale lui Petru - două, ale lui Ioan - trei, a lui Iuda - una; patrusprezece epistole ale lui Pavel: Către Romani, Către Corinteni - două, Către Galateni -una, Către Efeseni - una, Către Filipeni - una, Către Coloseni - una, Că*tre Tesaloniceni - două, Către Evrei - una, Către Timotei - două, Către Tit - una și Către Filimon - una.


Comentariu profesor Ioan Floca (p.252 în formatarea pdf și 255 în colțul filei) : [...]„În canonul 60 se arată care sunt cărțile care alcătuiesc canonul Sfintei Scripturi, și anume 22 de cărți ale Vechiului Testament și toate cărțile Noului Testament, în afară de Apocalipsă, care probabil nu era cunoscută în Frigia. De remarcat că toate cărțile prezentate sunt și astăzi considerate ca fiind canonice."[/...]

Conflictul Biblie- canoane, biblie-dogme e o creație artificială, neoprotestantă.

Seraphim7 07.02.2019 20:52:36

Hai sa si explicăm niste termeni totuși...si sa vedem cum sunt prezentați în Biblie si in ce context.

Episcop=din greacă ἐπίσκοπος „episkopos”, epi = "tot", "peste" + scopein = "a vedea", în înțelesul "supraveghetor"

Apare in Biblie de 5 ori....

1."Drept aceea, luați aminte de voi înșivă și de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstrați Biserica lui Dumnezeu, pe care a câștigat-o cu însuși sângele Său."(Fapte 20,28)
2.Pavel și Timotei, robi ai lui Hristos Iisus, tuturor sfinților întru Hristos Iisus, celor ce sunt în Filipi, împreună cu EPISCOPII și diaconii:(Filipeni 1,1)
3.Vrednic de crezare, este cuvântul: de poftește cineva EPISCOPIE, bun lucru dorește.
Se cuvine, dar, ca EPISCOPUL să fie fără de prihană, bărbat al unei singure femei, veghetor, înțelept, cuviincios, iubitor de străini, destoinic să învețe pe alții,(1Timotei 3,1-2)...aici continuând sa descrie cum ar trebui sa fie episcopul.
4.Căci se cuvine ca episcopul să fie fără de prihană, ca un iconom al lui Dumnezeu, neîngâmfat, nu grabnic la mânie, nu dat la băutură, pașnic, nepoftitor de câștig urât....(Tot 1,7)..Si aici se continuă cu caracteristici ce trebuie avute pt funcție..
5.Căci erați ca niște oi rătăcite, dar v-ați întors acum la Păstorul și la Păzitorul sufletelor voastre(1Petru 2,25)....Unde pazitorul si pastorul se refera la episcopul....

Iereus (ιερέυς) – a fost tradus la noi prin cuvântul „preot”, dar înseamnă literar: „sfințit slujitor”

Presbiter (πρεσβύτερος) înseamnă literar „bătrân”, dar, întrucât termenul apare, de obicei, în contextul „bătrânii Adunării” sau, mai degrabă, „ai Bisericii / πρεσβυτέρους τῆς ἐκκλησίας” .

Acum sa vedem un pasaj interesant despre "arhierei" :

"Căci orice arhiereu, fiind luat dintre oameni, este pus pentru oameni, spre cele către Dumnezeu, ca să aducă daruri și jertfe pentru păcate;
2. El poate să fie îngăduitor cu cei neștiutori și rătăciți, de vreme ce și el este cuprins de slăbiciune.
3. Din această pricină dator este, precum pentru popor, așa și pentru sine să jertfească pentru păcate.
4. Și nimeni nu-și ia singur cinstea aceasta, ci dacă este chemat de Dumnezeu după cum și Aaron.
5. Așa și Hristos nu S-a preaslăvit pe Sine însuși, ca să Se facă arhiereu, ci Cel ce a grăit către El: "Fiul Meu ești Tu, Eu astăzi Te-am născut".
6. În alt loc se zice: "Tu ești Preot în veac după rânduiala lui Melchisedec".(Evrei 5,1-6).


"Și voi înșivă, ca pietre vii, zidiți-vă drept casă duhovnicească, preoție sfântă, ca să aduceți jertfe duhovnicești, bine-plăcute lui Dumnezeu, prin Iisus Hristos;... Iar voi sunteți seminție aleasă, preoție împărătească, neam sfânt, popor agonisit de Dumnezeu, ca să vestiți în lume bunătățile Celui ce v-a chemat din întuneric, la lumina Sa cea minunată, Voi care odinioară nu erați popor, iar acum sunteți poporul lui Dumnezeu; voi care odinioară n-aveați parte de milă, iar acum sunteți miluiți." (1 Petru 2:5; 9-10)

Aceste pasaje explica destul de bine diferențele dintre preoția universală si cea sacerdotală cat și identitatea hristica ca varf și cap al bisericii si slujirii...

Iorest 07.02.2019 21:30:57

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 663501)
Aceste pasaje explica destul de bine diferențele dintre preoția universală si cea sacerdotală cat și identitatea hristica ca varf și cap al bisericii si slujirii...

Termenul arhiereu e folosit și în aghiografie pentru a desemna oficiul episcopului 25 Ianuarie Viata Sfântului Bretanion
[...]Teodoret, episcopul Cirului, spune și el: "Iar Betranion, fiind împodobit cu tot felul de virtuți și încredințindu-i-se sarcina de arhiereu peste cetățile din Sciția (Dacia Pontică), și-a înflăcărat cugetarea cu rîvnă și a înfruntat stricarea învățăturilor dreptei credințe și fărădelegile comise de Valens împotriva dreptcredincioșilor.[/...]"

Acatistul Sfinților Trei Ierarhi - Vasile, Grigorie și Ioan
:


[...]„Condacul I
Bucură-te, treime de arhierei mult-lăudată !

Icosul I
Cine este destoinic a-și deschide buzele și a-și misca limba, spre a o lăuda, cum se cuvine pe această treime de arhierei?
Bucurați-vă, marilor arhierei cei luminați la minte de Sfânta Treime;
Bucurați-vă, treime de arhierei mult-lăudată![/...]


Și imnografii bisericești și hagiografii folosesc termenul de arhiereu cu referire logică la demnitatea episcopatului.

simpllu 07.02.2019 21:48:39

Miroase a pierdere de timp. :)

Iorest 07.02.2019 22:52:18

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 663498)
Vindecați pe bolnavi, înviați pe morți, curățați pe leproși, scoateți afară dracii. Fără plată ați primit, fără plată să dați."Sau pasajul asta oare le-a sunat doar celor 12?...."

Nu oricine se poate apuca să o facă pe harismaticul:

Faptele Sfinților Apostoli cap.19 v 13-16
13. Și au încercat unii dintre iudeii care cutreierau lumea, scoțând demoni, să cheme peste cei ce aveau duhuri rele, numele Domnului Iisus, zicând: Vă jur pe Iisus, pe Care-l propovăduiește Pavel!
14. Iar cei care făceau aceasta erau cei șapte fii ai unuia Scheva, arhiereu iudeu.
15. Și răspunzând, duhul cel rău le-a zis: Pe Iisus Îl cunosc și îl știu și pe Pavel, dar voi cine sunteți?
16. Și sărind asupra lor omul în care era duhul cel rău și biruindu-i, s-a întărâtat asupra lor, încât ei au fugit goi și răniți din casa aceea.


Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 663498)
Deci nu văd de ce tu sau eu sau altul nu am putea face ce făceau apostolii pentru că... "Adevărat, adevărat zic vouă: cel ce crede în Mine va face și el lucrările pe care le fac Eu și mai mari decât acestea va face, pentru că Eu Mă duc la Tatăl."(Ioan 14,12)

Harismele au fost date spre propovăduirea Evangheliei în teritorii necreștinate, Biblia e deja propovăduită aici, Biserica Apostolică are o practică continuă și neîntreruptă și rânduieli pentru diferite situații.


Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 663498)
Iar în zilele din urmă, zice Domnul, voi turna din Duhul Meu peste tot trupul și fiii voștri și fiicele voastre vor prooroci și cei mai tineri ai voștri vor vedea vedenii și bătrânii voștri vise vor visa.

Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel [13:8] -„Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii - se vor desființa; darul limbilor va înceta; știința se va sfârși;

Cum ar putea cineva să practice lucruri așa de mari precum vindecările, dacă în cele elementare strică învățătura de credință ?


Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 663498)
Deci oricine poate primi abilitățile care existau în prooroc si apostoli.

Accentul vieții bisericești nu cade pe minuni, ci pe despătimire și îndumnezeirea vieții. La ce i-ar ajuta unui om să facă minuni dacă sufletul lui s-ar pierde ?

Seraphim7 07.02.2019 23:15:10

Eu doar am oferit niste pasaje din care reies acele concluzii.Deci degeaba oferi contraargumente că nu faci decât să combați cuvintele bibliei,iar daca vi cu argumente tot biblice nu daci decât să demonstrezi că,aparent,biblia se contrazice,asa singurica.

Totuși referitor la Corinteni 13,8...Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii - se vor desființa; darul limbilor va înceta; știința se va sfârși;

De ce nu ai mers mai de parte cu lectura?....Corinteni cap 14,2 Pentru că cel ce vorbește într-o limbă străină nu vorbește oamenilor, ci lui Dumnezeu; și nimeni nu-l înțelege, fiindcă el, în duh, grăiește taine.
3. Cel ce proorocește vorbește oamenilor, spre zidire, îndemn și mângâiere.
4. Cel ce grăiește într-o limbă străină pe sine singur se zidește, iar cel ce proorocește zidește Biserica.
5. Voiesc ca voi toți să grăiți în limbi; dar mai cu seamă să proorociți. Cel ce proorocește e mai mare decât cel ce grăiește în limbi, afară numai dacă tălmăcește, ca Biserica să ia întărire.

Deci sa nu luam doar pasaje aiurea ca se pierde contextul.

Iorest 07.02.2019 23:43:33

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 663507)
Eu doar am oferit niste pasaje din care reies acele concluzii.Deci degeaba oferi contraargumente că nu faci decât să combați cuvintele bibliei,iar daca vi cu argumente tot biblice nu daci decât să demonstrezi că,aparent,biblia se contrazice,asa singurica.

Deci sa nu luam doar pasaje aiurea ca se pierde contextul.

Exact asta ai făcut tu în mesajul pe care-l las mai jos când ai înșiruit pasaje cu tâlcuirile tale, eu doar am adus contrargumente din Biblie.

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 663498)
Hai sa dam si niște pasaje evanghelice,că in oceanul asta ortodox ne pierdem in canoane si dogme...."Că unde sunt doi sau trei, adunați în numele Meu, acolo sunt și Eu în mijlocul lor."(Matei 18,20).Deci nu specifică Isus ca trebuie sa fie botezați sau vreun alt caracter eliminatoriu.Singura cerință este sa fie adunați în numele lui.(Mat 10:8") Vindecați pe bolnavi, înviați pe morți, curățați pe leproși, scoateți afară dracii. Fără plată ați primit, fără plată să dați."Sau pasajul asta oare le-a sunat doar celor 12?...."Toate lucrurile sunt cu putință celui ce crede!" (Marcu 9:23).Deci nu văd de ce tu sau eu sau altul nu am putea face ce făceau apostolii pentru că... "Adevărat, adevărat zic vouă: cel ce crede în Mine va face și el lucrările pe care le fac Eu și mai mari decât acestea va face, pentru că Eu Mă duc la Tatăl."(Ioan 14,12).Si continuă Isus spunând ca...
"Și orice veți cere întru numele Meu, aceea voi face, ca să fie slăvit Tatăl întru Fiul"(Ioan 14,13)....Si ca sa vedem ca .."Iar în zilele din urmă, zice Domnul, voi turna din Duhul Meu peste tot trupul și fiii voștri și fiicele voastre vor prooroci și cei mai tineri ai voștri vor vedea vedenii și bătrânii voștri vise vor visa.
18. Încă și peste slugile Mele și peste slujnicele Mele voi turna în acele zile, din Duhul Meu și vor prooroci.
19. Și minuni voi face sus în cer și jos pe pământ semne: sânge, foc și fumegare de fum.(Fapt Ap 2 17-19).Deci oricine poate primi abilitățile care existau în prooroc si apostoli.Iar singura condiție ar fi... "Și tot cel ce va chema numele Domnului se va mântui".(Fapte 2,21)...Si ca sa fim in concordanța cu VT ultimele 2 pasaje fac trimitere la o profeție a lui Ioil....Dar majoritatea nu mai cred in Biblie sau in ce propune acestea.Ne mulțumim cu interpretări si cu dogme pe sufletul nostru.Ne place segregarea si inloc să vedem il ascultăm pe dumnezeul dintr-o carte pe care multi o consideră Cuvântul Lui,scriem alte sute de cărți in care interpretăm acea carte dupa placul si nevoile noastre.



Spuneai:
Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 663498)
"Că unde sunt doi sau trei, adunați în numele Meu, acolo sunt și Eu în mijlocul lor."(Matei 18,20).Deci nu specifică Isus ca trebuie sa fie botezați sau vreun alt caracter eliminatoriu.Singura cerință este sa fie adunați în numele lui.(Mat 10:8")

Iată că nu e chiar așa... Biblia se completează.

Apropo de asta cu unde sunt doi sau trei, sper că nu vine din partea unor oameni care nu dau pe la Biserică, care preferă să se roage acasă Duminica pentru „o relație personală cu El!” că exact în defavoarea lor e un astfel de pasaj.

Seraphim7 07.02.2019 23:57:36

Cum adică de unde asta cu doi sau trei?....Pai aceeia formează Biserica prin însăși adunarea lor in numele lui Isus...Pe la care altă "biserica" să umble?

Iorest 08.02.2019 00:06:53

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 663498)
."Că unde sunt doi sau trei, adunați în numele Meu, acolo sunt și Eu în mijlocul lor."(Matei 18,20).Deci nu specifică Isus ca trebuie sa fie botezați sau vreun alt caracter eliminatoriu.Singura cerință este sa fie adunați în numele lui.(Mat 10:8")
Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 663509)
Cum adică de unde asta cu doi sau trei?....Pai aceeia formează Biserica prin însăși adunarea lor in numele lui Isus...Pe la care altă "biserica" să umble?


Toată lumea e convinsă de sobornicitatea în rugăciune a doi sau trei, de ce ai folosi tu citatul acela pentru a nega caracterul obligatoriu al botezului înainte de propovăduire cum reiese din primul mesaj citat?

Nu folosi citatul cu unde sunt doi sau trei adunați, dacă nu mergi Duminica la Biserică e un principiu pe care se susține mersul la Biserică, nu rugăciunea personală acasă în timpul slujbei.

Seraphim7 08.02.2019 01:23:00

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 663510)
Toată lumea e convinsă de sobornicitatea în rugăciune a doi sau trei, de ce ai folosi tu citatul acela pentru a nega caracterul obligatoriu al botezului înainte de propovăduire cum reiese din primul mesaj citat?

Nu folosi citatul cu unde sunt doi sau trei adunați, dacă nu mergi Duminica la Biserică e un principiu pe care se susține mersul la Biserică, nu rugăciunea personală acasă în timpul slujbei.

Dar nu eu neg caracterul obligatoriu al botezului inainte de propovaduire sau comuniune...Este adevărat că pentru a fi membru sau părtaș deplin este nevoie de botez...Dar uite ce zice biblia...Sunt totuși niste etape...Dar sa clarificăm putin ce este botezul.

baptízein (βαπτίζειν)=scufundare

„Duceti-va si faceti ucenici din toate neamurile, botezandu-i in Numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh.” Matei 28:19

Aici vedem o formulă sau in numele cui trebuie facut botezul.

"Iar Petru a zis către ei: Pocăiți-vă și să se boteze fiecare dintre voi în numele lui Iisus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre, și veți primi darul Duhului Sfânt".(Fapte 2,38)

Aici vedem ca este utilizat doar numele lui Isus,plus o condiție,aceeia a pocaintei.

"Cel ce va crede și se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi."(Marcu 16,16)
"Iar când au crezut lui Filip, care le propovăduia despre împărăția lui Dumnezeu și despre numele lui Iisus Hristos, bărbați și femei se botezau.
Iar Simon a crezut și el și, botezându-se, era mereu cu Filip. Și văzând semnele și minunile mari ce se făceau, era uimit."(Fapte 8,12-13)

Aici s-a văzut că nu doar pocainta e necesară ci si credința.

"Eu unul vă botez cu apă spre pocăință, dar Cel ce vine după mine este mai puternic decât mine; Lui nu sunt vrednic să-I duc încălțămintea; Acesta vă va boteza cu Duh Sfânt și cu foc"(Matei 3,11)

Asta spune Ioan Botezătorul despre Isus si face diferența între botezul cu apă și cel cu Duh Sfânt.

Iată un pasaj interesant referitor la diferența dintre cele 2 botezuri

Și pe când Apollo era în Corint, Pavel, după ce a străbătut părțile de sus, a venit în Efes. Și găsind câțiva ucenici,
2. A zis către ei: Primit-ați voi Duhul Sfânt când ați crezut? Iar ei au zis către el: Dar nici n-am auzit dacă este Duh Sfânt.
3. Și el a zis: Deci în ce v-ați botezat? Ei au zis: În botezul lui Ioan.
4. Iar Pavel a zis: Ioan a botezat cu botezul pocăinței, spunând poporului să creadă în Cel ce avea să vină după el, adică în Iisus Hristos.
5. Și auzind ei, s-au botezat în numele Domnului Iisus.
6. Și punându-și Pavel mâinile peste ei, Duhul Sfânt a venit asupra lor și vorbeau în limbi și prooroceau.(Fapte 19,1-6)

"După acestea a venit Iisus și ucenicii Lui în pământul Iudeii și stătea acolo și boteza.
Și boteza și Ioan în Enom, aproape de Salim, că erau acolo ape multe și veneau și se botezau".(Ioan 3,22-23).

Se observă că ambele botezuri se făceau si concomitent.

"În acest timp a venit Iisus din Galileea, la Iordan, către Ioan, ca să se boteze de către el.
Ioan însă Îl oprea, zicând: Eu am trebuință să fiu botezat de Tine, și Tu vii la mine?
Și răspunzând, Iisus a zis către el: Lasă acum, că așa se cuvine nouă să împlinim toată dreptatea. Atunci L-a lăsat.
Iar botezându-se Iisus, când ieșea din apă, îndată cerurile s-au deschis și Duhul lui Dumnezeu s-a văzut pogorându-se ca un porumbel și venind peste El.
Și iată glas din ceruri zicând: "Acesta este Fiul Meu cel iubit întru Care am binevoit".(Matei 3,13-17).

Vedem si rolul lui Ioan si importanța botezului acestuia.

Iorest 08.02.2019 01:37:11

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 663511)
Dar nu eu neg caracterul obligatoriu al botezului inainte de propovaduire sau comuniune...Este adevărat că pentru a fi membru sau părtaș deplin este nevoie de botez...Dar uite ce zice biblia...Sunt totuși niste etape...Dar sa clarificăm putin ce este botezul.

Am înțeles acum că n-ai vrut să negi, postarea 10 de pe threadul curent a fost neinspirată sau prea lacunară.

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 663498)
Hai sa dam si niște pasaje evanghelice,că in oceanul asta ortodox ne pierdem in canoane si dogme....
Ne mulțumim cu interpretări si cu dogme pe sufletul nostru...
Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 663507)
Deci sa nu luam doar pasaje aiurea ca se pierde contextul.


Nu le-am luat aiurea, se adresau tâlcuirilor tale din postarea.

Când se citează pasaje ... se citează aiurea, când se citează canoane, domnle hai să nu ne pierdem în canoane și dogme, păi ce să citez ?

Altă tâlcuire originală:
Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 663498)
[...]Deci oricine poate primi abilitățile care existau în prooroc si apostoli.Iar singura condiție ar fi... "Și tot cel ce va chema numele Domnului se va mântui".(Fapte 2,21)...

Ar trebui pusă în context cu Matei [7:21]:
„Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri.”

Apropo ce treabă aveau toate citările și tâlcuirile din postarea cu subiectul kickstarterii, e greu de dovedit că ei ar aplica exact și precis ca în Biblie chiar dacă la vedere imită, și actorii imită orice.
Nu se pot valida cu Biblia toate aiurelile.

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 663507)
Deci sa nu luam doar pasaje aiurea ca se pierde contextul.

Eu nu vreau să spun că tu ai o înțelegere sectară asupra pasajelor în postarea 10, poți mult mai mult decât acele tâlcuiri, ai o școală teologică în spate.

Eu momentan nu am și nu vreau să am interpretări răzlețe, iar discuții de genul mă pun cu burta pe carte pe mine personal.

Ca să revenim la subiect kickstarterii nu sunt noua/ultima reformă (precum e titlul threadului și cum se promovează ei), e impropriu spus, deja și mișcările carismatice sunt vechituri reșapate într-un fel sau altul.

Fac ei ceva ce n-a făcut vreo altă doctrină penticostală înainte ? Nu!

Nu văd ce e wow sau de laudă, e posibil chiar că s-au certat cu oficialii din diferite culte și și-au făcut adunarea lor, de ce ar fi un motiv de admirație pentru un ortodox ?

Singura calitate pe care înțeleg că ar avea-o din ce ai scris, ar fi râvna tipică începătorului care însă se osifică pe parcurs - și ei vor avea ierarhizare, statute, sancțiuni, excluderi.

Seraphim7 08.02.2019 01:56:32

Citatele biblice si "tâlcuirile" nu se referă neapărat la comunitățile din primul mesaj.Probabil abordarea lor m-a impins să studiez sau mai degrabă sa recapitulez Biblia intr-un mod mai direct si fără alte intermediari inafara evoluției istorice a Creștinismului.

Corect...fără canoane,fără dogme,fără citate aiurea:)))

Dar tu ai folosit Corinteni 13,8 intr-un mod ,cum sa zic,care anula oarecum proorocia si vorbirea în limbi...Iar când eu ti-am oferit intregul tablou alături de Corinteni 14,2-5...Nu am avut plăcerea unei replici din partea dvs:))...Dar o astept...

Iorest 08.02.2019 03:48:15

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 663515)
Corect...fără canoane,fără dogme,fără citate aiurea:)))

Mai mult o să citez canoane de acum, de dogmatică încă nu mă pot atinge, trebuie facultăți superioare de trăire.

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 663515)
Dar tu ai folosit Corinteni 13,8 intr-un mod ,cum sa zic,care anula oarecum proorocia si vorbirea în limbi...Iar când eu ti-am oferit intregul tablou alături de Corinteni 14,2-5...Nu am avut plăcerea unei replici din partea dvs:))...Dar o astept...

I Corinteni 14:26.
Ce este deci, fraților? Când vă adunați împreună, fiecare din voi are psalm, are învățătură, are descoperire, are limbă, are tălmăcire: toate spre zidire să se facă.

N-am văzut nicio proorocie spre zidire în filmele alea, vorbirea în limbi se făcea pentru necredincioși.

I Corinteni 14:22 Așa că vorbirea în limbi este semn nu pentru cei credincioși ci pentru cei necredincioși; iar proorocia nu pentru cei necredincioși, ci pentru cei ce cred.

Până și Noul Ierusalim cu trâmbițele lor se joacă de-a proorocirile, nu e cam inflație de proorociri, zici că azi se proorocește mai mult decât în toate secolele scurse până acum.

Arată-mi cum proorocea Sfântul Ioan Gură de Aur, sau cum vorbea în limbi, că el a fost inspirat de Apostolul Pavel în tâlcuirile lui.

De ce n-au vorbit în limbi sau proorocit cu dedicație și interpret atâtea generații de creștini până aproape de secolul 19 ?

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 663490)
Dar uităm că la început tocmai asta era creștinismul.O nebunie a duhului,un protest la tot ce era tradițional,in care mici comunități de oameni ieșeau în mijlocul lumii si marturiseau credința în alta lume,alt dumnezeu,erau plini de duh si vindecau prin atingere,Se adunau si se rugau împreună....Asta era creștinismul...

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 663498)
Vindecați pe bolnavi, înviați pe morți, curățați pe leproși, scoateți afară dracii. Fără plată ați primit, fără plată să dați."Sau pasajul asta oare le-a sunat doar celor 12?...."


Nu cred că modelul mărturisirii presupune neapărat o formă primitivă de manifestare prin malluri, case, parcuri, tehnici de relaxare și autosugestie, mantre fără sens.

În legătură cu vindecările, iată cum talantul tămăduirii este lucrat activ în Biserică:
Secvențe TRINITAS. Rugăciunea, cel mai bun medicament (05 02 2019)


Doctorul diacon Ștefan Mindea care a venit din State pentru a practica chirurgia în România, plus ceilalți medici creștini și la Cluj e un doctor și preot în reportajul Trinitas apare.
Părintele Pavel, călugărul medic care împarte pașii vieții între mănăstire și pacienți. ”Dumnezeu a insistat să merg pe această cale” .

„Părintele Pavel, Alexandru Mincă pe numele de mirean, îmbracă zilnic halatul alb de medic peste reverenda de călugăr. A ajuns călugăr la Mănăstirea Turnu, medic la Spitalul Universitar de Urgență București și asistent universitar prin ”vrerea lui Dumnezeu”, după cum mărturisește.

A făcut mai mulți ani zilnic naveta de la Mănăstirea Turnu, de lângă Ploiești, la București, cu trenul, ca să le aline pacienților suferințele și să le dea studenților o parte din ce a învățat


Absolut toți oamenii aceștia, medicii creștini, clerici,călugări sau mireni care se implică fac mărturisire.

Oare ce e mai important o exhibiție publică sau oameni care palpabil și verificabil contribuie la opera de tămăduire ? dimpreună cu minunile tainice care se petrec la Sfinți, sunt volume întregi cu sute de pagini.
Duhul e viu în ortodoxie.

Penticostalul Traditional 08.02.2019 17:43:16

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 663493)
Biserica și episcopii ar trebui să facă o curățenie în păduchernița seminariilor teologice și a Facultăților eliminând pe oricine nu calcă a preot cu mult înainte să îndrăznească ei să ceară hirotonire.

Asta ar fi, intr-adevar o "Ultima Reforma".
Extrem de necesara.
Citat:

În prealabil postat de simpllu (Post 663495)
Conceptul de înșelare diavolească lipsește cu desăvârșire din spiritualitatea protestantă și romano-catolică, din care s-a desprins mișcarea ”harismatică”. Ori, în Ortodoxie, este unul dintre cele mai importante concepte.

Nu se poate spune ca ceea ce nu stii tu, nu exista, colegu'.
In mod constant spiritualitatea protestanta avertizeaza asupra posibilitatilor de inselare diavoleasca.
Citat:

În prealabil postat de simpllu (Post 663495)
Nu poți îndemna la o comuniune cu Dumnezeu, fără a pomeni nimic de curățirea prin pocăință, care să premeargă acele stări de bucurie și de exaltare ... stări dobândite fără nicio strădanie, fără lepădarea de sine ...

Absolut ca nu poti.
Indemnurile la pocainta au fost atat de dese in bisericile evanghelice incat ortodocsii din popor i-au numit pe acesti crestini... "pocaiti".

catalin2 08.02.2019 17:43:27

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 663487)
Ca tot vorbeam eu despre reforme si abordări mai directe si concrete ale spiritualității uite ca am găsit ceva..https://youtu.be/zka4DUYeJ5g
Si ca sa nu se lase mai prejos nici romanul nostru...https://youtu.be/oNgU2NyUwd8.....Plus o ieșire "apostolica" in lume...[url]https://youtu.be/y8-GuyWwDfE..... deci asa in mare par niste descendenți ai penticostalilor cu apucături de martorii lui iehova sub bagheta regizorală a lui Dynamo sau chris angel...Însă poate nu e doar atat...

Hai ca pun linkurile aici.... https://youtu.be/y8-GuyWwDfE

https://youtu.be/oNgU2NyUwd8

Mda...tot aiurea le-am pus:))

Nu e nimic nou, acestea fac parte din miscarea harismatica. Miscarea harismatica a aparut in anii '50, fiind o raspadire a practicilor si conceptiilor penticostale in alte culte. Timp de mai bine de 50 de ani penticostalii au fost respinsi de celelalte culte si priviti ca influentati de duhurile cazute.

catalin2 08.02.2019 17:56:29

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 663490)
Bun,dar totuși,lăsând putin la o parte caracterul netraditional al abordării Bibliei si creștinismului de către acești militanți sau discipoli ai lui Hristos,cum am văzut că se autoproclama.Majoritatea îi cam marginalizam,judecandu-i si punându-i sub semnul ereziei sau inselarii...a absurdului sau chiar a naivității.Fie ca suntem creștini tradiționali,protestanți,atei sau orice alta orientare ne place sa ne plafonam in lucruri exacte si bine definite,respectiv dogme si ritualuri exacte sau teorii concrete sau cel puțin logice.Dar uităm că la început tocmai asta era creștinismul.O nebunie a duhului,un protest la tot ce era tradițional,in care mici comunități de oameni ieșeau în mijlocul lumii si marturiseau credința în alta lume,alt dumnezeu,erau plini de duh si vindecau prin atingere,Se adunau si se rugau împreună....Asta era creștinismul...Asta i-a învățat Isus...Dar noi ascultăm mai mult de serafim rose si ioan gură de aur...Citim teologii si vieți de sfinți inloc sa citim cateva pasaje din evanghelie in care ți se explica clar tot ce iti trebuie ...Ne facem apostoli ai cuvântului care ucide Cuvântul....No gata ca deja imi dau filme:))

Nu are nicio legatura ce faceau primii crestini cu aceste manifestari paranormale. Aceste manifestari le regasim in religiile pagane, sunt exact aceleasi manifestari, intrare in transa, tipete si zvarcolirea pe jos. Apoi isi revin ca si cum nu s-a intamplat nimic. In crestinismul de la inceput, dar si in ortodoxie in zilele noastre prezenta harului Duhului Sfant la sfinti se manifesta prin aparitia unei lumini puternice, care aduce pace si fericire. Vorbirea in limbi se face intr-o limba cunoscuta atunci, nu in silabe sau cuvinte fara noima, cum e la penticostali si harsiamtici. Vezi aici, pagina 169, cap. Batranul straluceste http://www.desprevremuriledinurma.ro...sul-Paisie.pdf

Penticostalul Traditional 08.02.2019 18:01:46

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 663523)
Miscarea harismatica a aparut in anii '50

In parte e adevarat se spui insa in crestinism, dintodeauna si in toate veacurile Duhul Sfant lucrat cu tămăduiri, minuni si semne.
Iar diavolul, la fel, inca de la inceput s-a facut remarcat prin semne si minuni mincinoase.

Penticostalul Traditional 08.02.2019 18:03:40

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 663524)
Vorbirea in limbi se face intr-o limba cunoscuta atunci, nu in silabe sau cuvinte fara noima, cum e la penticostali si harsiamtici.

La penticostali, intotdeauna vorbirea in limbi se face intr-o limba cunoscuta.
Insa nu toate limbile sunt cunoscute de toti oamenii.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 663524)
In ortodoxie in zilele noastre prezenta harului Duhului Sfant la sfinti se manifesta prin aparitia unei lumini puternice, care aduce pace si fericire. Vorbirea in limbi se face intr-o limba cunoscuta

Da, si la ortodocsi exista vorbire in limbi. La fel ca in toate cultele crestine.

catalin2 08.02.2019 18:10:11

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 663498)
Hai sa dam si niște pasaje evanghelice,că in oceanul asta ortodox ne pierdem in canoane si dogme...."Că unde sunt doi sau trei, adunați în numele Meu, acolo sunt și Eu în mijlocul lor."(Matei 18,20).Deci nu specifică Isus ca trebuie sa fie botezați sau vreun alt caracter eliminatoriu.Singura cerință este sa fie adunați în numele lui.(Mat 10:8") Vindecați pe bolnavi, înviați pe morți, curățați pe leproși, scoateți afară dracii. Fără plată ați primit, fără plată să dați."Sau pasajul asta oare le-a sunat doar celor 12?...."Toate lucrurile sunt cu putință celui ce crede!" (Marcu 9:23).Deci nu văd de ce tu sau eu sau altul nu am putea face ce făceau apostolii pentru că... "Adevărat, adevărat zic vouă: cel ce crede în Mine va face și el lucrările pe care le fac Eu și mai mari decât acestea va face, pentru că Eu Mă duc la Tatăl."(Ioan 14,12).Si continuă Isus spunând ca...
"Și orice veți cere întru numele Meu, aceea voi face, ca să fie slăvit Tatăl întru Fiul"(Ioan 14,13)....Si ca sa vedem ca .."Iar în zilele din urmă, zice Domnul, voi turna din Duhul Meu peste tot trupul și fiii voștri și fiicele voastre vor prooroci și cei mai tineri ai voștri vor vedea vedenii și bătrânii voștri vise vor visa.
18. Încă și peste slugile Mele și peste slujnicele Mele voi turna în acele zile, din Duhul Meu și vor prooroci.
19. Și minuni voi face sus în cer și jos pe pământ semne: sânge, foc și fumegare de fum.(Fapt Ap 2 17-19).Deci oricine poate primi abilitățile care existau în prooroc si apostoli.Iar singura condiție ar fi... "Și tot cel ce va chema numele Domnului se va mântui".(Fapte 2,21)...Si ca sa fim in concordanța cu VT ultimele 2 pasaje fac trimitere la o profeție a lui Ioil....Dar majoritatea nu mai cred in Biblie sau in ce propune acestea.Ne mulțumim cu interpretări si cu dogme pe sufletul nostru.Ne place segregarea si inloc să vedem il ascultăm pe dumnezeul dintr-o carte pe care multi o consideră Cuvântul Lui,scriem alte sute de cărți in care interpretăm acea carte dupa placul si nevoile noastre.

Toate cultele protestante si neoprotestante iau din Sfanta Scriptura doar pasajele care corespund conceptiilor lor. In timp ce alte pasaje contrazic ceea ce sustin. Intr-o discutie pe un blog cu baptisti acestia nu au mai stiut ce sa raspunda cand le-am dat pasajul in care Simon Magul. proaspat botezat, vrea sa cumpere harul pe care il aveau Apostolii si episcopii, o dovada ca nu avea aceste daruri, desi neoprotestantii spun ca toti cei botezati le au.

Penticostalul Traditional 08.02.2019 18:24:56

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 663527)
Toate cultele protestante si neoprotestante iau din Sfanta Scriptura doar pasajele care corespund conceptiilor lor.

Penticostalii iau Biblia in intregime. Ei cred in Evanghelia Deplina.
Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 663527)
In timp ce alte pasaje contrazic ceea ce sustin. Intr-o discutie pe un blog cu baptisti acestia nu au mai stiut ce sa raspunda cand le-am dat pasajul in care Simon Magul. proaspat botezat, vrea sa cumpere harul pe care il aveau Apostolii si episcopii, o dovada ca nu avea aceste daruri, desi neoprotestantii spun ca toti cei botezati le au.

Cred ca nu ai inteles tu.
Simon Magul era doar botezat in apa. El nu era botezat cu Duhul Sfant.
Apostolii au venit de la Ierusalim tocmai pentru a-si pune mainile peste samaritenii crestini, pentru ca acestia sa primeasca botezul Duhului.

Seraphim7 08.02.2019 18:37:09

"Zicând: Dați-mi și mie puterea aceasta, ca acela pe care voi pune mâinile să primească Duhul Sfânt.
Iar Petru a zis către el: Banii tăi să fie cu tine spre pierzare! Căci ai socotit că darul lui Dumnezeu se agonisește cu bani."(Fapte 8,19-20).

Eu nu stiu ce ar putea zice clerul ortodox despre asta:)...Ca BO cam vinde orice "dar",de la preoție la săvârșirea tainelor.

"Care, coborând, s-au rugat pentru ei, ca să primească Duhul Sfânt.
Căci nu Se pogorâse încă peste nici unul dintre ei, ci erau numai botezați în numele Domnului Iisus.
Atunci își puneau mâinile peste ei, și ei luau Duhul Sfânt."(Fapte 8,15-17)

Deci tot un fel de "umplere"faceau apostolii cu ei,aparte de botezul cu apă.

"Poate, oare, cineva să oprească apa, ca să nu fie botezați aceștia care au primit Duhul Sfânt ca și noi?
Și a poruncit ca aceștia să fie botezați în numele lui Iisus Hristos. Atunci l-au rugat pe Petru să rămână la ei câteva zile."(Fapte 10,47-48).

Dar uite ca se poate si invers...întâi umplerea cu Duhul si după botezul cu apă.Deci e evident că cel cu Duhul nu tine loc celui cu apă și nici invers.

Penticostalul Traditional 08.02.2019 18:52:53

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 663529)
Ca BO cam vinde orice "dar",de la preoție la săvârșirea tainelor.

Nu esti singurul care afirma asta, Iorest spune la fel:
Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 663493)
pleiada de semidocți intrați cu pile și intervenții în funcții de cler, chiar ei recunoșteau că au avut pile(erau nepotul cuiva preot) sau s-a investit în ei să ia meditații cu Macedon Petrescu (Teodosie „Tomitanul” pe vremea când era la București)


Penticostalul Traditional 08.02.2019 18:55:28

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 663529)
"Care, coborând, s-au rugat pentru ei, ca să primească Duhul Sfânt.
Căci nu Se pogorâse încă peste nici unul dintre ei, ci erau numai botezați în numele Domnului Iisus.
Atunci își puneau mâinile peste ei, și ei luau Duhul Sfânt."(Fapte 8,15-17)

Deci tot un fel de "umplere"faceau apostolii cu ei,aparte de botezul cu apă.

Botezul cu Duhul Sfant este diferit de botezul in apa. Uneori cele doua pot avea loc in acelasi timp, altele la un anumit interval de timp.

Insa intotdeauna botezul cu Duhul Sfant este distinct de botezul in apa si este insotit de daruri si semne supranaturale ale Duhului.

Iorest 08.02.2019 21:28:28

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 663530)
Nu esti singurul care afirma asta, Iorest spune la fel:

Nu-mi mai trunchia mesajele.

Așa începea ceea ce ai citat
Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 663493)
Clericii aceia trecuți de la ortodoxie erau slăbuți, făceau parte din pleiada de semidocți intrați cu pile și intervenții în funcții de cler

Tu evident te-ai făcut că nu vezi formularea clericii trecuți de la ortodoxie -ca să mai faci o răutate, chiar clericii dezertori din ortodoxie în mărturiile lor spuneau că au mai avut preoți în familie sau au făcut meditații ca să intre în seminar cu oameni care aveau funcții, ei cu gurița lor spuneau asta.

Dovada e că din seminar ar trebui impuse condiții mai dure și legate de pregătire și de purtare, viața morală, oricine nu calcă a preot i se poate spune frumos că nu e în regulă și să nu-și mai piardă timpul.

Unul care e împins de părinți să facă preoția și nu vrea, s-ar putea să nu aprecieze ca și unul care din dorința lui vine spre teologie, cel care n-avea vocație va abandona vocația când va da de greu e simplu.

Și a avea pile nu înseamnă neapărat a cumpăra darul , mai pot fi și faze de genul hai să-l trecem că e rudă cu cutare, ăsta e doar nepotism de unde și până unde e simonie ?

În cazul ăsta ultim ar trebui să nu se mai treacă cu vederea orice fel de lucru, atât, să nu mai existe atâta permisivitate că omul pe care-l ierți în seminarul teologic sau în facultate văd că n-are obraz și se poate întoarce împotriva ortodoxiei.

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 663529)
Eu nu stiu ce ar putea zice clerul ortodox despre asta:)...Ca BO cam vinde orice "dar",de la preoție la săvârșirea tainelor.

Asta e strict părerea lui Seraphim, există cler care nu dă bani pentru hirotonire, care promovează pe bune , elevi care-și văd de treabă în seminar dar pe care-i afectează atmosfera negativă făcută de cei fără interes spre cele duhovnicești și purtare cuvenită.

Seraphim7 08.02.2019 22:00:42

"Tămăduiți pe cei neputincioși, înviați pe cei morți, curățiți pe cei leproși, pe demoni scoateți-i; în dar ați luat, în dar să dați.
Să nu aveți nici aur, nici arginți, nici bani în cingătorile voastre;
Nici traistă pe drum, nici două haine, nici încălțăminte, nici toiag; că vrednic este lucrătorul de hrana sa."(Matei 10,8-10).

Nu e vorba doar de a cumpara preotia,ci efectiv de a practica apostolatul fără nici un interes material.Acuma nu vreau sa intru in toate taxele impuse de biserică de-a lungul istoriei sale,ma refer la taxele impuse stric pe misiunea harica.

Iorest 08.02.2019 22:11:20

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 663533)
Nu e vorba doar de a cumpara preotia,ci efectiv de a practica apostolatul fără nici un interes material.Acuma nu vreau sa intru in toate taxele impuse de biserică de-a lungul istoriei sale,ma refer la taxele impuse stric pe misiunea harica.

Nu poți dovedi că cineva practică apostolatul din interes material până când el nu are o comportare în sensul acesta.

Există oameni care beneficiază de servicii religioase fără plată, dar poate că-și plătesc cultul și au prezență la Biserică i-a văzut preotul la față și-i știe de ani de zile.

Și-n Biblie Apostolii au primit bani de la comunități pentru călătoriile misionare.

Enoriașii ar trebui să aibă bunul simț să plătească măcar utilitățile bisericii și e al naibii de scumpă încălzirea iarna de ex, undeva trebuie să existe o modalitate de decont.

Tu ai fi de acord să nu plătești nimic pentru niciun serviciu dar să plătești 10% lunar din toate veniturile tale Bisericii ?

Tu îți plătești măcar cultul sau vorbești din teorii și „ai reforma” din afara Bisericii ?

Penticostalul Traditional 08.02.2019 22:29:22

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 663532)
Nu-mi mai trunchia mesajele.

Așa începea ceea ce ai citat

Tu evident te-ai făcut că nu vezi formularea clericii trecuți de la ortodoxie...

Ai facut afirmatii foarte clare si foarte dure la adresa "paduchernitei" din BOR, nu te mai da dupa cires si nu te mai victimiza!

Doar nu vrei sa spui pe aici ca doar clericii care au plecat din BOR au fost pusi pe nepotisme...
Fii rezonabil si asuma-ti afirmatiile!

Iorest 08.02.2019 22:34:04

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 663535)
Ai facut afirmatii foarte clare si foarte dure la adresa "paduchernitei" din BOR, nu te mai da dupa cires si nu te mai victimiza!

Doar nu vrei sa spui pe aici ca doar clericii care au plecat din BOR au fost pusi pe nepotisme...
Fii rezonabil si asuma-ti afirmatiile!

Nu e cazul să subliniezi tu, care ai trunchiat foarte urât, oricine cade din biserică nu avea vocație, eu vorbeam de aceia care au dezertat de la ortodoxie și de situația din seminarii niciodată nu am zis că toți sunt așa.
Așa și începea fraza pe care tu ai trunchiat-o ca să creezi intrigă.

Deci accentul era pe seminarii căci de acolo se poate corecta, cât timp un om nu e preot sunt mai ușor de îndreptat lucrurile, după ce i se dă o funcție toți trebuie să-l suporte.

Sunt mulți care fac seminarii și nu sunt hirotoniți, ce ai vrea să spun altceva.

Seraphim7 08.02.2019 22:52:51

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 663534)
Nu poți dovedi că cineva practică apostolatul din interes material până când el nu are o comportare în sensul acesta.

Există oameni care beneficiază de servicii religioase fără plată, dar poate că-și plătesc cultul și au prezență la Biserică i-a văzut preotul la față și-i știe de ani de zile.

Și-n Biblie Apostolii au primit bani de la comunități pentru călătoriile misionare.

Enoriașii ar trebui să aibă bunul simț să plătească măcar utilitățile bisericii și e al naibii de scumpă încălzirea iarna de ex, undeva trebuie să existe o modalitate de decont.

Tu ai fi de acord să nu plătești nimic pentru niciun serviciu dar să plătești 10% lunar din toate veniturile tale Bisericii ?

Tu îți plătești măcar cultul sau vorbești din teorii și „ai reforma” din afara Bisericii ?

Dar nu am specificat clar TAXE IMPUSE STRICT PE MISIUNEA HARICA?

Ce cult sa imi plătesc?....Înafară de BO in care m-a "aderat" familia cand eram de cateva luni si in cadrul caruia am rămas până pe la 22 de ani nu am aderat la alte culte.

După cum ai văzut eu vorbeam despre comportamante sugerate in biblia si practicate acolo.Nu discut sau incerc sa nu fac neapărat o paralelă cu comportamentul cultelor creștine,deși pana la urma o fac inevitabil.

Nu prea ma intereseaza aspectele administrative din cadrul cultelor.Sau cel putin nu referitor la subiectele abordate.

Si nici nu cred necesară afilierea la un cult.

Sau aderarea la o religie creștină mă face cumva membru al Bisericii?

Penticostalul Traditional 08.02.2019 23:05:54

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 663536)
care ai trunchiat foarte urât

Te-am rugat sa nu mai victimizezi dar observ ca nu te poti abtine.
Uite aici ce ai scris, postare intreaga:

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 663493)
Clericii aceia trecuți de la ortodoxie erau slăbuți, făceau parte din pleiada de semidocți intrați cu pile și intervenții în funcții de cler, chiar ei recunoșteau că au avut pile(erau nepotul cuiva preot) sau s-a investit în ei să ia meditații cu Macedon Petrescu (Teodosie „Tomitanul” pe vremea când era la București), drept urmare Biserica și episcopii ar trebui să facă o curățenie în păduchernița seminariilor teologice și a Facultăților eliminând pe oricine nu calcă a preot cu mult înainte să îndrăznească ei să ceară hirotonire.

Un Pas în Urma Serafimilor”(apropo de Serafimi cum erau porecliți seminariștii) e chiar sugestiv în ceea ce privește modelul intendentului care-i exmatriculează pe derbedeii scăpătați în teologie, metodele lui de lucru nu sunt mereu corecte (incurajează turnătoria scrisă și reciprocă și caută în bagaje).



Ora este GMT +3. Ora este acum 13:25:18.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.