Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Teologie si Stiinta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5039)
-   -   Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8760)

Traditie1 10.06.2010 07:12:54

Citat:

În prealabil postat de konijiro (Post 257927)
Care Dumnezeu? Cum alegi dintre miile de zei creati de omenire pana acum? Mai mult decat atat, cum alegi dintre cele aproximativ 30.000 de versiuni ale Dumnezeului crestin?

Cat despre imanenta, nu iti fa iluzii. Sunt o gramada de zei de care nici nu ai auzit, tocmai pentru ca au fost trecatori. Cu toate ca la vremea lor erau considerati nemuritori.


Prin asta dovedești că în capul tău e o varză. Nu trebuie să pleci de la datele culturale ci de la căutarea unei poziții obiective. Care este adevărul? Există sau nu Dumnezeu? Dacă există, s-a manifestat sau nu în planul lumii, în civilizație?

Cât despre imanență, dovedești ce cocalar intelectual ești, folosind aiurea termenul. Imanență înseamnă prezența divinității (în opoziție cu transcedența), nu eternitatea sa:

http://en.wikipedia.org/wiki/Immanence

konijiro 28.06.2010 02:38:46

Citat:

Prin asta dovedești că în capul tău e o varză. Nu trebuie să pleci de la datele culturale ci de la căutarea unei poziții obiective. Care este adevărul? Există sau nu Dumnezeu? Dacă există, s-a manifestat sau nu în planul lumii, în civilizație?
Been there, done that. Am citit, cercetat, nu am gasit nici un semn ca ar fi existat vreodata altceva in afara de oameni. Uneori buni sau competenti, alteori mai putin buni sau competenti. Astept contra-exemple, daca binevoiesti.

Citat:

Cât despre imanență, dovedești ce cocalar intelectual ești, folosind aiurea termenul. Imanență înseamnă prezența divinității (în opoziție cu transcedența), nu eternitatea sa:
Stiu ce inseamna, am citit in graba. Palinca ingurgitata inainte de citirea postului respectiv nu a ajutat. Mea culpa.:63:

Traditie1 28.06.2010 07:22:23

Citat:

În prealabil postat de konijiro (Post 263751)
Stiu ce inseamna, am citit in graba. Palinca ingurgitata inainte de citirea postului respectiv nu a ajutat. Mea culpa.:63:

Și de unde știm că nu ești amețit și acum? Mai vrei să te ia lumea în serios când tu însuți recunoști că scrii sub influența alcoolului?

konijiro 28.06.2010 08:49:43

Citat:

Și de unde știm că nu ești amețit și acum? Mai vrei să te ia lumea în serios când tu însuți recunoști că scrii sub influența alcoolului?
Ai dreptate. As parea un om mult mai serios daca as minti mai des.:106:

Traditie1 28.06.2010 09:21:36

Citat:

În prealabil postat de konijiro (Post 263768)
Ai dreptate. As parea un om mult mai serios daca as minti mai des.:106:

Serios ești dacă lași băutura, nu dacă minți.

konijiro 28.06.2010 10:16:44

Citat:

Serios ești dacă lași băutura, nu dacă minți.
De cand a bea din cand in cand, inconjurat de prieteni, e semn de neseriozitate? Si raspunsul la intrebarea care a disparut in urma editarii postului e nu.

Traditie1 28.06.2010 10:29:34

Citat:

În prealabil postat de konijiro (Post 263802)
De cand a bea din cand in cand, inconjurat de prieteni, e semn de neseriozitate? Si raspunsul la intrebarea care a disparut in urma editarii postului e nu.

Și de unde știm că acum nu e unul din momentele acelea mai rare când tu recunoști că minți :44: ("As parea un om mult mai serios daca as minti mai des")? Doar chiar tu ai spus că ai scris prostii după ce ai consumat pălincă.

konijiro 28.06.2010 13:30:02

Citat:

Și de unde știm că acum nu e unul din momentele acelea mai rare când tu recunoști că minți ("As parea un om mult mai serios daca as minti mai des")? Doar chiar tu ai spus că ai scris prostii după ce ai consumat pălincă.
Pai nu stii. La fel cum nici eu nu stiu daca tu sau altii de aici spuneti minciuni. Ceea ce e irelevant, pentru ca singurele afirmatii mai greu de verificat sunt cele cu caracter personal, care nu constituie oricum subiecte pe care sa le discuti pe forum.

Discutiile de aici se poarta pe baza de argumente, si un argument e validat sau invalidat de factori independenti de starea de ebrietate a celui care l-a enuntat.

blue_cat 28.06.2010 14:37:59

schimbati titlul thread-lui, e penibil, evolutionismul NU este o religie!! ca doar nu se inchina nimeni la icoana lui darwin. va faceti de ras, serios.

Dumitru73 28.06.2010 15:19:32

Citat:

În prealabil postat de blue_cat (Post 263955)
schimbati titlul thread-lui, e penibil, evolutionismul NU este o religie!! ca doar nu se inchina nimeni la icoana lui darwin. va faceti de ras, serios.

off si cat s-au chinuit creationistii sa demonstreze ca e religie...


Ora este GMT +3. Ora este acum 06:13:10.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.