Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Pocainta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5019)
-   -   singuratatea (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=4975)

Bogescu 21.11.2008 20:32:16

singuratatea
 
Doamne ajuta !

Daca un om este apreciat ca fiind singuratic, e de bine sau de rau ?
Este cineva aici care sa marturisesca despre singuratatea lui ?

va multumesc
Corneliu Bogescu



BogdanF2 21.11.2008 21:34:03

Citat:

Īn prealabil postat de Bogescu (Post 101657)
Doamne ajuta !

Daca un om este apreciat ca fiind singuratic, e de bine sau de rau ?
Este cineva aici care sa marturisesca despre singuratatea lui ?

va multumesc
Corneliu Bogescu


Pai depinde mult de om, si de motivele pentru care este singuratic. Pustnicii erau singuratici, insa suntem noi ca ei? In general se spune ca e bine si sa evitam tovarasiile daunatoare, insa sa nu stam nici foarte singuri, ca sa nu ne ispiteasca satana. Acum insa depinde si de cum se simte cineva bine. Daca nu tie greu singur, eu zic ca e si o parte buna, ca poti avea liniste ca sa te rogi.

georgeval 21.11.2008 21:35:25

Iata cateva aspecte ale singuratatii subliniate de Parintele Staniloaehttp://video.crestinortodox.ro/Formele_singuratatii_Parintele_Dumitru_Staniloae-20000443.html[singuratate]

viviana 22.11.2008 09:28:53

Citat:

Īn prealabil postat de Bogescu (Post 101657)
Doamne ajuta !

Daca un om este apreciat ca fiind singuratic, e de bine sau de rau ?
Este cineva aici care sa marturisesca despre singuratatea lui ?

va multumesc
Corneliu Bogescu


Buna ziua. sa vorbim despre singuratatea impusa siesi sau de cea impusa de societate? caci chiar societatea e cea care ne impinge..eu de exemplu mi-am impus-o.nu imi este usor ,simt nevoia cuiva care sa-mi poarte de grija ,cu care sa ma sfatuiesc ,cu care sa ma plimb, sa discut despre cultura.dar il am pe puiul meu si pe Dumnezeu langa mine.Sa nu uitam ca Dumnezeu a facut-o pe Eva pereche a lui Adam...nu degeaba.barbatul si femeia trebuie sa fie impreuna,si am mai invatat ca nu trebuie sa facem din persoana dorita un scop al nostru ci un mijloc de a ajunge la Dumnezeire.Atentie. avem tendinta de a ne atasa excesiv si de a uita scopul real, cel de a ajunge la Dumnezeu.Asa ca e o perioada in care imi iau avant, sunt stapana pe mine, am curaj ,le fac pe toate singura., spun gata ,,vreau sa fiu singura..,,..dar obosesc si imi doresc un suflet langa mine...apoi iar si iar...nu este usor.nu putem trai singuri. si mai imi place ca sfaturi despre singuratate dau cei casatoriti:107:...nu?

MarinaAlca 22.11.2008 13:58:06

Citat:

Īn prealabil postat de viviana (Post 101703)
. si mai imi place ca sfaturi despre singuratate dau cei casatoriti:107:...nu?

Asa e Viviana, dar sa nu uitam ca multi dintre cei casatoriti poarta povara acelei crunte "singuratati in doi":20:

tigerAvalo9 22.11.2008 17:08:07

Citat:

Īn prealabil postat de MarinaAlca (Post 101725)
Asa e Viviana, dar sa nu uitam ca multi dintre cei casatoriti poarta povara acelei crunte "singuratati in doi":20:


Asa este .Dar fiind in 2,avandu-le alaturi si pe rude nu te mai simti singur.De obicei dupa casatorie numai ai prieteni ,distractie,ci doar activitate cu sotul tau sau sotia ta depinde de gen.Grupul de prieteni se inlocuieste cu partenerul .

cristiboss56 22.11.2008 19:00:03

Trebuie totusi lamurite niste mici aspecte:

Casatoria nu inseamna izolare, renuntare la prieteni, cu toate ca prietenia in sensul cel pur si adevarat este "floare rara"in aste zile. Insingurarea ca fenomen in sine poate surveni si intr o relatie si atunci can in jur pot fi o puzderie de neamuri si rudenii. Pentru ca aceasta insingurare ,dar temporara, este o decizie a fiecaruia in parte, de multe ori chiar necesara ce trupul dar mai ales sufletul si mintea o cer. Singuratatea fortata, prelungita, nu-i nici pe departe benefica , daca ea nu este voia noastra si mai mult , o consecinta a firii noastre egoiste. Ce vreau a spune ca ea singuratatea, imbraca multe forme ce ne pot influenta viata atat in bine cat si in rau. In general omul, a fost Creat, pentru a trai impreuna cu ceilalti, de a se bucura, de a plange , de a visa, de a munci si de a se implini, realiza impreuna cu semenii lui. Singuratatea este pana la urma , urmei ,ceva rupt din contextul Creatiei de baza. Dar in libertatea data, avem a alege modul nostru de viata, atata timp cat respectam Legea Divina si pe cel de langa noi.


Ora este GMT +3. Ora este acum 20:16:03.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.