Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Din famila mea multi au trecut la adventisti si la alte secte (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=4831)

beliver 01.11.2008 01:49:29

Din famila mea multi au trecut la adventisti si la alte secte
 
In general cand in viata lor au aparut greutatile si nu au stiut cum sa le faca fata.Dar si din cei care nu au trecut la vreo secta sunt care ii primesc pe iehovisti in casa pentru "studiu biblic si rugaciuni".N-am cu cine vorbi degeaba, incerc sa le spun ca-i pacat sa citesti cartile lor si sa discuti cu ei despre "turnul de veghere".Mai vine o vecina si la mama mea si-i baga in cap tot felul,nici nu stiu ce sa fac.Mai bine ar sta acasa si s-ar ruga pentru sufletul ei.Eu cred ca are un efect foarte rau asupra neamului nostru faptul ca s-au lepadat de religia ortodoxa atatia din rudele noastre.Oricum ne-am scindat,nu ne mai vizitam si nici n-avem cum, ca nu dureaza 10 minute si incep sa-ti impuie capul cu prostii si fiecare tine de-ale lui.Nu-ti vine sa crezi doar ti-s dragi, is neamurile tale cu care mergeai in concediu la mare,la munte,de sarbatori ne vizitam,vorbeam la telefon saptamanal si-acum nu ne mai recunoastem.Mai mult decat orice cred ca faptul ca nu se spovedesc atatia din neam are efect negativ asupra intregului neam,sau nu?Voi ce credeti?Si ce se poate face?Veniti cu o solutie?

danyel 01.11.2008 02:56:53

Nush ce sfat ti-asi putea da, roaga=te pentru unirea familiei din nou, cei ce au viziuni diferite asupra credintei sunt greu de intors la matca, prin nesfarsite polemici mai mult se adanceste prapastia distantarii intre rude, eu cred ca ti-au ramas doar doua arme, vorba buna si rugaciunea, in rest, Domnul are grija de toate

Iustin32 01.11.2008 18:17:20

Intai tu sa te spovedesti si impartasesti cat mai des (la 40 de zile cel putin) si cu binecuvantarea preotului, citeste acatistul Sfantului Nicolae, al Sf. Spiridon sau paraclisul Maicii Domnului la miezul noptii. Citeste Vietile Sfintilor si Calauza in credinta ortodoxa a Parintelui Cleopa. Dumnezeu sa te ajute!

danyel 01.11.2008 20:32:49

Calauza in Credinta Ortodoxa este buna pt ati intari propria-ti credinta si ati imbogatii cunostintele despre credinta ortodoxa, in lupta cu sectarii nu prea are folos, pt ca ti-o demonteaza cu contra-argumente punct cu punct

marmat 01.11.2008 23:35:00

Citat:

În prealabil postat de beliver (Post 98647)
.Mai mult decat orice cred ca faptul ca nu se spovedesc atatia din neam are efect negativ asupra intregului neam,sau nu?Voi ce credeti?Si ce se poate face?Veniti cu o solutie?

Chiar daca n-o sa ma iei in seama ,te sfatuiesc sa-i predai aceasta problema Domnului Isus ,prin rugaciune .Rugaciunea e singura care aduce alinare ambelor parti .Eventual rugati-va impreuna ,daca nu va e rusine unul de altul.
Si apoi cred ca ar fi bine sa citesti acele pasaje din Biblie cu care esti intimpinat in discutii. Daca te intilnesti cu ei ,incearca cit poti de mult sa aplanezi eventualele conflicte. Germinarea semintei credintei este foarte puternica si va fi greu sa te bati cu ei in argumente ,daca nu ai argumente.

beliver 04.11.2008 00:34:01

Din familia mea multi au trecut la adventisti su la alte secte.
 
pentru marmat,

Se poate ca nu m-am exprimat bine,este vorba despre rudenii,in sensul de verii tatalui meu si familia raposatului frate al mamei mele,cu care nu prea ne mai intalnim,nu avem cum sa ne contrazicem,dar care impreuna cu noi formeaza un neam.Vad ca in ciuda faptului ca tatal meu a avut o famile mare se pierde numele,din cauza ca s-au nascut numai fete si cate una sau doua intr-o familie sau deloc si inteleg ca asta se intampla din cauza ca n-au fost credinciosi,cu toate ca au avut un tata "cantor" cum spun ei,foarte credincios.Eu pot sa ajut cu rugaciuni si cu pomelnice si cu masluri unde sa-i pun pe toti,mai mult nu stiu ce sa fac.Cred ca nu pune nimeni problema in felul acesta,dar mie imi pare rau.Si cel mai mare rau mi se pare faptul ca la necaz nu sa inceapa sa fie mai apropiati de Dumnezeu ci s-au mutat la adventisti si la alti pocaiti.E dureros,dar de-atunci nici nu ne mai vizitam,s-au schimbat.
Va multumesc tare frumos de sfaturi tuturor.Dumnezeu sa va binecuvanteze!

marmat 05.11.2008 00:03:05

Citat:

În prealabil postat de beliver (Post 99000)
Si cel mai mare rau mi se pare faptul ca la necaz nu sa inceapa sa fie mai apropiati de Dumnezeu ci s-au mutat la adventisti si la alti pocaiti.E dureros,dar de-atunci nici nu ne mai vizitam,s-au schimbat.
Va multumesc tare frumos de sfaturi tuturor.Dumnezeu sa va binecuvanteze!

Nu-ti face griji .Nu s-au schimbat in sens lumesc.
Ci s-au apropiat mai mult de Dumnezeu. De aceea s-au dus acolo ,cum m-am dus si eu. Iar de vizitat sigur o sa va mai vizitati daca lasati prejudecatile la o parte.
Sa ai pace in Domnul.

Anca-Miha 05.11.2008 00:14:06

Marmat, nu cred ca parerea ta e cea cautata in acest caz, in care cineva isi face griji pentru familia care se indeparteaza de Biserica, mergand la sectanti.
Cum sa fie cineva mai aproape de Dumnezeu intr-un loc fara preoti, fara Sf. Cruce, fara Sf. Taine si fara Sf. Impartasanie? Este doar o iluzie.

beliver 05.11.2008 00:15:31

Din familia mea multi au trecut la adventisti si la alte secte.
 
pentru Marmat,

Multumesc pentru raspuns,poate ca asa este cum spui.Oricum eu am nadejde ca o sa fie bine,pentru ca daca pe mine m-a facut Dumnezeu credincioasa,apoi o sa aiba grija si de ei.Eu nu am decat sa ma rog pentru neamul meu,ceea ce si fac si am cerut ajutor si la preotul de la Manastirea unde am dat pomelnic.

Dumnezeu sa ne binecuvanteze!Amin.

marmat 05.11.2008 00:32:27

Citat:

În prealabil postat de Anca-Miha (Post 99144)
Marmat, nu cred ca parerea ta e cea cautata in acest caz, in care cineva isi face griji pentru familia care se indeparteaza de Biserica, mergand la sectanti.
Cum sa fie cineva mai aproape de Dumnezeu intr-un loc fara preoti, fara Sf. Cruce, fara Sf. Taine si fara Sf. Impartasanie? Este doar o iluzie.


Ca sa raminem in sfera obiectivitatii .
Am tot dreptul de la Dumnezeu ,nu de la BO, ca sa cred ca Biblia este un izvor de lumina ,dat de Dumnezeu ca sa ne mintuiasca.
Daca vrei ,sa citesti si versetele din Pavel care spun de preotia universala data fiecaruia in parte . Preotii imbracati frumos si poleit ,tin de VT.
Domnul Isus a dezlegat aceasta orinduire.
Tainele sint taine ale Dumnezeirii care nu le putem pricepe nici noi ,nici voi.
Sf.Impartasanie se face si la noi . Crucea inseamna jertfa de ispasire pt toate pacatele noastre a lui Isus Hristos.
In rest nu cred ca ai dreptul sa ma opresti sa ajut pe cineva .
Iti multumesc ca si tu m-ai facut sectant . Probabil nu-ti mai era gindul la Dumnezeu in acel moment.

Eu si multi altii ne simtim mai aproape de Dumnezeu ,decit in BO sau BC.
Nu mai puneti limite unde Dumnezeu nu pune.Asta inseamna fariseism.
Mintuirea insemna izbavire si toti avem dreptul sa o gustam.
Pacea Domnului iti doresc.

Anca-Miha 05.11.2008 00:42:49

Parintele Cleopa asa v-a numit; nu am inventat eu nimic.
Biblia e Lumina, dar nu avem voie s-o interpretam dupa cum ne place noua.
Dar nu am intentionat sa te ranesc sau sa te supar. Imi pare insa rau ca va puneti singuri piedica. alegerea voastra.

C.tin 05.11.2008 05:24:01

Parasirea Dreptei Credinte! Credinta Mosilor Stramosilor Nostri!
 
Cei care au fost ortodocsi si au renuntat ducandu-se pe la alte confesiuni, nu au fost ortodocsi decat cu numele...Adica, dintr-aceia caldicei, pe care Hristos ii arunca cat colo...
Altfel sta insa situatia cu cei care nu au avut ortodoxia la baza si s-au dus pe la sectati, aici va fi loc de milostenie, va fi loc de milostenie pt cei care s-au nascut prin neamuri pagane, care nu au cunoscut ortodoxia... Dar pt noi, cei ortodocsi, care am plecat dupa himere,... am lasat credinta mosilor stramosilor nostri, va fi vai si amar...

Florin-Ionut 05.11.2008 10:52:51

Citat:

În prealabil postat de marmat (Post 99142)
Nu-ti face griji .Nu s-au schimbat in sens lumesc.
Ci s-au apropiat mai mult de Dumnezeu. De aceea s-au dus acolo ,cum m-am dus si eu. Iar de vizitat sigur o sa va mai vizitati daca lasati prejudecatile la o parte.
Sa ai pace in Domnul.

Cei care "au trecut de la ortodocsi la secte" de fapt nu au fost ortodocsi autentici niciodata. Nu au inteles credinta cea dreapta, nu au studiat-o indestul. Daca te boteaza parintii ortodox, din obicei, si dupa aia traiesti cateva zeci de ani in ignoranta, asta nu inseamna ca esti ortodox. Si vai de parintii aceia care nu-si cresc copiii in credinta!

tigerAvalo9 05.11.2008 11:30:15

Citat:

În prealabil postat de beliver (Post 98647)
In general cand in viata lor au aparut greutatile si nu au stiut cum sa le faca fata.Dar si din cei care nu au trecut la vreo secta sunt care ii primesc pe iehovisti in casa pentru "studiu biblic si rugaciuni".N-am cu cine vorbi degeaba, incerc sa le spun ca-i pacat sa citesti cartile lor si sa discuti cu ei despre "turnul de veghere".Mai vine o vecina si la mama mea si-i baga in cap tot felul,nici nu stiu ce sa fac.Mai bine ar sta acasa si s-ar ruga pentru sufletul ei.Eu cred ca are un efect foarte rau asupra neamului nostru faptul ca s-au lepadat de religia ortodoxa atatia din rudele noastre.Oricum ne-am scindat,nu ne mai vizitam si nici n-avem cum, ca nu dureaza 10 minute si incep sa-ti impuie capul cu prostii si fiecare tine de-ale lui.Nu-ti vine sa crezi doar ti-s dragi, is neamurile tale cu care mergeai in concediu la mare,la munte,de sarbatori ne vizitam,vorbeam la telefon saptamanal si-acum nu ne mai recunoastem.Mai mult decat orice cred ca faptul ca nu se spovedesc atatia din neam are efect negativ asupra intregului neam,sau nu?Voi ce credeti?Si ce se poate face?Veniti cu o solutie?


Dar cand au intampinat greutatile de ce nu s-au rugat sau au citit cartile ortodocsilor ? de ce a sectantilor?

beliver 05.11.2008 21:19:12

Din familia mea...
 
pentru Florin-Ionut

Imi pare rau sa spun,dar ai dreptate.De vina sunt parintii care nu si-au crescut copii in dreapta credinta,dar acum nu asta e important cine e de vina, ci ce se poate face?Pentru ca ei nu realizeaza gravitatea situatiei.Doamne ajuta!

marmat 06.11.2008 00:02:17

Citat:

În prealabil postat de C.tin (Post 99162)
... Dar pt noi, cei ortodocsi, care am plecat dupa himere,... am lasat credinta mosilor stramosilor nostri, va fi vai si amar...

Mai important este sa nu lasi credinta lui Isus,acum in prezent .

razvan_m 06.11.2008 09:41:45

Citat:

În prealabil postat de marmat (Post 99148)
Ca sa raminem in sfera obiectivitatii .
Am tot dreptul de la Dumnezeu ,nu de la BO, ca sa cred ca Biblia este un izvor de lumina ,dat de Dumnezeu ca sa ne mintuiasca.
Daca vrei ,sa citesti si versetele din Pavel care spun de preotia universala data fiecaruia in parte . Preotii imbracati frumos si poleit ,tin de VT.
Domnul Isus a dezlegat aceasta orinduire.
Tainele sint taine ale Dumnezeirii care nu le putem pricepe nici noi ,nici voi.
Sf.Impartasanie se face si la noi . Crucea inseamna jertfa de ispasire pt toate pacatele noastre a lui Isus Hristos.
In rest nu cred ca ai dreptul sa ma opresti sa ajut pe cineva .
Iti multumesc ca si tu m-ai facut sectant . Probabil nu-ti mai era gindul la Dumnezeu in acel moment.

Eu si multi altii ne simtim mai aproape de Dumnezeu ,decit in BO sau BC.
Nu mai puneti limite unde Dumnezeu nu pune.Asta inseamna fariseism.
Mintuirea insemna izbavire si toti avem dreptul sa o gustam.
Pacea Domnului iti doresc.


Atunci, DRUM BUN SPRE IAD, asta in caz ca nu vrei sa te smeresti si sa revii la DREAPTA CREDINTA!!! Toate sectele tale, toti neoprotestantii tai, Marmat, au un loc asigurat in flacarile gheenei celei vesnice, alaturi de toti DIAVOLII LUI LUCIFER, cel dintai INGER CAZUT.

Marmat, chiar ma faci pe de o parte sa rad cu lacrimi in ochi, pe de alta parte sa-mi fie mila de tine si de toti sectarii tai, la cat de inselati puteti fi:

Intrebare: DE CAND EXISTA TOATE SECTELE SI PARA-SECTELE TALE?
Raspuns: DOAR DE PE LA ANII 1650.

INTREBARE: UNDE AU APARUT TOATE SECTELE SI PARA-SECTELE TALE?
RASPUNS: TOATE AU APARUT IN AMERICA, PROPOVADUITE FIIND NU DE
PREOTI, CI DE MIRENI, CARE INTERPRETAU SFANTA SCRIPTU-
RA DUPA MINTILE LOR RATACITE [si se stie ca acei "crestini"
erau fie eretici catolici, fie eretici protestanti!]. Si, oricum,
"crestin" sau inchinator lui mamona te numesti si tu...

INTREBARE: DE CAND EXISTA SFANTA BISERICA ORTODOXA A LUI HRIS-
TOS [BISERICA PRIMARA A LUI HRISTOS]?
RASPUNS : DE CAND DOMNUL SI MANTUITORUL NOSTRU IISUS HRISTOS,
IN INDOITA SA FIRE, SI DUMNEZEIASCA SI OMENEASCA, I-A
RASPUNS SFANTULUI APOSTOL PETRU: "Tu esti Petru si pe
aceasta piatra voi ridica Biserica Mea pe care nici portile iadu-
lui nu o vor birui.", deci de pe la anul 30 dupa Hristos, nu de
pe la anul 1650 de cand exista sectele tale.

Intrebare: DE CAND NUMAI ACTUALA BISERICA ORTODOXA A LUI HRISTOS
ESTE SINGURA SI ADEVARATA CONTINUATOARE A BISERICII
PRIMARE A LUI HRISTOS?
Raspuns : OFICIAL, DE LA SCHISMA DE LA ANUL 1054, CAND PATRIARHUL
DE CONSTANTINOPOL MIHAIL CERULARIE SI CARDINALUL CATO-
LIC HUMBERT S-AU ANATEMIZAT RECIPROC.
NEOFICIAL, BISERICA CATOLICA [LATINA] A INTRAT IN EREZIE
FATA DE BISERICA PRIMARA A LUI HRISTOS DE PE LA ANII 400
DUPA HRISTOS, CAND BISERICA SPANIEI A ADAUGAT LA CRE-
ZUL NICEEAN INVATATURA ERETICA FILIOQUE [CUM CA DUHUL
SFANT AR PROVENI SI DE LA TATAL SI DE LA FIUL, IN VREME CE
CREZUL NICEEAN AFIRMA CA DUHUL SFANT "DE LA TATAL PUR-
CEDE", NU SI DE LA FIUL. APOI LATINII AU INTRODUS INCA O IN-
VATATURA ERETICA, ACEEA A PRIMATULUI PAPAL, APOI CA PA-
PA AR FI LOCTIITORUL DOMNULUI IISUS HRISTOS PE PAMANT
LA CONDUCEREA BISERICII - "PAPA-VICARUS DOMINI".


Plus ca voi, sectarii, nu recunoasteti Sfanta Traditie [invatatura cuprinsa in scrierile Sfintilor Parinti ai Bisericii primare a lui Hristos [de pana la anul 1054, anul schismei catolice]. Apoi interpretati Sfanta scriptura dupa mintea voastra ingreunata de povara pacatelor sau dupa aceea a pastorului vostru care de asemenea este mirean, caci nimeni avand Traditia Apostolica nu l-a hirotonit preot. Apoi, voi nici Sfanta Taina a Preotiei nu o recunoasteti. Sau Sfanta Taina a Spovedaniei ori SfantaTaina a Euharistiei [Impartasaniei cu Scump Trupul si Scump Sangele Mantuitorului nostru Iisus Hristos]. Nu recunoastei sfintenia Crucii, alt pacat de moarte pentru voi, afirmand ca, Crucea este un obiect ca oricare altul. Cata ratacire exista in randurile voastre!...
N-am sa incerc sa te conving sa revii la Calea Cea Adevarata decat de trei ori, iar dupa aceea, daca nu intelegi sa revii la Aceasta te las sa faca Domnul ce o sti cu tine in Marea si Negraita Sa Intelepciune, dupa cum spune si Sfantul Apostol Pavel intr-una din Epistolele sale. Amin!


Razvan

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!

Florin-Ionut 06.11.2008 10:09:59

Citat:

În prealabil postat de razvan_m (Post 99332)
Atunci, DRUM BUN SPRE IAD, asta in caz ca nu vrei sa te smeresti si sa revii la DREAPTA CREDINTA!!! Toate sectele tale, toti neoprotestantii tai, Marmat, au un loc asigurat in flacarile gheenei celei vesnice, alaturi de toti DIAVOLII LUI LUCIFER, cel dintai INGER CAZUT.

Domnu' Razvan,

Nu fi tu asa de sigur ca (neo)protestantii si catolicii se duc dracului by default. S-ar putea sa ai surprize la usa raiului... :)

Daca ar fi dupa mine, decat "ortodox" cu numele, mai bine un (neo)protestant (nu oricare fel) traitor de credinta. Si eu nu-s (neo)protestant deloc...

Intrebare: daca un om se naste in America si este sa zicem baptist, iar acolo traieste o viata intreaga in frica lui Dumnezeu, in credinta si in fapte bune, avand dragoste nefatarnica fata de semeni, ce crezi tu despre respectivul om? Va fi condamnat pentru eternitate pentru ca stramosii lui au crezut teoria celor care s-au desprins de biserica pravoslavnica?

Sau sa ce gandim la un om simplu de la tara care traieste in Italia; ce stie el despre filioque, despre diferentele cu ortodoxia, despre dogmatica lor in general? Mai nimic! Si tu esti atat de sigur ca toti sectantii "vor arde"...

Vorba unui preot: nu poti baga in aceeasi oala cateva miliarde de oameni. Absurd.

razvan_m 06.11.2008 12:00:31

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 99336)
Domnu' Razvan,

Nu fi tu asa de sigur ca (neo)protestantii si catolicii se duc dracului by default. S-ar putea sa ai surprize la usa raiului... :)

Daca ar fi dupa mine, decat "ortodox" cu numele, mai bine un (neo)protestant (nu oricare fel) traitor de credinta. Si eu nu-s (neo)protestant deloc...

Intrebare: daca un om se naste in America si este sa zicem baptist, iar acolo traieste o viata intreaga in frica lui Dumnezeu, in credinta si in fapte bune, avand dragoste nefatarnica fata de semeni, ce crezi tu despre respectivul om? Va fi condamnat pentru eternitate pentru ca stramosii lui au crezut teoria celor care s-au desprins de biserica pravoslavnica?

Sau sa ce gandim la un om simplu de la tara care traieste in Italia; ce stie el despre filioque, despre diferentele cu ortodoxia, despre dogmatica lor in general? Mai nimic! Si tu esti atat de sigur ca toti sectantii "vor arde"...

Vorba unui preot: nu poti baga in aceeasi oala cateva miliarde de oameni. Absurd.

Absurd dupa legile omenesti, nu dupa cele ale Domnului! Catolicii si protestantii care nu au auzit de Ortodoxie vor avea circumstante atenuante la Judecata lor Particulara, nu insa si cei care au auzit de Dreapta si Mantuitoarea Ortodoxie. Restul sunt BASME ECUMENISTE, ERETICE adica.

ovidiu-s 06.11.2008 12:29:44

Citat:

În prealabil postat de Florin Ionuț
Intrebare: daca un om se naste in America si este sa zicem baptist, iar acolo traieste o viata intreaga in frica lui Dumnezeu, in credinta si in fapte bune, avand dragoste nefatarnica fata de semeni, ce crezi tu despre respectivul om? Va fi condamnat pentru eternitate pentru ca stramosii lui au crezut teoria celor care s-au desprins de biserica pravoslavnica?


Ceea ce ai scris mai sus e valabil pentru comunitățile izolate de hinduși, musulmani, păgâni, budiști etc, nu pentru baptiști sau alții neoprotestanți care sunt eretici.
Biblia spune clar: Rom 2. “Câți, deci, fără lege, au păcătuit, fără lege vor și pieri; iar câți au păcătuit în lege, prin lege vor fi judecați. Fiindcă nu cei ce aud legea sunt drepți la Dumnezeu, ci cei ce împlinesc legea vor fi îndreptați. [COLOR=red]Căci, când păgânii care nu au lege, din fire fac ale legii, aceștia, neavând lege, își sunt loruși lege, Ceea ce arată fapta legii scrisă în inimile lor, prin mărturia conștiinței lor și prin judecățile lor, care îi învinovățesc sau îi și apără, În ziua în care Dumnezeu va judeca, prin Iisus Hristos, după Evanghelia mea, cele ascunse ale oamenilor.[/COLOR]”
În ce-i privește pe ereticii neoprotestanți, istoria sectei lor vorbește de la sine. Ei nu trebuie să își puna decât întrebarea: “Cum s-a realizat mântuirea până la apariția sectei lor?”. Cum s-a realizat mântuirea timp de 18 veacuri, timp în care majoritatea oamenilor simpli erau analfabeți și nu putea citi și interpreta Biblia după bunul lor plac?. Răspunsul e clar: Prin Duh, adică prin Biserică:
2 Cor. 3.6 “[COLOR=red]Cel ce ne-a învrednicit să fim slujitori ai Noului Testament, nu ai literei, ci ai duhului; pentru că litera ucide, iar duhul face viu[/COLOR].
Col 1.18 “Și El (Hristos) este capul trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morți, ca să fie El cel dintâi întru toate”.
Rom. 10.17 “Prin urmare, credința este din auzire, iar auzirea prin cuvântul lui Hristos.”
1.Tim.3.15 “casa lui Dumnezeu este Biserica Dumnezeului celui viu, stâlp și [COLOR=#333333]temelie a[/COLOR] adevărului”
Mat 28.19-20 “Drept aceea, mergând, învățați toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh, Învățându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, și iată [COLOR=red]Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârșitul veacului. Amin[/COLOR]”.
Mat.16.18 “Și Eu îți zic ție, că tu ești Petru și pe această piatră [COLOR=red]voi zidi Biserica Mea și porțile iadului nu o vor birui.[/COLOR]”
așadar Hristos ne spune că va fi cu noi [COLOR=red]tot timpul[/COLOR], prin intermediul Bisericii, nu doar o perioadă după care să ne părăsească câteva secole și apoi să revină odată cu apartitia diferitelor secte neoprotestante care sustin că “restaurează adevărul evanghelic”
Marii duhovnici și sfinți ortodocsi din ultimele veacuri au susținut aproape în totalitate că ereziile neoprotestante păcătuiesc împotriva Duhului Sfânt:
Mat. 12.32 “Celui care va zice cuvânt împotriva Fiului Omului, se va ierta lui; dar celui care va zice împotriva Duhului Sfânt, nu i se va ierta lui, nici în veacul acesta, nici în cel ce va să fie”. sau Tit 3.10 (“De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit.”)
Citat:

În prealabil postat de Florin Ionuț
Sau sa ce gandim la un om simplu de la tara care traieste in Italia; ce stie el despre filioque, despre diferentele cu ortodoxia, despre dogmatica lor in general? Mai nimic! Si tu esti atat de sigur ca toti sectantii "vor arde"...


Fiecare om indiferent unde se naște este dator să caute Adevărul. Firește că asta nu înseamnă că noi cei care am fost botezați și crescuți în credința ortodoxă suntem mântuiți “din oficiu” (Rom 2.1) “[COLOR=red]Pentru aceea, oricine ai fi, o, omule, care judeci, ești fără cuvânt de răspuns[/COLOR], căci, în ceea ce judeci pe altul, pe tine însuți te osândești, căci același lucruri faci și tu care judeci”).
Noi ortodocsii mai aspru vom fi judecați: (Luca 12.48) “Și cel care n-a știut, dar a făcut lucruri vrednice de bătaie, va fi bătut puțin. Și oricui i s-a dat mult, mult i se va cere, și cui i s-a încredințat mult, mai mult i se va cere.”
Pentru fiecare îndivid crescut în medii eretice sau în nelegiuri vine o clipă a vieții sau mai multe în care, din mila lui Dumnezeu, este pus să aleagă. Așa a fost cazul tâlharului de pe cruce care s-a smerit și a lăudat pe Domnul înainte de moarte. Iar Hristos îi spune: “Adevărat îți spun: astăzi vei fi cu mine în Rai”
Revenind la exemplul tău, dacă omul respectiv trăiește în Italia și nu știe nimic despre filoque înseamnă că e un ignorant, nu un creștin. În ziua de azi poți să afli ușor despre probleme de credință, dogmatică și istorie a Bisericii, dacă trăiești în Italia de la biblioteci sau Internet.

marmat 06.11.2008 23:26:55

Citat:

În prealabil postat de razvan_m (Post 99332)
Atunci, DRUM BUN SPRE IAD, Razvan

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!

Draga Maestre in binecuvintari

Oare intelegi tu pe acei oameni care au ales sa protesteze fata de faptul ca marea biserica istorica de 2000 de ani cu toata traditia ei incepe sa se departeze de Cuvintul lui Dumnezeu ,crestinind si incluzind tot felul de paginisme si mari minuni de ametit pe cei slabi si prea credinciosi?

Mai citeste cu atentie incepind cu Martin Luther.
Si apoi mai citeste istorie.Si deschide ochii.

Sa te miluiasca Dumnezeu.
Dar la noi se spune mai ales , pacea Domnului.

marmat 06.11.2008 23:29:52

Am impresia ca nu puteti face diferenta intre sectar si gindire sectara.

Cei care gindesc ingust sint sectari in felul lor.

Florin-Ionut 07.11.2008 10:23:34

Citat:

În prealabil postat de marmat (Post 99489)
Draga Maestre in binecuvintari

Oare intelegi tu pe acei oameni care au ales sa protesteze fata de faptul ca marea biserica istorica de 2000 de ani cu toata traditia ei incepe sa se departeze de Cuvintul lui Dumnezeu ,crestinind si incluzind tot felul de paginisme si mari minuni de ametit pe cei slabi si prea credinciosi?

Marmat,

Ce crezi tu, ortodocsii cei traitori de credinta n-au sansa la mantuire? Care-i parerea ta sincera, cei care nu-l citesc pe Luther sunt pierduti pentru ca-i cinstesc pe Sfinti, pentru ca se roaga Maicii Domnului sa le mijloceasca rugaciunile catre Fiul ei sau pentru ca-si fac cruce slavind pe Dumnezeu?

Nu-i pune la inima pe cei care-ti doresc drum bun spre iad, iarta-i.

Fara sa judec pe nimeni: DRUM BUN SPRE IAD = du-te la dracul => sa nu fie, ca nu-i frumos si nici crestineste sa scrii asa ceva pe un forum ORTODOX

ovidiu-s 07.11.2008 11:37:31

[SIZE=3][COLOR=black][[/COLOR][COLOR=black]quote=[/COLOR][COLOR=black]marmat[/COLOR][COLOR=black]] [/COLOR][/SIZE][COLOR=black][SIZE=3]Am impresia ca nu puteti face diferenta intre sectar si gindire sectara.
Cei care gindesc ingust sint sectari in felul lor.[/quote]
[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3][/SIZE][/COLOR]
[SIZE=3][COLOR=black]Atat sectarismul , cat si gandirea sectar[/COLOR][COLOR=black]ă ți se potrivește de minune. Tu așa ai fost crescut în secta care te-a format, cu niște puncte doctinare „sigure”: sabatul, zeciuiala, inexistenta Iadului si a sufletușlui după moarte, spălarea picioarelor în biserici, respingerea cultului sfintilor și a icoanelor ca fiind practica idolatră, mâncărurile necurate etc. În plus de asta ai fost invatat pe de rost si niste versete biblice desprinse din context prin care chipurile iti sustii doctrina. [/COLOR][/SIZE]
[COLOR=black][SIZE=3]Tu știi foarte bine că dacă ai începe nu să le combați, ci doar să le pui în discuție pe forumurile de propagandă adventiste, cum e Intercerul de pildă ai fi automat exclus. Nu ți s-ar da șansa să te desfășori în voie așa cum ți se întâmplă pe forumul ortodox. [/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3]Spui că te iei după Biblie și numai după Biblie, dar nu ai dat niciodată un răspuns la întrebarea? E oare pură întâmplare faptul că susții orbește aceleași lucruri pe care le-a propovăduit și fondatoarea „bisericii” adventiste de ziua a saptea, (cult caruia intamplator tu si parinti tai îi apartii), profetesa mincinoasă Ellen White?[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3]Unde e vorba de manipulare? La secta ta sau la noi la ortodocsi?[/SIZE][/COLOR]

vasinec 07.11.2008 15:49:28

Citat:

În prealabil postat de ovidiu-s (Post 99550)
[SIZE=3][COLOR=black][[/COLOR][COLOR=black]quote=[/COLOR][COLOR=black]marmat[/COLOR][COLOR=black]] [/COLOR][/SIZE][COLOR=black][SIZE=3]Am impresia ca nu puteti face diferenta intre sectar si gindire sectara.[/SIZE][/COLOR]
[SIZE=3][COLOR=black]Cei care gindesc ingust sint sectari in felul lor.[/COLOR][/SIZE]

[COLOR=black][SIZE=3][/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3]Spui că te iei după Biblie și numai după Biblie, dar nu ai dat niciodată un răspuns la întrebarea? E oare pură întâmplare faptul că susții orbește aceleași lucruri pe care le-a propovăduit și fondatoarea „bisericii” adventiste de ziua a saptea, (cult caruia intamplator tu si parinti tai îi apartii), profetesa mincinoasă Ellen White?[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3]Unde e vorba de manipulare? La secta ta sau la noi la ortodocsi?[/SIZE][/COLOR][/quote]

Pot sa dau un raspuns particular? Cand am cunoscut biserica adventista, am studiat "manualul doctrinelor biblice" si l-am verificat cu Sfanta Scriptura. Au fost anumite puncte de doctrina cu care nu ma impacam deloc, cum ar fi tinerea zilei a saptea. Am "ciulit urechile" in toate partile, la teoriile ortodoxe, la cele baptiste, etc. In cele din urma, mi-am dat seama ca doctrina adventista este cea mai aproape de Sfanta Scriptura.
Dupa un an de zile (am avut tot timpul din lume sa ma gandesc si rasgandesc), m-am botezat. Am fost examinat daca cunosc Sfanta Scriptura si daca sunt de acord cu doctrinele adventiste. Nu esti botezat dacat atunci cand ai propria convingere ca vrei sa faci asta. Cunosc persoane care frecventeaza biserica adventista de ani de zile, dar nu fac pasul in apa botezului. Este optiunea lor, pe care toti le-o respecta.

Nu inteleg ce aveti cu Ellen White. Doctrina adventista este cea mai aproape de Sfanta Scriptura (parerea mea - cum ar spune un parlamentar). Daca scrierile Ellenei White (nu spun ca toate, ca nu le prea cunosc) coincid cu doctrina adventista, rezulta ca si aceste scrieri sunt cel mai aproape de Sfanta Scriptura. Scrierile care nu sunt in armonie cu Sfanta Scriptura, nu sunt luate de bune, oricine ar fi cel care le-a scris.

http://www.intercer.net/article.php?id=988

Puteti verifica doctrinele adventiste cu Sfanta Scriptura.

razvan_m 07.11.2008 17:15:46

Citat:

În prealabil postat de vasinec (Post 99591)
[COLOR=black][SIZE=3]Spui că te iei după Biblie și numai după Biblie, dar nu ai dat niciodată un răspuns la întrebarea? E oare pură întâmplare faptul că susții orbește aceleași lucruri pe care le-a propovăduit și fondatoarea „bisericii” adventiste de ziua a saptea, (cult caruia intamplator tu si parinti tai îi apartii), profetesa mincinoasă Ellen White?[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3]Unde e vorba de manipulare? La secta ta sau la noi la ortodocsi?[/SIZE][/COLOR]

Pot sa dau un raspuns particular? Cand am cunoscut biserica adventista, am studiat "manualul doctrinelor biblice" si l-am verificat cu Sfanta Scriptura. Au fost anumite puncte de doctrina cu care nu ma impacam deloc, cum ar fi tinerea zilei a saptea. Am "ciulit urechile" in toate partile, la teoriile ortodoxe, la cele baptiste, etc. In cele din urma, mi-am dat seama ca doctrina adventista este cea mai aproape de Sfanta Scriptura.
Dupa un an de zile (am avut tot timpul din lume sa ma gandesc si rasgandesc), m-am botezat. Am fost examinat daca cunosc Sfanta Scriptura si daca sunt de acord cu doctrinele adventiste. Nu esti botezat dacat atunci cand ai propria convingere ca vrei sa faci asta. Cunosc persoane care frecventeaza biserica adventista de ani de zile, dar nu fac pasul in apa botezului. Este optiunea lor, pe care toti le-o respecta.

Nu inteleg ce aveti cu Ellen White. Doctrina adventista este cea mai aproape de Sfanta Scriptura (parerea mea - cum ar spune un parlamentar). Daca scrierile Ellenei White (nu spun ca toate, ca nu le prea cunosc) coincid cu doctrina adventista, rezulta ca si aceste scrieri sunt cel mai aproape de Sfanta Scriptura. Scrierile care nu sunt in armonie cu Sfanta Scriptura, nu sunt luate de bune, oricine ar fi cel care le-a scris.

http://www.intercer.net/article.php?id=988

Puteti verifica doctrinele adventiste cu Sfanta Scriptura.[/quote]


Ganditi-va putin logic, cei care sunteti in eretismele neo-protestante:
De cand au aparut sectele voastre? De cel mai devreme pe la anii 1650 in America, cand eretici catolici si protestanti care au emigrat in America, neavand in Lumea Noua preoti hirotoniti dupa Sfanta Taina a Preotiei din Sfanta Biserica a lui Hristos, au inceput sa interpreteze Sfanta Scriptura dupa mintea lor ratacita de pacate. Ori, nu mirenii pot interpreta Sfanta Scriptura dupa cum li se nazareste, si nici pastorii sectarilor neo-protestanti, carora nu li s-a transmis de catre nimeni harul Preotiei prin punerea mainilor, ci numai de preotii Adevaratei Biserici a lui Hristos, CARE NU DAINUIE DE PE LA ANII 1650 CI ESTE MAI VECHE SI MAI INTARITA IN SFANTA CREDINTA CU CCA. 1600 DE ANI FATA DE RATACIRILE VOASTRE, ADVENTISTE SI DE ALTE CULORI SATANICESTI ...

Iustin32 07.11.2008 18:37:30

Citat:

În prealabil postat de marmat (Post 99489)
Draga Maestre in binecuvintari

Oare intelegi tu pe acei oameni care au ales sa protesteze fata de faptul ca marea biserica istorica de 2000 de ani cu toata traditia ei incepe sa se departeze de Cuvintul lui Dumnezeu ,crestinind si incluzind tot felul de paginisme si mari minuni de ametit pe cei slabi si prea credinciosi?

Mai citeste cu atentie incepind cu Martin Luther.
Si apoi mai citeste istorie.Si deschide ochii.

Sa te miluiasca Dumnezeu.
Dar la noi se spune mai ales , pacea Domnului.


Arata-mi in scrierile lui Luther ca el a tinut sambata.

vasinec 07.11.2008 19:13:23

Citat:

În prealabil postat de razvan_m (Post 99608)
Ganditi-va putin logic, cei care sunteti in eretismele neo-protestante:
De cand au aparut sectele voastre? De cel mai devreme pe la anii 1650

Credinta nu se masoara in vechime ci in apropierea de Dumnezeu.

Sfanta Scriptura ne arata destule exemple in care vechimea aducea degradarea credintei. Nu este o regula.

Si daca tot vorbim de vechime, pe care eu nu o consider deloc un criteriu de credinta, iata ce spune "wikipedia" (o enciclopedie on-line):

"Biserica Ortodoxa Romana a luat fiinta in anul 1872". Pentru documentare, dau si link-ul mai jos.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Biseric...%C4%83#Istoria

mihai07 07.11.2008 19:42:45

Citat:

În prealabil postat de vasinec (Post 99624)
Credinta nu se masoara in vechime ci in apropierea de Dumnezeu.

Sfanta Scriptura ne arata destule exemple in care vechimea aducea degradarea credintei. Nu este o regula.

Si daca tot vorbim de vechime, pe care eu nu o consider deloc un criteriu de credinta, iata ce spune "wikipedia" (o enciclopedie on-line):

"Biserica Ortodoxa Romana a luat fiinta in anul 1872". Pentru documentare, dau si link-ul mai jos.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Biseric...%C4%83#Istoria

Vezi daca nu cunosti? Vorbesti aiurea.
Biserica Ortodoxa exista in Romania de cand Apostolul Andrei a propovaduit evanghelia in Schytia Minor (Dobrogea de azi).
Ia mai documenteaza-te tu inainte sa te apuci sa vorbesti

mihai07 07.11.2008 19:48:30

Citat:

În prealabil postat de vasinec (Post 99624)
Credinta nu se masoara in vechime ci in apropierea de Dumnezeu.

Sfanta Scriptura ne arata destule exemple in care vechimea aducea degradarea credintei. Nu este o regula.

Si daca tot vorbim de vechime, pe care eu nu o consider deloc un criteriu de credinta, iata ce spune "wikipedia" (o enciclopedie on-line):

"Biserica Ortodoxa Romana a luat fiinta in anul 1872". Pentru documentare, dau si link-ul mai jos.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Biseric...%C4%83#Istoria

Nici macar nu stii sa citesti un articol.
Pana la data aceea Biserica Ortodoxa Romana nu era o biserica autocefala, ci tinea de Constantinopol. A tunci s-a recunoscut oficila Mitropolia
Citat:

După proclamarea independenței de stat a României (9 mai 1877), au urmat tratative cu Patriarhia de Constantinopol, în vederea recunoașterii autocefaliei Bisericii Ortodoxe Române. Aceasta recunoaștere a fost acordată pe 25 aprilie 1885 de patriarhul ecumenic Ioachim al IV-lea.
Citat:

Biserica Ortodoxă Română a luat ființă în anul 1872 prin desprinderea Mitropoliei Ungrovlahiei și Mitropoliei Moldovei de sub ascultarea canonică a Patriarhiei de Constantinopol și ridicarea mitropolitului Ungrovlahiei, totodată arhiepiscop de București, în rangul de mitropolit-primat al României. Titlul de mitropolit-primat fusese acordat pentru prima dată de autoritățile laice mitropolitului Nifon Rusailă pe 11 ianuarie 1865. Până la constituirea Sfântului Sinod românesc în anul 1872 bisericile ortodoxe din Țările Române au făcut parte integrantă din Patriarhia de Constantinopol iar ierarhii ortodocși din Țările Române se găseau sub ascultarea canonică a patriarhului de Constantinopol, care s-a opus inițial desprinderii celor două mitropolii și fărâmițării Ortodoxiei (precedentul fusese creat în anul 1448, când un Sinodul de la Moscova și-a proclamat "autocefalia" față de Constantinopol, dând astfel naștere Bisericii Ortodoxe Ruse).
Poate reusesti sa citesti si tu si sa intelegi un articol

ovidiu-s 07.11.2008 19:58:10

[COLOR=blue]
Citat:

În prealabil postat de ovidiu-s
Spui că te iei după Biblie și numai după Biblie, dar nu ai dat niciodată un răspuns la întrebarea: E oare pură întâmplare faptul că susții orbește aceleași lucruri pe care le-a propovăduit și fondatoarea „bisericii” adventiste de ziua a saptea, (cult caruia intamplator tu si parinti tai îi apartii), profetesa mincinoasă Ellen White? [/COLOR]

Citat:

În prealabil postat de ovidiu-s
[COLOR=blue]Unde e vorba de manipulare? La secta ta sau la noi la ortodocsi?

[/COLOR][COLOR=blue][/COLOR]

[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]Raspuns:[/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]Vasinec a scris:[/COLOR]
[COLOR=black]
Citat:

În prealabil postat de vasinec
Nu inteleg ce aveti cu Ellen White. Doctrina adventista este cea mai aproape de Sfanta Scriptura (parerea mea - cum ar spune un parlamentar). Daca

Citat:

În prealabil postat de vasinec
[/COLOR][COLOR=#ff6600]scrierile Ellenei White (nu spun ca toate, ca nu le prea cunosc) coincid cu doctrina adventista[/COLOR][COLOR=black], rezulta ca si aceste scrieri sunt cel mai aproape de Sfanta Scriptura. Scrierile care nu sunt in armonie cu Sfanta Scriptura, nu sunt luate de bune, oricine ar fi cel care le-a scris.

[/COLOR]

[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]Multumesc de raspuns. Deci până la urmă e doar o coincidență faptul că dumneata adventist susții astăzi aceleași puncte doctrinare pe care le propovăduia fondatoarea sectei adventiste? Și susții că te iei numai și numai după Scriptură. Îi lăsăm pe forumiști să înțeleagă ce vor din răspunsurile tale. [/COLOR]
[COLOR=black]Iar in privinta problemei tale[/COLOR][COLOR=black]: „[/COLOR][COLOR=black]Nu inteleg ce aveti cu Ellen White” de ce tot faci pe [/COLOR][COLOR=black]neștiutorul? Ți s-a răspuns de atâtea ori că pe noi creștinii Biblia ne învață să verificăm dacă profețiile unei persoane vin de la Dumnezeu sau de la diavol. Ellen White a prezis a doua venire a lui Hristos de mai multe ori și s-a înșelat. A prezis și alte evenimente și s-a înșelat. Ce spune Biblia despre asta:[/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]2 Pet.2.1 “[/COLOR]Dar au fost în popor și prooroci mincinoși, după cum și între voi vor fi învățători mincinoși, care [COLOR=#ff6600]vor strecura erezii pierzătoare[/COLOR] și, tăgăduind chiar pe Stăpânul Care i-a răscumpărat, își vor aduce lor grabnică pieire”;[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]1 Ioan 4.1 “[/COLOR]Iubiților, nu dați crezare oricărui [COLOR=black]duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.”[/COLOR][COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]Deut.18.22[/COLOR] “Dacă proorocul vorbește în numele Domnului, dar Cuvântul acela nu se va împlini și nu se va adeveri, atunci nu grăiește Domnul Cuvântul acela, ci-l grăiește proorocul din îndrăzneala lui; nu te teme de el".
Iezechiel 13.3 “Așa grăiește Domnul Dumnezeu: Vai de proorocii cei mincinoși, care urmează duhul lor și nu văd nimic!” [COLOR=black][/COLOR]

mihai07 07.11.2008 20:01:16

Citat:

În prealabil postat de mihai07 (Post 99629)
Nici macar nu stii sa citesti un articol.
Pana la data aceea Biserica Ortodoxa Romana nu era o biserica autocefala, ci tinea de Constantinopol. A tunci s-a recunoscut oficila Mitropolia


Poate reusesti sa citesti si tu si sa intelegi un articol

Reiau acest text, ca poate invata si domnul vasinec sa nu mai scoata fraze din context
[quote]După proclamarea independenței de stat a României (9 mai 1877), au urmat tratative cu Patriarhia de Constantinopol, în vederea recunoașterii autocefaliei Bisericii Ortodoxe Române. Aceasta recunoaștere a fost acordată pe 25 aprilie 1885 de patriarhul ecumenic Ioachim al IV-lea.

Biserica Ortodoxă Română a luat ființă în anul 1872 prin desprinderea Mitropoliei Ungrovlahiei și Mitropoliei Moldovei de sub ascultarea canonică a Patriarhiei de Constantinopol și ridicarea mitropolitului Ungrovlahiei, totodată arhiepiscop de București, în rangul de mitropolit-primat al României. Titlul de mitropolit-primat fusese acordat pentru prima dată de autoritățile laice mitropolitului Nifon Rusailă pe 11 ianuarie 1865. Până la constituirea Sfântului Sinod românesc în anul 1872 bisericile ortodoxe din Țările Române au făcut parte integrantă din Patriarhia de Constantinopol iar ierarhii ortodocși din Țările Române se găseau sub ascultarea canonică a patriarhului de Constantinopol, care s-a opus inițial desprinderii celor două mitropolii și fărâmițării Ortodoxiei (precedentul fusese creat în anul 1448, când un Sinodul de la Moscova și-a proclamat "autocefalia" față de Constantinopol, dând astfel naștere Bisericii Ortodoxe Ruse).[quote]

Iustin32 07.11.2008 22:35:08

Citat:

În prealabil postat de vasinec (Post 99624)
Credinta nu se masoara in vechime ci in apropierea de Dumnezeu.

Sfanta Scriptura ne arata destule exemple in care vechimea aducea degradarea credintei. Nu este o regula.

Si daca tot vorbim de vechime, pe care eu nu o consider deloc un criteriu de credinta, iata ce spune "wikipedia" (o enciclopedie on-line):

"Biserica Ortodoxa Romana a luat fiinta in anul 1872". Pentru documentare, dau si link-ul mai jos.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Biseric...%C4%83#Istoria

Biserica Ortodoxa Romana a devenit Patriarhie atunci desteptule.

vasinec 08.11.2008 08:59:34

Citat:

În prealabil postat de Iustin32 (Post 99648)
Biserica Ortodoxa Romana a devenit Patriarhie atunci desteptule.

Si mai este un amanunt. Cam de la aceeasi data (nu sunt sigur) au inceput sa fie oficiate slujbele in limba romana. Pana atunci se oficiau in slavona, iar oamenii si muti preoti nu intelegeau nimic. Practic istoria unei biserici incepe de cand a inceput sa inteleaga ceva.

Subiectul acesta cu istoria si vechimea, nu mi se pare important. Simt ca port o dicutie doar ca sa ma aflu in treba.

Daca ar fi valabila teoria cu vechimea, sustinuta cu glas tare de multi, atunci talharul de pe cruce nu ar merita mantuirea. Viata lui de pocainta a durat doar cateva secunde (sau minute, nu stiu).

Trebuie ca fiecare, in mod personal, sa vina in fata Domnului Iisus Hristos, gol, numai cu pacatele sale, pentru a primi mantuirea. Daca vii cu istoria ta mareata, atunci mantuirea sa ti-o dea "istoria" si "trecutul". Mantuitorul nu are nevoie de ele. Are nevoie numai de inima ta sincera si smerita.

vasinec 08.11.2008 09:04:36

Citat:

În prealabil postat de ovidiu-s (Post 99630)

[COLOR=black]Raspuns:[/COLOR]

[COLOR=black]Vasinec a scris:[/COLOR]


[COLOR=black]Multumesc de raspuns. Deci până la urmă e doar o coincidență faptul că dumneata adventist susții astăzi aceleași puncte doctrinare pe care le propovăduia fondatoarea sectei adventiste? Și susții că te iei numai și numai după Scriptură. Îi lăsăm pe forumiști să înțeleagă ce vor din răspunsurile tale. [/COLOR]

Ati inteles corect. Scriptura este Cartea mea de capatai.

Forumistii vor vedea in continuare, ca ma voi folosi doar de Sfanta Scriptura (doar tangential alte scrieri, exclus Ellen White) pentru a-mi argumenta unele pareri.

ovidiu-s 08.11.2008 11:08:05

[COLOR=black]
Citat:

În prealabil postat de vasinec
Ati inteles corect. Scriptura este Cartea mea de capatai.
Forumistii vor vedea in continuare, ca ma voi folosi doar de Sfanta Scriptura (doar tangential alte scrieri, exclus Ellen White) pentru a-mi argumenta unele pareri.

[/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]Da, da, fire[/COLOR][COLOR=black]ște că numai după Biblie... :36:E copilăresc să susțineți așa ceva. E vorba limpe de o manipulare în cadrul sectei. Vă folosiți de Biblie pe care în acest mod o răstălmăciți ca să susțineți exact aceleași principii care au fost susținute de fondatoarea sectei din care faceți parte, profetesa mincinoasă Ellen White.[/COLOR]

vasinec 08.11.2008 16:11:17

Citat:

În prealabil postat de ovidiu-s (Post 99676)

[COLOR=black]Da, da, fire[/COLOR][COLOR=black]ște că numai după Biblie... :36:.[/COLOR]

Am inceput sa postez pe acest forum de pe la inceputul anului. La inceput eram "litanu", apoi "mariann" iar acum "vasinec". Aratati-mi de cate ori am venit cu alte ergumente decat Sfanta Scriptura.

Geony 07.02.2009 01:31:56

Citat:

În prealabil postat de marmat (Post 99142)
Nu-ti face griji .Nu s-au schimbat in sens lumesc.
Ci s-au apropiat mai mult de Dumnezeu. De aceea s-au dus acolo ,cum m-am dus si eu.

Ce poate fi amagitor decat sa crezi ca parasind ORTODOXIA te apropii mai mult de Dumnezeu.De schimbat s-au schimbat,asta o dovedeste rautatea de care da dovada.Daca se faceau adepti ai religiei MOZAICE,tot apropiati erau de D-zeu?

Geony 07.02.2009 01:49:17

Citat:

În prealabil postat de marmat (Post 99142)
Nu-ti face griji .Nu s-au schimbat in sens lumesc.
Ci s-au apropiat mai mult de Dumnezeu. De aceea s-au dus acolo ,cum m-am dus si eu.

"mananca din mar ca nu vei muri,D-zeu se teme ca odata ce vei manca din pom vi se v-or deschide ochii si ve-ti fi ca El cunoscand BINELE si RAUL.-a mancat EVA din marul cel frumos la culoare si i-a dat barbatului ei si a mancat si el."-
Vai frumoase "POAME" sun in fiecare "Gradina",care mai de care mai gustoase la vedere,la gust is ca mierea=>poamele-invatatura,vorbele dulci ;Gradinile-cultele neortodoxe
Multi musca crezand ca e mai bine,...de ce ortodoxie,nu e libertate,sunt canoane,sunt invataturi care nu sunt pe placul nostru,orice facem ne lovim de invatatura-daca nu e a Bibliei ,e a traditiei...mai bine ceva NOU ,mai usor ca sa putem respira,de ce sa nu ma lovesc doar de biblie.?
OCHII acestor persoane se vor deschide abia la JUDECATA.
Fereasca Dumnezeu si pe dusman de acele vremuri.

Nicu5166 18.02.2010 23:11:22

Fratilor,de ce atata polemica pe forum? Parintele nostru Arsenie Boca spunea : ,,sectarii vor merge in iad cu Biblia sub brat ''pentru ca,,si-au dat mirul pe apa''.Mai spunea ca ,,sant prorocul mincinos". (In.19,7) ,,Nu dupa scripturi au rastignit ei pe Dumnezeu?"


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:33:00.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.