Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Diverse Sarbatori (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5056)
-   -   Cristine si Cristiani - voi cand va serbati onomastica? La fel pentru alti sfinti (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6760)

sophia 24.07.2009 11:56:52

Cristine si Cristiani - voi cand va serbati onomastica? La fel pentru alti sfinti
 
Azi (Sfanta Cristina), sau de Craciun? Ca tot este azi aceasta sarbatoare.
Aceeasi intrebare si pentru alti sfinti cu mai multe sarbatori in an : Sf.Maria, Sf. Ion, Sf. Valentin(a), etc.

LapetiteMoc 24.07.2009 12:14:50

calendare
 
Am vazut in calendarul ortodox francez ca astazi este sarbatorita Sf. Cristina. La noi este datina sarbatoririi onomasticii celor care se numesc Cristina sau Cristian pe 25 decembrie, de Craciun, deoarece numele sunt derivate direct din "Hristos" sau "Christ". De asemenea, sunt sarbatoriti Hristea, Hrista.

Dar Sfanta Cristina este sarbatorita astazi intrucat sarbatoarea a fost stabilita in functie de nasterea sau adormirea ei. A dus o viata placuta Domnului, a atins sfintenia.

Persoanele care poarta numele Cristina pot sarbatori si astazi (daca iubesc viata acestei sfinte), si pe 25 decembrie. De ce nu? La noi, din obisnuinta se sarbatoreste pe 25 decembrie, cum tot din obisnuinta cei ce poarta numele Ion serbeaza pe 7 ianuarie. Insa tot atat de bucurosi pot sa-si serbeze onomastica si pe 24 iunie, 29 august etc...

sophia 24.07.2009 12:56:59

Si eu zic la fel LapetiteMoc.

La multi ani! celor ce se sarbatoresc azi.

Florin-Ionut 24.07.2009 14:31:00

Exista ziua tuturor Sfintilor, cand fiecare isi serbeaza onomastica.

Florin-Ionut 24.07.2009 15:47:33

... iar pentru Cristian si Cristiana ma gandesc ca 25 Decembrie este onomastica lor, nu?

cristina2012 24.07.2009 15:59:56

Multumim de urari!
Eu fac rugaciunea pentru sfantul al carui nume il porti catre Sf mare mucenita Hristina, dar asa de sarbatorit, sarbatoresc pe 25 decembrie, asta mai ales pentru ca ziua mea de nastere este cu cateva zile inainte, cand este post si prefer sa decalez ziua. Fiind prea aproape de Carcin nimeni nu isi aduce aminte de mine atunci, dar ma suna adesea de Craciun.

cristiboss56 01.08.2009 21:33:31

Acum am citit și eu acest topic ! Mulțumim pentru urări
 
Pe mine mă cheamă și Cristian și Ștefan ! Așa că toate le serbez de ziua mea de naștere pe 27 Decembrie. Oricum mulțumim pentru gândurile bune !

Noesisaa 01.08.2009 22:09:52

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 156051)
Azi (Sfanta Cristina), sau de Craciun? Ca tot este azi aceasta sarbatoare.
Aceeasi intrebare si pentru alti sfinti cu mai multe sarbatori in an : Sf.Maria, Sf. Ion, Sf. Valentin(a), etc.

Multumesc, Sophia :)

Nu prea imi sarbatoresc onomastica mai deloc. Craciunul este Nasterea Domnului si deci pastram sarbatoarea ca atare, iar de 24 iulie nu prea stie nimeni.


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:51:38.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.