Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   despre carmen bejan (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15011)

Mirela0110 25.05.2012 10:30:05

despre carmen bejan
 
am stat in dubii sa deschid acest subiect, dar am zis, hai totusi ... daca admin considera, poate sa il inchida :P numai sa nu ma baneze :D

cred ca majoritatea oamenilor au auzit de cazul lui Carmen Bejan, studenta care a omorat in 2009 un barbat si l-a transat, si acu in puscarie a ramas insarcinata cu un traficant de droguri si acu a nascut un bebelus vai si amar de capul lui saracu cu nspe mii de malformatii, nu mai zic de care, ca poate mai citesc femei insarcinate subiectul si stiu ca nu face bine, mai ales in primele luni, (si eu astept bebe cam in maxim 3 saptamani, dar stiu sigur ca e sanatos, acu, cu Dumnezeu inainte) si care a murit la nastere.

acum intrebarile mele ar fi si m-ar interesa parerile voastre :

1. a fost pedeapsa de la Dumnezeu ? foarte multi zic asta ... parerea mea e ca e doar o coincidenta ... in inchisoare este un mediu foarte ostil pentru a duce o sarcina normala, nu tu alimentatie, relaxare, liniste, calm, bani pentru vitamine, analize, ecografii performante ... tatal traficant de droguri cine stie ce boli mai avea si el ... cum am zis mai demult, refuz sa cred ca Dumnezeu pedepseste un copil pentru pacatele mamei lui. de fapt sufletelul acela nu a avut prea mult de suferit, ca mai bine pentru el ca l-a strans Dumnezeu la El ca sa nu se chinuie o viata intreaga. mai mare e suferinta mamei. sa o fi pedepsit Dumnezeu pe mama asa de tare? poate totusi s-a cait pentru ceea ce a facut, si chiar daca nu s-ar fi cait, Dumnezeu e rabdator si nu cred ca ar fi pedepsit-o asa rau ... eu zic ca e o consecinta a mediului in care a fost procreat copilul ala, genele parintilor, cine stie de droguri or mai fi luat amandoi in puscarie, mai ales ea in primele luni de sarcina ...

2. cica ar fi facut vreo 8 ecografii cu 6 doctori diferiti si nici unul nu a depistat nici un fel de malformatie. mai exista speculatii ca ar fi stiut dar ar fi vrut sa pastereze copilul doar in speranta ca sa poata iesi o perioada din inchisoare. si sa zicem ca ar fi stiut intr-adevar, cu toate inclin sa cred ca nici ea nu a stiut, pai mai bine ca a lasat pe Dumnezeu sa decida viata bebelusului, decat sa fi facut avort terapeutic, isi mai punea alta crima in cap, chiar daca ar fi avut scop ascuns doar sa iasa din puscarie.

3. alte speculatii ar fi ca totul ar fi fost un blestem de-a familiei celui pe care l-a omorat. aici nu am nik de zis, or exista blesteme dar nu cred in puterea lor, consider ca puterea lui Dumnezeu este cea mai mare si nimic nu se poate face fara voia Lui.

sincer mie imi este foarte mila de ea ... si imi pare rau pentru clipele groaznice prin care trece ... orice scop ascuns sa fi avut, zic eu ca tot o marcheaza ... pacat tare:( sa dea Domnul sa treaca cu bine si cat mai repede peste aceasta intamplare nefericita.

eodor nastasa 25.05.2012 10:39:35

1...nu exista coincidente. Poti sa refuzi cat vrei...
2...inca odata tehica si tehnologia a dat cu mucii'n fasole...
3...blestem=atac energetic de foarte joasa frecventa...speculatii, dupa cum, bine graiesti, ori poate nu, cine stie ?

...da' de ala transatu' or' da aia de'l jelesc,nu iti este mila ?

apophis 25.05.2012 10:53:33

Tehnica nu a dat cu mucii in fasole. Un medic bun vede cu mult timp inainte de nastere daca exista malformatii la nivelul craniului, mai ales daca are sau nu membre.

Numai ca medicul care a consultat-o pe ea era un tembel care n-are ce cauta in meseria asta.

eodor nastasa 25.05.2012 11:00:47

Citat:

În prealabil postat de apophis (Post 447229)
Tehnica nu a dat cu mucii in fasole. Un medic bun vede cu mult timp inainte de nastere daca exista malformatii la nivelul craniului, mai ales daca are sau nu membre.

Numai ca medicul care a consultat-o pe ea era un tembel care n-are ce cauta in meseria asta.

"cica ar fi facut vreo 8 ecografii cu 6 doctori diferiti si nici unul nu a depistat nici un fel de malformatie..."
...pe cale de consecinta, avem 6 tembeli...si speculatia cum ca de fapt, nu erau tembeli, ci fatuca noastra numa' ce a vrut sa vaza si dansa vreo 2 ani soarele, de afara...
:17:

ortodoxa2310 25.05.2012 11:19:54

Imi pare rau de ea si de "prietenul" ei cu care l-a omoarat pe mosul ala pervers. Un cerc vicios, din care asta era singura scapare. Din cate am citit prin reportaje despre cazul asta, restul vietii in puscarie e o soarta mai buna decat restul vietii doar teoretic libera, cu mosul ala pe capul ei.

Nu inteleg de ce a facut copilul asta, si nu cred ca nu stia ca nu-i gravida. Nu inteleg... ori vroia pur si simplu un copil, ori...spera o diminuare a sentintei?... pt ca eu cred ca stia ca are probleme cu sarcina, din atatea ecografii n-avea cum sa nu stie...

Treaba cu blestemele sigur sigur nu o cred, din ce am vazut... cred insa ca nevasta mosului are pacate mult mai grele decat are Carmen Bejan... ati vazut ce fel de femeie este, ce vorbe arunca?... o doare la 5 m in fatza gardului ca i-a murit sotzul, ce vrea e sa improashte cu bale si cu ura, ca acum are tzinta buna, pe fatuca chinuita de barbata-su....

ma opresc aici.

maria40 25.05.2012 11:24:30

Toti dau cu pietre in ea si isi dau cu parerea insa nimeni nu stie ce e cu adevarat in sufletul ei! Intr-un moment de ratacire doi copii, pana la urma, au facut o crima! Nimeni nu stie ce-a fost acolo in afara de ei si Dumnezeu. Dau cu pietre in ea si minimalizeaza faptele ce le-a facut "saracul" tigan. La dobitocul asta ii trebuia doar prospaturi , tinere si naive, pentru placeri carnale. Bantuia des prin complexul studentesc in cautare de fete, un libidinos si un gretos! Mie nu-mi pare rau de el imi pare rau de ea ca si-a ratat intreaga viata pentru un nimeni!

DragosP 25.05.2012 11:31:41

Mie-mi pare rău de toți trei, dar necunoscut ne este nouă planul lui Dumnezeu!

horatiu.miron 25.05.2012 15:14:21

Daca e blestem, inseamna ca Dumnezeu a aruncat pe faras o viata de om doar ca sa faca rau mamei. Un troc cu viata unui nou nascut. Doar ca sa demonstreze un punct de vedere. Ce Dumnezeu e asta, daca face asa ceva?

Mirela0110 25.05.2012 17:00:55

corect. si la fel si daca ar fi bataie de la Dumnezeu... ma indoiesc ca El ar face asa ceva doar ca pedeapsa ... de asta nu cred ca e nici bataie, ca Dumnezeu nu e in halul asta de razbunator, ci din contra El este indelung rabdator, si nici atat blestem.

pacat de fata ca si-a distrus viata pentru cateva momente de nebunie, ce e drept, inspaimantatoare.

Yasmina 25.05.2012 17:10:01

Citat:

În prealabil postat de Mirela0110 (Post 447222)
am stat in dubii sa deschid acest subiect, dar am zis, hai totusi ... daca admin considera, poate sa il inchida :P numai sa nu ma baneze :D

cred ca majoritatea oamenilor au auzit de cazul lui Carmen Bejan, studenta care a omorat in 2009 un barbat si l-a transat, si acu in puscarie a ramas insarcinata cu un traficant de droguri si acu a nascut un bebelus vai si amar de capul lui saracu cu nspe mii de malformatii, nu mai zic de care, ca poate mai citesc femei insarcinate subiectul si stiu ca nu face bine, mai ales in primele luni, (si eu astept bebe cam in maxim 3 saptamani, dar stiu sigur ca e sanatos, acu, cu Dumnezeu inainte) si care a murit la nastere.

acum intrebarile mele ar fi si m-ar interesa parerile voastre :

1. a fost pedeapsa de la Dumnezeu ? foarte multi zic asta ... parerea mea e ca e doar o coincidenta ... in inchisoare este un mediu foarte ostil pentru a duce o sarcina normala, nu tu alimentatie, relaxare, liniste, calm, bani pentru vitamine, analize, ecografii performante ... tatal traficant de droguri cine stie ce boli mai avea si el ... cum am zis mai demult, refuz sa cred ca Dumnezeu pedepseste un copil pentru pacatele mamei lui. de fapt sufletelul acela nu a avut prea mult de suferit, ca mai bine pentru el ca l-a strans Dumnezeu la El ca sa nu se chinuie o viata intreaga. mai mare e suferinta mamei. sa o fi pedepsit Dumnezeu pe mama asa de tare? poate totusi s-a cait pentru ceea ce a facut, si chiar daca nu s-ar fi cait, Dumnezeu e rabdator si nu cred ca ar fi pedepsit-o asa rau ... eu zic ca e o consecinta a mediului in care a fost procreat copilul ala, genele parintilor, cine stie de droguri or mai fi luat amandoi in puscarie, mai ales ea in primele luni de sarcina ...

2. cica ar fi facut vreo 8 ecografii cu 6 doctori diferiti si nici unul nu a depistat nici un fel de malformatie. mai exista speculatii ca ar fi stiut dar ar fi vrut sa pastereze copilul doar in speranta ca sa poata iesi o perioada din inchisoare. si sa zicem ca ar fi stiut intr-adevar, cu toate inclin sa cred ca nici ea nu a stiut, pai mai bine ca a lasat pe Dumnezeu sa decida viata bebelusului, decat sa fi facut avort terapeutic, isi mai punea alta crima in cap, chiar daca ar fi avut scop ascuns doar sa iasa din puscarie.

3. alte speculatii ar fi ca totul ar fi fost un blestem de-a familiei celui pe care l-a omorat. aici nu am nik de zis, or exista blesteme dar nu cred in puterea lor, consider ca puterea lui Dumnezeu este cea mai mare si nimic nu se poate face fara voia Lui.

sincer mie imi este foarte mila de ea ... si imi pare rau pentru clipele groaznice prin care trece ... orice scop ascuns sa fi avut, zic eu ca tot o marcheaza ... pacat tare:( sa dea Domnul sa treaca cu bine si cat mai repede peste aceasta intamplare nefericita.


Eu am o singura intrebare obsedanta: de ce ati deschis acest subiect ?????


Ati citit mai multe articole despre acest caz?
Cum puteti sa afirmati ca aceasta crima a fost binevenita? Ce fel de oameni sunteti ?
Tigan sau nu,libidinos sau nu,era dreptul lui sa traiasca.Deci vinovata este victima,care a fost transata de o tanara cu veleitati de prostituata,iar vinovatia lui a constat in cautarea,vanatoarea de sex platit???
Si cine a facut pe justitiarul? O tanara care numai imaculata si dreapta nu era,daca ar fi facut-o vreun obsedat religios mai intelegeam.

Despre sarcina: nu fiti melodramatici si naivi! Sarcina a fost scopul urmarit pt a obtine putina libertate,ca de altfel nici o femeie intreaga la minte si la suflet nu si-ar planui sa ramana insarcinata in puscarie,nefiind locul ideal pentru asemenea planuri de viata! Insa mintea ei perfida lucreaza non-stop"planuri destepte".
Ideea este chiar mai diabolica cand te gandesti la soarta acelui copil: ce anume spera sa-i ofere in puscarie? Ea realizeaza vreun moment ca detinutii,in special criminalii de genul ei nu mai au drepturi? Se astepta sa fie tratata deosebit doar prin prisma sarcinii?
Revin cu intrebarea: ce spera sa-i ofere acelui suflet amarat in marea mizerie in care se afla??
Mi-a facut impresia unei tinere diabolice(s-ar putea sa ma insel...cine stie?)

Am o urma de empatie pt ea,imi este mila si sila ca viata si alegerile ei au condus-o aici,insa sa speram ca se va cai si va intelege cat de mult a gresit. Sper sa nu mai incerce sa ramana insarcinata...

ucenic 25.05.2012 17:18:35

Citat:

În prealabil postat de Mirela0110 (Post 447222)
am stat in dubii sa deschid acest subiect, dar am zis, hai totusi ... daca admin considera, poate sa il inchida :P numai sa nu ma baneze :D

cred ca majoritatea oamenilor au auzit de cazul lui Carmen Bejan, studenta care a omorat in 2009 un barbat si l-a transat, si acu in puscarie a ramas insarcinata cu un traficant de droguri si acu a nascut un bebelus vai si amar de capul lui saracu cu nspe mii de malformatii, nu mai zic de care, ca poate mai citesc femei insarcinate subiectul si stiu ca nu face bine, mai ales in primele luni, (si eu astept bebe cam in maxim 3 saptamani, dar stiu sigur ca e sanatos, acu, cu Dumnezeu inainte) si care a murit la nastere.

acum intrebarile mele ar fi si m-ar interesa parerile voastre :

1. a fost pedeapsa de la Dumnezeu ? foarte multi zic asta ... parerea mea e ca e doar o coincidenta ... in inchisoare este un mediu foarte ostil pentru a duce o sarcina normala, nu tu alimentatie, relaxare, liniste, calm, bani pentru vitamine, analize, ecografii performante ... tatal traficant de droguri cine stie ce boli mai avea si el ... cum am zis mai demult, refuz sa cred ca Dumnezeu pedepseste un copil pentru pacatele mamei lui. de fapt sufletelul acela nu a avut prea mult de suferit, ca mai bine pentru el ca l-a strans Dumnezeu la El ca sa nu se chinuie o viata intreaga. mai mare e suferinta mamei. sa o fi pedepsit Dumnezeu pe mama asa de tare? poate totusi s-a cait pentru ceea ce a facut, si chiar daca nu s-ar fi cait, Dumnezeu e rabdator si nu cred ca ar fi pedepsit-o asa rau ... eu zic ca e o consecinta a mediului in care a fost procreat copilul ala, genele parintilor, cine stie de droguri or mai fi luat amandoi in puscarie, mai ales ea in primele luni de sarcina ...

2. cica ar fi facut vreo 8 ecografii cu 6 doctori diferiti si nici unul nu a depistat nici un fel de malformatie. mai exista speculatii ca ar fi stiut dar ar fi vrut sa pastereze copilul doar in speranta ca sa poata iesi o perioada din inchisoare. si sa zicem ca ar fi stiut intr-adevar, cu toate inclin sa cred ca nici ea nu a stiut, pai mai bine ca a lasat pe Dumnezeu sa decida viata bebelusului, decat sa fi facut avort terapeutic, isi mai punea alta crima in cap, chiar daca ar fi avut scop ascuns doar sa iasa din puscarie.

3. alte speculatii ar fi ca totul ar fi fost un blestem de-a familiei celui pe care l-a omorat. aici nu am nik de zis, or exista blesteme dar nu cred in puterea lor, consider ca puterea lui Dumnezeu este cea mai mare si nimic nu se poate face fara voia Lui.

sincer mie imi este foarte mila de ea ... si imi pare rau pentru clipele groaznice prin care trece ... orice scop ascuns sa fi avut, zic eu ca tot o marcheaza ... pacat tare:( sa dea Domnul sa treaca cu bine si cat mai repede peste aceasta intamplare nefericita.

Personal nu cred ca a fost "pedeapsa lui Dumnezeu", iar coincidente nu exista.

Exista insa un principiu manifestat inca din prima zi a Creatiei: cauza- efect.

Daca ar fi fost "pedeapsa lui Dumnezeu" stau stramb si ma gandesc drept, inseamna ca atatea milioane si milioane de copii care se nasc cu nota 10 Apgar au avut ca mame niste sfinte. Nu cred aici in "pedeapsa" dupa cum nu cred nici in "rasplata". Si apropos`, multi copii nascuti in puscarii au fost la nastere clinic sanatosi.

Cred mai degraba ca modul parintilor de viata coroborat cu perioada de sarcina este cel cauzator de aceste anomalii.

Laura19 25.05.2012 17:42:07

Dar cum a ramas insarcinata in puscarie? Nu prea stiu cum e cu puscaria in Ro, insa eu credeam ca exista puscarie ptr.barbati si puscarie ptr.femei. Doar nu stau la gramada?

In primul rand, conceptia copiilor se face in cadrul Tainei Casatoriei. In al doilea rand, nu se concep copiii in zilele de sarbatoare si in zilele de post. Pe timpul sarcinii femeia trebuie sa se imartaseasca si sa se spovedeasca, ptr. sanatatea copilului mai ales. Au fost respectate aceste chestiuni? Daca nu, atunci nu este o surpriza prea mare daca copilul se naste cu probleme. In puscarie nu se fac copii. Sunt curioasa daca acel copil a apucat sa fie botezat inainte sa moara. In cazuri de urgenta, botezul se poate face de oricine, inclusiv de mama. Daca nu, atunci mama trebuie sa faca canon ptr. sufletul copilului.

Dumnezeu este indelung rabdator, asa e. Insa nu ar trebui sa se abuzeze de mila Sa. Daca nu era Domnul Iisus Hristos, sa se puna drept jertfa zilnica ptr.noi si Maica Domnului, care se roaga si plange ptr.noi si pacatele noastre, noi eram terminati de mult. Asa cum Dumnezeu da, tot asa si ia si pedepseste. Sa nu ucizi este una din porunci. Sa nu fii desfranat alta porunca. Uitati ca pacatele se trasmit pana la 4 generatii. De ex., nepotul poate plati ptr. pacatele bunicului. Un neam intreg poate suferi ptr. ce au facut strabunii lor(ex. Rusia. Poporul rus plateste si azi tradarea lor fata de Tarul Nicolae II-nu o zic eu, ci parintii rusi). Comunismul a fost o pedeapsa ptr. noi si pacatele noastre. Nu noi facem regulile, ci Domnul. Nu cunoastem noi judecata Lui Dumnezeu. Ca ne convine sau ba, asta e problema noastra.

Adriana Cluj 25.05.2012 18:09:07

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 447332)
Ideea este chiar mai diabolica cand te gandesti la soarta acelui copil: ce anume spera sa-i ofere in puscarie?
Revin cu intrebarea: ce spera sa-i ofere acelui suflet amarat in marea mizerie in care se afla??
Mi-a facut impresia unei tinere diabolice(s-ar putea sa ma insel...cine stie?)

Crezi ca si-au pus aceasta intrebare? Eu ma indoiesc....
In mintea lor, era doar o modalitate de a scapa o perioada de detentie.

Drogurile nu au astfel de efecte asupra sarcinii?

Yasmina 25.05.2012 18:10:25

@Laura
Puscariile sunt dotate cu "camere intime",care asa cum arata denumirea sunt camere care ofera intimitate detinutilor vizitati de sot/sotii sau concubini/concubine.

Fata cu pricina, l-a cunoscut pe tatal copilului in puscarie pe cand acesta s-a manifestat artistic,activand in grupa de teatru a puscariei.
El a observat-o, si i-a inaintat niste propuneri aratundu-i ca ar putea avea de castigat de pe urma acestor relatii sexuale de puscarie(in cazul in care ar ramane insarcinata).
Asa ca avand ideea incoltita in minte s-a dus si a facut cerere de vizite la camera intima.Numai ca planurile diabolice care implica fiinte nevinovate,se incheie aici.

Yasmina 25.05.2012 18:21:11

Citat:

În prealabil postat de Adriana Cluj (Post 447353)
Crezi ca si-au pus aceasta intrebare? Eu ma indoiesc....
In mintea lor, era doar o modalitate de a scapa o perioada de detentie.

Drogurile nu au astfel de efecte asupra sarcinii?

Tocmai asta vreau sa reliefez,nu dorinta unei femei de a avea copil cu barbatul pe care-l iubeste ci beneficiara unui aparat de facut copii,care se poate folosi de aceasta facultate a procreerii in scopuri pur egoiste.Din nou,un troc din care nu s-a ales cu nimic.

Malformatiile pot veni de la orice,Domnul stie ...
O cunostiinta din State isi facea probleme ca a conceput copilul intr-o vacanta la Las Vegas,cand s-au drogat si au stat beti zile in sir!Slava Domnului copilul lor a iesit sanatos...desi nu este o recomandare.

AlinB 28.05.2012 12:16:36

Topic de rusine, barfa de joasa speta.

Cine sunteti voi sa judecati de ce si cum?

Nu faceti decat sa va dati cu parerea emitand tot felul de aberatii, pentru ca de stiut, nu aveti de unde sti.

eodor nastasa 28.05.2012 14:24:50

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 447907)
Topic de rusine, barfa de joasa speta.

Cine sunteti voi sa judecati de ce si cum?

Nu faceti decat sa va dati cu parerea emitand tot felul de aberatii, pentru ca de stiut, nu aveti de unde sti.

.....Amin.:9:

Mirela0110 29.05.2012 10:44:30

mi se pare cam mult spus ... topic de rusine ... barfa ... eee ... este doar o discutie pe o tema pot zice oarecare cu parerile fiecaruia despre cum crede ca ar lucra Dumnezeu. mai ales despre asa zisa pedeapsa a lui Dumnezeu ... daca este cazul aici... daca e sa o luam asa cate subiecte deschise aici nu pot fi considerate barfe ... de acu nu mai deschidem nici un subiect ca se gaseste vreo unul mai rasarit care sa il deranjeze ... cui nu ii place sa nu citeasca, frate si mai ales sa nu faca comentarii care nu sunt la locul lor, citeste alt subiect, intra pe alt site, lasa pe altii care sunt interesati de subiect sa isi exprime propriile pareri ... doar am zis la inceput, daca admin considera poate sa inchida subiectul nu e nici o problema ...

Raoul 29.05.2012 23:32:48

Citat:

În prealabil postat de eodor nastasa (Post 447224)
..da' de ala transatu' or' da aia de'l jelesc,nu iti este mila ?

Nu prea...

Citat:

În prealabil postat de ortodoxa2310 (Post 447242)
Imi pare rau de ea si de "prietenul" ei cu care l-a omoarat pe mosul ala pervers. Un cerc vicios, din care asta era singura scapare. Din cate am citit prin reportaje despre cazul asta, restul vietii in puscarie e o soarta mai buna decat restul vietii doar teoretic libera, cu mosul ala pe capul ei.

Citat:

În prealabil postat de maria40 (Post 447245)
Dau cu pietre in ea si minimalizeaza faptele ce le-a facut "saracul" tigan. La dobitocul asta ii trebuia doar prospaturi , tinere si naive, pentru placeri carnale. Bantuia des prin complexul studentesc in cautare de fete, un libidinos si un gretos! Mie nu-mi pare rau de el imi pare rau de ea ca si-a ratat intreaga viata pentru un nimeni!

De acord cu ce s-a scris mai sus.

PS subiect de barfa,inutil dupa parerea mea. Insa simteam nevoia sa clarific si sa intaresc aceste aspecte!

Adriana Cluj 03.06.2012 16:32:21

Tocmai se dezbate subiectul, este sotul ei la tv pe Antena 3.
Doreste sa deschida actiune impotriva Penitenciarului (ANP), fiind convins ca de vina pentru nefericita nastere sunt conditiile de detentie !!!!!!!
Sa ma iertati ca sunt asa de dura: dar ei doi, parintii, nu au nici un semn de intrebare asupra propriului mod de viata?
Toata vina inteleg sa o arunce asupra sistemului penitenciar, asupra medicilor!!
Asupra lor nimic?
Oare nu se intreaba cum de nici un medic nu a reusit sa vada/sa constate acele malformatii? Toti sa fi fost atat de slabi profesional, incat sa se uite la ecografele acelea ca mata-n calendar? Oare nu trag nici o invatatura din aceasta nefericita si tragica intamplare?
Toata lumea-i vinovata, mai putin ei!

Ce au inteles, ce au dorit intemeind in aceste conditii ""o familie""? Ce fel de familie credeu ei ca-si pot intemeia astfel? Ce idee au despre familie?

Din putinele cuvinte pe care le-am auzit rostite de dansa, dna Paula Iacob, prezenta in studio, ma dezamageste.

Iar in ce priveste conditiile din penitenciar- nu am vazut in realitatea cum arata, doar din ceea ce am vazut sau auzit la TV, in presa, etc: e penitenciar, nu pension, desi tinde sa semene din ce in ce mai mult cu un pension.
Comparati cu penitenciarele in care au fost inchisi: Valeriu Gafencu, Nicolae Steinhardt, Arsenie Boca si ceilalti....chiar detinutii de drept comun in perioada anterioara, pana acum vreo 20 ani.

Cati oameni care traiesc in libertate si mai si muncesc isi pot asigura conditiile pe care le are un detinut??

Yasmina 03.06.2012 17:25:11

Citat:

În prealabil postat de Adriana Cluj (Post 449852)
Tocmai se dezbate subiectul, este sotul ei la tv pe Antena 3.
Doreste sa deschida actiune impotriva Penitenciarului (ANP), fiind convins ca de vina pentru nefericita nastere sunt de vina conditiile de detentie !!!!!!!
Sa ma iertati ca sunt asa de dura: dar ei doi, parintii, nu au nici un semn de intrebare asupra propriului mod de viata?
Toata vina inteleg sa o arunce asupra sistemului penitenciar, asupra medicilor!!
Asupra lor nimic?
Oare nu se intreaba cum de nici un medic nu a reusit sa vada/sa constate acele malformatii? Toti sa fi fost atat de slabi profesional, incat sa se uite la ecografele acelea ca mata-n calendar? Oare nu trag nici o invatatura din aceasta nefericita si tragica intamplare?

Ce au inteles, ce au dorit intemeind in aceste conditii ""o familie""? Ce fel de familie credeu ei ca-si pot intemeia astfel? Ce idee au despre familie?

Din putinele cuvinte pe care le-am auzit rostite de dansa, dna Paula Iacob, prezenta in studio, ma dezamageste.

Iar in ce priveste conditiile din penitenciar- nu am vazut in realitatea cum arata, doar din ceea ce am vazut sau auzit la TV, in presa, etc: e penitenciar, nu pension, desi tinde sa semene din ce in ce mai mult cu un pension.
Comparati cu penitenciarele in care au fost inchisi: Valeriu Gafencu, Nicolae Steinhardt, Arsenie Boca si ceilalti....chiar detinutii de drept comun in perioada anterioara, pana acum vreo 20 ani.

Cati oameni care traiesc in libertate si mai si muncesc isi pot asigura conditiile pe care le are un detinut??

Care sot? S-au casatorit in penitenciar? Poarta numele lui? Barbatul este divortat legal de sotia cu care are 2 copii?

Ideea de a concepe un copil in penitenciar depaseste orice imaginatie...Genul de indivizi care creeaza probleme in societate invinuindu-i pe ceilalti pentru actiunile lor fiind nedispusi la un moment de introspectie asupra propriilor greseli.
Ba mai mult decat atat,chiar nerusinati si revoltati!

M-am intalnit destul de des cu genul asta de mentalitate,in afara tarii;ceea ce pt altii era rusinos acum cateva decade,acum este motiv de a rasturna lucrurile in favoarea ta: un cuplu de femei(lesbiene)l-au chemat in judecata pe un preot care a refuzat sa le dea Comuniunea...sau o mama o da in judecata pe invatatoarea fiicei sale,deoarece"a insultat-o" pe fiica ei in fata clasei spunandu-i la sfarsit de an ca este campioana la eschivarea temelor nefacute!!!!!!
Incredibil!!!!!

Dumitru73 03.06.2012 18:03:47

Citat:

În prealabil postat de eodor nastasa (Post 447233)
"cica ar fi facut vreo 8 ecografii cu 6 doctori diferiti si nici unul nu a depistat nici un fel de malformatie..."
...pe cale de consecinta, avem 6 tembeli...si speculatia cum ca de fapt, nu erau tembeli, ci fatuca noastra numa' ce a vrut sa vaza si dansa vreo 2 ani soarele, de afara...
:17:

daca ar fi doar 6 tembeli in sistemul medical romanesc, acesta ar fi printre cele mai performante din lume...
ghinionul a fost ca ea a intalnit 6 dintre ei.

sofiaiuga 03.06.2012 18:37:07

Citat:

În prealabil postat de Laura19 (Post 447344)
Dar cum a ramas insarcinata in puscarie? Nu prea stiu cum e cu puscaria in Ro, insa eu credeam ca exista puscarie ptr.barbati si puscarie ptr.femei. Doar nu stau la gramada?

In primul rand, conceptia copiilor se face in cadrul Tainei Casatoriei. In al doilea rand, nu se concep copiii in zilele de sarbatoare si in zilele de post. Pe timpul sarcinii femeia trebuie sa se imartaseasca si sa se spovedeasca, ptr. sanatatea copilului mai ales. Au fost respectate aceste chestiuni? Daca nu, atunci nu este o surpriza prea mare daca copilul se naste cu probleme. In puscarie nu se fac copii. Sunt curioasa daca acel copil a apucat sa fie botezat inainte sa moara. In cazuri de urgenta, botezul se poate face de oricine, inclusiv de mama. Daca nu, atunci mama trebuie sa faca canon ptr. sufletul copilului.

Dumnezeu este indelung rabdator, asa e. Insa nu ar trebui sa se abuzeze de mila Sa. Daca nu era Domnul Iisus Hristos, sa se puna drept jertfa zilnica ptr.noi si Maica Domnului, care se roaga si plange ptr.noi si pacatele noastre, noi eram terminati de mult. Asa cum Dumnezeu da, tot asa si ia si pedepseste. Sa nu ucizi este una din porunci. Sa nu fii desfranat alta porunca. Uitati ca pacatele se trasmit pana la 4 generatii. De ex., nepotul poate plati ptr. pacatele bunicului. Un neam intreg poate suferi ptr. ce au facut strabunii lor(ex. Rusia. Poporul rus plateste si azi tradarea lor fata de Tarul Nicolae II-nu o zic eu, ci parintii rusi). Comunismul a fost o pedeapsa ptr. noi si pacatele noastre. Nu noi facem regulile, ci Domnul. Nu cunoastem noi judecata Lui Dumnezeu. Ca ne convine sau ba, asta e problema noastra.

fATA ..Carmen provine dintr-o familie de simbatari ,de ziua a 7-ea ..asa ca nici nu cred ca a judecat problema asta de sarcina nastere prin vreo prisma relogioasa..nu cred ca ei au astfel de taine in biserca lor.

sofiaiuga 03.06.2012 18:42:27

copii nascuti in lanturi
 
In cartea CARAREA IMPARATIEI ,scrisa de cuviosul ARSENIE BOCA SFINTIA SA PRECIZEAZA CA PRIN COMBINAREA GENELOR CELOR DOI PARINTI SE NASTE UN COPIL CU CALITATILE SI DEFECTELE PARINTILOR...ori aci se pare ca este vorba doar de gene defecte care s-au asociat si au dat nastere la un monstru ...deci Dumnezeu a fost FOARTE MILOSTIV ca l-a luat de pe lumea asta ;micutul ,daca ar fi fost sanatos trupeste la faza de adult ar fi facut din viata parintilor un iad.
Foarte interesanta cartea ...se invata multe din ea...pentru cine are timp de a o ceti.:25:

sofiaiuga 03.06.2012 18:56:59

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 449863)
daca ar fi doar 6 tembeli in sistemul medical romanesc, acesta ar fi printre cele mai performante din lume...
ghinionul a fost ca ea a intalnit 6 dintre ei.

DRAGUUUUUUUTTTTT....foarte...e ziceti....dar f.f.f.trist....

sofiaiuga 03.06.2012 19:02:22

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 447249)
Mie-mi pare rău de toți trei, dar necunoscut ne este nouă planul lui Dumnezeu!

in Noul testament Domnul ne spune despre griu in care cel rau a semanat neghina...adica oamenii lui....

Dumitru73 03.06.2012 19:04:22

Citat:

În prealabil postat de sofiaiuga (Post 449871)
DRAGUUUUUUUTTTTT....foarte...e ziceti....dar f.f.f.trist....

intradevar trist.
nu stiu unde si-a facut femeia ecografiile, da banuiesc ca majoritatea au fost facute in spitalul penitenciar.
ca medic specialist (ecografia este o specializare) sau orice fel de medic, banuiesc ca ultimul loc in care ai vrea sa faci performanta este spitalul penitenciar.
poate vorbesc cu pacat, dar cred ca acolo ajung ultimii din listele de examen.

sofiaiuga 03.06.2012 19:06:56

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 447907)
Topic de rusine, barfa de joasa speta.

Cine sunteti voi sa judecati de ce si cum?

Nu faceti decat sa va dati cu parerea emitand tot felul de aberatii, pentru ca de stiut, nu aveti de unde sti.

comentariile ne ajuta, auzind diverse pareri despre un caz aparte ,sa ocolim asemenea cauze ca sa nu avem parte de efectele lor...

sofiaiuga 03.06.2012 19:09:46

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 449858)
Care sot? S-au casatorit in penitenciar? Poarta numele lui? Barbatul este divortat legal de sotia cu care are 2 copii?

Ideea de a concepe un copil in penitenciar depaseste orice imaginatie...Genul de indivizi care creeaza probleme in societate invinuindu-i pe ceilalti pentru actiunile lor fiind nedispusi la un moment de introspectie asupra propriilor greseli.
Ba mai mult decat atat,chiar nerusinati si revoltati!

M-am intalnit destul de des cu genul asta de mentalitate,in afara tarii;ceea ce pt altii era rusinos acum cateva decade,acum este motiv de a rasturna lucrurile in favoarea ta: un cuplu de femei(lesbiene)l-au chemat in judecata pe un preot care a refuzat sa le dea Comuniunea...sau o mama o da in judecata pe invatatoarea fiicei sale,deoarece"a insultat-o" pe fiica ei in fata clasei spunandu-i la sfarsit de an ca este campioana la eschivarea temelor nefacute!!!!!!
Incredibil!!!!!

judecata paminteasca nu are legatura cu respectarea tainelor lui Dumnezeu...de aci se pot naste noii martiri in UE.

nsimona 03.06.2012 20:14:04

despre carmen bejan
 
Ea stia foarte bine la ce riscuri se expune in conditiile de detentie. Eu sunt grefier de penitenciar si stiu cum traiesc detinutii acolo. Dar scopul ei a fost altul, să-i fie intrerupta pedeapsa pana implinea copilul un an. Dar nu i-a iesit. Este vina ei in totalitate ca a dorit sa faca un copil in conditiile acelea. Si chiar daca ar fi trait, ce fel de viata ar fi dus acel copil? De ce si-a dorit sa chinuie un copil in conditiile acelea? Oricum, veti vedea ca pana la urma va mai face un alt copil si i se va admite cererea de intrerupere a executarii pedepsei.

Adriana Cluj 03.06.2012 22:20:17

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 449858)
Care sot? S-au casatorit in penitenciar? Poarta numele lui? Barbatul este divortat legal de sotia cu care are 2 copii?

Habar n-am! Nici nu stiam acest aspect (e adevarat ca nici nu am urmarit subiectul prea tare....) Asa se prezenta individul!

Pai atunci nu ma mai mir despre ce considera el si ea ""familia"".

Yasmina 03.06.2012 23:17:36

Citat:

În prealabil postat de Adriana Cluj (Post 449923)
Habar n-am! Nici nu stiam acest aspect (e adevarat ca nici nu am urmarit subiectul prea tare....) Asa se prezenta individul!

Pai atunci nu ma mai mir despre ce considera el si ea ""familia"".

http://www.mediafax.ro/social/carmen...igheta-9509321

Yasmina 03.06.2012 23:23:17

http://www.mediafax.ro/social/carmen...etale-9692330/

Posibil ca acest medicament sa fi fost cauza malformatiilor!

Adriana Cluj 03.06.2012 23:27:45

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 449946)
http://www.mediafax.ro/social/carmen...etale-9692330/

Posibil ca acest medicament sa fi fost cauza malformatiilor!

Din toata istoria asta eu pot sa spun, cu mare durere, atat: bietul copil!

Yasmina 04.06.2012 00:21:02

Citat:

În prealabil postat de Adriana Cluj (Post 449949)
Din toata istoria asta eu pot sa spun, cu mare durere, atat: bietul copil!

Nu-i chiar asa,se pare ca a fost unul fericit,nu a trait pe lumea asta controversata decat 2 ore...
Alta era sa se chinuie o viata prin spitale,operatii,perfuzii ,sa cunoasca durerea fizica si apasarea psihica a situatiei sale.
Situatie fericita!

Raoul 04.06.2012 00:21:31

Citat:

În prealabil postat de Adriana Cluj (Post 449852)
Iar in ce priveste conditiile din penitenciar- nu am vazut in realitatea cum arata, doar din ceea ce am vazut sau auzit la TV, in presa, etc: e penitenciar, nu pension, desi tinde sa semene din ce in ce mai mult cu un pension.
Comparati cu penitenciarele in care au fost inchisi: Valeriu Gafencu, Nicolae Steinhardt, Arsenie Boca si ceilalti....chiar detinutii de drept comun in perioada anterioara, pana acum vreo 20 ani.

Cati oameni care traiesc in libertate si mai si muncesc isi pot asigura conditiile pe care le are un detinut??

Daca dvs. credeti ca in penitenciar e lapte si miere... va inselati amarnic. Nu stiu cum e la femei,dar la barbati numai reeducat si sanatos nu iese unu de acolo. Speli la chiloti toata ziua si esti fetita tuturor,credeti ca asa ii ajuta statul pe cei de acolo sa se indrepte? E un circ si cu puscariile astea.

Citat:

În prealabil postat de sofiaiuga (Post 449868)
deci Dumnezeu a fost FOARTE MILOSTIV ca l-a luat de pe lumea asta ;micutul ,daca ar fi fost sanatos trupeste la faza de adult ar fi facut din viata parintilor un iad.
Foarte interesanta cartea ...se invata multe din ea...pentru cine are timp de a o ceti.:25:

Wow,cum poti spune asa ceva?? Dumnezeu nu doreste moartea pacatosului,ci... (of,nu mai imi amintesc citatul). Si sa afirmi ca Domnul a fost milostiv luand un copil NEBOTEZAT,nu prea stiu ce sa cred. Stiu doar ca nu Dumnezeu l-a luat pe micut,ci diavolii,prin prisma pacatelor perintilor,poate si bunicilor etc. Nu avem noi de unde sa stim.

Adriana Cluj 04.06.2012 00:30:24

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 449966)
Daca dvs. credeti ca in penitenciar e lapte si miere... va inselati amarnic. Nu stiu cum e la femei,dar la barbati numai reeducat si sanatos nu iese unu de acolo. Speli la chiloti toata ziua si esti fetita tuturor,credeti ca asa ii ajuta statul pe cei de acolo sa se indrepte? E un circ si cu puscariile astea.

Nu-mi imaginez ca e de invidiat!
Comparativ cu ce auzeam ca insemna in comunism inchisoarea (munca la canal, mancare lături, latrina= o galeata, etc), acum pare de-a dreptul pension! (televizor in camera, biblioteca, internet probabil, etc)

Adriana Cluj 04.06.2012 00:31:17

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 449963)
Nu-i chiar asa,se pare ca a fost unul fericit,nu a trait pe lumea asta controversata decat 2 ore...
Alta era sa se chinuie o viata prin spitale,operatii,perfuzii ,sa cunoasca durerea fizica si apasarea psihica a situatiei sale.
Situatie fericita!

Dar a avut grija cineva sa-l boteze?
Ori poate risca sa fie dat in judecata pentru un asemenea act!

Raoul 04.06.2012 03:16:11

Citat:

În prealabil postat de Adriana Cluj (Post 449968)
Nu-mi imaginez ca e de invidiat!
Comparativ cu ce auzeam ca insemna in comunism inchisoarea (munca la canal, mancare lături, latrina= o galeata, etc), acum pare de-a dreptul pension! (televizor in camera, biblioteca, internet probabil, etc)

Nu e asa,stati linistita. Poate doar pentru cei privilegiati,dar majoritatea sta in conditii jalnice si mizere,isi iau bataie,sunt tratati ca niste animale.
Si scuzati-ma,dar decat sa fiu "fetita" tuturor (chiar de as avea bonus si mama televizorului si a internetului) eu as prefera munca la canal. La modul cel mai serios.

Adriana Cluj 04.06.2012 12:58:58

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 450010)
Nu e asa,stati linistita. Poate doar pentru cei privilegiati,dar majoritatea sta in conditii jalnice si mizere,isi iau bataie,sunt tratati ca niste animale.
Si scuzati-ma,dar decat sa fiu "fetita" tuturor (chiar de as avea bonus si mama televizorului si a internetului) eu as prefera munca la canal. La modul cel mai serios.

Doamne apara!


Ora este GMT +3. Ora este acum 11:17:27.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.