Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Moaste (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5038)
-   -   MOASTELE CATOLICE (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3975)

pacatoasa.. 20.06.2008 13:06:59

As dori sa discutam si despre moastele catolice. Trebuie sau nu sa le cinstim?

cozia 20.06.2008 15:24:13

numai daca sfintii de la care provin sunt cinstiti si de BOR, asa ca mare atentie...deoarece vicleanul a prins teren fertil prin catolici. Dumnezeu sa-i lumineze si sa-i aduca inapoi din ratacirea de a canoniza de capul lor cu duiumul pe banda rulanta

veilur 20.06.2008 15:27:05

Parintele Arsenie Boca fiind intrebat odata daca este bine sa cinstim sfintii catolici, el a dat de inteles ca este bine sa-i cinstim, dar sa nu-i uitam si pe ai nostri.
Eu personal nu m-as inchina la racla unui sfant catolic, poate gresesc, dar asta cred eu.

alexandra28again 20.06.2008 18:39:57

Atata timp cat a trait o viata morala,daruita lui Iisus Hristos si are si dovada materiala ca este sfant(adica moastele intacte),de ce nu ar fi demn de cinste?

ioanhodean 20.06.2008 19:17:09

...poate pentru faptu k o viata intreaga o fo supus lu papa de la roma..???"infalibilul"

cozia 20.06.2008 22:24:49

Citat:

În prealabil postat de alexandra28again
Atata timp cat a trait o viata morala,daruita lui Iisus Hristos si are si dovada materiala ca este sfant(adica moastele intacte),de ce nu ar fi demn de cinste?

da, Alexandra, dar de unde stii tu cine a fost acel om daca nu a fost cercetat de BO
Uite de ex. Padre Pio facea ca toti dracii si distrugea totul in chilia lui de nu puteau dormi linistiti calugarii, Teresa de Avila il vedea foarte des pe Iisus Hristos care ce crezi ca-i spunea
citez " Thereso, vezi ca nu sunt numai Mintuitorul tau, Calea Ta ci si Sotul tau!" dupa carte-l simtea intrind in ea, lucru care ducea la zvircoliri pe jos in placeri sprituale trupesti, etc...ca sa nu-ti mai spun ce trairi a avut Francisc de Asizzi...care la un moment dat se simtea Hristos pe pamint...deci ce smerenie ce vederea a pacatoseniei si neputintei noastre...nimic din trairile reale ale sfintilor Estici...deci trage si tu concluziile

Iar moaste intacte are si Lenin, si vrajitorii de prin Africa care sunt uscati la soare si multe alte momii egiptene, prin Chile, iar, s-au gasit corpuri perfect conservate

cozia 20.06.2008 22:28:34

catolicii vor reveni la BO insa numai dupa ce vom trece prin momente de smerenie globala prin diverse evenimente...pina atunci nici vorba

pacatoasa.. 22.06.2008 13:58:33

Deci, pentru siguranta, mai bine sa nu ne inchinam, nu?

Negroponte 22.06.2008 14:57:59

:)Sa cinstim sfintii Bisericii noastre.Azi este duminica tuturor sfintilor ortodocsi."Minunat este Dumnezeu intru sfintii sai"

mikiuasa 22.06.2008 15:41:58

Citat:

În prealabil postat de veilur
Parintele Arsenie Boca fiind intrebat odata daca este bine sa cinstim sfintii catolici, el a dat de inteles ca este bine sa-i cinstim, dar sa nu-i uitam si pe ai nostri.
Eu personal nu m-as inchina la racla unui sfant catolic, poate gresesc, dar asta cred eu.

Intru totul de acord.Fiecare cu sfintii lui.

cozia 23.06.2008 16:24:23

Cind Catolicii vor vedea lumina si vor reveni la ortodoxie banuiesc ca toate aceste moaste ale sfintilor catolici vor fi puse cu pace si respect in morminte pentru odihna vesnica si Judecata de Apoi.
Doamne Miluieste!

iuda 29.06.2008 23:11:51

eu,nu m-as fi inchinat la moastele unui sfant catolic decat daca ar fi fost un sfant canonizat inainte de a se desparti ortodocsi de catolici si care acel sfant a ramas respectat de ambele parti.Am observat un lucru:catolici mai canonizeaza si oameni care nu au sfinte moaste si asta doar pt ca au realizat ceva pe pamant,dar acestia neavand moaste,asta ma face sa cred ca sfintii lor nu sunt intru totul sfinti si ma indoiesc de sfintenia lor.Pe de alta parte tind sa cred ca o mare parte dintre catolici s-ar mantui.de ce?pt ca acestia nascandu-se intre rudele sale care acestea sunt catolice,invata ceea ce le zic parintii si alte rude ,preotul locului care intr-o comunitate de exp in America sunt numai catolici,e f greu sa se faca ortodox si tind sa cred ca Dumnezeu ii va judeca dupa alte criterii.Consider ca noi suntem un popor binecuvantat pt ca ne-am nascut ortodocsi,cunosc f bine si ce inseamna catolicism insa cu toate argumentele lor stiu ca ortodoxia este religia cea adevarata,insa daca m-as fi nascut in America cred ca as fi fost f influentata de cei din jur si as fi ramas in catolicism,mai ales ca acolo sunt putini ortodocsi in comparatie cu catolici si nu ar avea cine sa imi explice cum stau lucrurile intre religii.Bucurati-va ca suntem ortodocsi!

mirelat 01.07.2008 07:02:56

Citat:

În prealabil postat de iuda
daca m-as fi nascut in America cred ca as fi fost f influentata de cei din jur si as fi ramas in catolicism,mai ales ca acolo sunt putini ortodocsi in comparatie cu catolici si nu ar avea cine sa imi explice cum stau lucrurile intre religii.

ehe, in america sunt si mai multi protestanti decat catolici si ortodocsi! iar de explicat sa stii ca sunt si aici destui in stare sa explice cum stau lucrurile intre religii, totul e sa cauti si sa vrei sa afli Adevarul!

veilur 02.07.2008 05:09:58

Nu, nu trebuie sa cinstim moastele lor, din moment ce papa este proclamat infailibil. Plus ca am vazut ca moastele catolice sunt prea intacte, iar intr-o poza cu moastele sfintei Bernadete, am observat ca are unghiile facute parca. Suspect...:dozingoff:

laurschepsis 15.07.2009 11:35:47

Evidente
 
Doamne-ajuta!

Cred ca pierdem din vedere esentialul. Moastele ne sunt lasate de Dumnezeu pentru a putea sa avem dovada clara, incontestabila (in fiecare din noi exista, mai mult sau mai putin evident, un Toma) ca:

- Dumnezeu exista
- Dumnezeu exista intocmai cum este scris in Sfanta Scriptura (indreptarul de viata al tuturor celor care au ajuns sfinti)
- Sfanta Scriptura este intru-totul Adevarata
- Iisus Hristos este unicul model de viata pentru toti cei care vor sa se mantuiasca
- invataturile Sfintilor Parinti sunt Adevarate

Moastele, impreuna cu cele sapte Sfinte Taine si cu Sfanta Scriptura, precum si scrierile Sfaintilor Parinti sunt dovezi de nezdruncinat ale Adevarului Dumnezeiesc. Acestea fac evidenta diferenta intre crestini si cele peste 1000 de secte si culte care se revendica a avea credinta in Dumnezeu. Fiind dovezi evidente acestea mai certifica ceva: Diavolul exista si lucrarea sa are incredibil de multi adepti.

In disputa despre cultul icoanei, in aceeasi logica, icoanele izvoratoare de mir si facatoare de minuni sunt dovada evidenta ca Dumnezeu valideaza icoana asa cum este ea perceputa in ortodoxie.

Deci: eu nu pot sa il contrazic pe Dumnezeu si sa nu recunosc un sfant catolic care are moaste. Dar, pentru ca sunt ortodox, pentru ca inca nu am terminat de lecturat viata Sfintilor Parinti, mai am pana sa ma gandesc la moastele sfintilor catolici. Daca, insa, ajung in preajma unor moaste catolice ma inchin fara rezerve asa cum ma inchin si cand trec pe langa o biserica catolica pe care exiata Sfanta Cruce.

P.S. ATENTIE!!! Am citit in interventiile precedente ca se face confuzie intre moaste si corpuri imbalsamate sau mumii. Sunt deosebiri uriase intre ele si un crestin trebuie sa le cunoasca.

Doamne-ajuta!

Hector 15.07.2009 11:53:06

Citat:

În prealabil postat de laurschepsis (Post 153493)
P.S. ATENTIE!!! Am citit in interventiile precedente ca se face confuzie intre moaste si corpuri imbalsamate sau mumii. Sunt deosebiri uriase intre ele si un crestin trebuie sa le cunoasca.

Doamne-ajuta!

Eu as mai face o precizare. Catolicii au obiceiul sa puna pe trupurile celor pe care ii considera sfinti diferite masti subtiri de ceara, sau chiar sa trateze chimic neputrezirile existente. Asa au facut cu calugarita Bernadette, Padre Pio, Ioan al-XXIII-lea, si altii, pe care ii arata drept incoruptibili, cand defapt au masti de ceara pe fata. Chiar si recunosc pe alocuri aceste practici. Prin asta defapt ii pacaleste pe creduli care cred ca infatisarea este autentica.

laurschepsis 15.07.2009 11:58:19

Cere si ti se va da
 
Citat:

În prealabil postat de veilur (Post 79513)
Parintele Arsenie Boca fiind intrebat odata daca este bine sa cinstim sfintii catolici, el a dat de inteles ca este bine sa-i cinstim, dar sa nu-i uitam si pe ai nostri.
Eu personal nu m-as inchina la racla unui sfant catolic, poate gresesc, dar asta cred eu.

Doamne-ajuta!

Incearca sa ai mai multa incredere in ceea ce a spus Parintele Arsenie Boca care, asa cum a si promis, ii ajuta mai mult acum, de dincolo, pe cei care il cheama. Iti spun ca unul care am beneficiat (nevrednicul de mine) de ajutorul sau si ca unul care, incercand sa merg pe urmele lasate de acest mare parinte roman am simtit si am vazut ce mare putere a primit de la Dumnezeu. Pentru mine este Sfant si sunt convins ca foarte curand si BOR va certifica acest fapt.

In biserica de la Draganescu, pe drept cuvant numita Capela Sixtina a Ortodoxiei sunt pictati sfintii asa cum i-a vazut parintele Arsenie Boca. In marginea din dreapta a picturii respective, in rand cu sfintii ortodocsi, este pictat Sfantul Francisc de Assisi, sfant catolic care in timpul vietii a vrut sa posteasca dupa modelul ortodox, dar Papa nu l-a lasat.

Doamne-ajuta!

Hector 15.07.2009 12:02:50

Citat:

Parintele Arsenie Boca fiind intrebat odata daca este bine sa cinstim sfintii catolici
Ma indoiesc ca Pr Arsenie ar fi zis asa ceva. El nu era cu...ecumenismul...
Citat:

In marginea din dreapta a picturii respective, in rand cu sfintii ortodocsi, este pictat Sfantul Francisc de Assisi
Este important sa specifici daca avea aureola de sfant. Pentru ca si ctitorii sunt pictati in biserica, si nu inseamna ca sunt neaparat sfinti.

Lavrentiu 15.07.2009 12:12:09

Citat:

În prealabil postat de iuda (Post 80637)
eu,nu m-as fi inchinat la moastele unui sfant catolic decat daca ar fi fost un sfant canonizat inainte de a se desparti ortodocsi de catolici si care acel sfant a ramas respectat de ambele parti.Am observat un lucru:catolici mai canonizeaza si oameni care nu au sfinte moaste si asta doar pt ca au realizat ceva pe pamant,dar acestia neavand moaste,asta ma face sa cred ca sfintii lor nu sunt intru totul sfinti si ma indoiesc de sfintenia lor.Pe de alta parte tind sa cred ca o mare parte dintre catolici s-ar mantui.de ce?pt ca acestia nascandu-se intre rudele sale care acestea sunt catolice,invata ceea ce le zic parintii si alte rude ,preotul locului care intr-o comunitate de exp in America sunt numai catolici,e f greu sa se faca ortodox si tind sa cred ca Dumnezeu ii va judeca dupa alte criterii.Consider ca noi suntem un popor binecuvantat pt ca ne-am nascut ortodocsi,cunosc f bine si ce inseamna catolicism insa cu toate argumentele lor stiu ca ortodoxia este religia cea adevarata,insa daca m-as fi nascut in America cred ca as fi fost f influentata de cei din jur si as fi ramas in catolicism,mai ales ca acolo sunt putini ortodocsi in comparatie cu catolici si nu ar avea cine sa imi explice cum stau lucrurile intre religii.Bucurati-va ca suntem ortodocsi!

Grija mare. Nu toti sfintii au moaste. Nu cautati semne si minuni la sfinti, ci viata sfanta. Moastele si minunile sunt dupa iconomia lui Dumnezeu.

Asta imi aduce aminte de acel episod halucinant din Fratii Karamazov, in care la moartea parintelui Zosima toti sunt incredintati ca are moaste, dar se trezesc ca trupul lui putrezeste prematur si la priveghere este un miros ingrozitor. Asta tot de la Dumnezeu, ca oamenii sa nu caute minunile si nici sa cada in idolatrie.

Moastele sunt o binecuvantare de la Dumnezeu pentru poporul dreptcredincios. Nu exista moaste catolice.

costel 15.07.2009 12:15:46

Eu imi imbratisez copiii cu bucurie. Am aceeasi dragoste si pentru alti copiii. Dar cand vad un copil machiat ma doare inima. Cam asa stau lucrurile si cu moastele ceruite de la catolici.

Fani71 15.07.2009 12:19:34

Citat:

În prealabil postat de Lavrentiu (Post 153508)
Grija mare. Nu toti sfintii au moaste. Nu cautati semne si minuni la sfinti, ci viata sfanta. Moastele si minunile sunt dupa iconomia lui Dumnezeu.

Asta imi aduce aminte de acel episod halucinant din Fratii Karamazov, in care la moartea parintelui Zosima toti sunt incredintati ca are moaste, dar se trezesc ca trupul lui putrezeste prematur si la priveghere este un miros ingrozitor. Asta tot de la Dumnezeu, ca oamenii sa nu caute minunile si nici sa cada in idolatrie.

Moastele sunt o binecuvantare de la Dumnezeu pentru poporul dreptcredincios. Nu exista moaste catolice.

Dar ce ziceti demoastele unor sfinti recunoscuti si de ortodocsi, care se gasesc in biserici catolice? Sfantii Ambrozie de Milan, Martin dein Tours, nenumaratii martiri.. Cum sa nu aiba catolicii moaste, atunci?

Ce se intampla acum la ei este ca dupa o perioada de exagerare in venerarea moastelor si inflatia de moaste, ca sa zic asa, acum au trecut in extrema cealalta si nu prea le mai baga in seama. Uneori vin ortodocsii in bisericile lor si le venereaza.

windorin 15.07.2009 12:20:20

Oare ei nu si'or da seama cat de penibil ar fi ca sa se ceruiasca Moastele Sfintilor.

I'as intreba: [COLOR=darkred]"Cum ar fi sa il ceruim pe Sfantul Dimitrie, Izvoratorul de Mir?"[/COLOR]
Acest sfant este inca din crestinismul primar si izvoraste MIR si astazi.

Fani71 15.07.2009 12:25:38

Sunt si destule neceruite, sa nu exageram.
Am vazut nenumarate racle care contin osemnite, pur si simplu.

Hector 15.07.2009 12:25:42

Ce sfinti sa iasa din astfel de ,,spiritualitate": http://photography.nationalgeographi...francisco.html

PS: Am zarit poza intamplator. Am un gadget la google care imi da aleatoriu diverse poze.

laurschepsis 15.07.2009 12:28:28

Citat:

În prealabil postat de Hector (Post 153504)
Ma indoiesc ca Pr Arsenie ar fi zis asa ceva. El nu era cu...ecumenismul...

Este important sa specifici daca avea aureola de sfant. Pentru ca si ctitorii sunt pictati in biserica, si nu inseamna ca sunt neaparat sfinti.

Da, are. Este pictat, asa cum am mai scris, in rand cu sfintii ortodoxiei.

Fani71 15.07.2009 12:28:53

Citat:

În prealabil postat de Hector (Post 153522)
Ce sfinti sa iasa din astfel de ,,spiritualitate": http://photography.nationalgeographi...francisco.html

PS: Am zarit poza intamplator. Am un gadget la google care imi da aleatoriu diverse poze.

Ei, fâs. :-)
Chestiile astea cu calugarite mai lumete sunt moderne, nu din perioadele din care provin moastele.
Repet, uitati-va si la sfintii din primul mileniu. Sunt nenumarati, si au si nenumarate moaste care mai pot fi venerate prin bisericile de aici.
Si chiar si la unii din al doilea, care sunt de admirat totusi, chiar daca nu ii veneram noi direct.

laurschepsis 15.07.2009 12:56:57

Vorbim despre moaste, nu de mumii sau falsuri
 
Citat:

În prealabil postat de Lavrentiu (Post 153508)
Grija mare. Nu toti sfintii au moaste. Nu cautati semne si minuni la sfinti, ci viata sfanta. Moastele si minunile sunt dupa iconomia lui Dumnezeu.

Asta imi aduce aminte de acel episod halucinant din Fratii Karamazov, in care la moartea parintelui Zosima toti sunt incredintati ca are moaste, dar se trezesc ca trupul lui putrezeste prematur si la priveghere este un miros ingrozitor. Asta tot de la Dumnezeu, ca oamenii sa nu caute minunile si nici sa cada in idolatrie.

Moastele sunt o binecuvantare de la Dumnezeu pentru poporul dreptcredincios. Nu exista moaste catolice.

Doamne-ajuta!
Frate draga, rationamentul este prezentat jumatate. De acord ca nu toti sfintii au moaste, ca moastele tin de iconomia lui Dumnezeu, dar ai omis ca toate moastele apartin sfintilor. Si, daca esti de acord cu aceasta, atunci nici ultima propozitie nu are acoperire. Nici macar teoretica.
Doamne-ajuta!

Lavrentiu 15.07.2009 14:27:32

Citat:

În prealabil postat de laurschepsis (Post 153539)
Doamne-ajuta!
Frate draga, rationamentul este prezentat jumatate. De acord ca nu toti sfintii au moaste, ca moastele tin de iconomia lui Dumnezeu, dar ai omis ca toate moastele apartin sfintilor. Si, daca esti de acord cu aceasta, atunci nici ultima propozitie nu are acoperire. Nici macar teoretica.
Doamne-ajuta!

Draga frate,

Sigur ca am omis, dar mai sunt si lucruri pe care cred ca le stiau toti. Mi se pare ca prin definitiemoastele sunt ale sfintilor.
In alta ordine de idei, moastele sunt doar ortodoxe, intrucat doar cei ortodocsi (cei care se inchina in Duh si in adevar) se mantuiesc. Ar fi cam culmea sa vorbim despre moastele unor oameni din afara Bisericii lui Hristos. Apropos, sfintii catolici dinainte de schisma sunt de fapt sfinti ortodocsi.

Doamne-ajuta!

PS. Am 0 interes in rationamente si schimburi de vorbe.

laurschepsis 15.07.2009 17:58:16

Citat:

În prealabil postat de Lavrentiu (Post 153558)
Draga frate,

Sigur ca am omis, dar mai sunt si lucruri pe care cred ca le stiau toti. Mi se pare ca prin definitiemoastele sunt ale sfintilor.
In alta ordine de idei, moastele sunt doar ortodoxe, intrucat doar cei ortodocsi (cei care se inchina in Duh si in adevar) se mantuiesc. Ar fi cam culmea sa vorbim despre moastele unor oameni din afara Bisericii lui Hristos. Apropos, sfintii catolici dinainte de schisma sunt de fapt sfinti ortodocsi.

Doamne-ajuta!

PS. Am 0 interes in rationamente si schimburi de vorbe.

Doamne-ajuta!

Draga frate recunosc ca nu ma asteptam din partea dumneavoastra la un postscript atat de contondent. Dar, nu-i bai. Pe forum, ca si in viata. Daca spui ceva altfel decat sunt unii obisnuiti sa inteleaga risti sa ai surprize neplacute.

Foarte pe scurt: au si catolicii moaste cum au si ortodocsii. Este un adevar incontestabil, randuit chiar de Dumnezeu si lasat la indemana oricarui credincios care vrea sa stie.

In ceea ce privesc rationamentele. Formulari de genul: ortodoxia este calea cea dreapta; doar ortodocsii se mantuiesc sunt rezultatul firesc al interesului 0 pentru rationamente. Pacat.

P.S. Sa va substituiti lui Dumnezeu si sa decretati senin cine se mantuieste si cine nu, este riscant. Cel putin, pentru ca se contrapune smereniei.

Cu drag,
Doamne-ajuta!

andreicozia 15.07.2009 18:55:07

Citat:

În prealabil postat de laurschepsis (Post 153502)
In biserica de la Draganescu, pe drept cuvant numita Capela Sixtina a Ortodoxiei
Doamne-ajuta!

:)))), da bine spus, Doamne Ajuta!

andreicozia 15.07.2009 19:01:31

Citat:

În prealabil postat de Lavrentiu (Post 153558)
Apropos, sfintii catolici dinainte de schisma sunt de fapt sfinti ortodocsi.
.

Nu cred ca esti chiar asa de naiv sau indoctrinat sa crezi ca o bucata de hirtie semnata va imparti automat la ora semnarii sfintii in sfinti ortodocsi si catolici.

Ia mai gindeste-te, cine dicteaza TU sau Duhul Sfint?
Oare ii poti impune tu Duhului Sfint sa se ia dupa o hirtiuta umana de doua parale? si sa nu mai creeze sfinti in emisfera vestica, asa la comanda ca vrea Patriarhul?

Inca multe sute de ani dupa semnarea schismei nu s-a schimbat mare lucru in felul in care s-a dezvoltat crestinismul in ambele parti.

Fani71 15.07.2009 19:58:56

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 153647)
Nu cred ca esti chiar asa de naiv sau indoctrinat sa crezi ca o bucata de hirtie semnata va imparti automat la ora semnarii sfintii in sfinti ortodocsi si catolici.

Ia mai gindeste-te, cine dicteaza TU sau Duhul Sfint?
Oare ii poti impune tu Duhului Sfint sa se ia dupa o hirtiuta umana de doua parale? si sa nu mai creeze sfinti in emisfera vestica, asa la comanda ca vrea Patriarhul?

Inca multe sute de ani dupa semnarea schismei nu s-a schimbat mare lucru in felul in care s-a dezvoltat crestinismul in ambele parti.

In orice caz, pana la a patra cruciada cand cruciatii au invadat si distrus Constantinopolul nimeni nu a luat in serios schisma..

Lavrentiu 16.07.2009 08:00:07

Citat:

În prealabil postat de laurschepsis (Post 153625)
Doamne-ajuta!

Draga frate recunosc ca nu ma asteptam din partea dumneavoastra la un postscript atat de contondent. Dar, nu-i bai. Pe forum, ca si in viata. Daca spui ceva altfel decat sunt unii obisnuiti sa inteleaga risti sa ai surprize neplacute.

Foarte pe scurt: au si catolicii moaste cum au si ortodocsii. Este un adevar incontestabil, randuit chiar de Dumnezeu si lasat la indemana oricarui credincios care vrea sa stie.

In ceea ce privesc rationamentele. Formulari de genul: ortodoxia este calea cea dreapta; doar ortodocsii se mantuiesc sunt rezultatul firesc al interesului 0 pentru rationamente. Pacat.

P.S. Sa va substituiti lui Dumnezeu si sa decretati senin cine se mantuieste si cine nu, este riscant. Cel putin, pentru ca se contrapune smereniei.

Cu drag,
Doamne-ajuta!

Imi cer scuze pentru contondenta mesajului, eram probabil obosit mintal. Iata ce vroiam sa spun: Ortodoxia este calea cea dreapta, adica cum zice Parintele Rafail Noica, "Ortodoxia este firea omului". In acest sens este valabila si afirmatia Sfantului Ciprian ("In afara Bisericii nu este mantuire"). Mantuirea este mai ales "venirea in fire" a omului.

In acest sens, orice om care se mantuieste (prin voia si lucrarea plina de taina a lui Dumnezeu) devine ortodox. Nu ma refer aici la apartente ecleziale, ci la ortodoxia credintei si a vietii, pe care numai Hristos singur o cunoaste. Altfel, degeaba ma numesc eu ortodox daca din fire nu fac cele ortodoxe.

In acest sens veti intelege desigur si afirmatia "nu exista moaste catolice". Sigur ca nu exista, pentru ca sfintii sunt sfintii lui Dumnezeu, nu ai catolicilor. La fel as putea spune ca nu exista moaste ortodoxe. Sfintenia transcende numirile pamantesti.

Sper ca am raspuns in acest mesaj si lui Andrei - referitor la peticul de hartie.

Cu dragoste in Hristos,
Laurentiu nevrednicul

laurschepsis 16.07.2009 11:52:05

Citat:

În prealabil postat de Lavrentiu (Post 153829)
Imi cer scuze pentru contondenta mesajului, eram probabil obosit mintal. Iata ce vroiam sa spun: Ortodoxia este calea cea dreapta, adica cum zice Parintele Rafail Noica, "Ortodoxia este firea omului". In acest sens este valabila si afirmatia Sfantului Ciprian ("In afara Bisericii nu este mantuire"). Mantuirea este mai ales "venirea in fire" a omului.

In acest sens, orice om care se mantuieste (prin voia si lucrarea plina de taina a lui Dumnezeu) devine ortodox. Nu ma refer aici la apartente ecleziale, ci la ortodoxia credintei si a vietii, pe care numai Hristos singur o cunoaste. Altfel, degeaba ma numesc eu ortodox daca din fire nu fac cele ortodoxe.

In acest sens veti intelege desigur si afirmatia "nu exista moaste catolice". Sigur ca nu exista, pentru ca sfintii sunt sfintii lui Dumnezeu, nu ai catolicilor. La fel as putea spune ca nu exista moaste ortodoxe. Sfintenia transcende numirile pamantesti.

Sper ca am raspuns in acest mesaj si lui Andrei - referitor la peticul de hartie.

Cu dragoste in Hristos,
Laurentiu nevrednicul

Doamne-ajuta!

Acum am inteles. Sunt cu totul de acord si imi cer la randul meu iertare pentru ca v-am suparat. M-am bucurat sa constat ca si dumneavoastra v-au mers la inima cuvintele parintelui Rafail Noica.

Cu drag,
Doamne-ajuta!

Maximus 16.07.2009 12:02:50

Moashte
 
Nu m-as inchina la moaste de nici un fel dintr-un simplu motiv: Dumnezeu Nu a spus asta! Apostolii cat erau inca in viata Nu au primit inchinare de la oameni si nici chiar ingerii de la oameni, da'pai inchinarea la moaste..Chiar nu vedeti ca e ceva "putred" aici..?!

luchian 16.07.2009 12:18:25

Citat:

În prealabil postat de Maximus (Post 153884)
Nu m-as inchina la moaste de nici un fel dintr-un simplu motiv: Dumnezeu Nu a spus asta! Apostolii cat erau inca in viata Nu au primit inchinare de la oameni si nici chiar ingerii de la oameni, da'pai inchinarea la moaste..Chiar nu vedeti ca e ceva "putred" aici..?!

Pentru ca limba nu are destule cuvinte pentru a descrie toate starile noastre , se folosesc aceleasi cuvinte pentru a descrie stari apropiate, sperand ca cel cu care vorbesti va intelege mesajul.
Inchinarea in fata Domnului nu este aceiasi ca in fata moastelor.

Moastele sunt o dovada vie a existentei noastre, asa cum sunt piramidele pentru egipteni sau alte exemple. Diferenta este ca uneori caramizile se darama, dar moastele raman pe vecie sa nu ne uitam radacinile.

Fani71 16.07.2009 12:20:22

Citat:

În prealabil postat de Maximus (Post 153884)
Nu m-as inchina la moaste de nici un fel dintr-un simplu motiv: Dumnezeu Nu a spus asta! Apostolii cat erau inca in viata Nu au primit inchinare de la oameni si nici chiar ingerii de la oameni, da'pai inchinarea la moaste..Chiar nu vedeti ca e ceva "putred" aici..?!

Maxmus, noi cinstim sfintii si prin ei pe Dumnezeu prin moaste. Primii crestini asa faceau: slujeau pe altare formate din mormintele martirilor. Se poate vedea asta la Roma, in catacombe (am fost si am vazut).
Nu este vorba de idolatrie de loc, este vorba de cinstirea lui Dumnezeu care i-a sfinbtit pe acesti oameni, prin care acum se stravede imparatia lui Dumnezeu.

Maximus 16.07.2009 12:27:49

..O dovada vie:) ?
 
Citat:

În prealabil postat de luchian (Post 153888)
Pentru ca limba nu are destule cuvinte pentru a descrie toate starile noastre , se folosesc aceleasi cuvinte pentru a descrie stari apropiate, sperand ca cel cu care vorbesti va intelege mesajul.
Inchinarea in fata Domnului nu este aceiasi ca in fata moastelor.

Moastele sunt o dovada vie a existentei noastre, asa cum sunt piramidele pentru egipteni sau alte exemple. Diferenta este ca uneori caramizile se darama, dar moastele raman pe vecie sa nu ne uitam radacinile.

Am inteles ideea cu limbajul si exprimarea si sunt de acord DAR moastele Nu cred ca sunt o dovada vie este o dovada a mortii, mai ceva ca piramidele care sunt niste vestigii.Dupa cum spune Eclesiastul toate sunt trecatoare pe acest pamant chiar si marile piramide sunt sortite sa ajunga nisip intr-o buna zi.De la caderea in pacat Adam a lasat firea sa fie supusa deserataciuni, prin neascultarea sa.MOARTEA este cea care inca stapaneste acest pamant iar moastele sunt o dovada clara a acestui fapt si nu altfel.Pentru mine ca medic moartea nu are mai multe fete.Toate arata la fel.Este un sentiment dezolant si infiorator sa vezi ce a ramas dintr-un om dupa ce suflarea de viata de la Dumnezeu s-a retras...Tarana..si atat!

luchian 16.07.2009 12:41:28

Citat:

În prealabil postat de Maximus (Post 153892)
Am inteles ideea cu limbajul si exprimarea si sunt de acord DAR moastele Nu cred ca sunt o dovada vie este o dovada a mortii, mai ceva ca piramidele care sunt niste vestigii.Dupa cum spune Eclesiastul toate sunt trecatoare pe acest pamant chiar si marile piramide sunt sortite sa ajunga nisip intr-o buna zi.De la caderea in pacat Adam a lasat firea sa fie supusa deserataciuni, prin neascultarea sa.MOARTEA este cea care inca stapaneste acest pamant iar moastele sunt o dovada clara a acestui fapt si nu altfel.Pentru mine ca medic moartea nu are mai multe fete.Toate arata la fel.Este un sentiment dezolant si infiorator sa vezi ce a ramas dintr-un om dupa ce suflarea de viata de la Dumnezeu s-a retras...Tarana..si atat!

Continuam aceeasi discutie pe doua Thread-uri :)

Ai spus ca esti medic, inseamna ca datorezi tot ce ai invatat unor inaintasi medici care si-au dat viata pentru medicina. Tot ce ai invatat de la inaintasi plus harul tau te definesc pe tine ca persoana in prezent.

Nu are rost sa ne contrazicem, pentru ca totul se rezuma la modul in care privim lucrurile.
Moartea reprezinta sfarsitul lucrurilor materiale intr-adevar, dar, Hristos a biruit moartea si s-a ridicat deasupra ei, asa cum va face si cu cei ce traiesc in Hristos.
Deci, daca privesti din acest punct de vedere, moartea e o dezlegare a sufletului. Problema se pune cat de pregatit esti pentru ce va urma.

laurschepsis 16.07.2009 12:41:38

Citat:

În prealabil postat de Maximus (Post 153884)
Nu m-as inchina la moaste de nici un fel dintr-un simplu motiv: Dumnezeu Nu a spus asta! Apostolii cat erau inca in viata Nu au primit inchinare de la oameni si nici chiar ingerii de la oameni, da'pai inchinarea la moaste..Chiar nu vedeti ca e ceva "putred" aici..?!

Doamne-ajuta!

Eu cred ca te vei inchina mai curand decat crezi. Te inseli in fata unor evidente. Dumnezeu spune asta in fiecare zi. Dar trebuie sa scoti capul din Sfanta Scriptura si sa lasi pe Dumnezeu sa-ti arate unde e Adevar si unde e minciuna. Spun ca te vei inchina mai curand decat crezi pentru ca am citit cele ce ai scris pana acum si INCA nu ai orizontul restrans intr-atat ca sa nu vezi ce a lasat Dumnezeu sa cunoastem tocmai pentru ca sa nu pierdem CALEA, ADEVARUL si VIATA.

Pai, daca Dumnezeu ne-a lasat dovada (moastele) ca modul de viata al Sfintilor este cel pe care trebuie sa-l urmam si noi si trebuie ca si ei sa incercam sa traim dupa modelul de viata lasat de Iisus Hristos, cum mi-as putea permite eu, pacatosul, sa-i spun lui Dumnezeu: Nu-i asa ca uite nu e scris in Vechiul Testament!!!!!!!!!!!!!!.

Cu tot dragul,
Doamne-ajuta!


Ora este GMT +3. Ora este acum 08:30:00.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.