Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Bucate de Post (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5647)

sadiye 13.02.2009 20:34:47

Bucate de Post
 
Bucataria lui Sadiy

sadiye 13.02.2009 20:35:54

Ardei grasi in sos de rosii
 
Ingrediente
0,5 kg ardei, 1kg rosii 2 - 3 cepe, ulei, faina, sare

Preparare
Ardeii se coc, sau se prajesc un ulei. Se sareaza si se lasa la racit apoi se curata de pielita . Rosiile se dau prin razatoare sau se taie cubulete dupa care se pun la fiert pana scad.
Cat timp fierb rosiile se taie ceapa marunt si se prajeste in ulei, cand sunt putin rumene se adauga o lingura de faina. Se mai lasa putin si se toarna sosul de rosii si ardeii. Se mai tine pe focin jur de 15 min

sadiye 13.02.2009 20:40:34

cartofi umpluti cu ciuperci
 
Ingrediente
Pentru cartofi: 4 cartofi mai mari, un borcan de ciuperci , putina paine , verdeata, putina faina, 1 ceapa , 2 catei de usturoi, sare, piper.\
Pentru sos: 250gr bulion , 1 ceapa , 3 linguri amestec de legume congelate, foi de dafin, boabe de piper, putin oregano, 2 catei de usturoi, ulei si sare.
Se spala cartofii si se pun la fiert intregi, in coaja cam 15-20 minute (sa nu fie nici tari, nici super fierti). Se lasa la racit iar cand sunt inca calduti se scobesc cu lungurita.In timp ce fierb cartofii se face sosul: se toaca ceapa mare si se caleste in 2 linguri de ulei. Se adauga legumele congelate si 1 cana de apa si se lasa sa se inmoaie bine ceapa. Se adauga rosiile cu tot cu suc, condimentele, usturoi tocat fin si se mai lasa 5 minute.
Umplutura: se mixeaza toate ingredientele: ciupercile, painea inmuiata in apa si apoi stoarsa bine, ceapa, usturoiul, verdeata, faina, condimentele, sarea.
Cu aceasta compozitie se umplu cartofii.
nIntr-un vas se pune sosul, se mai adauga o canita cu apa, se aseaza cartofii umpluti, se stropesc cu putin ulei si se dau la cuptor 30-40 minute.

ory 14.02.2009 14:16:29

Mancaruri japoneze adaptate la cea de post.
 
Ghioza.
Se face un aluat simplu din faina,sare si apa,se intinde foarte bine pe masa,cu multa faina,apoi se fac forme rotunde cu o cana.
Se face o compozitie din ceapa si usturoi tocat marunt,in egala masura,varza,de asemenea tocata(de preferabil la robot),se toaca ciuperci,apoi se amesteca toare cu sare si piper si cu granule de soia,umflate in prealabil.Se condimenteaza cu piper si se pune si ceva ulei.
Se i-a fiecare forma rotunda de aluat in mana,se pune in el o lingurita din compozitia pregatita,apoi se inchide ca formele de placinte poale-n brau,insa sa se aseze pe masa pentru a fi drept pe o parte.Cred ca exista in magazinele chinezesti de tip daiso o forma speciala din plastic,avand doua parti,in care se aseaza astfel aluatul si compozitia,dupa care se inchide facand forma specifica ghioza,acestea sunt special pentru ghioza.
Se pun toate aceste forme de aluat cu compozitie intr-o tigaie neaparat teflonata,se pune margarina(cam o lingura),si apa cat le cuprind pana la jumatate.Se pune capac si se lasa la fiert pana ce scade apa toata si incep a se praji.Se pot intoarce si pe partea cealalta ca sa se prajeasca putin,apoi se scot ghioza.
Se mananca calde,intingandu-le prin sos de soia.(este un sos negru si sarat,cu o consistenta foarte subtire,aproape ca apa).
...Sunt bestiale!(de regula se fac cu carne)

ory 14.02.2009 14:20:14

...scuze!,pentru nenumaratele greseli.

MarinaAlca 14.02.2009 14:25:22

Citat:

În prealabil postat de ory (Post 116405)
Ghioza.
Se face un aluat simplu din faina,sare si apa,se intinde foarte bine pe masa,cu multa faina,apoi se fac forme rotunde cu o cana.
Se face o compozitie din ceapa si usturoi tocat marunt,in egala masura,varza,de asemenea tocata(de preferabil la robot),se toaca ciuperci,apoi se amesteca toare cu sare si piper si cu granule de soia,umflate in prealabil.Se condimenteaza cu piper si se pune si ceva ulei.
Se i-a fiecare forma rotunda de aluat in mana,se pune in el o lingurita din compozitia pregatita,apoi se inchide ca formele de placinte poale-n brau,insa sa se aseze pe masa pentru a fi drept pe o parte.Cred ca exista in magazinele chinezesti de tip daiso o forma speciala din plastic,avand doua parti,in care se aseaza astfel aluatul si compozitia,dupa care se inchide facand forma specifica ghioza,acestea sunt special pentru ghioza.
Se pun toate aceste forme de aluat cu compozitie intr-o tigaie neaparat teflonata,se pune margarina(cam o lingura),si apa cat le cuprind pana la jumatate.Se pune capac si se lasa la fiert pana ce scade apa toata si incep a se praji.Se pot intoarce si pe partea cealalta ca sa se prajeasca putin,apoi se scot ghioza.
Se mananca calde,intingandu-le prin sos de soia.(este un sos negru si sarat,cu o consistenta foarte subtire,aproape ca apa).
...Sunt bestiale!(de regula se fac cu carne)

Daaaaaaaaaaaa.... prietena mea chinezoaica m-a invitat la cina cu cateva saptamani in urma si a gatit in fata noastra aceasta reteta .. varianta cu carne evident... a preparat-o in 2 ore si am mancat in 10 minute:21::106:
Sarbatoreau prima zi a Anului Nou, dupa calendarul chinezesc.. iar aceasta mancare este traditionala ptr acea zi

ory 14.02.2009 14:33:32

Calamar in stil Mai Tay,
 
Calamarul nu este un produs chiar atat de scump....
Se i-a doua bucati de calamar intreg,se taie in doua,drept fasii,apoi in 6 bucati,calamarul fiind de dimensiuni potrivite(in jur de doua bucati la 7-800 de grame).
Se taie in bucatele putin mai mari decat un chibrit,de dimensiuni ca si acesta,patrate-dreptunghiulare.Se cresteaza calamarul pe o parte,partea cea moale,se cresteaza ca si in jocul x si zero.
Se pune intr-o tigaie,de regula specifica mancarurilor asiatice,o tigaie mare si adanca,avand doua manere si antiaderenta.Deci,se pune in aceasta tigaie niste unt sau ulei,apoi se adauga legume taiate,respectiv ardei taiat in rondele(de preferabil in doua culori,ardei capia rosu si verde),apoi se taie rondele foarte oblice de morcov,dupa care se taie aceste rondele in fidelute,se taie si bucati de dovlecel si brocoli,precum si ciuperci(de preferabil,de padure).
Se pun toate aceste legume la calit in uleiul deja incins si se amesteca cu tigaie cu tot aproape permanent.Se pune si un strop de apa ca sa le moaie,dar foarte putin,apoi se adauga putin ghimbir ras pe razatoare,si se tot amesteca.
Separat se caleste putin calamarul in alta tigaie,cu putin ulei si f.putina sare.Se adauga calamarul in tigaia cu legume si se mai lasa putin pe foc,amestecandu-se intre ele.Apoi se pune o lingura de amidon praf,peste toata aceasta compozitie,si se amesteca foarte bine.Se adauga o lingura de otet balsamic si cam o jumatate de paharel de sos de soia(sos specific asiatic).Se adauga acum acest sos de soia,tocmai pentru ca nu s-a adaugat deloc sare in compozitia de legume,astfel,acest sos va omogeniza compozitia si amidonul de pe legume,si-i va da si gust.Se i-a aproape imediat de pe foc.
Se mananca cu betele....daca nu aveti,va dau eu ca am o gramada!!!!

ory 14.02.2009 15:00:38

Scuze!,la mancarea precedenta se mai adauga si varza chinezeasca taiata,se gaseste in supermarket-uri si arata ca un fel de salata mai lunga si inchegata.

eclat_de_lune 14.02.2009 16:15:24

intrebare stupida poate: fructele de mare sunt de post? acolo unde stau eu acum se consuma foarte mult...

cristiboss56 14.02.2009 16:19:19

Citat:

În prealabil postat de eclat_de_lune (Post 116424)
intrebare stupida poate: fructele de mare sunt de post? acolo unde stau eu acum se consuma foarte mult...

De ce stupida ? ? ? Fructele de mare cresc in apa deci ! Cred ca nu prea sunt de post , adica sigur nu.

eclat_de_lune 14.02.2009 16:23:35

sincera sa fiu, am retinut asta ( ca fructele de mare pot fi consumate in timpul postului) de la un calugar prieten de-al parintilor mei. Insa este foarte posibil ca memoria sa ma insele. Nu cred, pe de alta parte, ca faptul ca sunt crescute in mare le face sa nu fie de post. Nu sunt de origine animala- nu sunt mamifere si nici pesti- asta e sigur... Mai sus cineva amintea chiar o reteta cu calamari ( astea sunt fructe de mare)....Deci..cum sta treaba?

MarinaAlca 14.02.2009 16:24:35

Citat:

În prealabil postat de eclat_de_lune (Post 116424)
intrebare stupida poate: fructele de mare sunt de post? acolo unde stau eu acum se consuma foarte mult...

Intra tot in categoria "produse din peste" asa ca atunci cand e dezlegare la peste pot fi consumate...

eclat_de_lune 14.02.2009 16:27:58

Bine.
Multumesc pentru raspunsuri si promptitudine.:6:

eclat_de_lune 14.02.2009 16:31:44

Mi-am amintit...acel calugar fusese in Grecia si acolo se consuma aceste fructe in timpul postului..Acum m-am mai uitat pe net si vad ca parerile sunt impartite. Stiu ca daca e sa tin post,se tine si fara fructe de mare..insa, pe aici e cam greu.

eclat_de_lune 14.02.2009 16:35:17

Imi cer scuze pentru insistenta.

MarinaAlca 14.02.2009 16:39:36

Citat:

În prealabil postat de eclat_de_lune (Post 116429)
Mi-am amintit...acel calugar fusese in Grecia si acolo se consuma aceste fructe in timpul postului..Acum m-am mai uitat pe net si vad ca parerile sunt impartite. Stiu ca daca e sa tin post,se tine si fara fructe de mare..insa, pe aici e cam greu.

Iata un raspuns dat mai mult de un alt membru al forumului, ca explicatie la intrebare identica cu ce apusa de tine:


"Va rog frumos sa-mi spuneti daca fructele de mare: scoicile, calamarii, etc sunt considerate de post sau nu.

Eu stiam ca nu, insa cineva care locuieste in Grecia mi-a spus ca acolo si calugarii manananca aceste alimente in timpul postului. Am oarece indoieli si de aceea va intreb cu smerenie cum este mai bine sa fac.
Doamne ajuta!


Alimentele pe care le enumeri NU sunt de post. Exista o explicatie pentru Grecia. In perioada turcocratiei, cand turcii invadasera Grecia si dadusera foc la tot, grecii nu mai aveau de mancare decat pestele si fructele de mare...findca au multa, multa mare. Asa ca s-a dat dezlegare, ca sa nu moara lumea de foame, sa manance fructe de mare si peste. Dupa aceasta perioada, unii au revenit la forma de post de dinainte, altii nu. Ideea e ca in prezent, in Grecia gasesti o multitudine de fructe si legume (de post), ca nu ai avea nevoie sa mai mananci fructe de mare si peste. Adica nu se mai moare de "inanitie".

MarinaAlca 14.02.2009 16:40:16

corectura
 
raspuns dat mai demult

eclat_de_lune 14.02.2009 16:43:32

Multumesc.

ory 14.02.2009 19:18:25

Da,fructele de mare sunt de post,tocmai pentru aceia am scris reteta cu calamar,ea se face si cu piept de pui.
Cunosc f.multi calugari,chiar si episcopi care au spus ca fructele de mare se mananca in post si care,ei insisi au consumat acestea in timpul postului.
Fructele de mare nu au sange,de aceia se mananca in post.
Deci,stiu sigur ca fructele de mare sunt de post!

sadiye 18.02.2009 18:33:57

Placinta cu masline
 
Ingrediente pt. foaie :
-3 cani cu faina {cani de 250ml.}se mai adauga daca trebuie
-2 cesti de apa calduta{cesti de 150ml.}
-1 casca de ulei {150ml.}
-un praf de sare

Toate ingredientele se amesteca si se framinta o coca pt. citeva minute.Trebuie sa fie un aluat destul de usor de intins {deci nu tare , virtos}
Ingrediente pt. umplutura :
-200-250g. masline negre fara simburi
-50-80 ml. ulei
-2 cepe mari
-1 legatura de marar
- sare , piper dupa gust
Intr-o tigaie , se pune ceapa taiata marunt si maslinele taiate si ele , la calit in ulei.Cind s-au inmuiat , ceapa si maslinele se potriveste amestecul de sare si piper , se adauga si putzina apa si se lasa sa fiarba incet , pina ce apa se evapora.Se adauga mararul tocat si se da la racit.Aluatul obtinut , se imparte in doua .Din fiecare parte se intinde cite o foaie .Pe fiecare foaie se pune jumatate din umplutura de masline ,se ruleaza foaia si se pune intr-o tava intinsa , unsa cu ulei .La fel procedam si cu al doilea rulou .Se ung cu putin ulei , ajutindu-ne de o pensula si se dau la cuptor care a fost incalzit dinainte .Se coc la un foc iute , primele 15 minute apoi,se reduce focul si se mai coc rulourile inca 20 de minute , pina se rumenesc frumos.Aceasta placinta se poate face si cu ciuperci .Reteta este din ravista 'Practic in bucatarie " .Eu am facut-o si ne-a placut mult .Am pregatit-o chiar si pt. o masa festiva printre alta aperitive .
Sper sa va placa , daca o incercati .
SUCCES!

dorinastoica14 20.02.2009 13:50:22

Și pentrcă am promis că voi mai posta pe acest topic iată că o voi face și azi când voi scrie o rețetă pe care a-ți putea să o încercați în prima săptămână din postul Paștelui.Estew indicată celor care au probleme grave de sănătate,persoanelor supraponderale trecute de 5o de ani .
Am primit-o pe messinger și v-o scriu și vouă pate cineva se va folosi.
Regim macrobiotic Ohsawa pentru eliminarea toxinelor și autovindecare
- o cană de grâu nedecorticat(se găsește în piață)
- o cană orez,3 linguri hrișcă.și o cană de mei(la mag de prod. naturiste)
- 1 linguriță sare rasă,7 căni apă
- se mai poate adăuga un morcov ras,stafide,miez de nucă prăjit,sâmburi de dovleac uscate frunze de mărar sau pătrunjel verde
Se spală grâul bine,hrișca și meiul și se pune de seara cu apă călduță la înmuiat .
Dimineața se fierbe la foc mic 3o min.
După 15 min se adaugă orezul.
După ce scade la nivelul comp. se ia de pe foc și se mai lasă jumătate de oră(acoperit cu un capac)
Această compoziție se consumă într-o zi timp de 1o zile(dar este suficient și o săptămână.
Se mestecă indelung înainte de a înghiți.Nu se bea apă ci doar ceai.
pentru cine nu este bolnav ceai verde în care s-au fiert o mână de stafide(este f.plăcut)pe care le punem în compoziția de mai sus sau le consumăm.
Voi mai reveni cu, câteva amănunte.
Perioada acestui regim este bine să fie o per.de rugăciune de aceeia am scris că acei care puteți și aveți nevoie să o încercați în prima săptămână din post.

nutzy 20.02.2009 17:13:26

prajiturica de post...buna si ieftina
 
1 atașament(e)
1 cana si jumatate de apa....(pana acum e bun... si ieftin...;)) )
3 cani faina
trei sferturi de cana de zahar
3 linguri cacao
6 linguri gem
6 linguri ulei
1 lingurita de bicarbonat stins in putin otet
coaja de lamaie,zahar vanilat,un praf de sare
Se amesteca bine si se da la cuptor in tava unsa cu margarina si tapetata cu faina.De preferat o tava mai intinsa(cea a aragazului)E gata cand pe un scobitor introdus in prajitura nu se lipeste aluat.
In timp ce se coace prajitura se face o glazura :5 linguri apa ,3 linguri zahar si 1 lingura cacao se pun la foc pana da in clocot adaugandu-se la sf. 2 linguri de margargarina.(se poate si fara margarina ,dar nu mai are luciu prajitura)
Aceasta glazura se toarna imediat peste prajitura copta.
Eu dupa ce pun glazura si opresc flacara cuptorului,o mai las cam 10 minute in cuptor.
E economa,usor de facut si buna.

cristiboss56 21.02.2009 21:27:11

O rețetă gustoasă pentru Lăsatul secului : "Plăcinte mărunte"( ca in Țara Hațegului )
 
Intr-un lighenaș se face un aluat potrivit de făină, drojdie, puțină sare, puțin zahăr și apă călduță și se lasă la crescut. Separat, se prepară scrobul cu care se va umple plăcinta, din mălai opărit cu lapte fiert, o cană de lapte prins și iaurt, patru - cinci ouă și brânză de oaie dată prin răzătoare. După ce a crescut aluatul, se intinde pe masă o cănuță de aluat, se impăturește in două , apoi se intoarce și iar se impăturește in două și incă odată. Se taie colțurile, ca să fie ca un romb. Apoi se desface aluatul și se umple cu scrob. Se adună colțișorii la mijloc. Apoi se pune la copt in tigaia cu ulei, pe aragaz.
Poftă bună ( cu i-a ieșit cel mai bine, sa-mi trimeată o porție pe privat ! ):6:

ory 21.02.2009 23:00:57

Cristi,suna tare bine reteta ta,cu placintelele alea copioase,dar daca nu s-ar face pe tigaie si in ulei,parca ar fi si mai bine.Prefer cuptorul!

ory 21.02.2009 23:38:20

Faceti maine friptura la cuptor cu cartofi....iese o nebunie.
Se pune in tava de cuptor,de preferabil inalta,pulpe de pui,taiate in jumate,iar printre acestea se pun cartofi taiati ca de prajit,dar in bucati mai mari.Apoi se pune peste tot cam un paharel de vin roz,un cubulet de knorr de pui sfarmat si presarat peste tot,o jumatate de lingurita de zahar,de asemenea presarata,piper si sare dupa gust,cimbru sau busuioc uscat(sau oregano),50 ml.ulei,putina boia si cam o capatana zdravana de usturoi taiat marunt la cutit.Se toarna apa peste toata compozitia cat aproape sa o cuprinda.Se acopera tava cu folie de aluminiu,complet,dar se face pe ici pe colo cate o intepatura de cutit,in folie.Se lasa la cuptor la foc ,relativ mare,tava fiind pusa la nivelul cel mai de jos.Se lasa,deci,pana scade toata apa si incepe putin sa se prajeasca totul(fara a se arde).Apoi se pune tava mai sus pe gratar,se stinge focul de jos de la cuptor si se aprinde sus la grill pentru a se rumeni totul putin pe deasupra,si a capata o crusta absolut apetisanta.
Pofta buna!,de lasatul secului de carne!
Nu folosesc de obicei masuri,fiindca totul poate fi estimat in functie de necesitatea cantitatii fiecaruia,iar un bucatar bun o face cu mare usurinta.

ory 21.02.2009 23:43:29

Scuze!,reteta nu este de post,dar poate fi tolerata de lasatul secului de carne...

dorinastoica14 22.02.2009 14:00:18

Citat:

În prealabil postat de silverstar (Post 118032)
[COLOR=green]Regret ca nu locuiesti cu mine in oras. Pentru smantana din frigider, te-as vizita foarte des. Produsele lactate îmi plac foarte mult, le ador... [/COLOR]

[COLOR=green]Cred ca stii ca astazi au fost mosii. De dimineata tot astept ca macar cei care exacerează pe aici, să iasa si sa spuna ceva despre aceasta zi... Nimic... Ce sa cred eu oare despre oamenii aceia? [/COLOR]:104:

La "Diverse sărbători" pe acest forum ceva mai jos este un topic intitulat "Moșii de iarnă...." Să nu ne grăbim a judeca!:25:

dorinastoica14 22.02.2009 14:20:33

Iată o mâncare (felul doi) pe care o puteți găti în post atunci când aveti musafiri.
-Ciuperci proaspete din piață 1/2 kg
-cartori !/2 kg
-o varză murată
-3 linguri bulion
-puțină margarină
-ulei piper,diverze mirodenii după gust.
Ciupercile le tai în două sau în partru,le pun în tigaia de teflon cu puțin ulei în care pun un pic de sare, iar când este încinsă pun ciupercile.le prăjesc până sa rumenesc iar apoi pun bulionul diluat cu puțină apă.Eu pun și o linguriță de miere de albine,piper,cimbru uscat,busuioc uscat (folosesc mult la sosuri busuiocul),tarhon,chimen (după gustul fiecăruia).Mai fierb sosul acesta vreo 1o-15 min.
Din cartofi fac un piure la care pun un cubulet de margarină.
Varza a pun din timp în apă la desărat apoi o spăl cu multă apă.O tai pestișori,adaug o ceapă tăiată,morcov dat prin răzătoare și pun pe foc acoperită cu apă.Pun și puțin ulei.O las să fiarba până scade toată apa,adaug puțin bulon pentru culoare și piper.
Servesc la masă astfel ;pun pe farfurie piureul peste el sosul cu ciupecuțe și alături varza călită.Vă asigur că este excelentă și musafirii vor fi încântați chiar dacă ei nu postesc.
La felul întâi o ciorbă de cartofi cu multe legume iar desertul poate fi o salată de fructe cu frișcă vegetală.

Anca-Miha 22.02.2009 22:40:34

Ciupercile se prajesc in unt sau margarina. Sunt un deliciu! In ulei nu au acelasi gust.

ory 22.02.2009 22:51:59

Incercati porumb fiert calit in margarina,cu putina sare,sau pastai prefierti,cu putin usturoi si ceapa,sare si piper,fierte pana la prajire,pana scade toata apa si incep a se rumeni putin in margarina.Eu fac acestea langa friptura,dar fiind de post,pot fi asociate cu orice(bine-nteles,nu cu tocanite),ci mai degraba pe langa peste sau chiftelute...de post,bine-nteles.
Legumele,daca nu prea le agreati,incercati sa le fierbeti putin,le puneti sare,apoi le caliti in putina margarina.Sunt foarte bune!

ory 23.02.2009 13:04:59

Pizza de post...
 
Secretul unei pizza bune sta in pregatirea sosului de tomate.
In primul rand,o pizza reprezinta o mancare ce se poate pregati foarte rapid,asa ca este de preferabil sa cumparati blatul.
Se pregateste sosul astfel;se pune intr-o tigaita mica pe foc,doua linguri de bulion si doua linguri de rosii tocate(de conserva,de regula),apoi se pun doua linguri de ulei de masline,o lingurita rasa de zahar,un praf de sare,piper,busuioc si oregano.Se lasa pana incepe acest sos sa fiarba,apoi se da jos de pe foc.
Se pun pe blat cateva linguri de sos uniformizandu-se in sens circular,apoi se pun ciuperci taiate feliute,creveti(doar daca aveti)de preferabil mici,apoi se pun cateva masline(taiate,daca sunt mari,si intregi,daca sunt mici),se taie un ardei iute(dar sa fie neiute),adica de forma ardeiului iute,cum sunt aceia bulgaresti,se taie acesta rondele oblice foarte subtiri,se poate pune si cateva graunte de porumb fiert dulce..Se pune peste tot apoi,cascaval de post ras,dar ATENTIE!,nu orice cascaval din comert care scrie ca este de post,este intr-adevar de post.Uneori scrie ca un cascaval este de post,sau vegetal,dar acesta este de fapt un cascaval mixt,format din proteine din soia si din proteine din lapte.
Deci,la final se pune pizza pe o tava,se lasa la cuptor,dupa cum estimati ,cam 10-15 minute.
Pofta buna...in post!

Thheo 23.02.2009 13:07:41

Citat:

În prealabil postat de ory (Post 118317)
Incercati porumb fiert calit in margarina,cu putina sare,sau pastai prefierti,cu putin usturoi si ceapa,sare si piper,fierte pana la prajire,pana scade toata apa si incep a se rumeni putin in margarina.Eu fac acestea langa friptura,dar fiind de post,pot fi asociate cu orice(bine-nteles,nu cu tocanite),ci mai degraba pe langa peste sau chiftelute...de post,bine-nteles.
Legumele,daca nu prea le agreati,incercati sa le fierbeti putin,le puneti sare,apoi le caliti in putina margarina.Sunt foarte bune!

multumesc ptr retete Ory....le-am scris in carnetel....dar mie nu-mi prea place margarina...crezi ca o pot in locui cu putin ulei?....

ory 23.02.2009 13:48:58

Bine-nteles ca poate fi inlocuita cu putin ulei,insa margarina ai da o altfel de savoare.Dar uleiul este ok,sa fie mai putin decat ai fi pus margarina,fiindca este mai gras si mai consistent.De masline este si mai bun.

Thheo 23.02.2009 13:56:16

Citat:

În prealabil postat de ory (Post 118448)
Bine-nteles ca poate fi inlocuita cu putin ulei,insa margarina ai da o altfel de savoare.Dar uleiul este ok,sa fie mai putin decat ai fi pus margarina,fiindca este mai gras si mai consistent.De masline este si mai bun.

multumesc mult.....margarina ....am citit undeva ....este prelucrata la temperaturi foarte inalte si este foarte greu metabolizata de catre organism....

ory 23.02.2009 14:11:41

Lasagna de post...
 
Cred ca toata lumea stie ca lasagna este o mancare de origine italiana,care se prepara indeosebi cu carne,eu am incercat sa prepar aceasta reteta si de post si mi-a iesit destul de bine.
In primul rand se pregateste un aluat simplu din faina,sare si apa,se intinde pana este destul de subtire,apoi se taie in bucati patrate de dimensiunea unei jumatati de foaie de caiet normal.Se pune apa la clocotit intr-o cratita mare,apoi se trec cate o foaie,sau chiar doua din acest aluat pentru a fierbe cateva minute(cam 2min,nu prea mult),astfel facandu-se toate foile,pentru o tava triunghiulara clasica,cam 10 foi de aluat.Foile fierte se pastreaza intinse independent pe un fund sau platou,pentru a nu se lipi intre ele.
Se face compozitia din ceapa taiata marunt care se pune la calit in ulei sau margarina,apoi se pune peste aceasta ciuperci tocate,un catel mic de usturoi,foarte putin zagar(un sfert de lingurita),se pune bulion,piper si oregano.Apoi,separat se pune la umflat in apa clocotita cu delikat,niste soia granule mici.Se pune aceasta soia umflata peste compozitia cu ciuperci si se mai lasa putin sa fiarba,compozitia trebuie sa aiba si putina apa,dar sa fie foarte scazuta si cremoasa,intr-un fel...omogena.
Se prepara separat sos beshamel(de regula se face cu unt si lapte),dar acum il putem face si doar cu margarina care am pus-o in prealabil la incins,apoi punem peste ea o lingura de faina si amestecam continuu,apoi putina apa si sare amestecand pana se formeaza o compozitie ca smantana,dar nu prea vartoasa.
Se unge tava cu margarina,apoi se aseaza pe ea un strat de aluat,format din doua,sau trei foi,peste acest aluat se pune compozitia cu ciuperci,cateva linguri cat sa acopere tot aluatul,apoi peste aceasta compozitie se rade din belsug cascaval de post,apoi se pune cateva linguri din sosul bechamel.Dupa aceia se pune iarasi un strat de foi de aluat,dupa care iarasi compozitie cu ciuperci si cascaval,dupa care sosul beshamel.In cele din urma se pune un strat de aluat iar deasupra doar cascaval ras.
Se pune cam o cana de apa in toata tava,dupa ce,in prealabil a fost intepata toata tava cu un bat de frigarui,intepata doar de cateva ori pe alocuri.Se acopera cu folie de aluminiu pentru a nu se intari aluatul de deasupra si se lasa la cuptor cam o jumatate de ora.Folia fiind si ea intepata pe alocuri.Inainte cu 10 minute de a fi scoasa din cuptor se poate lua folia de deasupra pentru o usoara rumenire.
Eu am facut si a iesit minunat.Pofta buna!
Stiu ca este o mancare migaloasa,dar,daca v-ati saturat de mancarurile traditionale,merita sa incercati....mai ales pentru musafirii ce postesc.

ory 23.02.2009 14:26:21

...am uitat sa spun ca trebuie tapetata tava pe fund si cu faina,sau de preferabil sa fie antiaderenta,fiindca se va lipi aluatul de ea.

cristiboss56 23.02.2009 19:49:30

Salată de fasole
 
1/2 kg fasole boabe, 3 ardei grași , 15 măsline , o legătură ceapă verde sau o ceapă uscată, o cescuță ulei, zeamă de lămâie sau oțet.
Fasolea se fierbe foarte bine apoi se scurge de apă. Se pune intr-un castron. Ardeii se coc, se curăță de coajă și se taie mărunt. Se adaugă peste fasolea răcită. Se pun măslinele, ceapa tăiată mărunt, uleiul, sarea și zeama de lămâie. Se potrivește după gust. Când nu este post, peste boabele de fasole fiartă se răstoarnă conținutul unei conserve de pește in ulei , se adaugă ceapa tocată, zeama de lămâie după gust, se potrivește de sare, se pot pune și măslinele. Este o salată excelentă. Poftă bună !

cristiboss56 27.02.2009 20:53:19

Ardei umpluți cu orez și ciuperci
 
Ingrediente : Ardei grași, 1 cană orez cu bobul mare, 1/2 kg morcovi, 2 cepe, 400g ciuperci tocate mărunt, pătrunjel verde tocat, cimbru, 300ml ulei, 100g pastă de tomate, piper și sare după gust.
Ardeii grași se taie la cotor și se scot semințele, se spală bine. Se curăță , se spală și se taie ceapa julien. Morcovii se curătă , se spală și se dau pe răzătoarea mică. Intr-un vas se pune 300ml ulei ; se pune vasul la foc. Când uleiul s-a incins, se pun ceapa și morcovii și se amestecă timp de 15 minute ; se adaugă, apoi, orezul spălat, bulionul și condimentele, se lasă la foc circa 15 minute, amestecându-se continuu. Se lasă la răcit. Se adaugă pătrunjelul tocat mărunt. Se pun apoi ciupercile tăiate mărunt și se lasă la foc 10 minute. Ardeii se umplu cu această compozitie și intr-o tigaie se rumenesc puțin, pe toate părțile , unul câte unul. Se așează apoi intr-un vas cu partea deschisă in sus, se pune apă până la nivelul lor și se lasă la fiert. Poftă bună ! << Rețetă oferită de o colegă de serviciu >>

dorinastoica14 27.02.2009 21:24:12

Mere în foaie de plăcintă
-o foaie de plăcintă din comerț
-1.5 Kg mere mai dulci curățate de coajă și tăiate felii (bineânțeles fără cotor)
-stafide zahăr trei linguri(se poate și fără),margarină două,trei linguri.
Se unge tava de la aragaz cu margarină,se impart foile în șase ,se pune o cantitate dorită de mere(eu pun căt mai multe,stafide și puțină margarină(nu pun zahăr dar,cine vrea pune),se rulează și se pune în tavă.
Facem aceasta până ce se termină și foile și merele.
Ungem dasupra cu margarină topită și puțin zahăr pentru a se rumeni.
Punem la cuptor. Este coaptă atunci cănd merele sunt moi.
Este de post,este dietetică și mai ales, bună.
Dacă o faceți seara consumați-o a doua zi căci foaia se inmoaie.

MarinaAlca 28.02.2009 10:17:50

Iata ce am pregatit azi, printre altele:
http://inlinethumb44.webshots.com/41...500x500Q85.jpg


O reteta cu grad de dificultate scazut... pur si simplu un amestec de legume calite:
vinete,cartofi, gogosari, ardei gras verde, dovlecel, usturoi verde,ceapa si patrunjel.


Ora este GMT +3. Ora este acum 22:42:51.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.