Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Moaste (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5038)
-   -   Moaste ale iubirii ? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17141)

MadnZz 20.03.2014 09:23:10

Moaste ale iubirii ?
 
Salut, am cautat eu ce am cautat dar nu am gasit ce vroiam. Caut un sfant cu moaste la care sa ma pot ruga pentru a primi drept divin la iubire si pt iertarea pacatelor savarsite fata de iubire, am citit acatistul MD , bucurie neasteptata, dar tot caut niste moaste pentru asta. Am auzit ca sf Parascheva ar fi ok, ce alte moaste mai stiti ?

tabitha 21.03.2014 05:48:45

"moaște ale iubirii" găsești la catolici. ortodocșii au altfel de moaște.

Lucian008 21.03.2014 08:09:03

Doamne mare iti e gradina
 
Dar moaste pentru a fi cu capul pe umeri si a nu mai umbla dupa cai verzi pe pereti, ci dupa mantuire nu vrea nimeni?

Observ ca sunt toti mai multi "descoperitori ai credintei" care habar nu ai care este invatatura (nu incep cu inceputul) si merg dupa ureche spre ce cred ei ca le foloseste. Oameni buni, cand aveti cate o "revelatie" si vreti sa va intoarceti la credinta cautati un preot sa va indrume spre ce aveti nevoie nu spre ce credeti ca aveni nevoie. Nu mai luati "paracetamol" dupa ureche.

AlinB 21.03.2014 08:47:31

Citat:

În prealabil postat de MadnZz (Post 554174)
Salut, am cautat eu ce am cautat dar nu am gasit ce vroiam. Caut un sfant cu moaste la care sa ma pot ruga pentru a primi drept divin la iubire si pt iertarea pacatelor savarsite fata de iubire, am citit acatistul MD , bucurie neasteptata, dar tot caut niste moaste pentru asta. Am auzit ca sf Parascheva ar fi ok, ce alte moaste mai stiti ?

Dar la spovedit ai fost?
Canon ai primit ?

Sau de fapt e un pretext pentru a cauta ceva magic pentru "noroc in dragoste"?

MadnZz 31.03.2014 15:54:15

Voi nu vedeti ce faceti aici ? Ma judecati... Intai vezi gunoiul din ochiul tau, dupa vezi mizeria de pe altul. Am intrebat daca stiti, n.am specificat daca sunt ortodox, catolic sau daca imi plac toate scolile de cunoastere si religiile. Moastele sunt sfinti care au contribuit la lucrarea lui Dumnezeu pe pamant, Dumnezeu unul nu e nici ortodox nici catolic nici hindus. Deci, stiti moaste sau nu ? Eu n.am probleme cu gagicile, eu am probleme cu dreptul divin la iubire, care este NECONDITIONATA, si se pare ca am gresit fata de compasiunea divina. Orgoliul destrama relatia umana, din punctul meu de vedere e o boala :)

MadnZz 31.03.2014 15:56:14

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 554277)
Dar la spovedit ai fost?
Canon ai primit ?

Sau de fapt e un pretext pentru a cauta ceva magic pentru "noroc in dragoste"?

Am fost la spovedit, acum tin tot postul pentru a mi se reintregi dreptul si sa ma purific, apoi ma voi spovedi fin nou. Canon nu sunt sigur ce e dar am fost la maslu

ioana5760 31.03.2014 16:59:00

Citat:

În prealabil postat de MadnZz (Post 554843)
Am fost la spovedit, acum tin tot postul pentru a mi se reintregi dreptul si sa ma purific, apoi ma voi spovedi fin nou. Canon nu sunt sigur ce e dar am fost la maslu

Tu faci misto de noi? :))

Lucian008 31.03.2014 19:19:36

Citat:

În prealabil postat de MadnZz (Post 554842)
Voi nu vedeti ce faceti aici ? Ma judecati... Intai vezi gunoiul din ochiul tau, dupa vezi mizeria de pe altul. Am intrebat daca stiti, n.am specificat daca sunt ortodox, catolic sau daca imi plac toate scolile de cunoastere si religiile. Moastele sunt sfinti care au contribuit la lucrarea lui Dumnezeu pe pamant, Dumnezeu unul nu e nici ortodox nici catolic nici hindus. Deci, stiti moaste sau nu ? Eu n.am probleme cu gagicile, eu am probleme cu dreptul divin la iubire, care este NECONDITIONATA, si se pare ca am gresit fata de compasiunea divina. Orgoliul destrama relatia umana, din punctul meu de vedere e o boala :)

Tu habar nu ai ce e in capul tau. Nu ai nici convingeri, nici credinta, nici cunostinte. Incepe de aici si lasa lucrurile de care nu stii.

Citat:

În prealabil postat de MadnZz (Post 554842)
eu am probleme cu dreptul divin la iubire

Nici nu vreau sa imi imaginez ce intelegi tu prin asta.

Lucian008 31.03.2014 19:21:36

Citat:

În prealabil postat de MadnZz (Post 554843)
acum tin tot postul pentru a mi se reintregi dreptul

Un psiholog, daca nu chiar un psihiatru te-ar putea ajuta.
Da, sunt rau si te judec, stiu. Dar pune-ti intrebarea: Cati din cei cu genul asta de probleme sunt constienti ca le au?

DragosP 31.03.2014 21:27:07

Fie-ți milă: a citit prea mult Argeșanu.


Ora este GMT +3. Ora este acum 06:14:54.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.