Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Umanitare (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5050)
-   -   Camine de batrani sau ce facem cu parintii de care nu ne putem ingriji (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17967)

maria32 18.06.2015 15:59:05

Camine de batrani sau ce facem cu parintii de care nu ne putem ingriji
 
Dragii mei, sunt f tulburata si deznadajduita de mult timp, si ptr ca aici am gasit mereu de-a lungul timpului sfaturi bune, incerc inca o data sa apelez la voi, in speranta ca ma puteti ajuta cu sfaturi.
Problema mea este aceea ca mama mea este bolnava psihic (schizofrenica) si de ani de zile ne luptam cu boala ei care din pacate nu are vindecare.
Ca orice alt bolnav psihic de genul asta refuza tratamentele si nu este in stare nici sa se descurce singura si nici nu accepta ajutorul familiei.
Familie care din pacate se reduce la mine si la sotul meu, ca pe altcineva nu mai are.
Acum 2 ani am avut probleme si cu bunica, mama ei, care intre timp a decedat, si ingrijind-o pe dansa prin spitale, sanatorii si camin privat (avea alzheimer, diabet insulino-dependent si in urma unui atac cerebral isi pierduse controlul functiei vorbirii - vorbea chinezeste, nu se mai intelegea ce zice) ne-am epuizat toate rezervele financiare pe care le aveam.
Nu am adus vorba de bani ptr a solicita ajutor, nu vreau sa se inteleaga asta. Ne descurcam sa ne intretinem familia si copilul (avem un baietel de 2 ani) dar nu mai avem resurse s-o intretinem si pe mama mea.
Ea oricum refuza sa locuiasca cu noi si mereu face risipa cu toate bunurile pe care i le dam.
Am reusit acum 2 ani s-o internam la psihiatrie si sa-i remobilam garsoniera din care vanduse tot ce avea, dar acum a ajuns in aceeasi situatie.
La ora actuala, in urma unei altercatii pe strada cu un golan beat care i-a rupt piciorul, a fost operata (are tija metalica la femur) si am internat-o iar intr-un salon de psihiatrie.
Din pacate o vor mai tine doar 40 de zile acolo apoi va trebui s-o luam acasa
Ptr ca eu lucrez si locuri la cresa de stat nu sunt, platesc bona care sa stea cu cel mic (socrii nu se pot ocupa de el, sunt prea batrani, prea bolnavi si prea departe de noi).
LA noi acasa nu am nici spatiu nici resurse financiare sau de timp s-o ingrijesc, la ea acasa ar lua-o de la capat cu vandutu-l mobilelor (nici nu mai am cu ce sa-i cumpar acum altele, si nici pat nu mai are) si neluandu-si tratamentul, ar ajunge in scurt timp iar sa se certe cu toti vecinii, golanii, si oricine de pe strada.
Acum fiind sub tratament spune ca ar accepta sa fie internata intr-un camin de batrani desi e destul de tanara, are doar 61 de ani
Problema e ca la stat nu sunt locuri iar caminele particulare sunt extrem de scumpe, minim 1500 lei/luna.
Ea are o pensie de doar 600 lei si pe garsoniera ei conf 2 nemobilata si nezugravita am lua o chirie de maxim 600 lei. La 1200 lei luna nu gasesc niciun azil privat :( Plus ca ar costa lunar si medicamentele ei si alte tratamente daca s-ar mai imbolnavi de ceva.
Pana si la caminul de la Manastirea Pasarea costa 1500 lei luna mi-a spus cineva si nici nu sunt locuri.
Ce sa fac cu ea?? Unde s-o duc? Cum sa am grija de ea fara sa-mi neglijez nici copilul de care trebuie sa ma ocup si pe care trebuie sa-l cresc departe de stres si probleme.
Mi-e groaza ca va iesi din spital si va incepe iar sa ne terorizeze venind la noi mereu cu cereri si scandaluri, sunandu-ma vecinii ei ca nu o mai suporta, ca sa facem ceva, dar noi nu mai stim ce sa mai facem
Nu mai vreau sa auda copilul meu tipete si sa fie trezit din somn de urletele ei (desi il iubeste nu tine cont de faptul ca e mic si are nevoie de liniste si somn). Venea la noi de 7 ori/zi la orice ora si noaptea si la 5 dimineata, ne trezea desi noi mergem la serviciu si aveam nevoie de odihna iar copilul la 2 ani inca doarme la pranz dar nici de asta nu tinea cont.
Sunt disperata si nu stiu ce sa fac si nicaieri nu gasesc niciun raspuns.

DragosP 18.06.2015 16:45:34

În primul rând, să-ți dea Dumnezeu gând bun și putere!

În altă ordine de idei, nu pot să cred că nu-s și soluții mai ieftine, de ex în Brăila e un cămin unde e maxim 500lei/lună și condițiile sunt bune.
Problema e cu tratamentul doamnei, de-l va lua, oriunde vei găsi căminul/azilul.

maria32 18.06.2015 16:51:03

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 592910)
În primul rând, să-Č›i dea Dumnezeu gând bun Č™i putere!

În altă ordine de idei, nu pot să cred că nu-s Č™i soluČ›ii mai ieftine, de ex în Brăila e un cămin unde e maxim 500lei/lună Č™i condiČ›iile sunt bune.
Problema e cu tratamentul doamnei, de-l va lua, oriunde vei găsi căminul/azilul.

Dragos sunt dispusa s-o duc si in alta localitate desi nu as vrea ca mi-ar fi mult mai greu s-o vizitez. Insa eu nu cred ca exista camin cu 500 lei/luna. Eu nu am gasit nicaieri asa ceva si caut de multa vreme.
Tratamentul la camin il dau infirmierele si e obligata sa-l ia, pe cand acasa nu accepta supravegherea cuiva care sa i-l dea sau sa i-l faca, daca o trece pe tratament injectabil.
As vrea sa gasesc totusi un loc decent unde sa fie tratata omeneste si nu maltratata sau sedata non-stop.

ioana5760 18.06.2015 16:58:23

Citat:

În prealabil postat de maria32 (Post 592906)
Dragii mei, sunt f tulburata si deznadajduita de mult timp, si ptr ca aici am gasit mereu de-a lungul timpului sfaturi bune, incerc inca o data sa apelez la voi, in speranta ca ma puteti ajuta cu sfaturi.
Problema mea este aceea ca mama mea este bolnava psihic (schizofrenica) si de ani de zile ne luptam cu boala ei care din pacate nu are vindecare.
Ca orice alt bolnav psihic de genul asta refuza tratamentele si nu este in stare nici sa se descurce singura si nici nu accepta ajutorul familiei.
Familie
Sunt disperata si nu stiu ce sa fac si nicaieri nu gasesc niciun raspuns.

Va inteleg perfect necazul si eu am astfel de probleme cu mama.
Ea a facut un accident vascular cerebral acum cativa ani. A fost spitalizata si nu se intelegea nimeni cu ea, vorbea pe limba ei. Nu a paralizat, cu vorbitul desi isi revenise, cand vorbea normal, cand o lua pe aratura de ziceai ca esti la spitalul de nebuni. Se ridica de pe patul de salon si pleca, apoi se dezechilibra, cadea si se lovea rau de tot. Au externat-o desi era evident ca mai necesita internare, dar asa sunt regulile, pacientul trebuie sa stea un anumit numar de zile in spital, nu conteaza ca el nu e de externat. Mi-au dat-o pachet acasa. De cosmar. Am platit o asistenta sa vina sa continue perfuziile si am platit o femeie sa stea cu ea cat eram la serviciu. Periodic am mai platit si un medic neurolog de la cabiet privat sa vina sa o vada. E de groaza sa gasesti o femeie sa vina sa stea cu un bolnav, ca nu vrea nimeni...
Apoi dupa jumatate de an a inceput sa se tina singura pe picioare prin casa, sa isi mai revina si la cap si la minte si nu a mai vrut femeia prin preajma. Acum e bine in linii mari.
Cu problema legata de camin m-am confruntat si eu la acea perioada si ma confrunt si astazi pentru ca doctorii mi-au spus ca merge spre dementa, spre alzheimer, incet, dar spre asa merge pentru ca uneori, rar, parca nu realizeaza ce ii spun, parca trece dincolo de ea ce vorbesc.
Bine-nteles ca tratamentul medicamentos de la psihiatrie nu vrea sa-l ia cand o mai ia razna, iar de tratament cat exista pe piata pentru memorie pentru incetinirea aparitiei bolii (dementa) nici nu vrea sa auda....
Asa ca problema legata de un camin e si in gandurile mele legate de viitor si nu gasesc nici eu o solutie daca Doamne fereste voi ajunge in asa situatie, dar stiu ca trebuie sa ma gandesc la solutii din timp. Of, in ce tara mizerabila traim...
Nici eu nu stiu ce sa fac.
Si eu tot timpul am gasit aici sfaturi bune si intotdeauna m-au ajutat, in unele probleme implicata fiind direct sau nu, sau ca invatatura.

maria32 18.06.2015 17:04:44

Citat:

În prealabil postat de ioana5760 (Post 592912)
Va inteleg perfect necazul si eu am astfel de probleme cu mama.
Ea a facut un accident vascular cerebral acum cativa ani. A fost spitalizata si nu se intelegea nimeni cu ea, vorbea pe limba ei. Nu a paralizat, cu vorbitul desi isi revenise, cand vorbea normal, cand o lua pe aratura de ziceai ca esti la spitalul de nebuni. Se ridica de pe patul de salon si pleca, apoi se dezechilibra, cadea si se lovea rau de tot. Au externat-o desi era evident ca mai necesita internare, dar asa sunt regulile, pacientul trebuie sa stea un anumit numar de zile in spital, nu conteaza ca el nu e de externat. Mi-au dat-o pachet acasa. De cosmar. Am platit o asistenta sa vina sa continue perfuziile si am platit o femeie sa stea cu ea cat eram la serviciu. Periodic am mai platit si un medic neurolog de la cabiet privat sa vina sa o vada. E de groaza sa gasesti o femeie sa vina sa stea cu un bolnav, ca nu vrea nimeni...
Apoi dupa jumatate de an a inceput sa se tina singura pe picioare prin casa, sa isi mai revina si la cap si la minte si nu a mai vrut femeia prin preajma. Acum e bine in linii mari.
Cu problema legata de camin m-am confruntat si eu la acea perioada si ma confrunt si astazi pentru ca doctorii mi-au spus ca merge spre dementa, spre alzheimer, incet, dar spre asa merge pentru ca uneori, rar, parca nu realizeaza ce ii spun, parca trece dincolo de ea ce vorbesc.
Bine-nteles ca tratamentul medicamentos de la psihiatrie nu vrea sa-l ia cand o mai ia razna, iar de tratament cat exista pe piata pentru memorie pentru incetinirea aparitiei bolii (dementa) nici nu vrea sa auda....
Asa ca problema legata de un camin e si in gandurile mele legate de viitor si nu gasesc nici eu o solutie daca Doamne fereste voi ajunge in asa situatie, dar stiu ca trebuie sa ma gandesc la solutii din timp. Of, in ce tara mizerabila traim...
Nici eu nu stiu ce sa fac.
Si eu tot timpul am gasit aici sfaturi bune si intotdeauna m-au ajutat, in unele probleme implicata fiind direct sau nu, sau ca invatatura.

Ioana daca vrei adresa unui camin privat bun cu ingrijire f buna si aproape de Bucuresti (la Baneasa) specializat ptr persoane cu alzheimer te pot pune in legatura cu dna care are caminul unde am avut-o eu pe bunica mea. Din pacate e f scump, 1700 lei/luna. Ptr bunica mi-am permis ca avea pensie mai mare si inca nu trebuia sa platesc bona pentru cel mic.
Noi am fost multumiti de conditiile de acolo, o tratau omeneste si era f curat, mancarea buna, doamna patroana o pers credincioasa aducea mereu preotul sa-i spovedeasca/impartaseasca pe batrani, ne-a ajutat si cu inmormantarea cand a fost cazul.
Noi atunci am inchiriat casa bunicii si cu banii de chirie si cu banii de pensie (am facut cerere la casa de pensii si i-o virau direct acolo la camin) plateam taxa ptr camin.

ioana5760 18.06.2015 17:15:36

Citat:

În prealabil postat de maria32 (Post 592913)
Ioana daca vrei adresa unui camin privat bun cu ingrijire f buna si aproape de Bucuresti (la Baneasa) specializat ptr persoane cu alzheimer te pot pune in legatura cu dna care are caminul unde am avut-o eu pe bunica mea. Din pacate e f scump, 1700 lei/luna. Ptr bunica mi-am permis ca avea pensie mai mare si inca nu trebuia sa platesc bona pentru cel mic.
Noi am fost multumiti de conditiile de acolo, o tratau omeneste si era f curat, mancarea buna, doamna patroana o pers credincioasa aducea mereu preotul sa-i spovedeasca/impartaseasca pe batrani, ne-a ajutat si cu inmormantarea cand a fost cazul.
Noi atunci am inchiriat casa bunicii si cu banii de chirie si cu banii de pensie (am facut cerere la casa de pensii si i-o virau direct acolo la camin) plateam taxa ptr camin.

Multumesc pentru raspuns si detalii, din pacate e prea departe pentru mine, caut un camin prin zona Iasi, Roman, Piatra Neamt, Botosani pentru a o putea vizita si "tine situatia sub control" si sa nu-i tina cu somnifere etc.

maria32 18.06.2015 17:17:20

Citat:

În prealabil postat de ioana5760 (Post 592915)
Multumesc pentru raspuns si detalii, din pacate e prea departe pentru mine, caut un camin prin zona Iasi, Roman, Piatra Neamt, Botosani pentru a o putea vizita si "tine situatia sub control" si sa nu-i tina cu somnifere etc.

Din pacate pe acolo nu stiu dar e bine sa incepi sa cauti din timp.
Multa sanatate si putere iti doresc. Sa-ti ajute Bunul Dumnezeu sa fie totul bine ptr voi si poate ca da Domnul sa nu ajungeti totusi sa aveti nevoie de camin si mama ta sa ramana langa voi pana in ultima clipa.

DragosP 18.06.2015 17:44:27

Citat:

În prealabil postat de maria32 (Post 592911)
Insa eu nu cred ca exista camin cu 500 lei/luna.

Ba să crezi, e al primăriei Brăila și acum un an pentru un bătrân se plătea maxim 480lei. Restul e subvenționat din bugetul local.

maria32 18.06.2015 18:15:03

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 592917)
Ba să crezi, e al primăriei Brăila și acum un an pentru un bătrân se plătea maxim 480lei. Restul e subvenționat din bugetul local.

Ah, in camine de stat costa 500 lei/luna? Si cine nu are nici banii astia oare ce face?
La stat oricum nu exista locuri si cand exista se dau pe spagi si doar daca cunosti pe cineva si doar in zona unde are buletinul se poate repartiza :(

AlinB 18.06.2015 18:29:09

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 592917)
Ba să crezi, e al primăriei Brăila Č™i acum un an pentru un bătrân se plătea maxim 480lei. Restul e subvenČ›ionat din bugetul local.

Ce spui tu este pentru cei normali care pot sa aiba grija de ei.
Pentru banii aia stau de obicei 2 in camera si li se ofera 3 mese pe zi.

In cazul unui pacient cu alzheimer/dementa, treaba e inca buna, de obicei sunt docili dar deja ar avea nevoie de supraveghere constanta - depinde insa de la caz la caz.

Daca vorbim de un schizofrenic, treaba se schimba total, o lunga perioada de timp pot fi ok, insa cand o iau razna, trebuie regim special.

Tratamentul pentru boala in sine, de obicei nu costa, e decontat de Stat, oricum sunt niste medicamente generice si deci ieftine, boala asta practic nu se trateaza, doar crizele de moment.

Insa trebuie practic o institutie specializata, nici nu stiu daca sunt particulari la noi cu asa ceva.
Sa zici mersi daca gasesti in tara, nu "undeva aproape".

Logica investitorului e simpla: de ce sa-t bati capul cu nebuni, care pot pati tot felul de chestii inclusiv personalul trebuie sa fie mai dur si poti risca si procese, pentru doar 1500 ron cand cererea e mare si poti avea in grija oameni cat de cat normali si responsabili pentru banii astia.

Ceva ceva exista dar mai degraba pe partea de recuperare, te interneaza cateva saptamani si pe urma acasa.

S-ar putea sa existe niste centre de Stat pentru astfel de pacienti, dar nu trebuie sa te astepti sa fie tratat prea bine.
Probabil toti pacientii sunt "zombizati" cu doze masive de neuroleptice, cum se dau si somnifere la bebelusi in sectiile de neonatologie.

Nu uita, cand intrebi de un camin de batrani, trebuie sa precizezi si despre ce persoana e vorba ca altfel s-ar ptuea sa te refuze sau sa te trezesti ca la o saptamana dupa internare ti-o aduce acasa, conform contract pe care l-ai semnat ca primarul.


Ora este GMT +3. Ora este acum 22:48:39.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.