Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Moaste (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5038)
-   -   MOASTELE CATOLICE (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3975)

pacatoasa.. 20.06.2008 14:06:59

As dori sa discutam si despre moastele catolice. Trebuie sau nu sa le cinstim?

cozia 20.06.2008 16:24:13

numai daca sfintii de la care provin sunt cinstiti si de BOR, asa ca mare atentie...deoarece vicleanul a prins teren fertil prin catolici. Dumnezeu sa-i lumineze si sa-i aduca inapoi din ratacirea de a canoniza de capul lor cu duiumul pe banda rulanta

veilur 20.06.2008 16:27:05

Parintele Arsenie Boca fiind intrebat odata daca este bine sa cinstim sfintii catolici, el a dat de inteles ca este bine sa-i cinstim, dar sa nu-i uitam si pe ai nostri.
Eu personal nu m-as inchina la racla unui sfant catolic, poate gresesc, dar asta cred eu.

alexandra28again 20.06.2008 19:39:57

Atata timp cat a trait o viata morala,daruita lui Iisus Hristos si are si dovada materiala ca este sfant(adica moastele intacte),de ce nu ar fi demn de cinste?

ioanhodean 20.06.2008 20:17:09

...poate pentru faptu k o viata intreaga o fo supus lu papa de la roma..???"infalibilul"

cozia 20.06.2008 23:24:49

Citat:

În prealabil postat de alexandra28again
Atata timp cat a trait o viata morala,daruita lui Iisus Hristos si are si dovada materiala ca este sfant(adica moastele intacte),de ce nu ar fi demn de cinste?

da, Alexandra, dar de unde stii tu cine a fost acel om daca nu a fost cercetat de BO
Uite de ex. Padre Pio facea ca toti dracii si distrugea totul in chilia lui de nu puteau dormi linistiti calugarii, Teresa de Avila il vedea foarte des pe Iisus Hristos care ce crezi ca-i spunea
citez " Thereso, vezi ca nu sunt numai Mintuitorul tau, Calea Ta ci si Sotul tau!" dupa carte-l simtea intrind in ea, lucru care ducea la zvircoliri pe jos in placeri sprituale trupesti, etc...ca sa nu-ti mai spun ce trairi a avut Francisc de Asizzi...care la un moment dat se simtea Hristos pe pamint...deci ce smerenie ce vederea a pacatoseniei si neputintei noastre...nimic din trairile reale ale sfintilor Estici...deci trage si tu concluziile

Iar moaste intacte are si Lenin, si vrajitorii de prin Africa care sunt uscati la soare si multe alte momii egiptene, prin Chile, iar, s-au gasit corpuri perfect conservate

cozia 20.06.2008 23:28:34

catolicii vor reveni la BO insa numai dupa ce vom trece prin momente de smerenie globala prin diverse evenimente...pina atunci nici vorba

pacatoasa.. 22.06.2008 14:58:33

Deci, pentru siguranta, mai bine sa nu ne inchinam, nu?

Negroponte 22.06.2008 15:57:59

:)Sa cinstim sfintii Bisericii noastre.Azi este duminica tuturor sfintilor ortodocsi."Minunat este Dumnezeu intru sfintii sai"

mikiuasa 22.06.2008 16:41:58

Citat:

În prealabil postat de veilur
Parintele Arsenie Boca fiind intrebat odata daca este bine sa cinstim sfintii catolici, el a dat de inteles ca este bine sa-i cinstim, dar sa nu-i uitam si pe ai nostri.
Eu personal nu m-as inchina la racla unui sfant catolic, poate gresesc, dar asta cred eu.

Intru totul de acord.Fiecare cu sfintii lui.


Ora este GMT +3. Ora este acum 11:18:46.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.