Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Preotul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5012)
-   -   Un sfat... (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13158)

uncopil 23.06.2011 15:48:59

Un sfat...
 
In curand va fi ziua de nastere a parintelui meu duhovnic, de care sunt foarte apropiata si legata si v-as cere parerea ce sa-i iau. Cred totusi ca cea mai buna optiune e o carte deoarece e un om care citeste foarte mult(aici e cam problema, nu stiu ce carte as putea sa-i iau) si stiu ca de carti se bucura tot timpul.
Asa ca....propuneri de carti?(As vrea sa fie ceva mai special)
Multumesc anticipat!
Doamne ajuta!

korinna 23.06.2011 16:04:37

DIALOGUl in psihopedagogia ortodoxa de Pr. Filoteu Faros

AndreiM 23.06.2011 16:05:30

Mie mi-a placut foarte mult Sfantul Isaac Sirul - Cuvinte pentru nevointa. Si viata Sfantului Andrei cel Nebun intru Hristos.

Eu i-as mai da o imbratisare. :)

Doamne ajuta!

guardian knight 23.06.2011 16:27:06

sfat !
 
eu zic s-i iei omului ceva diferit de ceea ce citeste de obicei !
cu atat mai mult va aprecia gestul,si ai va folosi pentru a-si dezvolta cultura generala !

Melissa 23.06.2011 16:49:22

Citat:

În prealabil postat de guardian knight (Post 371474)
eu zic s-i iei omului ceva diferit de ceea ce citeste de obicei !

Hai ca aici ne intelegem!:-))

Nu se cumpara unui preot carti religioase, pentru ca s-ar putea sa le aibe sau s-ar putea sa nu-l surprinzi deloc cu gestul tau.(nu-i vinzi castraveti gradinarului) Daca este duhovnic, lasa hrana aceasta spirituala in grija lui. Mult mai bine ar fi sa-i cumperi o carte ( daca insisti sa fie carte) dintr-un alt domeniu decat religia. Sau un album de arta iar mi se pare binevenit..

Carmen FUNIERU 23.06.2011 17:07:50

Dacă are un program încărcat, nu cred că poate citi prea multe cărți.
Ar fi bine să îi cumperi ceva audio și două căști de bună calitate.

skicolour 23.06.2011 20:41:56

O...vestuta crosetata de manuta ta, cu dragoste, ori...un platou mare cu prajituri facute de tine (pentru el si pentru cei ce vin la biserica). Just an sugestion :)

ioan cezar 24.06.2011 05:27:25

Daca legatura cu preotul e f buna, stii ce il bucura. Daca nu stii deja, eu zic sa reflectezi asupra relatiei...
Preotul tau nu e un preot in general (ca sa ceri sfaturi altora) ci eu un om distinct, unic, pe care doar cei care il cunosc ca persoana unica, printr-o relatie unica (iar relatia de iubire duhovniceasca e mereu unica) "se pricep" sa il bucure.
Relatia duhovniceasca presupune un mare risc asumat (de ambele parti). Altfel nu ar avea pret, ar fi o banalitate oarecare, comuna. Dar este exceptionala, unica, inimitabila. De aceea, pierderea duhovnicului e o catastrofa pentru unii.
Cata dragoste duhovniceasca, atata pricepere in a darui.

ioan cezar 24.06.2011 05:36:53

Cu o carte "mai speciala" vei reusi, poate, sa-l impresionezi (adica sa-i atragi atentia, egofilic, asupra ta - stiu eu daca o sa-i placa asta preotesei?...).

Impresioneaza-l printr-o viata crestina de inalta tinuta! E cel mai frumos cadou pentru un duhovnic. ll odihneste.

Pentru un duhovnic ortodox, ziua de nastere e in fiecare zi cand copiii sai duhovnicesti il odihnesc prin lucrarea virtutilor crestine. Intru mantuire.

vintage 24.06.2011 09:42:30

Citat:

În prealabil postat de uncopil (Post 371458)
In curand va fi ziua de nastere a parintelui meu duhovnic, de care sunt foarte apropiata si legata si v-as cere parerea ce sa-i iau. Cred totusi ca cea mai buna optiune e o carte deoarece e un om care citeste foarte mult(aici e cam problema, nu stiu ce carte as putea sa-i iau) si stiu ca de carti se bucura tot timpul.
Asa ca....propuneri de carti?(As vrea sa fie ceva mai special)
Multumesc anticipat!
Doamne ajuta!

Mie mi-a placut foarte mult sfatul d-lui. Mihnea Dragomir, dat unui alt user care a pus o intrebare asemanatoare:

". Pentru duhovnic, un cadou pur spiritual. O zi suplimentară de post, urmată seara de un Acatist, de exemplu. Sau, dacă nu puteți posti, o zi în care să faceți Orologhion-ul pentru el. Noi adesea îi batem la cap pe preoții noștri să se roage pentru noi. Trebuie și noi să ne rugăm pentru ei.

"Orologhion-ul, sau Ceasurile, sau Liturghia Orelor. Găsiți multe materiale pe net, foarte probabil chiar pe sit-ul părinte al acestui forum. "


Ora este GMT +3. Ora este acum 22:57:18.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.