Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Familia si iubirea necontenita (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13505)

tigerAvalo9 05.08.2011 20:51:00

Familia si iubirea necontenita
 
Cat de mult imi iubesc familia!Dar nu numai,si pe cei din jur!Mi-e frica sincer sa nu pierd pe cineva drag!:( FAMILIA REPREZINTA AURUL VIETII,DARUL MINUNAT PE CARE TI-L DA DUMNEZEU!Mi-e frica sa nu-i pierd :( Stiu ca viata eterna exista!DE-AS PUTEA SA FIU CU MAMA SI CU TATA SI CU BUNICII IN RAI!Scuzati-ma pentru greseli.Iertati-ma.

GLAdoS 06.08.2011 09:02:46

Citat:

În prealabil postat de tigerAvalo9 (Post 386489)
Mi-e frica sincer sa nu pierd pe cineva drag!
Mi-e frica sa nu-i pierd

cand sa nu-i pierzi? pe durata vietii tale?

tigerAvalo9 06.08.2011 09:39:20

In general.

GLAdoS 06.08.2011 11:14:31

Citat:

În prealabil postat de tigerAvalo9 (Post 386622)
In general.

sigur ca e trist dar ce s-ar intampla daca nimeni nu ar muri? dupa moarte, in asa zisa stare sufleteasca, nu ar mai conta deoarece memoriile sunt inmagazinate in creier.

alexa26 06.08.2011 11:38:41

Citat:

În prealabil postat de tigerAvalo9 (Post 386489)
Cat de mult imi iubesc familia!Dar nu numai,si pe cei din jur!Mi-e frica sincer sa nu pierd pe cineva drag!:( FAMILIA REPREZINTA AURUL VIETII,DARUL MINUNAT PE CARE TI-L DA DUMNEZEU!Mi-e frica sa nu-i pierd :( Stiu ca viata eterna exista!DE-AS PUTEA SA FIU CU MAMA SI CU TATA SI CU BUNICII IN RAI!Scuzati-ma pentru greseli.Iertati-ma.




Atunci bucurate de ei cat ii ai langa tine sa nu te mustre constiinta mai tarziu.
Pretuieste-ti parintii si ajuta-i in fiecare zi ca si cum ar fi ultima zi in care i-ai avea.
Crede-ma ajungi la un moment dat in viata sa realizezi ca fiecare lucru pe care il faci pentru ei este de o importanta extrema. Nu trebuie sa le oferi luna de pe cer...
Fa-i sa se simta iubiti si respectati.
Sa le fi recunoscator.
In rest , nu te mai gandi la ce ar trebui sa fie sau cum ai vrea tu sa fie sa fie frumos.
Fa tot ce poti cat ai ocazia.E atat de simplu.

VladCat 06.08.2011 14:34:33

În diverse circumstanțe m-au încercat adesea aceleași sentimente. Tot ce pot să îți spun este că dacă reușești să transfigurezi dragostea pe care o porți, și să îi iubești prin Hristos, cu alte cuvinte dacă reușești să Îl ai pe Hristos în suflet, pe lângă faptul că dragostea se transformă în chip inefabil, acea frică de care vorbești este înlocuită de o pace de nedescris și o nădejde legată atât de soarta ta lor cât și a ta....simți pe lângă multe altele că nimic nu o să poată să vă despartă în realitate niciodată...nici moartea nici nimic altceva. Acu între noi fie vorba eu am reușit să am starea asta foarte rar, în majoritatea timpului fiind chinuit de frici ca ale tale, dar am văzut că această stare există.

glykys 06.08.2011 22:14:11

Uf, noi toti ne rugam sa le dea sanatate si viata lunga alor nostri.

Candva insa, mai devreme sau mai tarziu, cand randuieste Domnul, tot vine despartirea. :40: Dar iti spun din proprie experienta ca iubirea nu se duce in mormant, adica tu ii iubesti pe ei ca inainte, ei te iubesc pe tine ca inainte, ramaneti in aceleasi relatii afective. Se distruge numai corpul acesta, dar lucrurile cu adevarat importante sunt vesnice.

tigerAvalo9 07.08.2011 06:06:33

Multumesc de raspunsuri.Muuuult:*

Mihnea Dragomir 07.08.2011 08:01:13

"Acolo unde vă veți aduna doi sau trei în numele Meu, voi fi și Eu cu voi !". Cuvântul Domnului.

De aceea, familia este o Biserică Particulară. În definitiv, "Biserică" aceasta înseamnă: o adunare a credincioșilor. În această Biserică Domestică (Biserică a Casei), ce este familia noastră, noi toți suntem preoți, în baza preoției noastre universale primită la Botez. Familia are toate funcțiile unei Biserici: în ea aducem cult lui Dumnezeu și bineplăcuților Săi sfinți, rugându-ne împreună. În ea funcționăm ca ființe sociale, ajutându-ne mutual unii pe alții și cu precădere pe cei mai în nevoie. În ea ne aflăm mântuirea. Ea are funcție formatoare, în familie învățăm să Îl urmăm pe Domnul și toate cele necesare unei vieți de oameni și de creștini. Și dacă s-ar întâmpla, prin lucrarea Despărțitorului, ca cineva din familie să rătăcească, să nu uităm că suntem preoți ai familiei noastre și să facem ceea ce Marele Preot care este Isus ne îndeamnă să facem atunci când o oaie rătăcește.

tigerAvalo9 08.08.2011 08:19:58

Asa am sa fac.Am sa-i pretuiesc mereu.:x


Ora este GMT +3. Ora este acum 19:35:42.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.