Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Umanitare (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5050)
-   -   Ajutor urgent (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7927)

stasylena 26.12.2009 22:03:31

Ajutor urgent
 
Doamne ajuta!

Numele meu este Elena, am 29 de ani si de o saptamana sotul meu ( 30 ani) a primit vestea socanta, in urma unor investigatii medicale de rutina,fiind diagnosticat cu un cancer osos. Asteptam rezultatul biopsiei.......... iar eu am marea rugaminte sa va rugati si pentru noi ( numele sotului este VASILE) . Daca cineva a mai trecut prin asemenea experiente il rog sa mi se alature cu ceva sfaturi, medicale sau spirituale. O sa revin cu detalii dupa biopsie.


Craciun Fericit!!!!!!

elizabeta 26.12.2009 22:08:51

Citat:

În prealabil postat de stasylena (Post 194307)
Doamne ajuta!

Numele meu este Elena, am 29 de ani si de o saptamana sotul meu ( 30 ani) a primit vestea socanta, in urma unor investigatii medicale de rutina,fiind diagnosticat cu un cancer osos. Asteptam rezultatul biopsiei.......... iar eu am marea rugaminte sa va rugati si pentru noi ( numele sotului este VASILE) . Daca cineva a mai trecut prin asemenea experiente il rog sa mi se alature cu ceva sfaturi, medicale sau spirituale. O sa revin cu detalii dupa biopsie.


Craciun Fericit!!!!!!

Bine, va trecem maine dimineata la Sfanta Liturghie.
O sa-ti trimit pe privat reteta de aloe.
Curaj! Nu disperati, aveti incredere in Dumnezeu si Maica Domnului!

stasylena 26.12.2009 22:20:18

La Maica Domnului ma rog de cand ma stiu. M-am trezit acum ca dintr-un cosmar si nu-mi vine sa cred ca real. Medicii au dat prognosticuri rele, inainte de biopsie. E un cancer osos la femurul stang. Se pare ca celula cancerigena e destul de agresiva. Nu cunoastem gradul ei de agresivitate. In urmatoarele zile o sa primim raspunsul concret. Acum e doar tumora litica metafiza externa femur stang, probabil e si maligna, a afectat deja o parte buna din femur. Operatia de protezare se poate face doar in Germania....... dar ce ne facem cu aceasta celula???????? Cum sa luptam impotriva ei???????

elizabeta 26.12.2009 22:22:59

Citat:

În prealabil postat de stasylena (Post 194311)
La Maica Domnului ma rog de cand ma stiu. M-am trezit acum ca dintr-un cosmar si nu-mi vine sa cred ca real. Medicii au dat prognosticuri rele, inainte de biopsie. E un cancer osos la femurul stang. Se pare ca celula cancerigena e destul de agresiva. Nu cunoastem gradul ei de agresivitate. In urmatoarele zile o sa primim raspunsul concret. Acum e doar tumora litica metafiza externa femur stang, probabil e si maligna, a afectat deja o parte buna din femur. Operatia de protezare se poate face doar in Germania....... dar ce ne facem cu aceasta celula???????? Cum sa luptam impotriva ei???????

Stiu prea bine ce spui, draga mea, si eu am trecut printr-un tratament agresiv cu radiatii...Fa-i sotului tau urgent reteta pe care ti-am trimis-o pe privat, cu cantitatile exacte de mai jos (dar atentie, este oribila la gust):
-1/2 kg miere pura, fara aditivi;
-intre 40-50ml whiskey sau tuica (nu este voie sa punem vin, bere, lichior sau alcool pur)
-350g aloe (Aloe arborescens)
Daca intelegi limba engleza, iti trimit materialul in original...
Daca trebuie sa-i extirpe femurul, asta este, se poate trai si fara. Sa nu te superi pe mine ca-ti vorbesc asa, dar n-aveti incotro...daca este intr-adevar o tumoare maligna foarte agresiva, trebuie sa luati masuri imediat si sa nu stati pe ganduri. Iti vorbesc din experienta.

stasylena 26.12.2009 22:28:29

Are importanta varsta plantei de Aloe Vera????....Offffffff simt cum durerea asta mi se pune pe inima!!!!!!! Si de ce trebuie sa i se intample unui tanar, la varsta de 30 de ani???????

elizabeta 26.12.2009 22:29:13

Citat:

În prealabil postat de stasylena (Post 194313)
Are importanta varsta plantei de Aloe Vera????

Nu, nu trebuie sa fie neaparat o planta de 5 ani, asa cum este scris in carte, poate fi si mai tanara...dar trebuie sa respecti cantitatile cat mai exact cu putinta (nu la miligram, dar cat mai aproape de reteta).

stasylena 26.12.2009 22:41:14

Afecteaza aceasta reteta care contine alcool ???? Sotul meu a trecut printr-o artroscopie si acum urmeaza tratament cu antibiotic, piciorul lui este pus in ghips ,timp de 12 zile, probabil pana mergem la control la Iasi, pe 4 ianuarie. Domnul dr Sirbu isi da toata silinta sa ne ajute in acest caz.

elizabeta 26.12.2009 22:46:30

Citat:

În prealabil postat de stasylena (Post 194317)
Afecteaza aceasta reteta care contine alcool ???? Sotul meu a trecut printr-o artroscopie si acum urmeaza tratament cu antibiotic, piciorul lui este pus in ghips ,timp de 12 zile, probabil pana mergem la control la Iasi, pe 4 ianuarie. Domnul dr Sirbu isi da toata silinta sa ne ajute in acest caz.

Am inteles, alcoolul din reteta are rol de dilatator, dar daca faci reteta pentru un sfert din cantitati o data, nu este nevoie de alcool, doar sa tii borcanul in camara sau in frigider, adica la racoare si la intuneric.

elizabeta 27.12.2009 20:02:41

V-am pus, pe tine Elena si pe sotul tau Vasile, la Sfanta Liturghie azi dimineata.

stasylena 27.12.2009 22:40:45

Sarut mana de ajutor! Si Dumnezeu sa ne ierte pacatele tuturor!!!!!!!

Fani71 28.12.2009 11:31:37

Citat:

În prealabil postat de stasylena (Post 194317)
Afecteaza aceasta reteta care contine alcool ???? Sotul meu a trecut printr-o artroscopie si acum urmeaza tratament cu antibiotic, piciorul lui este pus in ghips ,timp de 12 zile, probabil pana mergem la control la Iasi, pe 4 ianuarie. Domnul dr Sirbu isi da toata silinta sa ne ajute in acest caz.

Toate cele bune si ajutpor de la Dumnezeu sotului tau.
Am auzit si eu de reteta cu aloe pe care o recomanda elizabeta si se pare ca e foarte buna.
Sunt tot felul de tratamente naturise care dau rezultate foarte bune la tot felul de forme de cancer. Exista si regimuri care usureaza efectele tratamentelor chimice si de radiatii (de ex. regimul macrobiotic) si inbtaresc imunitatea (regimurile de tip medicina chiezeasca). cem mai important este ca siotul tau sa aleaga un tratament in care sa aiba mare incredere, asta ajuta foarte mult la vindecare.
Nu va lasati dusi de temeri, in lupta impotriva cancerului este foarte importanta atitudinea sufleteasca.
Sunt multe forme de cancer care se vindeca chiar si atunci cand doctorii nu dau multe sperante. Curaj!

stasylena 28.12.2009 20:59:02

Multumesc de incurajari tuturor celor ce o faceti. Nadejdea mea este neconditionata la Bunul Dumnezeu. Pe acest forum imi gasesc puterea de a lupta mai departe. In aceste momente eu sunt motorul problemei. E foarte greu sa gestionezi o astfel de situatie, de una singura, la varsta aceasta, cand ai o familie cu un copilas langa tine, niste parinti care parca nu cred in diagnosticele doctorilor si carora le e greu sa accepte ca al lor copil e in situatia asta, niste suflete nevinovate care te asteapta la scoala sa te intorci cu drag, precum si parintii lor a caror zile au devenit si pentru ei o incetitudine. In aceste momente nu-mi doresc decat Dumnezeu sa-mi scoata in cale oamenii potriviti, sa ma intareasca sa pot invinge, cu acest minunat om, aceasta boala nimicitoare. Fiecare trebuie sa ne ducem crucea asa cum ne-o facem si cum ne-o da Cel de sus.

andrei25 28.12.2009 21:15:20

...
 
Citat:

În prealabil postat de stasylena (Post 194307)
Doamne ajuta!

Numele meu este Elena, am 29 de ani si de o saptamana sotul meu ( 30 ani) a primit vestea socanta, in urma unor investigatii medicale de rutina,fiind diagnosticat cu un cancer osos. Asteptam rezultatul biopsiei.......... iar eu am marea rugaminte sa va rugati si pentru noi ( numele sotului este VASILE) . Daca cineva a mai trecut prin asemenea experiente il rog sa mi se alature cu ceva sfaturi, medicale sau spirituale. O sa revin cu detalii dupa biopsie.


Craciun Fericit!!!!!!


Fa acatistul Sf Nectarie, Sf Spiridon, Sf Pantelimon.

stasylena 28.12.2009 22:09:48

Le fac in fiecare seara la 12. Poate ma ajuti si tu atunci.

dorinastoica14 28.12.2009 23:11:11

Ne vom ruga pentru tine și soțul tău.Dumnezeu să vă întărească .

daniela_b 28.12.2009 23:12:29

Multa putere si mult curaj de la domnul!
 
Elena,

Este o grea incercare atat pentru sotul tau cat si pentru tine. Seper ca randurile ce vor urma sa va fie de ajutor.

De mare folos este sa cititi zilnic fiecare , dar si mai bine ,impreuna, cat de multi puteti din familia sau prietenii vostrii ,ACATISTUL SF. NECTARIE - il gasiti si pe acest site. Acatistul trebuie citit zilnic , timp de 40 zile continu. Moastele acestui sfant se afla la Manasirea Radu Voda , foarte aproape de magazinul Unirea din Bucuresti .Puteti merge sa va rugati si sa dati acatiste acolo.

Pe site-ul www.vindecare .go.ro se afla regimuri alimentare si terapii naturiste recomandate de Valeriu Popa pentru multi dintre cei care au fost tratati si care cu ajutorul lui Dumnezeu s-au vindecat .Gasiti acolo multe sfaturi folositoare pentru trup si suflet.

Este foarte important daca sotul tau se spovedeste , impartaseste si se roaga personal cu multa credinta . Este bine sa se spovedeasca si sa se impartaseasca si cei apropiati din familie : parinti , sotie , copii , frati , surori, etc.

Poti trimite , pentru 40 zile , acatiste la 3/5/7 manastiri pentru insanatosirea sotului tau.

Va doresc mult curaj , multa putere si mai ales mult ajutor de la Dumnezeu !

Daniela

Hartford 29.12.2009 02:29:27

Citat:

În prealabil postat de stasylena (Post 194748)
Le fac in fiecare seara la 12. Poate ma ajuti si tu atunci.

Am sa ma rog si eu pentru sotul tau Vasile. Domnul sa-l intareasca si sa treca cu usurinta de asa un mare necaz. Iar Maica Domnului sa-l acopere cu Acoperamantul ei.

Langu 29.12.2009 09:20:41

Citat:

În prealabil postat de stasylena (Post 194307)
Doamne ajuta!

Numele meu este Elena, am 29 de ani si de o saptamana sotul meu ( 30 ani) a primit vestea socanta, in urma unor investigatii medicale de rutina,fiind diagnosticat cu un cancer osos. Asteptam rezultatul biopsiei.......... iar eu am marea rugaminte sa va rugati si pentru noi ( numele sotului este VASILE) . Daca cineva a mai trecut prin asemenea experiente il rog sa mi se alature cu ceva sfaturi, medicale sau spirituale. O sa revin cu detalii dupa biopsie.


Craciun Fericit!!!!!!

Elena intreaba si la Formula As,in urma cu un an,cred,am citit un articol despre un medic ce trata cazuri extreme.Fiti optimisti,nu va indoiti Domnul va ajuta.

cristiboss56 29.12.2009 10:01:34

Sfântul Nectarie
 
Străine minuni, Părinte, izvorăsc din mila ta cea mare și îi ridică pe cei aflați în dureri . De aceea, și la sfânta ta mănăstire, fără încetare sosește mulțime de lume , crând vindecare și izbăvirea de boli și cântându-ți neîncetat : ALELUIA ! +

eucred 30.12.2009 02:14:46

Suferinta ca incercare

http://www.crestinortodox.ro/editori...a-ca-incercare

Fani71 30.12.2009 15:21:40

Citat:

În prealabil postat de stasylena (Post 194727)
Multumesc de incurajari tuturor celor ce o faceti. Nadejdea mea este neconditionata la Bunul Dumnezeu. Pe acest forum imi gasesc puterea de a lupta mai departe. In aceste momente eu sunt motorul problemei. E foarte greu sa gestionezi o astfel de situatie, de una singura, la varsta aceasta, cand ai o familie cu un copilas langa tine, niste parinti care parca nu cred in diagnosticele doctorilor si carora le e greu sa accepte ca al lor copil e in situatia asta, niste suflete nevinovate care te asteapta la scoala sa te intorci cu drag, precum si parintii lor a caror zile au devenit si pentru ei o incetitudine. In aceste momente nu-mi doresc decat Dumnezeu sa-mi scoata in cale oamenii potriviti, sa ma intareasca sa pot invinge, cu acest minunat om, aceasta boala nimicitoare. Fiecare trebuie sa ne ducem crucea asa cum ne-o facem si cum ne-o da Cel de sus.

Dumnezeu sa va ajute. Ai sa vezi ca in lupta cu aceasta boala se intampla multe minuni in suflet, si adesea si in trup. Este o boala foarte legata de atitudinea pe care o ai fata de ea, si fata de viata in general.
Nu uitati tratamentele paralele (alimentatie, etc etc), nu va bazati numai pe cele chimice, care sunt uneori greu de indurat. Pe langa tot ce ti-au mai recomandat altii, este importanta si trairea clipei asa cum vine ea. Profitati de prezent, bucurati-va.
Nu va temeti sa vorbiti despre pericolele bolii intre voi. Altfel fiecare risca sa se inchida in el si sa lupte singur.

pacatoasa 30.12.2009 15:31:21

Maica Domnului nu te va lasa, si o sa vezi o te ajute...ai sa simti asta ... e cea mai mare mangaietoare...O sa ma rog, si eu nevrednica pentru voi...

dorinastoica14 07.01.2010 17:06:49

După ce a apărut acest trend ,văzând că Elena este din orașul în care locuiesc și eu i-am scris pe privat și am început să vorbim pe messenger.
Elena este învățătoare cu studii superioare la fel și soțul ei Vasile care însă fiind bolnav nu lucrează.Sunt oameni credincioși (în mod deosebit Elena) și acest necaz care s-a abătut asupra lor i-a prins complet nepregătiți.Nu au o casă a lor,locuiesc cu chirie iar salariul ei este modest.I-am spus că aș vrea să scriu despre situația în care sunt ei acum și m-a rugat să nu cumva să solicit în numele ei ajutor umanitar.
Am discutat și cu părintele Adrian care se ocupă de astfel de cazuri fiind preotul spitalului.Acum se cunosc și sunt convinsă că îi va ajuta să depășescă momentul critic.
Sper să nu se supere Elena dar vă voi spune că toată săptămâna a așteptat rezultatul biopsiei .Se pare că veștile nu sunt bune .Mâine merge la Iași să discute cu medicul.Sper să aflați mai multe de la ea.

Aș dori să fac apel la voi acei pe care îi cunosc și stiu că au suflet mare să o încurajați cu un mesaj ,să faceți o rugăciune pentru acești tineri atât de greu încercați.Să vă ajute Dumnezeu și vouă și lor .

Hartford 07.01.2010 17:28:57

Doamne ajut-o
 
Preaputernice și slăvite Doamne Iisuse Hristoase! Tu, Care ai venit în lume să tămăduiești neputințele oamenilor, Care nu ai venit să chemi la pocăință pe cei drepți, ci pe cei păcătoși, și ai primit moarte pe cruce pentru mântuirea noastră! Din adâncul inimii Te rog să primești smerita mea nevoință și această mică rugăciune a mea pentru cea încercata de boală Elena.Mântuiește-o, Doamne, precum știi, ca un bun și iubitor de oameni, și rânduiește Tu toate spre folosul ei. Că noi neputincioși suntem și nu o putem ajuta dacă nu ne vei lumina cu harul Tău. De e voia Ta, o poți pedepsi precum se cade pentru păcatele ei, tămăduindu-o cu ierburile amare ale durerii, ca un doctor priceput, precum vei vrea. Dar căzând înaintea Ta Te rog, îndură-te de roaba Ta Elena, potolește-i fierbințeala, alină-i suferința, ridică-o din patul durerii. Să îi fie această încercare prin care trece spre îndreptarea vieții, spre început bun mântuirii și spre iertarea păcatelor. Și dacă îi e de folos să ducă mai departe crucea bolii, fie, Doamne, după voia Ta, nu după voia noastră. Dăruiește-i ei răbdare și liniște, alungând de la ea toată frica și toată deznădejdea, ca să nu fie îngenuncheata de durere și să cârtească sau să cadă în patima mâniei. Ajută-o, Iubitorule de oameni, ca văzând ea mila Ta să cadă la picioarele Tale cu lacrimi de pocăință și de mulțumire, ca să se învrednicească să audă glasul Tău cel sfânt: „Iertate îți sunt păcatele!” Amin.

Irina-Magdalena 08.01.2010 03:18:37

Domnul nostru Iisus Hristos si Maica Sa Preacurata n-o sa va lase! Vor fi cu voi!
Mult curaj si nadejde.
Sunteti pomeniti!

Elena, eu sunt din Iasi. Daca se intampla sa ai nevoie de ceva oricand, la orice ora suna-ma: 0745 254 380.

philalex 08.01.2010 11:06:22

Doamne ajuta! sa reuseasca...ma rog si eu...Doamne ajuta!

Daniel777 08.01.2010 11:46:35

pentru Elena
 
Poate sunt de ajutor si rugaciuni la Sfantul Nectarie de Eghina,mai ales ca in Iasi este o particica din moastele Sfantului.Deasemenea mir sfintit din Eghina si poate putin ulei de la candela Sfantului Nectarie.

Este grabnic ajutator in cazuri de boala si mai ales de cancer.

Doamne ajuta!

stasylena 08.01.2010 17:16:36

Doamne ajuta tuturor!

Revin cu informatii proaspete. Tocmai sunt in Iasi,dar n-am rezistat sa nu scriu de la un bun prieten, inainte de a ajunge acasa. Momentele devin apasatoare, grele, dupa un diagnostic provizoriu luat azi de la laborator. Sotul meu este diagnosticat cu: HISTIOCITOM FIBROS MALIGN AL OSULUI ( aspectele sunt sugestive pentru tumora maligna de grad inalt). In zilele urmatoare vor veni rezultatele de la examenul imunohistochimic. Cine ma poate ajuta urgent, cu orice, il rog sa o faca. Azi am trecut si pe la Cuvioasa Parascheva, dar si pe la moastele Sf. Nectarie, unde am gasit un colt de rai.

Multumesc tuturor pentru ca sunteti alaturi de mine, iar celor ce va rugati pentru noi sa va dea Dumnezeu multa sanatate si mila duhovniceasca.

Irina-Magdalena 15.01.2010 05:00:58

Dumnezeu sa va intareasca in credinta si dragoste!
 
Ai fost in Iasi chiar in ziua in care am postat numarul de telefon :( Imi pare foarte rau ca nu ne-am intalnit cumva, desi imi inchipui cat de ocupata ai fost, cat de ingrijorata. E bine ca ati ajuns la Sf Parascheva si la mostele Sf Nectarie. Eu locuiesc in apropierea bisericii cu hramul acestui sfant, cea care adaposteste si moastele, desigur, si chiar mi-e ciuda acum ca fiind aproape una de alta n-am putut sa ne si vedem. Daca aveam cum sa iau legatura cu tine, draga Elena, te sunam eu. Poate imi trimiti un mesaj pe privat cu nr de telefon pentru cazul cand mai veniti sau ai nevoie de ceva (imi reinnoiesc propunerea) si pot sa ajut, cu tot dragul..

Imi inchipui ca rezultatul analizelor v-a zguduit si ca va este foarte greu. Numai bunul Dumnezeu stie de ce trimite incercarile acestea. Dar nu poate fi degeaba. Tot El iti va da putere si tie si sotului tau. O sa va pomenim in rugaciunile noastre!

P.S. In biserica unde ai fost si tu, si care spui ca ti-a placut - cea care adaposteste o particica din moastele Sf Nectarie - se organizeaza de trei ori pe saptamana Sf Maslu. Este extraordinar ce simti la o astfel de slujba. Am fost si noi miercurea trecuta. S-a slujit de la 10 jumate seara pana dupa 12 noaptea. Eu cred cu tarie ca ajuta. Poate va ganditi si voi la asa ceva.

nobodyin 17.01.2010 13:28:09

Citat:

În prealabil postat de stasylena (Post 198567)
Doamne ajuta tuturor!

Revin cu informatii proaspete. Tocmai sunt in Iasi,dar n-am rezistat sa nu scriu de la un bun prieten, inainte de a ajunge acasa. Momentele devin apasatoare, grele, dupa un diagnostic provizoriu luat azi de la laborator. Sotul meu este diagnosticat cu: HISTIOCITOM FIBROS MALIGN AL OSULUI ( aspectele sunt sugestive pentru tumora maligna de grad inalt). In zilele urmatoare vor veni rezultatele de la examenul imunohistochimic. Cine ma poate ajuta urgent, cu orice, il rog sa o faca. Azi am trecut si pe la Cuvioasa Parascheva, dar si pe la moastele Sf. Nectarie, unde am gasit un colt de rai.

Multumesc tuturor pentru ca sunteti alaturi de mine, iar celor ce va rugati pentru noi sa va dea Dumnezeu multa sanatate si mila duhovniceasca.

La manastirea RAMET se afla Icoana Maicii Domnului PANTANASSA vindecatoare de cancer,facatoare de minuni.MAICA DOMNULUI SA VA AJUTE!

delia31 18.01.2010 16:46:59

Dumnezeu si Maica Domnului sa va ajute sa iesiti cu bine din aceasta situatie. Pe langa rugaciunile catre Sf.Nectarie si ceilalti sfinti pomeniti si de altii , incearca acatistul la icoana Maicii Domnului Pantanassa - vindecatoare de cancer . Aici ai un link catre acatistul la icoana Maicii Domnului vindecatoare de cancer de la manastirea Vatoped de la Muntele Athos. http://www.crestinortodox.ro/acatist...area-de-cancer
iar aici un link catre acatistul in format audio de unde poti sa il descarci http://www.maicadomnului.ro/acatistu...sa_l40_p0.html
Dumnezeu sa va ajute!

stasylena 18.01.2010 22:08:55

Va multumesc celor ce-mi trimiteti mesaje, va mutumesc pentru incurajarile dumneavoastra, va multumesc pentru rugaciunile pe care le faceti pentru noi cei in suferinta. Situatia nu sta atat de roz pe cat pare. Mai nou , in acest tip de cancer, de altfel si unul foarte rar, nu se poate prescrie o cura cu citostatice, datorita agresivitatii si marimii tumorii canceroase. Aceasta ar fi inutila, acum. Ar distruge organismul de tot, iar pentru o eventuala interventie inainte de citostatice ar fi mult mai grea pentru organism. Solutia finala ar fi o operatie in Germania ( rezectie si reconstructia piciorului) care trebuie facuta cat mai rapid si care costa cam 15 000 de euro ( pe care o deconteaza CAS ), insa noi trebuie sa mai avem cam 7000 de euro- bani de transport si spitalizare pe parcursul sederii noastre la clinica. Intrucat situatia noastra financiara e la pamant, parintii sotului ne-au abandonat, banii din salarii s-au dus pe analize, drumuri, mancare etc vrem sa apelam la milostenia dumneavoastra, la cei cu sufletul mare, in speranta ca Bunul Dumnezeu va va rasplati eforul dumneavoastra.


Doamne ajuta! ( si multa sanatate )

mariagmt 20.01.2010 18:34:16

re:ajutor
 
Draga Elena,
Abia acum am citi mesajul tau.Ar fi bine daca ai putea ajunge la Manastirea Farau din judetul Alba.Eu acolo mi-am gasit rezolvarea la multe dintre problemele mele,dar mai ales problemea de sanatate a memei mele,pe care medicii mi-au dat-o acasa din spital.
Au spus ca nu mei e nimic de facut...ca are metastaze multiple.
Ei bine,mama mea e bine acum. Chiar ieri am fost cu ea la spital pentru un control de rutina.
Medicilor nu le venea sa creada ca mama mai este in viata.
Unul dintre ei chiar a zis ca este numai si numai lucrarea lui Dumnezeu.
Sper ca ti-am fost de ajutor...iar daca mai ai nevoie de alte informatii iti stau la dispozitie.Doamne ajuta!

Numele meu este Elena, am 29 de ani si de o saptamana sotul meu ( 30 ani) a primit vestea socanta, in urma unor investigatii medicale de rutina,fiind diagnosticat cu un cancer osos. Asteptam rezultatul biopsiei.......... iar eu am marea rugaminte sa va rugati si pentru noi ( numele sotului este VASILE) . Daca cineva a mai trecut prin asemenea experiente il rog sa mi se alature cu ceva sfaturi, medicale sau spirituale. O sa revin cu detalii dupa biopsie.


Craciun Fericit!!!!!![/quote]

stasylena 20.01.2010 19:53:27

Doamne ajuta!

Doamna, la noi nu se pune problema credintei, cel putin la mine, iar in ceea ce priveste sfatul, o sa vi-l urmez- cu siguranta, dar va mai dura datorita distantei. Tara noastea are nenumarate bogatii de acest fel. Cu siguranta dorinta mea este ca impreuna cu sotul meu sa trecem prin fiecare coltisor al tarii si sa ne bucuram de aceste daruri. Bunul Dumnezeu poate le va aranja in asa fel incat sa ajungem si acolo- impreuna.

Va imbratisez cu drag!

16111967 21.01.2010 14:44:22

stasylena
 
va rog sa ma contactati pe mess tartaely.am sa va comunic ceva care poate sa va fie de ajutor.eu nu lucrez in tara si am un orar un pic diferit de cel de acasa pot fi contactata de la14-17.30 sau dupa 22.30.Bunul Dumnezeu sa va ajute.astept raspuns

stasylena 27.01.2010 21:14:06

Cu ajutorul Maicii Domnului si milei Domnului nostru Iisus Hristos lucrurile merg pe un drum bun, operatia a fost programata, iar pe 8 februarie, daca se va indura Bunul Dumnezeu, vom ajunge la clinica din Germania pentru operatie. Jumate din suma am reusit s-o strangem, restul din mila lui Dumnezeu....... Multumesc inca o data celor ce va rugati pentru noi, Dumnezeu sa va dea sanatate si intelepciune!!!! Doamne ajuta!

Irina-Magdalena 31.01.2010 20:22:10

Haideti sa ajutam dupa puteri!
 
Chiar daca Elena si familia sa se sfiesc sa ceara in mod direct ajutorul celor sensibili la suferinta aproapelui, m-am gandit ca cineva trebuie s-o faca totusi.. pentru ca acesti oameni se afla intr-o situatie limita. Operatia a fost fixata pe 8 februarie, asa cum scria chiar Elena. Casa de Asigurari de Sanatate a subventionat costul acestei interventii chirurgicale (15000 Euro) si cu toate acestea mai sunt necesari in jur de 7000 de euro pentru cheltuielile de spitalizare, de cazare si transport. FARA ACESTI BANI, Vasile, sotul Elenei, nu poate ajunge in Germania.. iar tot ce s-a facut pana acum VA FI IN ZADAR!

Am vorbit cu Elena si ea va posta dovezile medicale scanate pentru ca toata lumea sa se convinga de gravitatea situatiei.

Pana pe 8 februarie mai e ff putin. Haideti sa nu lasam acest suflet prada disperarii si aceasta viata (Vasile are doar 30 de ani!) in grea cumpana!

Domnul sa ne ajute sa putem ajuta!

Din cate am inteles
1. Contul in euro, deschis la banca Reiffeisen, este:
RO65RZBR 0000 0600 1222 3648
SWIFT RZBR ROBU
Adresa bancii:
str VASILE LUPU & 1 DECEMBRIE, BLOC M4
loc Barlad
judetul Vaslui
Nume: APOSTU VASILE

2. Contul in lei:
RO51BTRL03801213D70981XX
Banca Transilvania
loc Barlad
judetul Vaslui
Nume: APOSTU VASILE

dorinastoica14 31.01.2010 20:49:44

Joi seara am vorbit pe mess. cu Elena .Vorbesc cu ea de ceva timp încercând să îi spun o vorbă de încurajare,să îi insuflu puțin optimism deși sinceră să fiu mă deprimă tare situația în care se află acești tineri care în loc să se bucure de anii pe care îi au duc povara unei boli necruțătoare el iar ea își sacrifică timpul alergând pe la medici.Tot ea ,Elena este cea care aduce puținii bani în casă căci soțul nu mai poate lucra.

Sunt singuri,rudele apropiate nu au cu ce sau nu vor să rupă de la gura lor pentru a-i ajuta.

I-au ajutat colegii,învățători și profesori de la scolile din Bârlad atât cât au putut.La noi în oraș sunt mai mult șomeri și pensionari,timpul este scurt pentru a se organiza un teledon la nivel local.

Vineri am răspuns invitației Elenei de a participa la botezul fetiței sorei sale la o biserică din localitate.Nu am cunoscut-o personal până în acea zi.După ce am văzut-o atât de tânără și atât de modestă firavă ca un copil neajutorat am plecat discret de la botez cu lacrimi în ochi mulțumind lui Dumnezeu (cu egoism de ce să nu recunosc) că nu sunt eu sau copilul meu în situația lor.

Dacă puteți ajutaț-ii,sunt tineri,sunt credincioși iar Dumnezeu vă va răsplăti după mare mila Sa.

stasylena 01.02.2010 18:31:21

Cine vrea sa ma contacteze telefonic, o poate face la numarul de telefon 0760792549.

stasylena 01.02.2010 19:22:08

Preasfanta si Preacurata Stapana, Nascatoare de Dumnezeu, Fecioara Maria, stiu ca sunt spurcat si necurat si nevrednic si plin de tot pacatul! De aceea, ca unul ce sunt vinovat, cu multa rusine si cu lacrimi cad si strig catre tine : "Stapana mea, Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ma, ajuta-ma si ma mangaie pe mine nevrednicul robul tau Vasile".
Maica a toata magaierea, nu inceta a-L ruga pe Fiul tau si Dumnezeu, caci sufletul meu ticalos si pacatos a coborat in adancul rautatilor, iar eu pacatosul si intinatul, gandindu-ma la pacatele mele cele dinainte si cele de acum, graiesc : nu este nici o rautate pe care , eu ticalosul, sa n-o fi facut. De aceea, ma inspaimant si ma tem de Fiul tau si de Dumnezeul meu si de dreapta Lui judecata. Pentru aceasta, cu inima zdrobita si cu lacrimi strig catre tine: milostiveste-te , Stapana mea, Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ma pe mine care cu mintea de sine stapanitoare am calcat indreptarile tale si poruncile Fiului tau si Dumnezeului meu!
Nu ma lasa sa pier in spurcaciunile si deprinderile mele cele pacatoase, ci trimite-mi milele tale cele bogate. Tu, ceea ce esti Maica indurarilor si milostivirilor, nu ma trece cu vederea pe mine cel pierdut, ci intoarce-ma si ma scoate din tina pacatului precum de demult Fiul tau a scos-o pe desfranata, pe fiul cel risipitor si pe vamesul.
Daruieste-mi izvoare de lacrimi si spala-mi intinaciunea pacatelor mele. Nu ma lepada, nu te scarbi de mine spurcatul, ci cu apele indurarilor tale, atinge sufletul meu cel aprins de patimi necurate. Izbaveste-ma de flacarile cu care ma aprind demonii. Rapeste-ma din fata acestor caini care ma latra. Vreau sa vad cum ii alungi de la mine pe acesti diavoli intunecati, predandu-ma in mainile luminosilor si bunilor ingeri! Caci tu esti Nascatoarea de Dumnezeu, mantuirea pacatosilor, aparatoarea si intoarcerea celor deznadajduiti, mangaierea celor intristati.
Fiul tau si Dumnezeul nostru te-a daruit mie, celui ce te cheama din toata inima, ca pe o mijlocitoare! Miluieste-ma, Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu pe mine nevrednicul, pentru milostivirea Fiului tau si Dumnezeului nostru. Amin!


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:53:48.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.