Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   DILEMA (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=345)

daliapantelimon 24.02.2006 19:45:57

Daunazi stateam de vorba cu un frate cazut aproape in deznadejde. Il mucea o intrebare [color=red] De multe ori simtim pace in suflet si credem ca e de la EL, alte ori suntem tulburati si credem ca nu e de la EL! Care e diferenta intre linistea pe care o da implinirea voii lui Dumnezeu si linistea de a ne fi satisfacut dorinta "noblila" a propriului Ego?
Nu am stiut ce sa-i raspund....:(

alecsandru 08.03.2006 13:52:15

Citat:

Īn prealabil postat de daliapantelimon
Care e diferenta intre linistea pe care o da implinirea voii lui Dumnezeu si linistea de a ne fi satisfacut dorinta "noblila" a propriului Ego?

Indeobste niciuna!
Daca urmezi calea cea stramta, diferenta este una singura, si consta in smerenie!



:hmmm:Daca!

alecsandru 08.03.2006 13:54:21

Citat:

Īn prealabil postat de alecsandru
Citat:

Īn prealabil postat de daliapantelimon
Care e diferenta intre linistea pe care o da implinirea voii lui Dumnezeu si linistea de a ne fi satisfacut dorinta "noblila" a propriului Ego?

Indeobste niciuna!
Daca urmezi calea cea stramta, diferenta este una singura, si consta in smerenie!



:hmmm:Daca!

Adica! :hmmm: DACA!

daliapantelimon 15.03.2006 17:31:22

Citat:

Īn prealabil postat de alecsandru
Citat:

Īn prealabil postat de alecsandru
Citat:

Īn prealabil postat de daliapantelimon
Care e diferenta intre linistea pe care o da implinirea voii lui Dumnezeu si linistea de a ne fi satisfacut dorinta "noblila" a propriului Ego?

Indeobste niciuna!
Daca urmezi calea cea stramta, diferenta este una singura, si consta in smerenie!



:hmmm:Daca!

Adica! :hmmm: DACA!

mAI, TEORIA E TEORIE, PRACTICA NE OMOARA/ cE-I SPUI ACESTUI OM, CE SA FACA??? aSTA AM INTREBAT! cUM SA DISTINGA CAND NU POATE?:angry::angry:

16.03.2006 14:08:26

Eu zic ca doar Dumnezeu ne poate scoate din toate. Trebuie sa avem mare speranta, sa ne rugam si sa-i rugam si pe ceilalti frati sa se roage pt. noi. Eu cred ca Dumnezeu ne vorbeste mereu, uneori este greu sa-L auzim. Insa avem duhovnicul si el ne poate ajuta. Ma rog pt. acel frate sa-l apere Dumnezeu de necaz.

Annamarria 15.01.2007 20:13:44

pacea care vine de la dumnezeu: iubirea de oameni si smerenia, te consideri mai mic si mai nevrednic decat toate fapturile

Alexandr_Bazil 15.01.2007 22:41:04

Citat:

Īn prealabil postat de daliapantelimon
Care e diferenta intre linistea pe care o da implinirea voii lui Dumnezeu si linistea de a ne fi satisfacut dorinta "noblila" a propriului Ego?


Niciuna in fond. Ambele au aceeasi motivatie.

dannsan 16.01.2007 22:54:33

Citat:

Īn prealabil postat de Annamarria
pacea care vine de la dumnezeu: iubirea de oameni si smerenia, te consideri mai mic si mai nevrednic decat toate fapturile

pacea care vine de la dumnezeu: iubirea de oameni si smerenia, te consideri mai mic si mai nevrednic decat toate fapturile


Asta e adevarata intelepciune: Sa intelegi lumea cu gandul tau, dar fiind cea mai de baza faptura a creatiei LUI! Cu toate neajunsurile. Atunci vei pretui darurile SALE!

24.01.2007 14:47:54

Citat:

Īn prealabil postat de daliapantelimon
Daunazi stateam de vorba cu un frate cazut aproape in deznadejde. Il mucea o intrebare [color=red] De multe ori simtim pace in suflet si credem ca e de la EL, alte ori suntem tulburati si credem ca nu e de la EL! Care e diferenta intre linistea pe care o da implinirea voii lui Dumnezeu si linistea de a ne fi satisfacut dorinta "noblila" a propriului Ego?
Nu am stiut ce sa-i raspund....:(

da e greu de raspuns la o astfel de intrebare, pentru ca de ii vei da sfat gresity vei da seama, cu atat mai mult ca omul este in deznadejde, eu cred ca i-as fi spus atunci cand nu stii de unde vine sentimentul pe care il ai ( fie pace, fie tulburare) fa indata o metanie in fata icoanei Maicutei Domnului si spune MAICA DOMNULUI TU VEZI NEDUMERIREA MEA TE ROG AJUTA-MA SI NU M ALASA SA FIU INSELAT, cerend cu smerenie si credinta va primi raspunsul chiar in inima sa, e greu sa sfatuiesti pe cineva cand nu cunosti cu adevarat stare sufletului crestinului respectiv, de aceea repet pentru a nu gresi mai bine sfatueste-l sa ceara el insusi ajutor la Hristos si chiar sa mearga la duhovnic si el sa-l sfatuiasca Doamne ajuta sa avem mare grija de sfaturile ce le dam caci vom da seama pt ele la judecata!!


Ora este GMT +3. Ora este acum 14:48:09.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.