Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Penticostalul Traditional 01.01.2018 14:54:08

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 656607)
Eu am raspuns la acest lucru in mesajele trecute.

Nu ai raspuns niciodata pentru ca e prima oara in viata ta cand ai realizat ca vorbirea in alte limbi este un dar al Duhului Sfant care poate fi folosit in rugaciunea personala a credinciosului.
Si esti primul ortodox, din cate cunosc eu, care a exprimat in scris acest adevar.

Nu ai raspuns la intrebarea mea nici in aceasta postare.
Daca ai curaj in continuare poti gandi, poti citi in 1 Corinteni 14 si poti raspunde : "de ce crede apostolul Pavel ca un crestin ar trebui sa se roage si in limbi, nu doar in limba lui materna? La ce foloseste rugaciunea in limbi?"

Daca iti este teama sa mergi mai departe in cercetarea invataturilor Apostolului Pavel, te inteleg si nici macar nu trebuie sa te scuzi.

catalin2 02.01.2018 17:24:38

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656633)
Nu ai raspuns niciodata pentru ca e prima oara in viata ta cand ai realizat ca vorbirea in alte limbi este un dar al Duhului Sfant care poate fi folosit in rugaciunea personala a credinciosului.
Si esti primul ortodox, din cate cunosc eu, care a exprimat in scris acest adevar.

Nu ai raspuns la intrebarea mea nici in aceasta postare.
Daca ai curaj in continuare poti gandi, poti citi in 1 Corinteni 14 si poti raspunde : "de ce crede apostolul Pavel ca un crestin ar trebui sa se roage si in limbi, nu doar in limba lui materna? La ce foloseste rugaciunea in limbi?"

Daca iti este teama sa mergi mai departe in cercetarea invataturilor Apostolului Pavel, te inteleg si nici macar nu trebuie sa te scuzi.

Ca sa fie toata lumea impacata, am mutat discutia pe topicul despre vorbirea in limbi: https://www.crestinortodox.ro/forum/...&postcount=807

Cornel Urs 02.01.2018 18:27:48

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 656664)
Ca sa fie toata lumea impacata, am mutat discutia pe topicul despre vorbirea in limbi: https://www.crestinortodox.ro/forum/...&postcount=807

Mulțumesc frumos dragă colega.
Aș dori ca Penticostalul Modernist să ne răspundă aici ce părere are de carismaticii neoprotestanți care se roagă împreună cu carismaticii catolici, dacă este de acord.

Penticostalul Traditional 02.01.2018 18:53:27

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656673)
MulČ›umesc frumos dragă colega.

Nu e nicio colega pe aici.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656673)
AČ™ dori ca Penticostalul Modernist să

Si niciun penticostal modernist
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656673)
părere are de carismaticii neoprotestanČ›i care se roagă împreună cu carismaticii catolici

PT are o parere foarte buna despre crestinii care se respecta si se inteleg bine unii cu altii.
Are o parere mai proasta despre cei care se urasc unii pe altii.

Cornel Urs 02.01.2018 19:06:45

Si eu respect pe toată lumea. Altceva te întrebasem.

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656683)
Nu e nicio colega pe aici.

-colega- ca termen latinesc.


Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656683)
Si niciun penticostal modernist

Tu esti, din moment ce te-ai înhăitat cu carismaticii.

Penticostalul Traditional 03.01.2018 00:55:25

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656692)
Tu esti, din moment ce te-ai înhăitat cu carismaticii.

Eu?
Cum ai ajuns la aceasta nesocotita concluzie?

Cornel Urs 03.01.2018 11:47:23

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656753)
Eu?
Cum ai ajuns la aceasta nesocotita concluzie?

Foarte simplu, ai încercat, fără succes, în câteva mesaje să justifici căderile pe spate prin experiența lui Daniel din Vechiul Testament.

Penticostalul Traditional 03.01.2018 12:45:37

Ti s-a parut. Reciteste postarile!

Ceea ce eu am aparat este faptul ca si trupul este afectat atunci cand vine puterea Duhului Sfant peste un om. Nu am zis absolut nimic despre "caderile pe spate". Asta e subiectul TAU favorit. Nu al meu.
De altfel, Daniel a cazut cu fata la pamant.

Cornel Urs 03.01.2018 12:54:02

Bun, atunci răspunde la întrebarea, fenomenul ”slain in the spirit” de la carismatici, este de la Duhul Sfânt sau nu?

gpalama 03.01.2018 13:09:10

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656782)
Ti s-a parut. Reciteste postarile!

Ceea ce eu am aparat este faptul ca si trupul este afectat atunci cand vine puterea Duhului Sfant peste un om. Nu am zis absolut nimic despre "caderile pe spate". Asta e subiectul TAU favorit. Nu al meu.
De altfel, Daniel a cazut cu fata la pamant.

Daniel e posibil sa fi cazut dintr-un sentiment de evlavie si nu dintr-o lovitura a Duhului.

Toti profetii si-au pus capul pe genunchi in fata lui Dumnezeu.


Ce zici legat de "afectarea trupului" este o aberatie maxima. Nu stiti nimic despre har si despre lucrarea lui in om.

Arata clar ca nu intelegeti deloc lucrarea harului. Cuviosul Iosif Isihastul, Sf. Ignatie Briancianinov si toti ca ei ne spun clar care este lucrarea harului:

1. adunarea puternica a mintii
2. linistea si pacea completa a trupului
3. sufletul devine "usor" si pare sa se desprinda de trup
4. se intra in contemplatie - si nu in bolborosire.

Asta este LUCRAREA HARULUI. Omul devine "peste fire, peste trup", pentru ca CONTEMPLA pe Dumnezeu. Si se ridica in randul cetelor ceresti, cum a fost rapit Pavel, si cum in mistica ortodoxa sunt atatia parinti care erau rapiti in cer intre ingeri pentru ca ajunsesera asemenea ingerilor.

La voi este lucrarea trupului si a nebuniei, nu are absolut nimic de a face cu vreun har.

Citeste si tu mistica adevarata si nu pe cea a bolborositorilor.

Daca ai fi simtit cu adevarat HARUL si nu DRACUL atunci ai fi putut vorbi pe "real". Ce spui tu arata clar ca nu ai treaba cu harul ci cu inselarea draceasca.


Stii PT, explicatiile tale sunt cu totul nastrusnice; aberatii din alea copilaresti, compilatii mincinoase si umflate, nerusinate cu totul.

Daca nu stii, mai bine taci. Iti sugerez cateva carti ortodoxe, pentru ca voi nu aveti experienta reala a harului. Fa-ti intai temele, si vorbim dupa. Abia dupa ce citesti si tu "epistolele" reale ale misticii adevarate sa vii sa vorbesti.


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:51:59.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.