Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Profetul de carton 20.12.2011 17:26:39

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 396834)

Ramai in biserica ta si fii o lumina pentru multi alti ortodocsi!

In ce fel va fi lumina pentru ortodocsi? ca-i invata sa vorbeasca in limbi??

AlinB 21.12.2011 01:45:13

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 415480)
Pentru mine crestinismul nu este matematica.
Este o relatie calda cu un Dumnezeu iubitor. Si drept.

Dragostea si matematica nu se exclud reciproc.

In numele dragostei nu aveti dreptul sa faceti abstractie de invataturi de credinta foarte importante clasificandu-le ca fiind neglijabile.

Desigur, puteti sa o faceti dar atunci nu faceti decat sa va mintiti in ambele privinte, atat a dragostei care aveti impresia ca o impartasiti cat si a credintei care aveti impresia ca este una ferma si bine asezata.

Citat:

Am cateva doctrine la care cred ca nu trebuie facut rabat. Majoritatea sunt in formulate in ceea ce numim "Crezul".
Exact..majoritatea e bine spus probabil (n-am stat sa le numar) dar asta nu inseamna ca cele care nu sunt acolo nu sunt importante, sau sunt chiar neglijabile.

Citat:

Celelalte, precum faptul ca un crestin se inchina lui Dumnezeu avand in fata o icoana si altul se inchina aceluiasi Dumnezeu dar neavand in fata o icoana, in opinia mea sunt chestiuni minore, irelevante.
Deloc neglijabile, atat timp cat celalalt nu doar nu se inchina la icoana dar si impartaseste invataturi iconoclaste.

Nu ti-ar strica putina istorie bisericeasca, probabil ai afla ca timp de cateva secole diferenta intre ortodocsi si ortodocsi a fost ..iconoclasmul.
O diferenta pentru care a curs mult sange si nu intamplator, pentru ca miza era mult mai mare decat pot intelege unele minti simpliste si simplificatoare, ceea ce cred ca cel putin nu e cazul tau atat timp cat exista si o doza de bunavointa.

Si deloc intamplator, atunci cand aceasta chestiune a fost lamurita definitiv, ziua respectiva e sarbatorita ca "Duminica ortodoxiei".
Deci, ortodoxie si iconoclasm nu e o combinatie fericita.

Iconoclast si Iconodul, nu se pot combina.

Citat:

Daca nici unul dintre ei nu se inchina la altceva decat lui Dumnezeu, disensiunile sunt creeate artificial.
In baza acestei "logici" poti spune ca te poti ruga si cu musulmanul, ca si el se inchina tot lui Dumnezeu, ca ii spune altfel pe nume este un detaliu chiar mai irelevant decat chestiunea iconoclasmului, nu crezi?

Citat:

Cred ca matematica si inflexibilitatea in aspecte minore ale credintei fac mai mult rau decat bine in crestinism.
Pai vezi ca tu nu vezi decat cand aplica altii matematica si da rezultatul care nu-ti convine, cand o aplici tu insuti, zici ca rezultaltul este foarte ok.

Esti monoteist? Este si el monoteist? Gata..avem acelasi Dumnezeu.
Sigur, tu poate ca personal nu impartasesti aceasta perspectiva introducand cerinta ca acel Dumnezeu sa fie musai numit Isus, eventual sa fie 3 in 1, dar asta nu arata ca esti foarte departe de matematica simplista enuntata putin mai sus.

Citat:

Ma refer la faptul ca, in opinia mea, te grabesti sa aprobi un profet de carton caruia ii este foame si troll-eaza pe aici.
Amuzant..nici macar nu prea am citit ce scrie. :)

Citat:

Si da, eu te consider unul dinte ortodocsii forumului.
Tu te consideri doar "botezat ortodox"?
Daca ortodoxia este un merit, nu ma consider ortodox.
Daca e o vina, cu ajutorul lui Dumnezeu, da.

Profetul de carton 21.12.2011 10:55:51

Eu nu inteleg ce doresc sa reinnoiasca acesti carismatici? Nu avem evanghelia mantuirii? Nu stim cum putem ajunge in Cer?
Aaaa....o sa zica ca ei vin cu darurile Duhului Sfant. Bine, dar in afara de caderi la podea, cu pierderea cunostintei si bolboroseli ciudate neziditoare, eu nu vad altceva. Ca o profetie privitoare la vremurile in care traim, un cuvant de la Domnul cum primeau profetii in Biblie, LIPSESC CU DESAVARSIRE !

penticostalul 21.12.2011 11:32:14

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 417081)
...iconoclasmul.
O diferenta pentru care a curs mult sange si nu intamplator, pentru ca miza era mult mai mare decat pot intelege unele minti...

Unele minti considera ca pe vremea aia daca nu erau cauze politice la mijloc nu ar fi curs nicio picatura de sange.
Astazi e la fel.

Insa eu ma refeream la credintă si la pozitionarea mea fata de ceilalti crestini, nu la politica, nici macar la politica bisericeasca.

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 417081)
In baza acestei "logici" poti spune ca te poti ruga si cu musulmanul, ca si el se inchina tot lui Dumnezeu...

Îi cunosc destul de bine pe musulmani si credintele lor.
Am trait cativa ani in mijlocul lor.

Sunt relativ putini cei care cred cu convingere doctrinele crestine expuse in crez.
Adica, sa fiu mai exact, NU exista nici unul.

Profetul de carton 21.12.2011 11:38:27

Dar pe mormoni ii cunoasteti, domnule "penticostal" ? as avea cateva lucruri interesante sa va spun despre ei....sunteti nerabdator sa le aflati, da?

penticostalul 21.12.2011 12:24:05

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 417163)
as avea cateva lucruri interesante sa va spun ...sunteti nerabdator sa le aflati?

De la dumneavoastră sunt nerăbdător sa aflu tehnici legate de PC.
De internet si forumuri, sa fiu mai precis.

De exemplu: un user(„penticostalulmantuibil”, bunaoara) este banat. Cineva trece de toate securizarile site-ului forumortodox, intra pe ID-ul „penticostalulmantuibil” si scrie tot felul de nerozii. Intra in discutii cu diferiti useri, pretinde ca isi cere iertare, exagereaza...etc.

Ei bine, acest cineva care nu este adminul site-ului si poate scrie de pe un ID banat, trebuie sa aiba niste cunostinte vaste in domeniu, nu credeti?
Despre acest subiect v-as asculta cu placere domnule profet de carton. Va consider cu adevarat competent.

In ce priveste vorbirea despre harismele Duhului Sfant sau trairea crestina aveti inca multe de invatat.
De fapt va trebui sa va „devirusati” mai intai.

Profetul de carton 21.12.2011 12:34:32

Probabil ati visat ceva noaptea trecuta. Sau ati vizionat un film SF.
Sa revenim.
Doresc sa va pun in vedere faptul ca mormonii vorbesc si ei in limbi, au vedenii, profetii, la fel ca si ceilalti carismatici.

7. Noi credem în darul de a vorbi în alte limbi, de a profeți, de a avea revelații, de a avea viziuni, de a tămădui, de a interpreta limbile și așa mai departe.

http://www.mormonii.ro/about-the-chu...-of-faith.html

Aceste limbi si profetii sunt facute prin Duhul Sfant? puteti raspunde la aceasta intrebare?
V-as ruga frumos. Dumneavoastra ati venit cu limbile si cu carismaticii pe acest forum ortodox, as dori sa explicati si sa vedem ce si cum ! Bine?

penticostalul 21.12.2011 12:42:43

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 417185)
puteti raspunde la aceasta intrebare?
V-as ruga frumos. Bine?

Sigur ca da.
Daca sunteti asa de politicos, va recomand aici un raspuns exhaustiv: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...postcount=2063

Profetul de carton 21.12.2011 12:43:10

Dupa care, cu voia dumneavoastra, as dori sa analizam putin invataturile Bisericii Nou-Apostolice, sigur ati auzit de ea, si cred ca aveti putin habar cam ce invata...Stiti ca au si ei, 12 apostoli, ca in timpurile biblice. Nu mai vorbesc de limbi, vedenii, profetii....stiti, sunt niste aspecte mai ...bizare:

Prin punerea mainilor, noilor apostoli asupra credinciosului, acesta primeste ungerea cu Spiritul Sfant si obtine apartenenta la cei 144.000 din cartea Apocalipsei, membrii ai adevaratei Biserici Crestine. De asemenea, ungerea poate fi transmisa chiar si acelora care au murit.

Astea ar fi niste aspecte. Nu stiu daca sunteti de acord cu aceste invataturi.
Dar ...ce bine ca si ei vorbesc in limbi, nu? sunt ...carismatici si cred ca fac parte, alaturi de mormoni, din acei 176 milioane cu care v-ati laudat acum ceva timp.

Profetul de carton 21.12.2011 12:44:36

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 417186)
Sigur ca da.
Daca sunteti asa de politicos, va recomand aici un raspuns exhaustiv:

Acelasi raspuns...exhaustiv, ziceti?

Dar am atatea intrebari pt dumneavoastra....


Ora este GMT +3. Ora este acum 11:58:07.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.