Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

gpalama 05.01.2018 16:00:37

Ia sa-l vezi pe asta de mai jos cum o schimba intre "limbi" si romana... foarte fluent in ambele, simultan.

Uite, profetii si in "limbi" si in romana, in acelasi timp; multe skilluri in acelasi timp.

Doamne mare e gradina ta...

https://www.youtube.com/watch?v=ukrEu0nZlzg

Si culmea, se intelege bine "limba" pe care o vorbeste: maimutareli ieftine de crezut, strigat si speriat pe cei din jurul lui.


Si dai, si lupta, si ce e la gura lui, zici ca scrie din nou toata Scriptura. Multe vorbe, putin continut.


Asa erau si profetii inainte? Multe vorbe? Aceia spunea 3 propozitii, dar de la Dumnezeu.

O sa revin cu o bibliografie mai serioasa de pe youtube, dedicata profetilor romani, sa si-i asume PT pe totii, ca sunt de ai lui.

Penticostalul Traditional 05.01.2018 19:23:35

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 656958)
O sa revin cu o bibliografie mai serioasa de pe youtube, dedicata profetilor romani, sa si-i asume PT pe totii, ca sunt de ai lui.

Poti sa vii cu tot Canalul, din partea mea.
Insa acele rahaturi va apartin tie si lui Cornel Urs.
E proprietatea voastra intelectuala, aveti copyright, nu ma bag... :1:

Penticostalul Traditional 05.01.2018 19:29:21

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 656957)
E vorba de toata expresia, tu ai luat doar cuvantul "cazut". Daca scria ca a cazut la pamant se putea da si explicatia ta, dar acolo scrie ca a cazut cu fata la pamant. E importanta expresia ingrosata, noi vorbim de toata expresia nu doar de cuvantul "cazut".

Eu am luat termenul in limba ebraica.
Dar tu ori nu ai vazut, ori te faci ca ploua.

Sunt doua expresii distincte in limba ebraica
1. A cadea cu fata la pamant
2. A se arunca cu fata la pamant

Daca in romaneste le mai bolmojesti tu cumva, in ebraica este ceva total diferit si iti este imposibil sa le confunzi.

Dar poate tu crezi ca Vechiul Testament a fost scris la Focsani. In cazul asta, ai dreptate.

Cornel Urs 05.01.2018 19:38:00

Cei care au format secte, ca apoi să-i zeciuiască pe membri, au trebuit să vină cu ceva. Penticostalii au adus ”vorbirea în limbi”. Ei, noile mișcări, numite biserici carismatice, ca să ia din membrii altor culte deja existente, să ia de la catolici, de la baptiști ori adventiști, de la prostestanți ori penticostali, au venit ”pe piața” religioasă cu noi fenomene, căderea pe spate, râsul sfânt, dansul sfânt, încolțirea diavolului prin lătrătură de câine. Pentru toate acestea au căutat dovezi biblice, așa cum face și Penticostalul Modernist. Bineînțeles că numai proștii pun botul. Dovezile lor biblice sunt de căcat, dar sunt, așa cum sunt. Niște căderi au găsit ei prin Biblie. De fapt, este hipnoză, exact aceleași manifestări se pot obține prin inducerea de pase magnetice. Fără nicio îndoială! Acești șmecherași au introdus în neoprotestantism toate aceste tehnici hipnotice, pentru a le prezenta fraierilor ca fiind lucrarea Duhului sfânt ca apoi să-i zeciuiască fără milă.
Partea mai interesantă este că catolicii, văzând că le pleacă credincioși mai ales către acești carismatici, ce și-au zis, păi ce, noi suntem mai proști? Hai să autorizăm și la noi grupări catolice de această factură carismatică, să avem și noi ce au alții, să nu ne mai plece membrii. Și la catolici nu doar că se vorbește în limbi, dar se cade pe spate, fix la fel ca la neoprotestanți dar și ca în cabinetele de hipnoză...

Cornel Urs 05.01.2018 19:48:21

Acest căcat cu căderea pe spate se poate face într-un restaurant, fără probleme, nefiind necesare asortările de tip religios. Hipnoză pură!
https://youtu.be/mrGTHN56OAM

Bah Penticostalule Tradițional, dacă ești tradițional, atunci arată acest filmuleț copiilor din secta ta care merg entuziaști la carismatici, și sunt destui din ăștia, plictisiți de moșnegii și babele de la penticostaliști. :24:
Acești tineri mereu au tendința să fie teribiliști, fiind atrași de senzațional. Și uite-așa cad în plasa escrocilor hipnotizatori precum: Pastorul Chris africanul, Benny Hinn penticostalul, R. Bonnke timișoreanul, și mulți alții, idoli carismatici și nu numai, mulți penticostali îi admiră.

Penticostalul Traditional 05.01.2018 20:13:55

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656968)
Acest căcat cu căderea pe spate se poate face într-un restaurant

Eu zic sa iti iei rahatii si sa va mutati in Canal YT.
La sectiunea Kundalini - Mandolini.

Cornel Urs 06.01.2018 10:05:20

Rahații nu-i produc eu, voi îi produceți. Ți-e greu să accepți un astfel de limbaj? Nu fac altceva decât să-ți ilustrez în ce constă mișcarea de reînnoire carismatică, exact asta este, un mare rahat. Nu am alte cuvinte, nu pot fi mai blând. Cu orice altceva aș compara, nu ar fi explicit, ca să se înțeleagă adevărul.
Iar cu privire la duhul kundalini acesta este provenit din Orient, patria yoga. Acest spirit te face să râzi necontrolat. Poți căuta și singur pe Yt despre asta, cu râd yoghinii. Dacă vrei, eu am ceva link-uri. Se aplică întâi shakti-pat, apoi respectivul râde, se tolănește pe jos, se mișcă dezordonat, cu o mască de om fericit.
Exact așa au făcut și la marea trezire de la Toronto. Acolo a fost duhul kundalini la lucru. L-au adus din yoga, ce mare brânză! Comportamentul este identic. Pricepi? Identic. Și stai așa, că marele Derek Prince, cu care vă tot lăudați voi inclusiv penticostalii, fiind un reper la voi, exact așa a primit Botezul cu Duh, a rîs și a căzut pe spate. Cerceetază dacă nu mă crezi!
Și pot scrie cu majuscule, da, mișcarea carismatică este o mare răhățeală, un WC religios. Să tragem apa după ea!

Cornel Urs 06.01.2018 10:10:44

Ca să nu zici că vin cu prostii, eu am aflat chestia asta de la cineva, că Derek Prince, marele exorcist, a practicat Holy Laugh.
Este pe internet.
Chiar el spune asta în predicile sale aflate pe Yt. Ca să mai schimb, și am văzut că-ți plac forumurile, iată un link la un forum:

https://www.worthychristianforums.co...-spirit-laugh/

” I watched Derek Prince's sermon and he said when he was first baptized in the spirit, his hands went into the air and he started laughing.
Throughout his sermons, he touches on experiences of laughing while filled with the Spirit. ”

Penticostalul Traditional 06.01.2018 13:15:06

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656983)
RahaČ›ii nu-i produc eu, voi îi produceČ›i.
Čši-e greu să accepČ›i un astfel de limbaj?

Imi pare a fi scarbos si suburban, caracteristic canalelor prin care te scalzi.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656983)
miČ™carea carismatică este o mare răhăČ›eală, un WC religios. Să tragem apa după ea!

Daca vei continua cu scarnaviile, intri la index doua saptamani.
Stii ca ma tin de cuvant.

Cornel Urs 06.01.2018 13:20:11

Ce trebuie reținut. Deși Carismatismul pare în ochii unora ca fiind cu totul altceva decât Penticostalismul, în realitate, Carismatismul este tot un penticostalism mai în extremă. Mulți comentatori folosesc sintagma penticostalo-carismatici.
Adevărat, în E Europei penticostalii nu vor să aibă de-a face cu carismaticii fiindcă dezaprobă fenomenele stranii de acolo, precum căderea pe spate, râsul sfânt, etc.
Totuși, în mediul Occidental, penticostalii se comportă exact ca și carismaticii. Chiar și în România, tinerii mai ales, deși sunt membri penticostali, vizitează deseori biserici carismatice și se închină împreună cu aceștia. Ei urmăresc activitatea multor carismatici renumiți. Ba chiar, carismaticii cei mai vestiți sunt de religie...penticostală, aduc aici ca exemplu pe Benny Hinn și Bob Larson. Concluzia ar fi că penticostalismul și carismatismul sunt din aceeași tulpină ocultă, carismatismul fiind mai în extremă. Dacă penticostalismul ar fi creștinism curat și carismatismul creștinism apostat, și dacă cele două mișcări religioase ar fi antagonice, lucrul acesta s-ar vedea, ori nu observăm decît o prietenie între credincioșii acestor două mișcări. Prea puțini penticostali manifestă contra carismaticilor. Prea puțini și cei care sunt, de obicei au peste 50 de ani. Faptul că penticostalii au primit cu dragă inimă influența carismatică, ne spune despre ce duh au aceștia, adică același duh amăgitor.


Ora este GMT +3. Ora este acum 20:11:24.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.