Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Ortodoxa si Massmedia (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=508)
-   -   Noutati de la Centrul de Presa Basilica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5160)

cristiboss56 20.12.2016 05:21:03

Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a primit luni, 19 decembrie 2016, la Reședința Patriarhală, un grup de colindători format din tineri cu deficiențe de auz și vorbire și din membri ai Asociației Oastea Domnului din București.

În cuvântul de binecuvântare, Preafericirea Sa a evidențiat armonia grupului condus de părintele Ilie Mirel.

Am primit azi un grup format din tineri cu deficiențe de auz și vorbire care interpretează colinde în limbaj mimico-gestual și membri ai Asociației Oastea Domnului din București. Aceștia sunt conduși de părintele Ilie Mirel care este slujitor al comunității ortodoxe a tinerilor cu deficiențe de auz și vorbire din București. Este pentru prima dată când avem această frumoasă formulă de grup, a spus Patriarhul României. (Sursa: Radio Trinitas)

La final, colindătorii au primit binecuvântarea Părintelui Patriarh.

cristiboss56 20.12.2016 05:23:50

Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a primit luni, 19 decembrie 2016, la Reședința Patriarhală, colinda grupului coral Vlăstarele Rarăului, Câmpulung Moldovenesc din județul Suceava.

În cuvântul de binecuvântare, Patriarhul României a evidențiat frumusețea colindelor din Bucovina.

Grupul a realizat o frumoasă prezentare a colindelor noastre tradiționale. Ne bucurăm că ați adus cântarea lină a Bucovinei și în același timp lumina din suflete care este lumină din lumina bucurie Nașterii Domnului Hristos, a spus Preafericirea Sa. (Sursa: Radio Trinitas)

La final, Patriarhul României a binecuvântat oaspeții bucovineni.

cristiboss56 20.12.2016 19:38:32

În toate bisericile și mănăstirile ortodoxe din țară și străinătate ale Patriarhiei Române va fi oficiată joi, 22 decembrie 2016, după Sfânta Liturghie, o slujbă de pomenire a eroilor care s-au jertfit în decembrie 1989 pentru libertatea, credința și demnitatea poporului român.

Slujba de pomenire a eroilor din decembrie 1989 de la Catedrala patriarhală va fi oficiată de la ora 12.00, după Sfânta Liturghie.

În zilele de 21, 22 și 23 decembrie 2016, la cimitirele, monumentele și troițele închinate eroilor din decembrie 1989 din întreaga țară, ierarhi, preoți și diaconi vor oficia slujbe de pomenire a celor care și-au jertfit viața în urmă cu 27 de ani, pentru libertatea poporului român.

În București, slujbe de pomenire ale eroilor din decembrie 1989 vor fi oficiate la:

Troița din Cimitirul Eroilor Revoluției (cartierul Pieptănari, sector 4), 21 decembrie 2016, ora 10:00;
Troițele de la Piața Universității, 21 decembrie 2016, ora 12:30;
Monumentul pentru Cinstirea Eroilor Revoluției (Piața Revoluției), 22 decembrie 2016, ora 9:00;
Troița de la Radio, 22 decembrie 2016, ora 10:00;
Troița de la Televiziune, 22 decembrie 2016, ora 11:00
Troița Parașutiștilor din curtea Televiziunii, 22 decembrie 2016, ora 11:30.
Slujbe de pomenire ale eroilor din decembrie 1989 vor mai fi oficiate de asemenea la Monumentul Eroilor căzuți la Revoluție (bulevardul Timișoarei, sector 6) și la Monumentul Eroilor Jandarmi (Aeroportul Internațional Henri Coandă-Otopeni).

cristiboss56 21.12.2016 10:38:29

Protoieria Sector 1 Capitală a găzduit ieri un concert de colinde, susținut de membrii corului protoieriei și de copiii cărora le poartă de grijă Biserica. După concert, părintele protoiereu Dan Toader și angajații protoieriei au împărțit cadouri copiilor care au fost prezenți la acest eveniment.
Evenimentul s-a desfășurat în sala de ședințe a Protoieriei Sector 1 Capitală, situată în Piața Amzei. Concertul de colinde tradiționale a fost susținut de membrii coralei protoieriei, conduși de protopsaltul Bogdan Marin. Au cântat mai multe colinde și copiii din sală, iar la sfârșit părintele Dan Toader, protopopul Protoieriei Sector 1 Capitală, le-a înmânat acestora daruri de la Moș Crăciun. „Am avut în mijlocul nostru copii din diferite parohii ale protopopiatului, cărora am avut ocazia să le oferim câte ceva din darurile pe care noi le-am adunat pentru ei, în așa fel încât să primească sărbătoarea Nașterii Domnului cu zâmbetul pe buze, cu lumină în ochi și să înțeleagă că nu sunt singuri pe lumea aceasta, că cineva de aici, de pe pământ, dar mai ales de acolo, din ceruri, le poartă de grijă. Am înfăptuit o acțiune de suflet, sub semnul iubirii, al emoției Crăciunului. Vreau să subliniez că activitățile nu se întâmplă numai în această perioadă. Vedem că de cele mai multe ori, mai ales când se întrevăd zorii unei sărbători, ne gândim la cei care poate nu au ce să mănânce, nu au cu ce să se îmbrace sau sunt singuri. Aceste activități însă se desfășoară și în restul anului, dar nu sunt totdeauna făcute publice, pentru că le știe Dumnezeu pe toate; oamenii au parte de bucuriile pe care noi le putem oferi”, a declarat pr. Dan Toader.
Cristina Bîșu, asistent social al protoieriei, ne-a spus că în cadrul evenimentului au împărțit „60 de pachete unor copii din cuprinsul protoieriei noastre. Pachetele conțin dulciuri, îmbrăcăminte, încălțăminte și produse de igienă personală. La această acțiune au participat Biroul de asistență socială și celelalte departamente ale Protoieriei Sec*tor 1 Capitală. Părintele protoie*reu a înmânat personal darurile copiilor, dintre care o parte sunt de la Centrul comunitar de servicii sociale «Patriarh Justinian Marina» al Asociației Diaconia, iar ceilalți sunt copii nevoiași pe care îi ajută protoieria periodic. M-am bucurat nespus să văd astăzi zâmbetele copiilor și ne-am simțit împliniți că am reușit să-i ajutăm cât de puțin pentru acest Crăciun”.
Protoieria Sector 1 Capitală mai desfășoară și alte activități sociale la cantina socială din cadrul Bisericii „Sfânta Vineri”-Pajura, unde mănâncă zilnic 25 de persoane, de luni până vineri, cazuri sociale din sectorul 1. Cantina este filiala Sector 1 a Asociației Diaconia și este administrată direct de protoierie, care cooperează periodic cu Centrul „Patriarh Justinian Marina” din același sector, sprijinind copiii de acolo cu produse de igienă personală, rechizite, îmbrăcăminte, încălțăminte și dulciuri. De asemenea, protoieria oferă lunar pentru 10 beneficiari, cazuri sociale din sector, pachete cu alimente neperisabile.

cristiboss56 21.12.2016 10:41:17

La sediul Protoieriei Sector 3 Capitală, ieri, 20 decembrie, 200 de familii nevoiașe din București au primit pachete cu daruri specifice Crăciunului. Cu această ocazie, mai multe grupuri de copii și tineri au susținut un concert de colinde și diferite tradiții de Crăciun pentru persoanele care au venit să primească darurile.
Așa cum este tradiția în preajma marilor sărbători creștine din calendarul ortodox, Protoieriile Sector 3 și 4 Capitală au organizat o acțiune socială în comun pentru ajutorarea a 200 de familii bucu*reștene sărace. Pachetele oferite au conținut cozonaci, dulciuri și alte alimente specifice sărbătorilor de Crăciun. Persoanele care au primit ajutoarele se află în evidențele birourilor sociale ale celor două protoierii bucureștene.
„Am invitat la acest eveniment în jur de 200 de familii pe care le ajutăm periodic financiar și cu alimente. Ne-am gândit că ar fi potrivit ca pe lângă darurile de Crăciun, constând din fructe și alimente pentru masa de sărbători, precum și articole vestimentare pentru familiile care au copii, să organizăm și un spectacol artistic. Mai multe grupuri de copii și tineri de la școli din Protoieria Sector 3 Capitală le-au vestit celor prezenți bucuria Nașterii Mântuitorului Iisus Hristos. Spectacolul a purtat numele de «Colind în familie», pentru că toți am simțit că facem parte din familia mare a Bisericii. În organizarea acestui eveniment și în realizarea acestor pachete de daruri au contribuit Protoieria Sector 3 Capitală și Protoieria Sector 4 Capitală, care a adus 100 de cozonaci”, ne-a spus Pavel Blaj, manager proiect social, de la Protoieria Sector 3 Capitală.
Copiii care au susținut spectacolul de colinde și tradiții de Crăciun au fost de la școlile gimnaziale nr. 200, 92 și 27 din București. Ei au fost prezentați de părintele Sergiu Constantin Nicolaescu, secretar al Protoieriei Sector 3, care a spus că spectacolul de colinde a fost organizat pentru bucuria celor mici, dar și pentru ca adulții să își amintească cum serbau Crăciunul în copilărie.

Copacel 21.12.2016 12:08:29

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 638362)
La sediul Protoieriei Sector 3 Capitală, ieri, 20 decembrie, 200 de familii nevoiașe din București au primit pachete cu daruri

De ce face reclama la milostenie ?

cristiboss56 21.12.2016 12:19:26

Citat:

În prealabil postat de Copacel (Post 638378)
De ce face reclama la milostenie ?

Nu este reclamă, dragă prietene , dar de multe ori Biserca a fost acuzată ca nu face nimic in acest sens , si atunci s'a decis de cei de la Agenția Basilica sa se transmită si astfel de stiri :)

Copacel 21.12.2016 12:26:04

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 638384)
dar de multe ori Biserca a fost acuzată ca nu face nimic in acest sens ,

Si atunci de ce Biserica urmeaza lumea si nu Cuvantul lui Hristos ?

cristiboss56 21.12.2016 12:32:20

Citat:

În prealabil postat de Copacel (Post 638386)
Si atunci de ce Biserica urmeaza lumea si nu Cuvantul lui Hristos ?

Trăim in lume , nu in ceruri , momentan :)
Apoi, trebuie sa-i dam momentan ce este al Cezarului si lui Dumnezeu ce este a lui Dumnezeu :)

cristiboss56 21.12.2016 13:14:20

Pe înserate, când visele tainice ale copiilor se descoperă, membri ai Fundației Iosif, ai Fundației Medicale „Providența“, actrița Gabriela Andrei a Teatrului „Luceafărul“ și elevi ai clasei a X-a a Liceului Cantemir Iași, au poposit în satul Grozești, comuna Grozești, județul Iași, ca mesageri ai Moșului Crăciun.
Fiind primiți cu multă căldură de către d-na director Maria Mihalache și cadrele didactice de la Școala Grozești, precum și de către domnul primar Cristea George din comuna Grozești, inițiatorii acestui demers caritabil au oferit daruri copiilor cu ocazia serbării de sfârșit de an. Colindele acompaniate de chitară ale fetelor de la Liceul Cantemir și sceneta vie, colorată și plină de zâmbete au conturat un cadru perfect pentru împărțirea darurilor de către spiridușii Moșului la 193 copii. Pentru a motiva și a susține educația școlară, primii 50 de copii cu rezultatele cele mai bune la învățătură au primit un bonus. Mergând prin sat, colindătorii au bucurat și părinții acestor copii, împărțind și alimente și hăinuțe.
Dorința oamenilor este de a fi mai buni și dăruitori de Crăciun, însă ajutorul e bine să fie permanentizat și susținut, așa cum a remarcat Claudiu Plămădeală, director Fundația Iosif: „Cumva, în liniște și pe nesimțite, a avut loc un furt. Mi-a fost furată emoția Crăciunului, adevărata semnificație a acestei sărbători, simplitatea și bucuria de a dărui fără ca să aștept ceva în schimb. Toată agitația aceasta «comercială» care se creează în fiecare an de sărbători a devenit greoaie, obositoare și mult, mult prea gălăgioasă pentru mine. E ca și cum tot ce am eu nevoie ca să fiu fericit în această perioadă a anului e undeva la tine și tu îmi «vinzi» acel ceva la un preț special, promoțional chiar, pentru că, iată, este Crăciunul, iar acum toți suntem mai buni. Am pregătit această serbare împreună cu bunii mei colegi, dar cu inima strânsă, parcă ușor obosit de gândul că fac ceva ce oricum toată lumea face și nu am avut prea mari așteptări. Asta până când am întâlnit copiii la școală și... tot în liniște, însă din belșug, am primit din partea lor cel mai de preț dar pe care l-aș fi putut primi de Crăciun: emoția, bucuria sinceră și neprefăcută a unei inimi de copil care încă mai crede în povești. Nu pot decât să spun: mulțumesc, dragi copii!“.
Case care cu greu pot fi numite... case
Copiii au intrat în lumea fascinantă a teatrului de păpuși, de unde au învățat lecții importante, anume că doar împreună cu prietenii pot fi fericiți, că cei cuminți vor primi daruri de la Moș Crăciun și că veselia este molipsitoare. Sceneta Nașterii Mântuitorului a fost interpretată cu ajutorul păpușilor, moment artistic care a trezit curiozitatea și interesul copiilor.
Această împreună-serbare, a celor mici împreună cu cei mari, a colindătorilor, dar și a oaspeților, a însemnat o bogată trăire, producând multe emoții tuturor: „Nimic mai sublim decât să fii în preajma copiilor, să dăruiești, dar în același timp, cu aceeași măsură, să primești... bucurie, entuziasm, iubire. Emoții puternice am văzut în privirea lor curată, lacrimi de bucurie sau de durere, curiozitate și voie bună. Am colindat și am fost colindați, am jucat și am privit jocul copiilor, foarte reușit de altfel, i-am viziat la căsuțele lor, unele dintre ele nici nu pot fi numite în acest fel, am împărtășit cu ei totul. Implicarea din partea tuturor a făcut ca această activitate să fie primită cu aplauze și zâmbete pe chipul copiilor, dar și a părinților. Pot spune că am trăit nașterea Pruncului Iisus cu fiecare copil în parte. Mulțumim Domnului și tuturor celor care a făcut posibilă împlinirea acestui frumos vis de iarnă“, ne-a împărtășit Nicoleta-Cristina Chirvasă, asistentul social al Fundației Medicale „Providența“.
Să dăruiești din ceea ce nu ai și vei primi, spunea Nicolae Steinhardt. Conștienți că nimic nu putem face noi, nădăjduim în lucrarea Pruncului născut în ieslea sfântă. Așa cum ne spune și tema scenetei, credem și noi: bucuria se învață și prietenia este o floare rară.


Ora este GMT +3. Ora este acum 09:47:03.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.