Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Avort - pro sau contra? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10423)

Bast-et 17.08.2010 20:36:04

Avort - pro sau contra?
 
Pentru ce motiv?


PS: daca exista deja un topic cu acest argument, va rog sa mi-l postati.

Rodica50 17.08.2010 21:16:45

Total impotriva!

Raoul 17.08.2010 21:55:25

Citat:

În prealabil postat de Bast-et (Post 278788)
Pentru ce motiv?

Pentru ce motiv? Pentru ca nu poti sa ucizi cu sange rece o fiinta. Tu ai putea? Ai putea omori un prunc,un copil neputincios,fara aparare,care nu are nicio vina ca s-a nascut si care isi cere si el dreptul la viata,la fericire? Oare tu nu te bucuri de viata pe care o ai? Altul de ce nu s-ar bucura? De ce sa fie condamnat la moarte fara nicio vina?


Nici macar animalele nu fac asta! Aratati-mi va rog o specie,fie ea cat de salbatica,care dupa ce isi naste puii si-i omoara? Sau care ii omoara dinainte de a se naste... Orice animal traieste pentru a-si perpetua specia,atat! Femelele devin efectiv turbate cand e vorba ca cineva sa le primejdiasca puii! Numai oamenii nu sunt asa... Suntem cu mult mai jos decat conditia animalului!

mihai07 17.08.2010 22:03:25

Citat:

În prealabil postat de Bast-et (Post 278788)
Pentru ce motiv?


PS: daca exista deja un topic cu acest argument, va rog sa mi-l postati.

impotriva
motiv: nu sunt un criminal.cum sa ucizi un biet copil? cum intreba si Raoul: tu ai putea sa faci asa ceva?

Bast-et 17.08.2010 22:06:03

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 278828)
Nici macar animalele nu fac asta! Aratati-mi va rog o specie,fie ea cat de salbatica,care dupa ce isi naste puii si-i omoara? Sau care ii omoara dinainte de a se naste... Orice animal traieste pentru a-si perpetua specia,atat! Femelele devin efectiv turbate cand e vorba ca cineva sa le primejdiasca puii! Numai oamenii nu sunt asa... Suntem cu mult mai jos decat conditia animalului!

Crestin: "Pai noi nu suntem animale." :69:

Eu sunt pro.
Cand insarcinarea este un pericol cat pentru mama, atat si pentru copil, este inutil sa risti. Sunt de acord cu avortul in caz de un copil malformat, care va suferi toata viata. Si animalele isi parasesc puiul cand este bolnav.
Totusi, cand se face un abort, de obicei o fac cand inima nu incepe sa bata si sistemul nervos nu este destul de dezvoltat. Embrionul nu este deocamdata decat o masa de celule, nu mananca, nu respira, nu se misca, nu-i bate inima...

Erethorn 17.08.2010 22:08:15

Avortul este cea mai grava, cea mai inumana, cea mai cumplita forma de crima. Nimic nu se compara.

Dar, deoarece cel rau este viclean, a reusit sa imbrace aceasta monstruozitate in haine "civilizate" si sa-i dea aparenta de "drept" al femeii, de "alegere", de "procedura medicala".

Bast-et, eu sunt tata. Atunci cand sotia mea a ramas insarcinata, nu eram crestin. Eram ateu. Si totusi, atunci cand am aflat ca in ea s-a zamislit o noua viata, atunci cand am pus mainile si urechea si inima pe pantecele ei si am stiut ca acolo este copilul meu, am STIUT ca este vorba despre un om. Un suflet. O fiinta. O viata.

Cand am vazut primele ecografii, in care nu se vedea decat un punct, inform, fara maini sau picioare, am stiut ca acolo este un OM.

Cand am vazut alte ecografii, mai tarziu, cand l-am vazut pe fiul meu cum misca mainile, cum clipeste.... sa bagi un fier in mama ?! sa-l rupi in bucati ?! sa-l arunci la gunoi ?!!!!

Rodica50 17.08.2010 22:17:53

[quote=Bast-et;278840]Crestin: "Pai noi nu suntem animale." :69:

Eu sunt pro.

Nu inteleg- tu nu faci decat sa provoci- si este un pacat. Cred ca ai postat unde nu trebuia. Intreaba o femeie care a facut un avort cate mustrari de constiinta are!

Bast-et 17.08.2010 22:23:29

Citat:

În prealabil postat de Erethorn (Post 278843)
Avortul este cea mai grava, cea mai inumana, cea mai cumplita forma de crima. Nimic nu se compara.

Dar, deoarece cel rau este viclean, a reusit sa imbrace aceasta monstruozitate in haine "civilizate" si sa-i dea aparenta de "drept" al femeii, de "alegere", de "procedura medicala".

Bast-et, eu sunt tata. Atunci cand sotia mea a ramas insarcinata, nu eram crestin. Eram ateu. Si totusi, atunci cand am aflat ca in ea s-a zamislit o noua viata, atunci cand am pus mainile si urechea si inima pe pantecele ei si am stiut ca acolo este copilul meu, am STIUT ca este vorba despre un om. Un suflet. O fiinta. O viata.

Cand am vazut primele ecografii, in care nu se vedea decat un punct, inform, fara maini sau picioare, am stiut ca acolo este un OM.

Cand am vazut alte ecografii, mai tarziu, cand l-am vazut pe fiul meu cum misca mainile, cum clipeste.... sa bagi un fier in mama ?! sa-l rupi in bucati ?! sa-l arunci la gunoi ?!!!!

Pai nu aveai nici un motiv sa-l refuzi.

Dar in caz ca acest copil era fructul unui viol? Sau daca viata sotiei tale si a fiului tau erau in pericol? (nu-i doresc nimanui asemenea nenorociri) Ce faceai?

Erethorn 17.08.2010 22:27:18

Daca viata ta este in pericol, si o poti salva ucigand o fiinta nevinovata, un om care nu se poate apara, ce faci ?

Daca tu ai fi fructul unui viol, consideri ca ar fi fost ok sa fi rupta in bucati cu un cleste, smulsa din trupul mamei tale si aruncata la cosul de gunoi ?!

mihai07 17.08.2010 22:37:27

Citat:

În prealabil postat de Bast-et (Post 278853)
Pai nu aveai nici un motiv sa-l refuzi.

Dar in caz ca acest copil era fructul unui viol? Sau daca viata sotiei tale si a fiului tau erau in pericol? (nu-i doresc nimanui asemenea nenorociri) Ce faceai?

sotia mea a fost in pericol sa moara atunci cand a nascut. dar slava lui Dumnezeu ca azi si ea si copilul sunt bine sanatosi.
mai stiu un caz in care li s-a spus ca pruncul va avea sindromul Down. si cand a venit pe lume, ce sa vezi? copilul era perfect sanatos.
alt caz intamplat unor prieteni: li s-a spus la toate ecografele ca se va naste copilul fara o mana. cand s-a nascut a fost intreg si sanatos. Dumnezeu e mare si toate le poate.

ap2010 17.08.2010 22:55:29

O femeie normala psihic nu are niciun motiv sa ajunga la intreruperea sarcinii.Atunci cand se hotaraste sa faca un copil poate merge la orice cabinet de planificare familiala,iar in urma analizelor i se poate spune daca exista riscuri de a naste copii cu malformatii genetice; daca nu doreste sa aiba copii poate folosi metode de contraceptie,iar daca nasterea copilului este urmarea unui viol il poate da spre adoptie sau interna la un centru de plasament.Nu exista deci nici un motiv pentru avort,care de fapt este o crima.

o copila 17.08.2010 23:14:08

Citat:

În prealabil postat de Bast-et (Post 278840)
Crestin: "Pai noi nu suntem animale." :69:

Eu sunt pro.
Cand insarcinarea este un pericol cat pentru mama, atat si pentru copil, este inutil sa risti. Sunt de acord cu avortul in caz de un copil malformat, care va suferi toata viata. Si animalele isi parasesc puiul cand este bolnav.
Totusi, cand se face un abort, de obicei o fac cand inima nu incepe sa bata si sistemul nervos nu este destul de dezvoltat. Embrionul nu este deocamdata decat o masa de celule, nu mananca, nu respira, nu se misca, nu-i bate inima...

La biserica la care mergem noi, vad duminica de duminica o familie cu 2 baieti, unul perfect sanatos celalat, mai micut, cu sindrom down. Mama a ales sa il nasca, nu sa il omoare. Vine saptamanal si il impartaseste. Au o credinta oamenii aia!!!! Crezi ca lor nu le este greu? Si totusi au ales crucea cea grea, si probabil ca pt asta isi vor spala multe pacate.

Ceea ce este bolduit este cea mai mare tampenie, cum adica avortul se face cand inima nu bate si sist nervos nu este dezvoltat. Atunci de unde stii ca este cu malformatii? Stii cand incepe inimioara sa bata? Pe la 3-4 saptamani. este cat o boaba de mazare atunci, n-ai de unde stii ca va avea malformatii. Si acea masa de celule cum s-ar dezvolta daca nu s-ar hrani?

Femeie sau ce-i fi.......ca nu cred ca te pot numi asa, mai studiaza macar pe net ce si cum despre sarcina. Si nu mai sminti pe altii/altele.

Bast-et 17.08.2010 23:56:25

Citat:

În prealabil postat de Erethorn (Post 278854)
Daca tu ai fi fructul unui viol, consideri ca ar fi fost ok sa fi rupta in bucati cu un cleste, smulsa din trupul mamei tale si aruncata la cosul de gunoi ?!

In cazul acela, daca eu as fi fost salvata sau nu, crezi ca mai avea vreo importanta? Sa-mi traiesc viata fiind considerata bastarda, neiubita de catre maica-mea, deoarece imi da de mancare numai pentru ca i-o zice religia? Nu nu.


Citat:

Ceea ce este bolduit este cea mai mare tampenie, cum adica avortul se face cand inima nu bate si sist nervos nu este dezvoltat. Atunci de unde stii ca este cu malformatii? Stii cand incepe inimioara sa bata? Pe la 3-4 saptamani. este cat o boaba de mazare atunci, n-ai de unde stii ca va avea malformatii. Si acea masa de celule cum s-ar dezvolta daca nu s-ar hrani?
Na na, informeaza-te tu: i periodul embrional organele sunt doar niste "schite", deci se poate vedea daca este ceva in neregula sau nu.
Nu ma refer la problemele fetului, ci si la mama, poate avea probleme cu uterul (pozitia, fibroma) patologii, mama prea tanara sau prea in varsta etc.
Acea masa de celule nu simte nimic pana la a saptea saptamana de gravidanza, deci nu poate suferi, nu simte durere. Da inima bate dupa a 4 saptamana, dar ce schimba?
Are tot respectul meu curajul acelei mame, dar sunt persoane care nu vor sa poarta greutatea aceea.

Mihnea Dragomir 17.08.2010 23:59:07

Citat:

În prealabil postat de o copila (Post 278876)
La biserica la care mergem noi,

La biserică vin nebunii. Oamenii normali sunt cei ca best-et. Nu noi, ci ei sunt majoritatea. La "maternitățile" (?) la care mă duceam eu, se făceau programări pentru avorturi, cererea fiind prea mare. Amuzant, dacă nu ar fi de fapt strigător la cer, e că știu maternități în care nu fac avorturi vinerea, că e zi de post, ca și când în celelalte e voie. Irod a omorât 14 000 de copiii ? Cam slăbuț, adevărata eficiență e în zilele noastre. 14 000 de copii omorâți pot să fie la o singură "maternitate" într-un an bun. Orice "medic" care e killer de copii i-ar putea, azi, râde în nas lui Irod: "performanțele" lui sunt superioare.

Ba, după cum vedem la știri, "maternitățile" îi tratează cu siktir și pe copiii născuți deja.

MariS_ 18.08.2010 00:15:20

Dar oare pacatosii de noi n-ar trebui sa fim si noi avortati la cat de
"malformati" sufleteste suntem? Si totusi Cineva ne iubeste si inca
se mai indura de noi. Dar pentru cat timp, ca totul are o limita???
Har, smerenie si jertfa de sine.

Bast-et 18.08.2010 00:22:39

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 278889)
La biserică vin nebunii. Oamenii normali sunt cei ca best-et. Nu noi, ci ei sunt majoritatea. La "maternitățile" (?) la care mă duceam eu, se făceau programări pentru avorturi, cererea fiind prea mare. Amuzant, dacă nu ar fi de fapt strigător la cer, e că știu maternități în care nu fac avorturi vinerea, că e zi de post, ca și când în celelalte e voie. Irod a omorât 14 000 de copiii ? Cam slăbuț, adevărata eficiență e în zilele noastre. 14 000 de copii omorâți pot să fie la o singură "maternitate" într-un an bun. Orice "medic" care e killer de copii i-ar putea, azi, râde în nas lui Irod: "performanțele" lui sunt superioare.

Ba, după cum vedem la știri, "maternitățile" îi tratează cu siktir și pe copiii născuți deja.

Nu ma consider normala (stiu ca daca ati avea posibilitatea, m-ati arde pe rug), dar ilumineaza-ma cu conceptul asta de normalitate.
Medicul "killer" de "copii" (embrioane poate vrei sa zici) munceste, a facut un juramant si trebuie sa-l respecte, daca asa i-a fost cerut, poate oricand sa schimbe profesiunea.
Scuza-ma dar parca biserica voastra este implicata in cazuri de pedofilie? Pai nu, nu avorta, lasa copii sa mearga la preot.

Raoul 18.08.2010 00:23:27

Din momentul in care cele doua celule s-au unit ele formeaza o VIATA! Dumnezeu in acea celula a pus un SUFLET! Daca El a hotarat ca acel copil sa aiba viata,cine suntem noi sa trecem peste deciziile Lui? Inima copilului este primul organ care se formeaza,apoi celelalte. Dupa moarte este invers: inima este ultima care se descompune. Este o taina a lui Dumnezeu! La fel ca intregul nostru corp. Sunt 2/3 apa si 1/3 pamant. Exact acesta este raportul pamantului cu al apei pe planeta. Oare sa fie tot o intamplare? Cine suntem noi sa trecem peste mana lui Dumnezeu? Daca El a daruit o VIATA,cine ne da noua dreptul sa o luam??

Si ce daca acel copil are (Doamne-fereste) o anumita problema? Are si el dreptul la viata! Trebuie si el sa-si primeasca botezul si vrea si el sa guste din Trupul si Sangele Domnului. Cine suntem noi ca sa-i rapim toate acestea??

Va sfatuiesc sa priviti acest clip,banuiesc ca majoritatea stiti engleza! El ce sa mai zica??

http://www.youtube.com/watch?v=H8ZuKF3dxCY

Mihnea Dragomir 18.08.2010 00:32:40

Citat:

În prealabil postat de Bast-et (Post 278894)
Nu ma consider normala (stiu ca daca ati avea posibilitatea, m-ati arde pe rug), dar ilumineaza-ma cu conceptul asta de normalitate.
Medicul "killer" de "copii" (embrioane poate vrei sa zici) munceste, a facut un juramant si trebuie sa-l respecte, daca asa i-a fost cerut, poate oricand sa schimbe profesiunea.
Scuza-ma dar parca biserica voastra este implicata in cazuri de pedofilie? Pai nu, nu avorta, lasa copii sa mearga la preot.

Mai întâi, jurământul medicului prevede că "nu va pune pesar avortiv", adică nu va contribui la avort. E adevărat, puțini respectă acest jurământ, care nu e decât o ocazie de a face poze.
Pe urmă, Biserica mea, în aproape 2000 de ani de existență, cu toate cazurile de pedofilie, nu a făcut nici pe departe atâtea victime câte au făcut ateiștii și eugeniștii dumitale în cei câțiva ani de război în care au adus Europa.
În sfârșit, mai bine ar fi să știu că fiul meu se duce la un preot pedofil, decât să-l omor chiar eu.

Bast-et 18.08.2010 00:39:33

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 278895)
Din momentul in care cele doua celule s-au unit ele formeaza o VIATA! Dumnezeu in acea celula a pus un SUFLET! Daca El a hotarat ca acel copil sa aiba viata,cine suntem noi sa trecem peste deciziile Lui? Inima copilului este primul organ care se formeaza,apoi celelalte. Dupa moarte este invers: inima este ultima care se descompune. Este o taina a lui Dumnezeu! La fel ca intregul nostru corp. Sunt 2/3 apa si 1/3 pamant. Exact acesta este raportul pamantului cu al apei pe planeta. Oare sa fie tot o intamplare? Cine suntem noi sa trecem peste mana lui Dumnezeu? Daca El a daruit o VIATA,cine ne da noua dreptul sa o luam??

Si ce daca acel copil are (Doamne-fereste) o anumita problema? Are si el dreptul la viata! Trebuie si el sa-si primeasca botezul si vrea si el sa guste din Trupul si Sangele Domnului. Cine suntem noi ca sa-i rapim toate acestea??

Va sfatuiesc sa priviti acest clip,banuiesc ca majoritatea stiti engleza! El ce sa mai zica??

http://www.youtube.com/watch?v=H8ZuKF3dxCY

Eu nu sunt Hitler ca sa zic ca toti embrioni malformati trebuie avortati. Orice om este special in modul sau, dar daca o mama hotareste sa intrerupa o sarcina, pentru motivele pe care le repet de la inceputul topicului, este alegerea ei si nu trebuie condamnata. Si eu sunt de acord cu avortul, atata timp cat acel embrion nu sufera, nu simte durere.
Poi sentimentele sunt pe ultimul post. "Avortul" este prezent si in lumea animala: daca un pui nascut nu este in grad sa manance sau se imbolnaveste, maica-sa il abandoneaza. La oameni este mai diferit, suntem mult mai complexi emotional si sentimental, si preferi sa omori o fiinta care nu ai vazut-o niciodata, nu ai atins-o, decat un copil deja nascut, care totusi te atasezi instinctiv la el. Mai bine sa intrerupi gravidanta acea decat sa-ti omori copilul mai tarziu, cand nu mai poti continua sa traiesti in acel mod.
Eu asa vad situatia.

Raoul 18.08.2010 00:48:10

Citat:

În prealabil postat de Bast-et (Post 278900)
"Avortul" este prezent si in lumea animala: daca un pui nascut nu este in grad sa manance sau se imbolnaveste, maica-sa il abandoneaza.

Hai sa-ti spun ceva,desi imi este extrem de greu sa ma gandesc,regret ca am fost "fortat" de viata sa vad un anumit lucru groaznic cu ochii mei:
Cand eram elev in liceu tocmai ce iesisem pe poarta scolii,sa merg spre casa,iar acolo era o catea cu puii ei. Unul dintre catelusi fusese (probabil) calcat de masina,era saracul cu intestinele pe afara! O imagine macabra,dar inca mai traia,statea nemiscat acolo si respira. Ei bine tin sa subliniez ca mama lui nici o secunda nu pleca de langa el,statea si il lingea si i se vedea durerea in ochi,incerca parca prin orice mijloace sa-i mai aline suferinta propriului pui! Asa ca ceea ce spui tu este o minciuna! Omul a decazut cu mult sub conditia animalului!

Si cum poti spune ca o mama poate hotari daca intrerupe sarcina sau nu? Draga mea,un om este format din TRUP si din SUFLET! Nimeni nu se poate lauda ca el si-a creat trupul,ca el si-a facut sufletul,ca el si-a daruit sanatatea de care se bucura etc. Dar totusi se spune "femeia este stapana pe trupul ei". Cata ipocrizie! Cum sa fie stapana?? Ar fi fost stapana daca si l-ar fi creat ea,dar din moment ce l-a facut altcineva inseamna ca i-l datoreaza acelui "Cineva" si ca trebuie sa ascultam de poruncile Lui. Este foarte logic.

Bast-et 18.08.2010 00:49:02

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 278897)
Mai întâi, jurământul medicului prevede că "nu va pune pesar avortiv", adică nu va contribui la avort. E adevărat, puțini respectă acest jurământ, care nu e decât o ocazie de a face poze.
Pe urmă, Biserica mea, în aproape 2000 de ani de existență, cu toate cazurile de pedofilie, nu a făcut nici pe departe atâtea victime câte au făcut ateiștii și eugeniștii dumitale în cei câțiva ani de război în care au adus Europa.
În sfârșit, mai bine ar fi să știu că fiul meu se duce la un preot pedofil, decât să-l omor chiar eu.

Cativa ani de razboaie atee nu se compara cu 2000 crestine :69: ca sa nu mai vorbim de victime, stiind ca ateii, ereticii erau omorati de catre inchizitie.
Ah imi place mentalitatea ta: prefer copilul meu sa sufere din cauza religiei, decat sa-l omor cand era mic si insignificant.
Dar totusi ai dreptate, juramantul ii stravechi, sunt alte legi, da stii cate femei in trecut au murit de infectii si boli pentru ca au incercat cu mana lor cu clestele si sarme sa avorteze? Eliminarea embrionului nu este asa de recenta cum ti se pare tie.

Bast-et 18.08.2010 00:54:40

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 278901)
Si cum poti spune ca o mama poate hotari daca intrerupe sarcina sau nu? Draga mea,un om este format din TRUP si din SUFLET! Nimeni nu se poate lauda ca el si-a creat trupul,ca el si-a facut sufletul,ca el si-a daruit sanatatea de care se bucura etc. Dar totusi se spune "femeia este stapana pe trupul ei". Cata ipocrizie! Cum sa fie stapana?? Ar fi fost stapana daca si l-ar fi creat ea,dar din moment ce l-a facut altcineva inseamna ca i-l datoreaza acelui "Cineva" si ca trebuie sa ascultam de poruncile Lui. Este foarte logic.

Tu vezi problema din punct de vedere crestin. Daca eu spun ca Dumnezeu nu exista, si nici sufletul nu exista, logica ta nu mai sta in picioare.
Si femeia poate hotari asupra corpului ei, ca doar nu este o jucarie.

Cat despre catea, beh, sincera mi-au venit lacrimi la ochi. Macar daca s-ar schimba legile naturi. Asa ceva nu vezi la feline. Ursul panda, sau koala parca era, cand ii nasc gemeni, abandoneaza puiul mai slab, cu mai putine sanse de supravietuire. Acum doua luni am asistat la un pui de pisica, inca sugar, care avand coloana vertebrala rupta (picioarele nu le misca, si nici nu avea control asupra anului) era refuzat de catre mama, nu il lasa se suga lapte. A murit dupa o luna de zile, mieunea vai de el toate noptile, si de asta poate ca ar fi fost mai bine sa-l eutanasiez, decat sa sufere de durerile alea cumplite.

Raoul 18.08.2010 00:59:14

Am spus clar ca femeia nu poate hotari daca omoara sau nu pe cineva,am fost destul de explicit. Si normal ca vorbesc dpdv crestin,cum as putea altfel? Cum sa-L elimin pe Dumnezeu din ecuatie cand El e facatorul cerului si al pamantului? Cum???

Bast-et 18.08.2010 01:24:17

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 278907)
Am spus clar ca femeia nu poate hotari daca omoara sau nu pe cineva,am fost destul de explicit. Si normal ca vorbesc dpdv crestin,cum as putea altfel? Cum sa-L elimin pe Dumnezeu din ecuatie cand El e facatorul cerului si al pamantului? Cum???

Beh tu vorbesti din punct de vedere crestin, totul se invarte in jurul lui Dumnezeu, eu vorbesc din punct de vedere ateu, la mine nimic se invarte in jurul nimanui. Deci putem sa stam aici sa ne batem in cap in cap pana dimineata :69:
Desi mi se pare ca tu reduci omul la o jucarie a lui Dumnezeu, cum ramane cu liberul arbitriu?

Raoul 18.08.2010 01:29:45

Jucarie? De ce? Daca am fi fost simple jucarii nu ar fi permis Dumnezeu toate relele de pe pamant! Inclusiv acei copii malformati de care vorbeai,si ei sunt tot rodul stricaciunii care a patruns in lume dupa caderea in pacat.
Totusi,nu inteleg aceasta gandire a ateilor si modul lor de a privi lucrurile. Cum poti sa-L elimini pe Dumnezeu? Cum exista lumea,universul,absolut tot daca nu au fost create de cineva? Intr-adevar,putem sta sa ne contrazicem si pana dimineata,dar putem si sa ajungem la un consens. Important e sa gandesti rational si sa incerci sa gasesti raspunsurile potrivite. Poate vei gasi ceva sa te faca si pe tine sa crezi pana la urma.

Mihnea Dragomir 18.08.2010 01:49:35

Citat:

În prealabil postat de Bast-et (Post 278914)
tu vorbesti din punct de vedere crestin, totul se invarte in jurul lui Dumnezeu, eu vorbesc din punct de vedere ateu, la mine nimic se invarte in jurul nimanui.

Din cauză că "nimic se învârte în jurul nimănui", ateii sunt lipsiți de criterii morale obiective. Nu numai în privința avorturilor, ci în toate privințele. Din clipa în care plecăm de la premza că Adevărul nu este obiectiv, adică în afara noastră, ci că este ceva în capul nostru, din acea clipă adevărul se multiplică: dumneata ai adevărul dumitale, eu am adevărul meu. Toți cei care își spun "creștini" din întreaga lume au aceeași concepție despre caracterul odios al avortului. Dar nu toți cei care își spun "atei" din întreaga lume au aceeași concepție. În statul român comunist avortul era interzis. În statul chinez, la fel de comunist, avortul este permis și, în anumite cazuri, obligatoriu. Un lucru care este clar precum cristalul în viziune creștină devine un lucru cu geometrie variabilă și interpretabil în doctrina ateistă. Culmea este că nimeni nu a vorbit mai mult despre obiectivitate decât ateiștii, și tocmai ei sunt victimele unui înspăimântător subiectivism.

Practic, eu, dacă nu știu despre un lucru dacă e rău sau e bun, dau telefon preotului meu. Dacă nici preotul nu știe, ori răspunsul lui îmi pare dubios, scriu episcopului sau scriu la Roma. Până la urmă, primesc un răspuns bazat pe Biblie, pe Tradiție, pe Codul Canonic și pe Magisteriul anterior. Răspunsurile sunt obiective, dovadă că și altul, care a telefonat altui preot, primește același răspuns. Voi, în caz că nu știți dacă e bine sau rău să faceți un avort, unde dați telefon ?

Bast-et 18.08.2010 01:57:01

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 278915)
Jucarie? De ce? Daca am fi fost simple jucarii nu ar fi permis Dumnezeu toate relele de pe pamant! Inclusiv acei copii malformati de care vorbeai,si ei sunt tot rodul stricaciunii care a patruns in lume dupa caderea in pacat.
Totusi,nu inteleg aceasta gandire a ateilor si modul lor de a privi lucrurile. Cum poti sa-L elimini pe Dumnezeu? Cum exista lumea,universul,absolut tot daca nu au fost create de cineva? Intr-adevar,putem sta sa ne contrazicem si pana dimineata,dar putem si sa ajungem la un consens. Important e sa gandesti rational si sa incerci sa gasesti raspunsurile potrivite. Poate vei gasi ceva sa te faca si pe tine sa crezi pana la urma.

Suntem jucarii caci trebuie sa ne transformam si sa ne schimbam ca sa fim pe placul acestui Dumnezeu.
Gandirea este simpla. Pun intr-o oala toata lumea, universul, absolut tot, scot toti zeii si religiile, si totul devine mai limpid.
De ce nevoia asta de a avea un Creator? De ce orice gaura, orice "nu stiu" este acoperita cu Dumnezeu? De ce nevoia de a fi sclav, supus unei fiinte supreme? Eu vad in posturile tale aceasta nevoie, aceasta "daca El nu exista, eu ce fac? ce se intampla cu mine?", un copil care ii teama sa o piarda pe mama, cam asa ceva.

Raoul 18.08.2010 02:05:04

Citat:

În prealabil postat de Bast-et (Post 278924)
Eu vad in posturile tale aceasta nevoie, aceasta "daca El nu exista, eu ce fac? ce se intampla cu mine?", un copil care ii teama sa o piarda pe mama, cam asa ceva.

E o intrebare imposibila! Daca El nu exista nu eram nici eu,nu era NIMIC! El le cuprinde pe toate,el e totul!

Bast-et 18.08.2010 02:32:02

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 278921)
Din cauză că "nimic se învârte în jurul nimănui", ateii sunt lipsiți de criterii morale obiective. Nu numai în privința avorturilor, ci în toate privințele. Din clipa în care plecăm de la premza că Adevărul nu este obiectiv, adică în afara noastră, ci că este ceva în capul nostru, din acea clipă adevărul se multiplică: dumneata ai adevărul dumitale, eu am adevărul meu. Toți cei care își spun "creștini" din întreaga lume au aceeași concepție despre caracterul odios al avortului. Dar nu toți cei care își spun "atei" din întreaga lume au aceeași concepție. În statul român comunist avortul era interzis. În statul chinez, la fel de comunist, avortul este permis și, în anumite cazuri, obligatoriu. Un lucru care este clar precum cristalul în viziune creștină devine un lucru cu geometrie variabilă și interpretabil în doctrina ateistă. Culmea este că nimeni nu a vorbit mai mult despre obiectivitate decât ateiștii, și tocmai ei sunt victimele unui înspăimântător subiectivism.

Practic, eu, dacă nu știu despre un lucru dacă e rău sau e bun, dau telefon preotului meu. Dacă nici preotul nu știe, ori răspunsul lui îmi pare dubios, scriu episcopului sau scriu la Roma. Până la urmă, primesc un răspuns bazat pe Biblie, pe Tradiție, pe Codul Canonic și pe Magisteriul anterior. Răspunsurile sunt obiective, dovadă că și altul, care a telefonat altui preot, primește același răspuns. Voi, în caz că nu știți dacă e bine sau rău să faceți un avort, unde dați telefon ?

Faptul ca nu avem niste legi dictate de catre o fiinta suprema, care ne pedepseste daca nu suntem perfecti nu este un motiv pentru a avea criterii morale. Nu vreau sa vorbesc in numele ateilor, incat suntem totusi diferiti cat de cat de mentalitate (asa si cum crestini). De ce eu, fara nici o regula dumnezeiasca, nu-mi permit sa omor? Din simplul motiv ca omul are numai o viata, o singura si unica viata, dupa moarte nu exista nimic, de ce sa i-o fur? Atata timp ce pe mine m-a las sa traiesc, si eu las viata celorlalti.
Legile juridice, impuse de societate, nu imi sunt folositoare atata timp cat eu sunt civilizata, am autocontrol si urmaresc un rationament in spatele faptelor.
Un crestin poate ucide atat cat poate un ateu, fiecare incalca niste legi, primul cele dumnezeiesti, ultimul cele firesti.

Cat despre avorturi, sunt pro, nu-mi schimb pozitia. Atata timp cat copilul este nedorit, nu poti sa te obligi sa-l cresti. Nu poti sa-l faci sa sufere in pantece vazandu-l ca un corp strain. Stii ca tocmai starea noastra psihologica are efect si fizic asupra copilului?
Intr-adevar nu este simpla alegerea aceasta, dar ce poate schimba in lume aceasta viata. Peste 20 de ani se intoarce al tine si-ti da in cap pentru ca l-ai abandonat. Peste 20 de ani violeaza la randul lui alte femei. Peste 20 de ani da vina pe tine ca l-ai nascut in modul ala, ca nu este acceptat de societate. Vai de capul lui, nu poate simti in viata lui caldura si dragostea unei femei/barbat, nu poate intemeia o familie. Ai vrea sa-l vezi ca sufera? Ai vrea sa-l vezi ca se suicida?

Bast-et 18.08.2010 02:37:45

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 278926)
E o intrebare imposibila! Daca El nu exista nu eram nici eu,nu era NIMIC! El le cuprinde pe toate,el e totul!

Aste este punctul, nu reusesti sa accepti lumea fara El. Totul se invarte in jurul lui Dumnezeu, daca El nu este, totul este terminat. Si totusi eu nu vad nici o dovada ca el exista.
Tu sigur o sa-mi spui: pai creatiile dovedesc ca Dumnezeul crestin exista. Pai atunci creatiile dovedesc si existenta lui Allah, si lui Visnu, lui Shiva, lui Zeus, lui Mos Craciun eheheeee :69:

Raoul 18.08.2010 02:44:46

Citat:

În prealabil postat de Bast-et (Post 278933)
Cat despre avorturi, sunt pro, nu-mi schimb pozitia. Atata timp cat copilul este nedorit, nu poti sa te obligi sa-l cresti.

Stai,stai,stai... Cum adica nedorit?? Adica tu te poti trezi cu o sarcina asa,din senin? Il faci singura,cu coada de la matura (scz,o expresie din vacanta mare)? Invata sa-ti asumi si o anumita responsabilitate pt. faptele care le faci.

Citat:

În prealabil postat de Bast-et (Post 278933)
Peste 20 de ani se intoarce al tine si-ti da in cap pentru ca l-ai abandonat. Peste 20 de ani violeaza la randul lui alte femei. Peste 20 de ani da vina pe tine ca l-ai nascut in modul ala, ca nu este acceptat de societate. Vai de capul lui, nu poate simti in viata lui caldura si dragostea unei femei/barbat, nu poate intemeia o familie. Ai vrea sa-l vezi ca sufera? Ai vrea sa-l vezi ca se suicida?

M-ai facut curios,de unde stii toate astea? Cum poti prevedea in lux de detalii viitorul unei fiinte umane? Au fost atatia "prapaditi" din astia care au ajuns conducatori de stat,mari invatati,intelepti,mari dregatori etc. Se spune ca "nu exista leac impotriva cancerului pentru ca cel care trebuia sa il descopere a fost avortat". Pare plauzibil,sa stii.

Gandeste-te ca acel copil pe care-l omori ar putea ajunge un sfant! Sau un om de seama,un medic,cine stie... Uita-te la tine,cum te bucuri de viata,de faptul ca existi,ca esti sanatoasa,ca ai unde sa stai,ca ai bucurii,ca iubesti etc. De ce vrei sa-i iei si altuia dreptul de a gusta din toate acestea?

Samy02 18.08.2010 09:59:33

O femeie care face avort nu isi iarta acest fapt niciodata, in sufletul si in mintea ei nu exista iertare .....cainta multa si lacrimi numai de ea stiute.....sunt impotriva avortului......

tailgunner4A 18.08.2010 10:39:18

indecizie
 
Toti crestinii care se declara "impotriva avortului" nu au de fapt nici o pozitie. Sunt ca strutii care baga capul in nisip si isi imagineaza ca e noapte. Si eu sunt impotriva avortului chiar daca sunt "pro choice". Chestiunea fundamentala este daca avortul ar trebui sa fie legal sau nu. Am mai pus intrebarea pe aces topic mai demult si nici unul nu a fost in stare sa imi raspunda:

"Ce ar trebui sa faca societatea (statul) cu o femeie care face avort?"

ca sa va fie mai usor am si variante:

a) pedeapsa capitala;
b) inchisoare;
c) amenda;
d) nimic.


Pana cand nu alegeti ceva din acestea, pozitia voastra nu exista, bla-bla-ul vostru nu are nici o relevanta. Daca nu va place avortul nu faceti avort; nici eu nu fac, deci suntem prieteni; legile tarii sunt insa alta problema.

mihai07 18.08.2010 10:49:04

Citat:

În prealabil postat de tailgunner4A (Post 278996)
Toti crestinii care se declara "impotriva avortului" nu au de fapt nici o pozitie. Sunt ca strutii care baga capul in nisip si isi imagineaza ca e noapte. Si eu sunt impotriva avortului chiar daca sunt "pro choice". Chestiunea fundamentala este daca avortul ar trebui sa fie legal sau nu. Am mai pus intrebarea pe aces topic mai demult si nici unul nu a fost in stare sa imi raspunda:

"Ce ar trebui sa faca societatea (statul) cu o femeie care face avort?"

ca sa va fie mai usor am si variante:

a) pedeapsa capitala;
b) inchisoare;
c) amenda;
d) nimic.


Pana cand nu alegeti ceva din acestea, pozitia voastra nu exista, bla-bla-ul vostru nu are nici o relevanta. Daca nu va place avortul nu faceti avort; nici eu nu fac, deci suntem prieteni; legile tarii sunt insa alta problema.

femeia care face avort ar trebui sa primeasca pedeapsa care o primeste un criminal

Rodica50 18.08.2010 11:18:51

Eu cred ca trebuie facuta o educatie sanatoasa in acest sens- in familie, in Biserica in scoala.

o copila 18.08.2010 13:27:56

Citat:

În prealabil postat de Bast-et (Post 278886)
In cazul acela, daca eu as fi fost salvata sau nu, crezi ca mai avea vreo importanta? Sa-mi traiesc viata fiind considerata bastarda, neiubita de catre maica-mea, deoarece imi da de mancare numai pentru ca i-o zice religia? Nu nu.




Na na, informeaza-te tu: i periodul embrional organele sunt doar niste "schite", deci se poate vedea daca este ceva in neregula sau nu.
Nu ma refer la problemele fetului, ci si la mama, poate avea probleme cu uterul (pozitia, fibroma) patologii, mama prea tanara sau prea in varsta etc.
Acea masa de celule nu simte nimic pana la a saptea saptamana de gravidanza, deci nu poate suferi, nu simte durere. Da inima bate dupa a 4 saptamana, dar ce schimba?
Are tot respectul meu curajul acelei mame, dar sunt persoane care nu vor sa poarta greutatea aceea.

"masa de celule"? Cred ca iti place sa sochezi lumea, vrei sa atragi atentia?
Ai nascut de curand? Eu da, asa ca mai am cat de cat proaspete in minte toate momentele, de la boaba de mazare pana la urletul de la nastere.
O femeie normala, responsabila, inainte de a face un copil se duce la un control, sa vada daca ...probleme cu uterul (pozitia, fibroma) patologii, mama prea tanara sau prea in varsta etc. Daca stie ca e in neregula si risca sa dea nastere la copii cu malformatii, probleme, atunci abstinenta frate.....nu doar placerea facutului si apoi hai la macelar.
Acea "masa de celule" care "nu simte nimic" este VIE! Cunosti semnificatia cuvantului in limba romana? Cand vezi ca bate inima la boaba aia de mazare stii ce simti? Daca nu ai nascut n-ai cum.

i periodul embrional organele sunt doar niste "schite", deci se poate vedea daca este ceva in neregula sau nu. ????? Sa-mi preZinti si mie acel doctor care in faza embrionara a fatului vede, spre exemplu, rinichi polichistici mosteniti genetic.

Are tot respectul meu curajul acelei mame, dar sunt persoane care nu vor sa poarta greutatea aceea. Dar cine a zis ca viata e usoara, numai sex, placere si ce vrem noi....? atunci sa nu se mai intrebe nimeni "de ce patesc asta"....

o copila 18.08.2010 13:32:09

Citat:

În prealabil postat de Bast-et (Post 278894)
Nu ma consider normala (stiu ca daca ati avea posibilitatea, m-ati arde pe rug), dar ilumineaza-ma cu conceptul asta de normalitate.
Medicul "killer" de "copii" (embrioane poate vrei sa zici) munceste, a facut un juramant si trebuie sa-l respecte, daca asa i-a fost cerut, poate oricand sa schimbe profesiunea.
Scuza-ma dar parca biserica voastra este implicata in cazuri de pedofilie? Pai nu, nu avorta, lasa copii sa mearga la preot.

Deci esti de sex feminin, am sesizat in final, ca aveam dubii......
Nu te-ar arde nimeni pe rug, doar te-am picura cu ceara.......
Deci, morala este urmatoarea: nu mai faceti copii, avortati-i ca s-ar putea sa intre pe mana preotilor pedofili.

Mirela0110 18.08.2010 14:10:13

Citat:

În prealabil postat de Samy02 (Post 278977)
O femeie care face avort nu isi iarta acest fapt niciodata, in sufletul si in mintea ei nu exista iertare .....cainta multa si lacrimi numai de ea stiute.....sunt impotriva avortului......

eheee...sunt femei care fac zeci de avorturi si le doare la basca... ca sa nu zic in ce parte dorsala.... si sincer mma indoiesc ca au vreun pic de regret....adica ori ar inceta sa mai ramana insarcinate cu atatea metode in ziua de azi.....ori pur si simplu ar naste copilul....mai sunt si femei ... sa le zicem nestiutoare ... din toate pct de vedere...cel mai grav ca nu stiu de Dumnezeu....

imi pare rau ca unele femei nu stiu sa aprecieze ce le da Dumnezeu si altele se chinuie ani intregi sa ramana insarcinate....si eu acum sunt insarcinata, e mititel are vreo 4 saptamani de abia, dar ne-am chinuit de un an de zile...exceptand posturile (deci vreo cateva luni). dar imi este foarte mila de cele care se chinuie ani intregi, recurg la tot felul de tratamente si in zadar.... stiu cum e sa iti doresti din tot sufletul un copil si el sa tot intarzie....dar cu multe rugaminti si insistente, vine si el....

de aceea, e foarte rau ca unele femei nu apreciaza ce le da Dumnezeu si fac atatea crime din inconstienta ... stiu si am auzit de femei cu cate 10-20 de avorturi ... nici macar daca ar naste cate un copil pe an nu ar omori atatia copii.

deci in concluzie SUNT TOTAL IMPOTRIVA AVORTULUI !!!

anna21 18.08.2010 14:11:12

Si eu banuiam ca esti de gen feminin, Bast-et.
De asemenea, presupun ca esti eleva de liceu.

Cat despre filosofia ta de viata.. ce sa zic.. mai informeaza-te.
Deocamdata stiu din cartile lui John Breck (bioetician) ca 1% avorturi sunt din motive medicale reale (pun in pericol mama).. restul sunt mofturi.
Unele femei fac avort din moft, altele in lipsa de ocupatie si sarcina.. promoveaza avortul.
Bast-et, crezi ca este o diferenta morala radicala intre o femeie care avorteaza si alta care le sfatuieste pe celelalte sa faca astfel?

Cred ca ai putea sa te auto-definesti prin lucruri mai frumoase decat opiniile antireligie si pro-avort. Nu sunt nici lucruri originale (sunt chiar vechi de cand lumea) si nici nu sunt expresia unui spirit elevat. Sfat prietenesc.

costache marilena 18.08.2010 14:16:06

Citat:

În prealabil postat de Bast-et (Post 278788)
Pentru ce motiv?


PS: daca exista deja un topic cu acest argument, va rog sa mi-l postati.

Avortul este o crima. Un avort omoara un prunc si daca extindem un pic putem spune ca printr-un prunc avortat li se ia si altor prunci sansa de a fi conceputi. In opinia mea,o societate care permite, incurajeaza si sugereaza avortul se face vinovata de genocid. Orice femeie, barbat sau cuplu care foloseste metode contraceptive:anticonceptionale, prezervativ, calendar, etc.,comite un pacat, considerat de Biserica lui Hristos la fel de grav ca si avortul. Singurul "anticonceptional" legal d.p.d.v. crestinesc este "un NU hotarat" (abstinenta). Daca NU vreau copii, atunci NU fac sex. Asta inseamna ca un cuplu activ sexual, capabil sa procreeze, fie el ateu, ortodox sau catolic cu copii putini sau fara, savarseste in mod constient si permanent un pacat similar avortului.
Despre situatiile in care nu pot spune NU sau spun degeaba, ori in situatiile in care sarcina pune viata mamei in pericol, ori sarcini cu bebelusi malformati nu-mi permit sa am o opinie.
Este greu sa am o parere: avort sau nu?... Teoretic si categoric NU.
Practic, Doamne fereste!


Ora este GMT +3. Ora este acum 01:22:48.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.