Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intamplari adevarate (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5035)
-   -   am si eu o nelamurire (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=4775)

mirelat 24.10.2008 07:41:21

Citat:

În prealabil postat de Askeladd (Post 96781)
Compasiunea nu este ceva rau...

bineinteles ca nu, dar daca stai sa-i plangi de mila oricarui om care iti iese in cale... inseamna ca ori te prefaci, ori ai ceva probleme cu capul.

mirelat 24.10.2008 07:47:33

intrebari
 
Citat:

În prealabil postat de beliver (Post 96760)
Intr-o zi stateam in masina si il asteptam pe sotul meu cand prin fata mea a trecut o femeie care avea cate un cos de nuiele in fiecare mana,se vedea ca este foarte saraca si in picioare avea niste cizmulite de cauciuc[...]Am uitat sa spun ca vorbea in timp ce mergea pe drum saraca.[...]Sigur era de alta religie,si de alta nationalitate.[...]Sotul meu se cearta cu mine ca nu-i putem ajuta si ca plang degeaba pentru ei...

am si eu niste nelamuriri:

1. ce era asa grav ca avea cizmulite de cauciuc in picioare? pe vreme ploioasa astea sunt mai bune decat orice alte incaltari, fie ele cat de scumpe sau "bune".
2. daca erai in masina cum de ai auzit-o ca vorbea?
3. ce are a face ca era de alta religie sau nationalitate? btw, cum de ti-ai dat seama?
4. ai cumva sentimentul ca trebuie sa salvezi Planeta?

ANITZA 24.10.2008 09:49:28

Citat:

În prealabil postat de mirelat (Post 97363)
bineinteles ca nu, dar daca stai sa-i plangi de mila oricarui om care iti iese in cale... inseamna ca ori te prefaci, ori ai ceva probleme cu capul.

Mirela ,daca ai compasiune pt.aproapele inseamna ca indeplinesti porunca lui Dumnezeu ,iubeste-ti aproapele.
Din pacate lumea a ajuns unde a ajuns din cauza ca nu mai exista iubire de aproapele ,compasiune.
Sa ne bucuram ca nu avem inima impietrita .
Despre compasiune scrie cuviosul Paisie in una din cartile lui,"de vorba cu parintele Paisie".

ory 24.10.2008 13:49:00

Eu nu inteleg de ce atata framantare si mister in acest subiect stiut de toti oamenii.Ce e de facut?In felul nostru,toti suntem constienti de cele cate putem face pentru a ajuta aproapele,intr-o masura sau alta,nu cred ca ne este de-ajuns sa zacem in cugete disperate de compasiune...si-atat!
Dar nici nu putem sa schimbam noi suferinta societatii,ea face parte categoriile ce o intregesc,este determinata de foarte multi factori interni si externi,este prea complicat sa ne gandim noi cum ar fi ideal,insa putem face ceva...ceva mai mult decat sa ne limitam la mila si lacrimi desarte.Acel ceva,cat de mic ar fi el,se aduna si poate readuce zambetul pe chipurile incercate de atata nedreptate sociala si esec individual.

MarinaAlca 24.10.2008 14:09:15

Citat:

În prealabil postat de mirelat (Post 97364)
am si eu niste nelamuriri:

1. ce era asa grav ca avea cizmulite de cauciuc in picioare? pe vreme ploioasa astea sunt mai bune decat orice alte incaltari, fie ele cat de scumpe sau "bune".
2. daca erai in masina cum de ai auzit-o ca vorbea?
3. ce are a face ca era de alta religie sau nationalitate? btw, cum de ti-ai dat seama?
4. ai cumva sentimentul ca trebuie sa salvezi Planeta?

Cine stie?? poate ca intreg ansamblul, privirea, imbracamintea, i-au inspirat mila.. si mie mi se intampla adeseori sa fiu impresionata de unele persoane care mie imi par necajite.. ca vorbea, nu e musai sa o fi si auzit-o.. pur si simplu cred ca era suficient sa ii vada figura.. gura cum se deschide, buzele miscandu-se ....zic si eu:confused:...
Pace sa avem cu toti:6:

Anca-Miha 24.10.2008 17:30:08

Asa este, ory. Abia fapta duce la desavarsire gandul nostru frumos.

mirelat 24.10.2008 22:06:04

Citat:

În prealabil postat de MarinaAlca (Post 97418)
Cine stie?? poate ca intreg ansamblul, privirea, imbracamintea, i-au inspirat mila.. si mie mi se intampla adeseori sa fiu impresionata de unele persoane care mie imi par necajite.. ca vorbea, nu e musai sa o fi si auzit-o.. pur si simplu cred ca era suficient sa ii vada figura.. gura cum se deschide, buzele miscandu-se ....zic si eu:confused:...
Pace sa avem cu toti:6:

ory, de acord cu ceea ce spui...insa eu am pus intrebarile respective pentru ca postarea care a deschis topicul asta mi s-a parut aflare in treaba, un fel de "hai sa haidem".

mirelat 24.10.2008 22:07:37

erata
 
scuze, era ptr Marina-Alca, nu ory.

ar fi fost bine daca se puteau edita postarile.

dorinastoica14 24.10.2008 22:20:50

Citat:

În prealabil postat de mirelat (Post 97363)
bineinteles ca nu, dar daca stai sa-i plangi de mila oricarui om care iti iese in cale... inseamna ca ori te prefaci, ori ai ceva probleme cu capul.

Eu cred ca ai dreptate,si nu inima impietrita asa cum spune cineva pe aici.
Este adevarat nu putem sa ajutam intodeauna sau pe toti si nici nu puten chiar de vrem sa oprim suferinta lumii,sunt situatii si situatii.
Ei bine,mi-am luat inima in dinti si am fost la aceea cunostinta a mea.Nu i-am dus nici macar o floare pentruca mi-a spus sa nu-i duc nimic ca nu primeste .
Am ascultat-o cu rabdare,am incercat sa-i vorbesc despre Dumnezeu,despre Maica Domnului,despre vindecari miraculoase,despre sfantul Maslu.Nu m-a ascultat, spunandu-mi in cele din urma sa ma rog pentru ea ca sa moara.Eu nu am vazut niciodata pe cineva atat de disperat si nu din cauza saraciei ci,dupa parerea mea din cauza lipsei oricarui orizont spiritual! Cum sa o ajut???
Deci iata ca........am si eu o nelamurire si cred ca nu sunt singura.

Anca-Miha 25.10.2008 00:19:31

Cu bolnavii trebuie multa radbare, Dorina draga, ca noi nu suntem IIsus Hristos sa spunem "Scoala-te!" si sa se scoale. Poate in felul acesta ne e pusa si noua credinta la incercare. Un bolnav, care se crede pe moarte, nu mai are putere sa execute ce i se spune; el trebuie putin impins de la spate, pana face primul pas.
Am citit zilele acestea din "Daruind vei dobandi" a lui Nicolae Steinhardt si el spune asa: Dumnezeu nu ne cere sa dam din ce avem, ci din ce nu avem. Deci daca nu ai rabdare, da-i rabdare si vei primi rabdare.
Cine stie ce o fi in inima bietei femei! Nimeni, din cei care se simt iubiti nu-si doresc sa moara. Daca s-ar simti iubita, ar avea pentru ce trai. A uitat ca Dumnezeu o iubeste.
De aceea te rog nu fii dezamagita de atitudinea ei, si nu trece pe langa ea, ci du-te la ea si ajut-o pe cat poti. Da-i din ce nu ai.


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:28:52.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.