Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Rugaciuni (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5048)
-   -   Rugaciunea din inima (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3867)

alexina 05.06.2008 12:02:19

Rugaciunea spusa din inima si cu inima curata ,cu smerenie, cu nadejde ,te inalta,simti ca Dumnezeu te asculta.Doame-ajuta!

Daniela.Matei 26.06.2008 00:37:11

eu nu inteleg de ce voi va tot umiliti atat si va rugati....oameni buni sunteti atat de slabi? nu puteti sa va ajutati singuri? ....de ca va considerati atat de mici si neajutorati? un om puternic niciodata nu se va ruga , ci va cauta sa se ajute singur!!!

StoicaFlorina 26.06.2008 10:31:35

Umilinta? Rugaciunea nu este umilinta din nici un punct de vedere...pentru ca oamenii se roaga din dragoste si cu dragoste catre Dumnezeu... Sa ne ajutam singuri? sa stii, desi nu crezi ca omul este gol si nu poate face nimic fara ajutorul lui Dumnezeu....
Si da suntem mici prin multimea noastra de pacate si rautati....mari erau Sfintii
Iar Alexina se refera la rugaciunea inimii....te inalta la propriu cum a fost Sfanta Maria Egipteanca sau Sfanta Teodora de la Sihla cate atunci cand se rugau se ridicau de la pamant si erau incojurate de un val de lumina....exista martori care le-au vazut
Eu zic ca daca nu intelegei de ce unii se roaga....nu ca unui stapan, unui sef sa ii cerem cine stie ce...ci ca Tatalui Nostru cel Ceresc.... nici sa nu ii judeci...

alexina 04.07.2008 18:29:07

Daniela draga, ma sperie cuvintele tale.Nimic nu putem faca fara ajutorul lui Dumnezeu.Reusitele noastre se datoreaza tot Bunului Dumnezeu si pentru asta trebuie sa-I aducem multumire. Doamne-ajuta!

lucica 16.10.2011 17:43:39

Daniela pune stavila acestor pareri si multumeste Bunului Dumnezeu ca ti-a dat un dar de pret- VIATA-pentru care trebuie sa-i multumesti si sa rostesti cea mai scurta rugaciune ,,Doamne ajuta-mi !''
Lucica.

Mtcrysty17 16.10.2011 22:57:33

Citat:

În prealabil postat de alexina (Post 76596)
Rugaciunea spusa din inima si cu inima curata ,cu smerenie, cu nadejde ,te inalta,simti ca Dumnezeu te asculta.Doame-ajuta!

regret sa te contrazic dar nu e asa mereu.......

ovidiu b. 16.10.2011 23:07:36

Citat:

În prealabil postat de Daniela.Matei (Post 80239)
eu nu inteleg de ce voi va tot umiliti atat si va rugati....oameni buni sunteti atat de slabi? nu puteti sa va ajutati singuri? ....de ca va considerati atat de mici si neajutorati? un om puternic niciodata nu se va ruga , ci va cauta sa se ajute singur!!!

noi fara ajutorul lui Dumnezeu suntem doar praf si pulbere...cum sa ne ajutam singuri?

suntem mici pentru ca am fost creati de Dumnezeu...suntem copiii lui Dumnezeu si fratii mai mici a lui Iisus Hristos.

ai vaga impresie ca te poti ajuta singura...dar ceea ce ai scris poate ne determina pe unii dintre noi sa ne rugam pt tine...si astfel sa-ti gasesti adevaratul raspuns.

glykys 16.10.2011 23:20:07

Postarea initiala e veche, dar e frumoasa si adevarata.Dumnezeu ne asculta oricand, dar noi ii cerem si ii tot cerem cate in luna si in stele, nu avem rabdare daca nu ne da imediat ce dorim, de parca ar fi duhul lampii lui Aladin. Sa nu uitam ca trebuie sa Ii si multumi pentur toate cate primim de la El, si pentru bucurii si pentru necazuri, caci toate au un scop in viata asta.

Sa nu uitam nici sa ne folosim cum se cuvine de Sfintele Taine, de Sfanta Liturghie, sa nu ne lasam de biserica, de post si de rugaciune!

ovidiu b. 16.10.2011 23:33:42

Citat:

În prealabil postat de Daniela.Matei (Post 80239)
eu nu inteleg de ce voi va tot umiliti atat si va rugati....oameni buni sunteti atat de slabi? nu puteti sa va ajutati singuri? ....de ca va considerati atat de mici si neajutorati? un om puternic niciodata nu se va ruga , ci va cauta sa se ajute singur!!!

Și pe când Se ruga Iisus într-un loc, când a încetat, unul dintre ucenicii Lui I-a zis: Doamne, învață-ne să ne rugăm, cum a învățat și Ioan pe ucenicii lui.
2. Și le-a zis: Când vă rugați, ziceți: Tatăl nostru, Care ești în ceruri, sfințească-se numele Tău. Vie împărăția Ta. Facă-se voia Ta, precum în cer așa și pe pământ.
3. Pâinea noastră cea spre ființă, dă-ne-o nouă în fiecare zi.
4. Și ne iartă nouă păcatele noastre, căci și noi înșine iertăm tuturor celor ce ne greșesc nouă. Și nu ne duce pe noi în ispită, ci ne izbăvește de cel rău.
5. Și a zis către ei: Cine dintre voi, având un prieten și se va duce la el în miez de noapte și-i va zice: Prietene, împrumută-mi trei pâini,
6. Că a venit, din cale, un prieten la mine și n-am ce să-i pun înainte,
7. Iar acela, răspunzând dinăuntru, să-i zică: Nu mă da de osteneală. Acum ușa e încuiată și copiii mei sunt în pat cu mine. Nu pot să mă scol să-ți dau.
8. Zic vouă: Chiar dacă, sculându-se, nu i-ar da pentru că-i este prieten, dar, pentru îndrăzneala lui, sculându-se, îi va da cât îi trebuie.
9. Și Eu zic vouă: Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.

cristiboss56 16.10.2011 23:56:13

Citat:

În prealabil postat de Daniela.Matei (Post 80239)
....oameni buni sunteti atat de slabi?

Aici e problema ! ! ! Trebuie sa fi tare sa-ti recunosti neputinta , si limitele tale ! Aici e problema care n-o intelegi , sau te faci ca n-o intelegi , crezand ca cel slab se umileste, pe cand cel tare mai tot timpul se faleste cu "puterea" sa .


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:28:04.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.