Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Teologie si Stiinta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5039)
-   -   Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8760)

stefan florin 15.10.2013 12:12:24

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 537522)
Dragul meu: poziția Sfinților Parinti e clară în acest sens. Si nu numai a lor: legile universului de azi nu sunt aceleași (sau sunt că urmare a) cu cele din Facere. Si cu cele din perioada de dinainte de cădere.

asta nu inseamna ca o zi a creatiei nu a avut 24 ore asa cum multi sustin, chiar pe acest forum? Stii...legile universului de azi, inclusiv timpul, nu sunt aceleasi cu cele din Facere, si cu cele de dinainte de cadere

Barsaumas 15.10.2013 12:20:11

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 537619)
Ți-am mai spus eu cine e cel mai tare logician, nu?


Du-te măi d'aci! Bine că te-ai găsit tu să arunci la gunoi Biblia și o parte din scrierile Părinților punând în loc tâlcuirile logice ale intelectului.
Frumos.

Dragos, wake up: Seraphim Rose e dintre Parintii Bisericii?! Si nu, nu as putea sa arunc la gunoi Biblia: masoara ce zici. Ce "arunc la gunoi" este o anume linie de interpretare, indiferent daca e a ta, a unui NP din statele fasciste ale americii (ex-sua), sau a unuia din Parinti. Nu e canon? Nu e (mai cu seama) dogma? Bun, atunci e teologumena, populara (adica de la si pentru mase needucate) sau nu, coerenta sau nu, plauzibila sau nu.
Un om cu intelectul tau rational ar fi trebuit sa sesizeze din capul locului contradictia: hardlinerii zic ca e blasfemisa zici ca Dumnezeu dirijeaza evolutia. Ca ar fi putut-o face (planeta Pamint si tot Universul material) intr-o milionime de femtosecunda. Bun, atunci de ce a facut-o in musai sase zile? A 24 ore bucata, evident? Nu te-ai prins ca de fapt o parte a Facerii e o "tragere a turtei pe spuza" cu scop propangandistic de catre teologii iudaici, ca sa iasa ca shabbatul e de Sus? si uite asa, se demosntreaza foarte clar cine e in spatele exportarii spre ortodoxie a fanatismului scriptural literalist: adve (cu literalismul lor pseudo-iudaic: daca intreb un amic evreu ce parere are de "shabbatul" adventist, izbucneste in ris) si altii ca ei. Nu se strofoca simapticul osutaomieenspe sa demonstreze ca ce de neclintit si sfint e Sabatul?
Literalismul scriptural e de origine NP. Mai fa sapaturi.
# urpmi remove fanatism

Barsaumas 15.10.2013 12:24:48

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 537624)
asta nu inseamna ca o zi a creatiei nu a avut 24 ore asa cum multi sustin, chiar pe acest forum? Stii...legile universului de azi, inclusiv timpul, nu sunt aceleasi cu cele din Facere, si cu cele de dinainte de cadere

Amice, l-ai prins pe dom' jiner offguard. Asa e; e de bun-simt.

AlinB 15.10.2013 13:24:08

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 537619)
Ți-am mai spus eu cine e cel mai tare logician, nu?

Cu o "logica" de genul asta a fost pusa pe foc si biblioteca din Alexandria.
E drept, religia e diferita, dar stofa e aceeasi.

Citat:

Du-te măi d'aci! Bine că te-ai găsit tu să arunci la gunoi Biblia și o parte din scrierile Părinților punând în loc tâlcuirile logice ale intelectului.
Frumos.
Poate nu te-ai prins inca, dar ce au scris Sfintii Parinti nu erau idei luate de pe campii.
Teologia nu are la baza doar inspiratia ci si logica.

In disputele dintre ortodocsi si eretici, a fost implicata in primul rand logica, pentru ca argumentul autoritatii care il folosesti tu pe post de bata acum de exemplu, are o functionalitate mult mai limitata decat crezi.

AlinB 15.10.2013 13:24:46

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 537542)
Nu. Ți-am indicat o sursă excelentă de informație. Se găsește chiar și pdf.
Vrei să te informezi bine, nu, la fel.:67:

A, pentru o clipa am crezut ca stii despre ce vorbesti si vrei sa argumentezi.
Scuze.

AlinB 15.10.2013 13:26:11

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 537624)
asta nu inseamna ca o zi a creatiei nu a avut 24 ore asa cum multi sustin, chiar pe acest forum? Stii...legile universului de azi, inclusiv timpul, nu sunt aceleasi cu cele din Facere, si cu cele de dinainte de cadere

De ce n-ar fi? Crezi ca pe atunci trecea timpul mai incet, mai repede, statea pe loc, constanta gravitationala era 0.5 nu 0.98, sau poate 1.2, ce anume??

Barsaumas 15.10.2013 14:02:24

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 537635)
De ce n-ar fi? Crezi ca pe atunci trecea timpul mai incet, mai repede, statea pe loc, constanta gravitationala era 0.5 nu 0.98, sau poate 1.2, ce anume??

Stefan a folosit, cred eu, reductio ad absurdum. Tocmai ca sa arate ce hazardata e teza cu "niste legi atunci, cu totul altele acum".

DragosP 15.10.2013 14:12:23

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 537634)
A, pentru o clipa am crezut ca stii despre ce vorbesti si vrei sa argumentezi.
Scuze.

Nici o problemă.
Miștocăreala nu-ți dă nici un ascendent asupra interlocutorului.

@Barsaumas: Serafim Rose e unul (mă rog, a fost) unul care a citit kilometri sau tone de cărți (depinde de unitatea de măsură pe care vrei s-o adopți) scrise de Părinți.
Și în ceea ce mă privește îi acord mai multă credibilitate decât unor savanți decreștinați.

Barsaumas 15.10.2013 14:21:59

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 537643)
Nici o problemă.
Miștocăreala nu-ți dă nici un ascendent asupra interlocutorului.

@Barsaumas: Serafim Rose e unul (mă rog, a fost) unul care a citit kilometri sau tone de cărți (depinde de unitatea de măsură pe care vrei s-o adopți) scrise de Părinți.
Și în ceea ce mă privește îi acord mai multă credibilitate decât unor savanți decreștinați.

Ii cunosti personal pe toti fizicienii si paleontologii, ca sa apreciezi cit sunt de decrestinati? Si Arius a citit. Poate mai mult. Iuda, poate chiar mai mult si chestii chiar mai vechi, deci posibil mai autentice. Si unde sunt ei acum?
Sau, si mai clar: ai idee macar cit au citit campionii mortii ideologice a umanitatii? Weishaupt, Feuerbach si Blavatsky? si de ei e chiar sigur ca sunt acolo Jos.

DragosP 15.10.2013 14:26:09

Bine, ai dreptate.
Fii binecuvântat!


Ora este GMT +3. Ora este acum 21:01:42.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.