Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Postul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5059)
-   -   Postul negru (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7835)

Darkanian 14.12.2009 12:57:48

Postul negru
 
Am si eu o intrebare postul negru cand se tine si de ce se tine?

costel 14.12.2009 13:32:01

Biserica a randuit umatoarele zile de post negru:
De sarbatoarea Inaltarii Sfintei Cruci (14 septembrie) - zi care ne aduce aminte de patimile indurate de Hristos pe Cruce pentru mantuirea noastra si ne indeamna la pocainta si intristare.

Ziua Ajunului Bobotezei (5 ianuarie) - Postul din aceasta zi e pastrat prin traditie, din vechime (secolele IV-VI), cand catehumenii care urmau sa primeasca botezul in seara acestei zile, trebuiau sa posteasca, pentru a se putea impartasi la liturghia credinciosilor, la care luau parte pentru prima data, dupa botez. Astazi crestinii postesc in aceasta zi pentru a putea gusta cu vrednicie din apa sfintita la Aghiazma Mare (Ene Braniste).

Ajunul Craciunului (24 decembrie) si de Taierea capului Sfantului Ioan Botezatorul (29 iunie).

Un lucru e de retinut: esti cat daruiesti. Asadar, cu cat daruiesti mai mult, cu atat te umpli mai mult de iubirea dumnezeiasca. NU e o zi care slabeste firea umana, ci e o zi in care omul este chemat sa se hraneasca mai mult duhovniceste, sa ia aminte ca nu e doar trup.

GeorgeS 14.12.2009 15:11:25

Ai uitat de cea mai importanta zi de post negru: Sfanta si Marea Zi Vineri cand postim desavarsit in amintirea Patimilor Mantuitorului nostru Iisus Hristos.
In manastiri se mai posteste negru si in alte zile. De ex. in primele zile din postul mare(luni si marti) nu se mananca nimic, nici trapeza nu este deschisa. Abia miercuri, dupa Sfanta Liturghie mai-nainte sfintita , se aduce ceai sau compot cald in biserica pentru ca sa se obisnuiasca din nou monahii cu mancarea.

GeorgeS 14.12.2009 16:05:32

Revin cu cateva precizari.
Conform randuielilor, postul negru numit si post integral, total sau ajunare consta in abtinerea completa de la orice fel de mancare sau bautura pe un timp anumit. Asemenea post(40 zile) a tinut Mantuitorul mai inainte de a fi ispitit in pustiul Carantaniei, la fel si Moise pe Muntele Sinai cand a primit Tablele Legii.
Ajunarea este legata in principal de Liturghia deplina. In zilele aliturgice, cat si in zilele cand se face Liturghia darurilor mai-nainte sfintite cu siguranta sunt zile de ajunare. Asa se intampla in postul mare in primele doua zile care sunt aliturgice , apoi miercurile si vinerile in care se face Liturghia darurilor mai-nainte sfintite , si in ajunul Craciunului si al Bobotezei cand Liturghia Sfantului Vasile este unita cu Vecernia zilei urmatoare. In aceste zile de ajun, se mananca seara dupa Liturghie, hrana uscata.
In zilele de post izolate cum sunt Inaltarea Sfintei Cruci si Taierea capului Sfantului Ioan Botezatorul se mananca de post dar nu se ajuneaza (se mananca cu untdelemn si se bea un pahar de vin).
Ramane valabil si ce am postat mai sus , adica despre Vinerea Mare si primele doua zile din Postul Mare.

delyuta 14.12.2009 18:15:26

eu cred ca post se poate tine in orice zi,el trebuie neaparat insotit si de rugaciune sincera.Dumnezeu ne cunoaste pe fiecare si stie daca suntem sau nu sinceri!

caliyo 14.12.2009 23:09:36

S-a scris cand se poate tine post. Aduc si eu o completare. Sunt anumite zile in care este pacat sa tii post negru : sambetele si duminicile de peste an , precum si spatamana luminata si
perioada de la craciun la boboteaza.

antiqu 19.12.2009 14:39:22

Eu tin post negru in Vinerea Patimilor, in ultimii ani nu am baut nici macar apa in aceasta zi, dar am citit ca este periculos fiindca exista riscul de blocare a rinichilor. A mai incercat cineva fara apa? Cum a fost?

anne 19.12.2009 14:45:25

Citat:

În prealabil postat de antiqu (Post 192736)
Eu tin post negru in Vinerea Patimilor, in ultimii ani nu am baut nici macar apa in aceasta zi, dar am citit ca este periculos fiindca exista riscul de blocare a rinichilor. A mai incercat cineva fara apa? Cum a fost?

Nu patesti nimic rau...fii sigur de asta!:1: Chiar de ai incerca mai multe zile la rand. Vorba lui Costel "cu cat daruiesti mai mult, cu atat te umpli mai mult de iubirea dumnezeiasca..."

glykys 19.12.2009 16:59:39

Citat:

În prealabil postat de antiqu (Post 192736)
Eu tin post negru in Vinerea Patimilor, in ultimii ani nu am baut nici macar apa in aceasta zi, dar am citit ca este periculos fiindca exista riscul de blocare a rinichilor. A mai incercat cineva fara apa? Cum a fost?

Bunica mea tine de vreo 45 de ani post negru (fara apa, de joi seara pana sambata dimineata) si nu a patit nimic. Dimpotriva, a patit cand nu a tinut!

gabriela8 22.12.2009 15:16:35

Citat:

În prealabil postat de antiqu (Post 192736)
Eu tin post negru in Vinerea Patimilor, in ultimii ani nu am baut nici macar apa in aceasta zi, dar am citit ca este periculos fiindca exista riscul de blocare a rinichilor. A mai incercat cineva fara apa? Cum a fost?


Stai linistit! Nu se intampla nimic rau! Nu lasa Dumnezeu sa ti se faca rau cand te jertfesti pentru EL si II esti alaturi pe Golgota! Este o zi cu mare HAR!:1:


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:49:29.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.