Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Stiri, actualitati, anunturi (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=504)
-   -   Moartea Cip-ului (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5356)

C.tin 17.01.2009 08:54:38

Moartea Cip-ului
 
Pe langa Petitia postata de Laurentiu, mai circula una in care s-au strans deja peste 2500 de semnaturi....

CITITI SI SEMNATI ...Cu cat se aduna mai multe reactii impotriva implementarii CIP-urilor, cu atat mai bine!

http://www.PetitionOnline.com/NU666/petition.html

eduardd 17.01.2009 11:55:31

Constantin poate ca ar trebui facute aceste petitii de mana. Ele sa circule din parohie in parohie. La mine spre exemplu s-au facut liste efectiv, unde omul semneaza sau nu. E dreptul nostru de a alege. Poate ca daca preotii de parohii ar proceda astfel ( sau ar fi indemnati de enoriasi daca ei nu i-au atitudine, dar cu duhul blandetii si in particluar) si ar explica concret ce reprezinta aceste hartii nu s-ar mai produce atata haos, neincredere, injurii. Cred ca e o solutie buna si mult mai la indemana.:9:

C.tin 17.01.2009 12:03:16

Vad ca majoritatea crestinilor sunt contra cipului...
 
numarul semnatarilor cresc vertiginos, in timp scurt...s-a trecut de 2800 !
Doamne ajuta! Sa fie spre mai Bine, spre Adevar!

C.tin 17.01.2009 12:07:17

Citat:

În prealabil postat de eduardd (Post 109977)
Constantin poate ca ar trebui facute aceste petitii de mana. Ele sa circule din parohie in parohie. La mine spre exemplu s-au facut liste efectiv, unde omul semneaza sau nu. E dreptul nostru de a alege. Poate ca daca preotii de parohii ar proceda astfel ( sau ar fi indemnati de enoriasi daca ei nu i-au atitudine, dar cu duhul blandetii si in particluar) si ar explica concret ce reprezinta aceste hartii nu s-ar mai produce atata haos, neincredere, injurii. Cred ca e o solutie buna si mult mai la indemana.:9:

Cu siguranta! Deja s-a inceput si aceasta. De la Petru Voda a plecat o lista spre alte manastiri. Bine e ar fi ca fiecare parohie ortodoxa (si nu numai) sa faca aceasta!

Askeladd 17.01.2009 13:54:18

Petitile online nu prea au efect. Trebuie lobby sau scrisori fizice catre parlamentari, pentru a avea un efect.

cosmin_lovin 17.01.2009 20:57:21

Din cate stiu listele cu semnaturi circula deja prin bisericile de parohie,am semnat intr-o astfel de lista din data de 11/01,duminica trecuta.

C.tin 17.01.2009 21:24:21

Alte prioritati sunt in lume...
 
De ce atatea eforturi ptr a implementa aceste cipuri si ptr alte probleme mai importante ale lumii nu se gaseste niciodata timp si bani? Nu se gasesc solutii reale, practice ptr : razboaie, saracie, foamete, inundatii, avorturi, desfranare si cate si mai cate rautati...? In schimb sunt bani pt cipuri ! Sa se aleaga praful de ele, ca si de costisitorul experiment CERN.
De aici reiese reaua credinta, chiar nebunia... celor care urmaresc implementarea cipurilor si la oameni !

C.tin 17.01.2009 21:41:50

Citat:

În prealabil postat de cosmin_lovin (Post 110047)
Din cate stiu listele cu semnaturi circula deja prin bisericile de parohie,am semnat intr-o astfel de lista din data de 11/01,duminica trecuta.

Si-n parohiile din diaspora se strang semnaturi! Deci, solidari cu fratii din Romania.

mihairapcea 18.01.2009 05:53:54

Coalitia “Refuz Implantul !!!”
 
Lupta impotriva cipurilor poate si trebuie sa fie castigata de noi. Singura conditie pentru ca raul sa triumfe este ca oamenii buni sa nu faca nimic. Am dovedit ca putem invinge. Sa nu disperam. Amintiti-va de hotararea CNCD privind scoaterea icoanelor din scoli. Ne-am mobilizat si am reusit sa trimitem bestia inapoi in intunericul din care iesise. Curtea suprema a anulat decizia CNCD iar icoanele au ramas pe peretii claselor copiilor nostri. Amintiti-va de campania impotriva vaccinului ucigas Gardasil. Am invins si atunci. Putem face acest lucru si cu legea privind cipurile din acte. Propun sa infiintam Coalitia “Refuz Implantul !!!”, in care sa aducem cat mai multe organizatii, cat mai multi oameni. Sa atacam la Curtea Constitutionala legea. Cand exista vointa, exista si mijloace. Sub presiunea strazii, nu vor indrazni sa ne infurnte. Sunt mai slabi si mai tematori, pe fondul crizei, acum este momentul sa spunem NU cipurilor !
Vom face ceea ce au facut si grecii. Proteste de strada. Cei care doresc sa facem ceva concret, sa ma contacteze pe adresa mea de mail: rapcea@gmail.com Suntem foarte multi cei care refuza cipurile. Trebuie sa fim si uniti. Inclusiv in actiuni. Cred ca impreuna putem invinge, ii putem forta sa dea inapoi, cel putin in chestiunea cipurilor. Hai sa facem sa iasa ceva bun din Romania. Sa facem ca zicala “Ti-e frica de sfarsitul lumii ?! Atunci vino in Romania, ca aici suntem cu 100 de ani in urma…. :)” sa fie adevarata in sensul bun al cuvantului…

eduardd 18.01.2009 09:14:44

In completarea Apelului Parintelui Justin Parvu privind lupta contra Cipurilor Fiarei, Monahul Filotheu explica Ce sunt cipurile 666

http://www.razbointrucuvant.ro/wp-co...rfidpowder.jpg

Ce sînt cipurile?[1]

- de Parintele Filotheu Balan, material redactat la dorința P. Iustin, în completare la
cele spuse de sfinția sa în scrisoarea deschisă.
Cipurile RFID [2] sînt o creație tehnologică recentă, menită inițial să înlocuiască codul de bare de pe produsele din magazine. În general, ele sînt compuse dintr-un cip electronic (care permite stocarea datelor și alte operațiuni electronice) conectat la o antenă miniaturală, putînd fi aplicate pe diferite obiecte.
Dispozitivul cu antenă poate fi detectat de cititoare speciale. Cipurile RFID sînt de două feluri, active și pasive, după felul construcției lor; astfel, cipurile active sînt conectate la o baterie, iar detectarea lor se poate face de la o distanță de cel mult 100 de metri, iar cele pasive nu sînt prevăzute cu baterie, ci pot fi citite numai prin apropierea lor de un cîmp electric creat de un cititor special, detectarea lor fiind deocamdată imposibilă la distanțe mai mari de 10 metri. Cînd un cititor RFID emite un semnal radio, cipurile din apropiere reacționează transmițînd datele către cititor.
Dacă inițial producerea lor a avut un scop exclusiv comercial, cipurile putînd stoca mult mai multe date decît codul de bare, în ultimii ani mai multe firme producătoare de astfel de dispozitive s-au orientat pe producerea de cipuri și pentru alte aplicații, precum acte de identitate, carduri de sănătate, carduri de credit, bancnote, etc. S-a mers pînă acolo, încît, invocîndu-se anumite situații excepționale, să se urmărească implantarea unor astfel de cipuri în corpul uman[3]. Experimentele au început cu implantarea animalelor de casă, pentru a fi mai ușor recuperate în cazul rătăcirii lor, și au continuat cu cîteva cazuri umane particulare. [COLOR=#000080]„[/COLOR][COLOR=#000080]Avantajul” implantului electronic este acela că cipul ar putea fi alimentat în permanență de căldura corpului uman, transformîndu-l în cip activ, deci detectabil de la mare distanță.[/COLOR] Deocamdată cipurile RFID implantate oamenilor au fost exclusiv pasive.
Din datele pe care le deținem la momentul de față (2009, Ianuarie) progresul tehnologic a permis miniaturizarea cipurilor produse de firma Hitachi (denumite μChip/mu chip) pînă la dimensiunea de 0.04 x 0.04 mm, fiind practic invizibile pentru majoritatea oamenilor. Momentan se produc cîteva miliarde de astfel de cipuri pe an, prețul lor fiind, în medie, puțin peste un eurocent.
În cele ce urmează descriem cîteva din avantajele și din dezavantajele tehnologiei cipurilor RFID, pentru informarea tuturor celor interesați, materialele pe această temă fiind extrem de puține în limba română.


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:09:30.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.