Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Homosexualitatea (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5043)
-   -   Lista europarlamentarilor romani anti-crestini (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17795)

Illuminatu 16.03.2015 22:03:20

Lista europarlamentarilor romani anti-crestini
 
Victor Boștinaru (PSD, S&D), Cristian Bușoi (PNL, PPE), Andi Cristea (PSD, S&D), Mircea Diaconu (independent, ALDE), Damian Drăghici (UNPR, S&D), Vasilica Dăncilă (PSD, S&D), Doru Frunzulică (UNPR, S&D), Maria Grapini (PC, S&D), Cătălin Ivan (PSD, S&D), Monica Macovei (independent, PPE), Siegfried Mureșan (PMP, PPE), Ramona Mănescu (PNL, PPE), Dan Nica (PSD, S&D), Norica Nicolai (PNL, ALDE), Cristian Preda (independent, PPE), Ioan-Mircea Pașcu (PSD, S&D), Laurențiu Rebega (PC, S&D), Theodor Stolojan (PNL, PPE), Daciana Sârbu (PSD, S&D), Claudia Țapardel (PSD, S&D), Ciprian Tănăsescu (PSD, S&D), Adina Vălean (PNL, PPE).

NU LE-AJUTE DUMNEZEU! AU VOTAT "PENTRU" CASATORIILE INTRE HOMOSEXUALI!

abaaaabbbb63 16.03.2015 22:38:03

Asa si?

Mi se pare mai crestineste sa lasi oamenii sa-si mainfeste liberul arbitru decat sa-i ingradesti.

"NU LE-AJUTE DUMNEZEU!"

Mi se pare mie sau le vrei raul unor oameni numai pentru ca nu sunt de acord cu tine?

DragosP 16.03.2015 22:43:21

Răul și-l doresc și și-l fac singuri prin acțiunile lor iresponsabile.

abaaaabbbb63 16.03.2015 22:50:02

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 584908)
Răul și-l doresc și și-l fac singuri prin acțiunile lor iresponsabile.

Asta nu justifica a dori raul cuiva.

Mihnea Dragomir 16.03.2015 23:30:40

Pe mine m-ar interesa lista cealalta. Lista europarlamentarilor romani crestini.

Illuminatu 17.03.2015 00:12:20

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 584905)
Asa si?

Mi se pare mai crestineste sa lasi oamenii sa-si mainfeste liberul arbitru decat sa-i ingradesti.

"NU LE-AJUTE DUMNEZEU!"

Mi se pare mie sau le vrei raul unor oameni numai pentru ca nu sunt de acord cu tine?

Prin votul lor mare parte din pacatele celor care "se vor simti liberi" sa-si manifeste public scarboseniile (de care pana si dracii se scarbesc) vor cadea asupra lor insisi.

Ia spune, istetule, de ce i-a mai pedepsit Dumnezeu pe cei din Sodoma daca sodomitii aveau dreptul infailibil sa-si manifeste "liberul-arbitru"?

Illuminatu 17.03.2015 00:14:08

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 584918)
Pe mine m-ar interesa lista cealalta. Lista europarlamentarilor romani crestini.

Lista crestinilor este foarte scurta: Daniel Buda, Marian-Jean Marinescu, Csaba Sogor și Iuliu Winkler.

oaie_cugetatoare 17.03.2015 02:32:56

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 584910)
Asta nu justifica a dori raul cuiva.

Dar nimeni nu doreste raul.Pur si simplu raul si-l fac singuri.Ei si-l atrag
si tot ei se vor plange daca o sa le mearga rau.

Abecedar, sa te fereasca Dumnezeu de dreptatea Sa. Sa-l fereasca Dumnezeu
pe acel cineva care doreste sa faca razboi cu EL si cu ai sai Sfintii. Ca tare
nu-i vad bine deloc.Dar deloc.:71:

abaaaabbbb63 17.03.2015 07:39:04

Citat:

În prealabil postat de Illuminatu (Post 584924)
Ia spune, istetule, de ce i-a mai pedepsit Dumnezeu pe cei din Sodoma daca sodomitii aveau dreptul infailibil sa-si manifeste "liberul-arbitru"?

Nu stiu daca chiar s-a intamplat acea povestioara, dar sa zicem in cazul acela ca oamenii voiau sa violeze niste ingeri. In cazul acesta nu e vorba de un viol.

stefan florin 17.03.2015 09:06:04

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 584938)
Nu stiu daca chiar s-a intamplat acea povestioara, dar sa zicem in cazul acela ca oamenii voiau sa violeze niste ingeri. In cazul acesta nu e vorba de un viol.

decozia de distruge acele cetati de catre Dumnezeu, a fost luata inainte de episodul cu ingerii

Mihnea Dragomir 17.03.2015 10:04:54

Citat:

În prealabil postat de Illuminatu (Post 584925)
Lista crestinilor este foarte scurta: Daniel Buda, Marian-Jean Marinescu, Csaba Sogor și Iuliu Winkler.

Trist de scurta. Din lista europarlamentarilor romani crestini, doi sunt unguri din UDMR. Cam trist pentru o natiune care se vrea crestinata de Sf Ap Andrei. Cred ca intre "cei 86 la suta crestini ortodocsi" si reprezentantii lor in Parlament exista o falie, care trebuie umpluta de urgenta spre binele concordiei intre guvernati si guvernanti.

Sa mai notam ca toti cei patru de mai sus fac parte din acelasi grup euro-parlamentar: popular (crestin-democrat).
Nu ca acest grup ar fi foarte popular. Nici ca s-ar remarca printr-un crestinism debordant. In schimb, cu democratia are ceva probleme. Pe de alta parte, dintre doua rele...

oaie_cugetatoare 17.03.2015 10:23:24

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 584951)
Trist de scurta. Din lista europarlamentarilor romani crestini, doi sunt unguri din UDMR. Cam trist pentru o natiune care se vrea crestinata de Sf Ap Andrei.

E o diferenta de la cer la pamant dintre politicieni si populatie si dintre
populatie si neam.Ai trei chestii distincte:
politicieni, populatie, neam.
Politicienii sunt reprezentatii populatiei si nu ai neamului.Apostolul Andrei
a crestinat neamul si nu populatia.

Citat:

Cred ca intre "cei 86 la suta crestini ortodocsi" si reprezentantii lor in Parlament exista o falie, care trebuie umpluta de urgenta spre binele concordiei intre guvernati si guvernanti.
Indicat ar fi sa incerci sa "umpli" falia San Andreas.Daca vei reusi atunci
poti sa-ti faci spereante si pt aceasta "falie"

Citat:

Sa mai notam ca toti cei patru de mai sus fac parte din acelasi grup euro-parlamentar: popular (crestin-democrat).
Nu ca acest grup ar fi foarte popular. Nici ca s-ar remarca printr-un crestinism debordant. In schimb, cu democratia are ceva probleme. Pe de alta parte, dintre doua rele...
N-are nimic de-a face crestin-democratie cu UE si partidele politice ale UE.
Toate formele de administrare sau guvernamant ale UE sunt intr-o mica sau
mai mare masura, mici sinagoge ale Diavolului.

Mihnea Dragomir 17.03.2015 10:51:35

Citat:

În prealabil postat de oaie_cugetatoare (Post 584955)
E o diferenta de la cer la pamant dintre politicieni si populatie si dintre
populatie si neam.Ai trei chestii distincte:
politicieni, populatie, neam.
Politicienii sunt reprezentatii populatiei si nu ai neamului.Apostolul Andrei
a crestinat neamul si nu populatia.

Nu vad limpede distinctia dintre "neam" si "populatie". O dezvoltare ar ideii ar putea fi de interes.


Citat:

Toate formele de administrare sau guvernamant ale UE sunt intr-o mica sau
mai mare masura, mici sinagoge ale Diavolului.
Este exact ceea ce am vrut sa spun. Grupul popular european este intr-o mai mica masura, iar alte grupuri europarlamentare in mai mare masura.
Cel putin din putinul pe care l-am observat pana acum.

Illuminatu 17.03.2015 18:33:28

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 584951)
Trist de scurta. Din lista europarlamentarilor romani crestini, doi sunt unguri din UDMR. Cam trist pentru o natiune care se vrea crestinata de Sf Ap Andrei. Cred ca intre "cei 86 la suta crestini ortodocsi" si reprezentantii lor in Parlament exista o falie, care trebuie umpluta de urgenta spre binele concordiei intre guvernati si guvernanti.

Sa mai notam ca toti cei patru de mai sus fac parte din acelasi grup euro-parlamentar: popular (crestin-democrat).
Nu ca acest grup ar fi foarte popular. Nici ca s-ar remarca printr-un crestinism debordant. In schimb, cu democratia are ceva probleme. Pe de alta parte, dintre doua rele...

Pai, votul acelor nenorociti ar trebui sa duca - canonic vorbind - la excluderea lor din Biserica, la afurisirea lor.
Trebuie sa ne-ntoarcem la cuvintele Sf.Ioan Gura de Aur si sa renuntam la membrii Bisericii care comit pacate strigatoare la cer. Nu se mai poate altfel!

Illuminatu 17.03.2015 18:37:24

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 584938)
Nu stiu daca chiar s-a intamplat acea povestioara, dar sa zicem in cazul acela ca oamenii voiau sa violeze niste ingeri. In cazul acesta nu e vorba de un viol.

Eu cred ca te plictisesti la culme din moment ce ai ales sa postezi pe un forum crestin.
Tu nu crezi in Hristos!
La diversitatea ta multiculturala si la bogatia de informatie acumulata de tine din diverse (a se citi haotice) surse de informatii la fel de bine puteai sa postezi pe un forum despre multilingvismul transcedental al dinozaurilor.

abaaaabbbb63 17.03.2015 18:40:26

Citat:

În prealabil postat de Illuminatu (Post 585054)
Pai, votul acelor nenorociti ar trebui sa duca - canonic vorbind - la excluderea lor din Biserica, la afurisirea lor.
Trebuie sa ne-ntoarcem la cuvintele Sf.Ioan Gura de Aur si sa renuntam la membrii Bisericii care comit pacate strigatoare la cer. Nu se mai poate altfel!

Intr-o religie bazata pe iertare (Precum si noi iertam gresitilor nostri), tu zici "hai sa nu-i mai iertam, si sa-i excludem".

Ntz Ntz Ntz

bluester 17.03.2015 19:05:33

Eu nu pot sa inteleg de ce europarlamentarii din PC (Partidul CONSERVATOR !) au votat pentru casatoriile intre homosexuali. Conservatorismul are ca datorie apararea valorilor morale, traditionale si religioase ! Insa acei indivizi fac invers !

oaie_cugetatoare 17.03.2015 19:20:09

Citat:

În prealabil postat de bluester (Post 585061)
Eu nu pot sa inteleg de ce europarlamentarii din PC ...

Oooo, e foarte simplu.Este vorba despre bani si viitoare interese financiare.
"Conservatorii", "liberali", "democrati", "populari"sunt doar niste laitmotive
pentru interese financiare si bani foarte multi.
Sunt acelasi pui de vipere.
Este vorba de foarte multi bani, de multe privilegii si putere.
Adica puteri-mamonice.Iar atunci cand diavolul isi striga adepti, acestia
raspund indiferent de partidul politic in care sunt.:29:

DragosP 17.03.2015 20:08:12

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 585058)

Ntz Ntz Ntz

Chiar că.
Hai să ne punem contra tuturor canoanelor care ne exclud din Biserică de călcăm pe bec.

Illuminatu 17.03.2015 20:42:13

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 585058)
Intr-o religie bazata pe iertare (Precum si noi iertam gresitilor nostri), tu zici "hai sa nu-i mai iertam, si sa-i excludem".

Ntz Ntz Ntz

Afurisirea din Biserica are ca scop pocainta, adica repararea greselii. Dupa aceea ei vor fi reprimiti in Biserica cu dor si bucurie.

Pelerin spre Rasarit 17.03.2015 21:23:53

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 584951)
Trist de scurta. Din lista europarlamentarilor romani crestini, doi sunt unguri din UDMR.

Halank jeleul fogadd el: cinste celor si-au pastrat credinta si demnitatea.

stefan florin 18.03.2015 09:06:48

Citat:

În prealabil postat de bluester (Post 585061)
Eu nu pot sa inteleg de ce europarlamentarii din PC (Partidul CONSERVATOR !) au votat pentru casatoriile intre homosexuali. Conservatorismul are ca datorie apararea valorilor morale, traditionale si religioase ! Insa acei indivizi fac invers !

chiar crezi ca acesti "politicieni" au devenit europarlamentari din dorinta de a fi in slujba cetateanului sau pentru a se imbogati peste noapte?

Illuminatu 18.03.2015 10:07:57

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 584951)
In schimb, cu democratia are ceva probleme. Pe de alta parte, dintre doua rele...

Subscriu. Teoria lui Orban cu privire la democratia "non-liberala" incepe sa-mi faca cu ochiul. Si cred ca va prinde teren tot mai mult ca singura alternativa pentru conservarea valorilor crestine europene.

Barsaumas 18.03.2015 11:20:03

Citat:

În prealabil postat de Illuminatu (Post 585170)
Subscriu. Teoria lui Orban cu privire la democratia "non-liberala" incepe sa-mi faca cu ochiul. Si cred ca va prinde teren tot mai mult ca singura alternativa pentru conservarea valorilor crestine europene.

Ai mare dreptate.
Chit ca vor sari unii in sus de fund pe aici, sa ne rugam pentru sanatatea d-lor Orban Viktor si Vladimir Vladimirovici Putin.

oaie_cugetatoare 18.03.2015 11:26:36

Citat:

În prealabil postat de Illuminatu (Post 585170)
Subscriu. Teoria lui Orban cu privire la democratia "non-liberala" incepe sa-mi faca cu ochiul. Si cred ca va prinde teren tot mai mult ca singura alternativa pentru conservarea valorilor crestine europene.

Te referi la cartea asta ?:
http://www.polirom.ro/catalog/carte/...i-in-lum-3492/

Illuminatu 18.03.2015 14:27:55

Citat:

În prealabil postat de Barsaumas (Post 585178)
Ai mare dreptate.
Chit ca vor sari unii in sus de fund pe aici, sa ne rugam pentru sanatatea d-lor Orban Viktor si Vladimir Vladimirovici Putin.

Siriza din Grecia e etichetata astazi drept extrema stanga, desi politica Sirizei, in anii 60-70 ar fi fost catalogata de (atentie!) centru stanga. Exista o (in?)evolutie a doctrinelor politice. Spre bine, oare? Eu unul nu cred!

De exemplu, SUA au declansat o adevarata ofensiva pentru promovarea ideilor homo: au facut din aceasta o "prioritate" politica sub conducerea lui Barack Obama. Ce fel de democratie e asta in care cei multi sunt fortati sa accepte opinii ale celor putini?

"3.Și'ntru duh m'a dus în pustiu; și-am văzut o femeie șezând pe o Fiară stacojie, plină de nume blasfemiatoare, având șapte capete și zece coarne."
Sa fie, oare, fiara stacojie noul concept de gandire democratica ce trebuie impus lumii? Hm!

abaaaabbbb63 18.03.2015 16:51:30

Citat:

În prealabil postat de Illuminatu (Post 585198)
De exemplu, SUA au declansat o adevarata ofensiva pentru promovarea ideilor homo: au facut din aceasta o "prioritate" politica sub conducerea lui Barack Obama. Ce fel de democratie e asta in care cei multi sunt fortati sa accepte opinii ale celor putini?

<sarcasm>
Exact, cine sunt ei sa ne dicteze pe cine sa discriminam si pe cine nu? E democratie, si discriminez pe cine vreau! Asa si in Romania, sa-i discriminam pe tigani, sa-i dam pe toti afara din tara, ca sigur majoritatea romanilor ar fi de acord cu asta!
</sarcasm>

AlinB 18.03.2015 17:37:41

Iar vesnica poezie cu discriminarea..

Discriminezi un orb daca remarci ca e orb si ii spui ca un anumit task care implica acuitate vizuala nu e pentru el?

Illuminatu 18.03.2015 17:44:29

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 585211)
<sarcasm>
Exact, cine sunt ei sa ne dicteze pe cine sa discriminam si pe cine nu? E democratie, si discriminez pe cine vreau! Asa si in Romania, sa-i discriminam pe tigani, sa-i dam pe toti afara din tara, ca sigur majoritatea romanilor ar fi de acord cu asta!
</sarcasm>

[raspuns la sarcasm]
Buna ideea! Sa recunosti dupa aceea ca mi-ai fost muza inspirativa: ce-ai zice sa-i dam afara din tara pe sectari? Buna idee mi-ai dat! [/raspuns la sarcasm]

La urma urmei sectarii care nu vor sa-si apere tara cu arma in mana sunt un real pericol national, nu-i asa?
A stiut Sf.Imparat Constantin ce face!!

abaaaabbbb63 18.03.2015 18:28:00

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 585226)
Iar vesnica poezie cu discriminarea..

Discriminezi un orb daca remarci ca e orb si ii spui ca un anumit task care implica acuitate vizuala nu e pentru el?

Cred ca regulile se schimba cand este pusa in pericol siguranta altora. Nu-i dai unui orb o macara pe maini.

Citat:

În prealabil postat de Illuminatu (Post 585228)
La urma urmei sectarii care nu vor sa-si apere tara cu arma in mana sunt un real pericol national, nu-i asa?
A stiut Sf.Imparat Constantin ce face!!

De ce nu si-ar apara sectarii tara? Avem un presedinte "sectar" pana la urma.

Mihnea Dragomir 18.03.2015 18:30:47

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 585226)
Iar vesnica poezie cu discriminarea..

Discriminezi un orb daca remarci ca e orb

Da. Spunandu-i ca e orb, adica subliniindu-i o lipsa, il pui pe o pozitie de inferioritate. Daca definesti orbul in functie de trasatura negativa pe care o are, nu dai dovada de gandire pozitiva. Trebuie sa spui ca poseda, deocamdata in mod imperfect, o trasatura pozitiva.
Astfel, orbul devine "nevazator". Dupa cum surdul este "hipoacuzic". Handicapatul este "persoana cu dizabilitati".

Nouvorba este simpla si inventiva. De exemplu, nu este catolic corect sa mai spui ca ortodocsii sunt schismatici. Ei au devenit dintr-odata, dupa Conciliul Vatican II (condus de un Papa chemat direct din diplomatie pe scaunul petrin) "frati despartiti". Pana acum vreo zece ani, cand si formula "frati despartiti" a devenit "desueta". De atunci, schismaticii sunt "frati in comuniune imperfecta". Nu are nicio importanta ca niciun teolog nu a definit vreodata ce este aceea "comuniune imperfecta". Important este sa arati ca esti "tolerant". "Caritabil". Ca ai "spirit evanghelic".

Pe cale de consecinta, o "secta" a devenit o "comunitate ecleziala". Iadul (termen absent din toate cele 31 de documente ale Conciliului Vatican II) este o "stare a sufletului caracterizata prin despartirea de Dumnezeu". Sa ne mai miram, asadar, ca robia pacatului devine un "exercitiu de libertate" ?

AlinB 18.03.2015 19:57:59

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 585226)
Iar vesnica poezie cu discriminarea..

Discriminezi un orb daca remarci ca e orb si ii spui ca un anumit task care implica acuitate vizuala nu e pentru el?

Deci e vorba de un context in care remarci ca e orb.
NU faci o afirmatie gratuita, sa te afli in treaba.

AlinB 18.03.2015 20:00:13

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 585235)
Cred ca regulile se schimba cand este pusa in pericol siguranta altora. Nu-i dai unui orb o macara pe maini.

Nici copii spunand candid ca "orientarea sexuala" nu conteaza vizavi de calitatile parentale.

Si ca asta sa devina un adevar de la sine inteles, conduci un amplu program de re-educare prin care sa sa schimbi perspectiva majoritatii despre ceea ce este sexul, ce este normal, bine, rau, etc.

abaaaabbbb63 18.03.2015 20:19:57

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 585243)
Nici copii spunand candid ca "orientarea sexuala" nu conteaza vizavi de calitatile parentale.

Si ca asta sa devina un adevar de la sine inteles, conduci un amplu program de re-educare prin care sa sa schimbi perspectiva majoritatii despre ceea ce este sexul, ce este normal, bine, rau, etc.

Aici nu este vorba de normalitate. "Normal" ca normalul biologic este intre barbat si femeie. Si pe mine ma enerveaza homosexualii de genul "Suntem normali, lasati-ne in pace". Da, sunteti normali pana la orientarea sexuala. Acolo poti sa zici ca esti diferit.

Dar faptul ca ei nu sunt normali nu inseamna ca nu trebuie lasati in pace.

Illuminatu 18.03.2015 20:52:09

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 585235)
De ce nu si-ar apara sectarii tara? Avem un presedinte "sectar" pana la urma.

Tu ti-ai apara patria cu arma in mana? La urma urmei este aceasta tara a ta?

Illuminatu 18.03.2015 20:56:04

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 585235)
De ce nu si-ar apara sectarii tara? Avem un presedinte "sectar" pana la urma.

Ei, vezi, asta urmeaza sa o dovedeasca! Eu unul nu prea cred! Poate ca ar avea curaj sa se bata cu rusii fiindca are el niscaiva socoteli personale de incheiat cu bolsevicii (caz in care ne-ar baga si pe noi in razboi). Dar bolsevicii de ieri nu sunt rusii de astazi!

abaaaabbbb63 18.03.2015 21:09:35

Citat:

În prealabil postat de Illuminatu (Post 585255)
Tu ti-ai apara patria cu arma in mana? La urma urmei este aceasta tara a ta?

Normal! Si da!

Dar sa speram ca n-o sa se ajunga la aceasta situatie.

Illuminatu 18.03.2015 21:55:53

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 585260)
Normal! Si da!

Dar sa speram ca n-o sa se ajunga la aceasta situatie.

Imi poti raspunde la intrebarea carui cult apartii?

Eu, din cate stiu sectarii nu au voie sa satisfaca nici macar stagiul militar, daramite sa participe la un razboi. Eu cred ca ar fi mai bine sa-ti consulti pastorul inainte sa te avanti sa dai un raspuns.

abaaaabbbb63 18.03.2015 22:36:51

Citat:

În prealabil postat de Illuminatu (Post 585265)
Imi poti raspunde la intrebarea carui cult apartii?

Eu, din cate stiu sectarii nu au voie sa satisfaca nici macar stagiul militar, daramite sa participe la un razboi. Eu cred ca ar fi mai bine sa-ti consulti pastorul inainte sa te avanti sa dai un raspuns.

Sunt ortodox, dar in gandire sunt deist.

Si avand in vedere ca Comandantul Suprem al Armatei Romane este protestant, atunci nu vad de ce nu ar putea sa faca stagiu militar un roman care nu este ortodox.

oaie_cugetatoare 18.03.2015 22:40:38

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 585269)
Sunt ortodox, dar in gandire sunt deist.

Esti o specie noua. :24:
Citat:

Si avand in vedere ca Comandantul Suprem al Armatei Romane
este la Washington si o cheama Victoria Nulland....
Citat:

atunci nu vad de ce nu ar putea sa faca stagiu militar un roman care nu este ortodox.
Eu n-am vz pana acum armata care sa refuze carne de tun, gratis, mai ales
cand se oferteaza singura.Tu ai vazut ?:71:


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:07:56.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.