Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Protest la parlament (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=11607)

Melissa 23.12.2010 12:50:53

Protest la parlament
 
Un barbat de 40 ani, electrician la tvr (se spune ca unul foarte iscusit), s-a aruncat astazi de la balconul salii parlamentului, in plen.Tinea in mana o bila portocalie cu nr. 13 si inainte de a se arunca, a strigat : "ati luat mancarea de la gura copiilor".Se pare ca are 2 copii dintre care unul cu probleme de handicap.Barbatul a ajuns in aceasta stare disperata datorita micsorarii cuantumului ajutorului pentru copilul cu handicap.
Avand in vedere ce se spune : ca Dumnezeu iarta orice, numai disperarea nu,( tocmai pentru ca atunci cand suntem disperati nu mai tinem cont de Dumnezeu ), cum poate fi clasificat gestul acestui barbat in raport cu credinta ortodoxa?Avand in vedere circumstantele si faptul ca suntem in preajma Craciunului, este un gest pardonabil sau nu?

T E O L O G U L 23.12.2010 12:58:22

Rabdare, rabdare, rabdare... rabda pana la sfarsit nu pana la prasit (Parintele Cleopa Ilie)

El s-a sinucis... Daca a avut probleme psihologice pacatul nu se i-a in calcul.

colaps 23.12.2010 12:59:26

Citat:

În prealabil postat de Melissa (Post 315741)
Avand in vedere ce se spune : ca Dumnezeu iarta orice, numai disperarea nu,( tocmai pentru ca atunci cand suntem disperati nu mai tinem cont de Dumnezeu ), cum poate fi clasificat gestul acestui barbat in raport cu credinta ortodoxa?

Sinucigașii se duc în iad. Îmi pare rău de situație, dar asta e... Disperarea nu poate proveni decât dintr-o adâncă deznădejde și necredință în Dumnezeu.

Nu sunt eu cel care trebuie să judece motivele lui... dar nu așa se procedează, indiferent de greutăți.

Melissa 23.12.2010 13:06:14

Deocamdata supravietuieste .Inca nu s-a stabilit diagnosticul final ,pentru ca se face in etape evaluarea lui.Dar cum ramane cu gestul facut?E pardonabil sau nu?

I.Calin 23.12.2010 13:12:41

Dumnezeu să aibă grijă de el
 
E dureros ce se întâmplă. Disperarea (deznădejdea), e drept, e un păcat, dar nu de neiertat. Domnul să-l aibă în pază pe el și familia sa! Doamne ajută-ne!
În schimb, reacțiile de genul acesta - și nu numai - ar trebui să le dea de gândit conducătorilor actuali. Doamne iartă-mă, unde o să ajungem. Clica asta de politicieni care ar face orice pentru a-și conserva status quo-ul în detrimentul cetățenilor de rând, oameni mânați strict doar de propriile interese personale (nu mai există nici măcar interese de partid)...

Dumnezeu să aibă grijă de el!

Doamne, strigat-am către Tine, auzi-mă; ia aminte la glasul rugăciunii mele, când strig către Tine... Căci către Tine, Doamne, Doamne, ochii mei, spre Tine am nădăjduit, să nu iei sufletul meu. Păzește-mă de cursa care mi-au pus mie și de smintelile celor ce fac fărădelege. Cădea-vor în mreaja lor păcătoșii, ferit sunt eu până ce voi trece. (Psalmul 140)

dorinastoica14 23.12.2010 13:13:53

Citat:

În prealabil postat de Melissa (Post 315749)
Deocamdata supravietuieste .Inca nu s-a stabilit diagnosticul final ,pentru ca se face in etape evaluarea lui.Dar cum ramane cu gestul facut?E pardonabil sau nu?

Nu . Din punct de vedere creștinesc nu este scuzabil. Creștinul nu-și pierde nicodată nadejdea în Dumnezeu care ajută întodeauna pe cel care crede și se roagă.
La fel ca și acea doamnă învațătoare care a făcut greva foamei și nu a obținut nimic!
Există o tendință în societatea actuală de a exagera totul chiar și sondajele din care rezultă că era mai bine pe vremea comuniștilor!

Dacă știe cineva care îi este numele să-l scrie și să ne rugăm pentru el.

colaps 23.12.2010 13:14:34

Citat:

În prealabil postat de Melissa (Post 315749)
Deocamdata supravietuieste .Inca nu s-a stabilit diagnosticul final ,pentru ca se face in etape evaluarea lui.Dar cum ramane cu gestul facut?E pardonabil sau nu?

Nu... Să dea Bunul Dumnezeu să supraviețuiască pentru a se putea pocăi de fapta sa... Dacă murea, nu ar fi fost deloc bine...

Suicidul este probabil unul din puținele păcate ce odată săvârșite nu se mai pot ierta. Deznădejdea este lipsa de încredere în Dumnezeu... necredința. Necredința că Domnul este cu tine.

Nu este scuzabil suicidul nici în veacul acesta nici în celălalt.

I.Calin 23.12.2010 13:20:22

Citat:

În prealabil postat de dorinastoica14 (Post 315752)
Nu . Din punct de vedere creștinesc nu este scuzabil. Creștinul nu-și pierde nicodată nadejdea în Dumnezeu care ajută întodeauna pe cel care crede și se roagă.

E adevărat că sinuciderea e un gest de neiertat, dar să ne rugăm să-i dea Dumnezeu zile spre pocăință și mântuire. La Dumnezeu, totul este posibil și iartă infinit mai mult decât oricare dintre noi. Doamne ajută! Ferește-ne, Doamne, și pe noi de ispita judecării aproapelui nostru.

dorinastoica14 23.12.2010 13:26:45

Citat:

În prealabil postat de I.Calin (Post 315757)
E adevărat că sinuciderea e un gest de neiertat, dar să ne rugăm să-i dea Dumnezeu zile spre pocăință și mântuire. La Dumnezeu, totul este posibil și iartă infinit mai mult decât oricare dintre noi. Doamne ajută! Ferește-ne, Doamne, și pe noi de ispita judecării aproapelui nostru.

Nu judec! Am și eu o mamă oarbă și o pensie foarte mică.
Vor veni vremuri și mai grele iar dacă suntem foarte legați de cele materiale nu vom putea rezista.

Am spus doar că un creștin care merge la biserică,se spovedește și se împărtășește nu face gesturi extreme.

Trăim timpurile pe care le merităm și avem conducători după timpuri.
Doamne ajută

I.Calin 23.12.2010 13:32:41

Citat:

În prealabil postat de dorinastoica14 (Post 315760)
Nu judec! Am și eu o mamă oarbă și o pensie foarte mică.
Vor veni vremuri și mai grele iar dacă suntem foarte legați de cele materiale nu vom putea rezista.

Vă rog, nu mă înțelegeți greșit. Spuneam să ne ferească Dumnezeu de pericolul judecării aproapelui, gândindu-mă, în primul rând, la mine, sunt un ortodox tradiționalist și îmi vine, uneori, greu să accept gesturi care nu sunt adecvate unui comportament creștin.

Citat:

În prealabil postat de dorinastoica14 (Post 315760)
Am spus doar că un creștin care merge la biserică,se spovedește și se împărtășește nu face gesturi extreme.

E adevărat!

Citat:

În prealabil postat de dorinastoica14 (Post 315760)
Trăim timpurile pe care le merităm și avem conducători după timpuri.
Doamne ajută

Doamne ajută și hai să ne rugăm pentru Adrian Sobaru!


Ora este GMT +3. Ora este acum 11:30:55.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.