Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Cel de-al 3-lea razboi mondial: foarte curand?! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7357)

adelin 17.10.2009 16:47:52

Cel de-al 3-lea razboi mondial: foarte curand?!
 
Buna ziua tuturor! Sunt Adelin. Am 21 de ani. Necasatorit.

Pasiunea mea este una religioasa-politica. Printre subiectele pe care le-am studiat in ultima vreme este cel de-al 3-lea razboi mondial.
Cel de-al treilea razboi mondial, probabil sigur va fi determinat de Criza economica.
speculatia 1:
Criza economica:
Nu stiu cand, dar americanii au luat bani cu imprumut de la lumea araba pentru a-si putea mentine tara in proces de dezvoltare, continuu, pastrand ritmul economic. Pentru a nu suferi criza cand va trebuit returnate fondruile preluate de la arabi, au avut un plan bineintemeiat. Unul dintre statele care au fost "ajutate" de americani, se numara si statul nostru. Ca si in cazul altor state, romanii au avut datoria sa-i ajute pe americani sa nu cada financiar, ptr ca si acestia la randul lor i-a "ajutat" pe romani. Astfel, conturile bancilor au inceput sa fie stoarse de bani ca sa le acopere cheltuielile americanilor. Asta au procedat si cu alte state.
speculatia 2:
Cipurile implantate:
Cipurile impalntate la om sunt o creatie masonica ce urmareste manipularea omenirii, cu aceleasi intentii avute la radacina crizei economice. Prin manipularea aceasta se urmareste ca totalitatea statelor, prin coordonarea oamenilor, sa se supuna unui singur stat, iar toate bogatiile statelor respective sa fie luate in contul americanilor. Astfel, Amarica va ramane un stat bogat si capabil sa-si intretina bunul mers economic multi ani de aici inainte. Dupa implantul cipurilor la om, persoana respectiva isi pierde constiinta, nu mai reactioneaza cu voia sa, ci estedevine un om robot, computerizat de americani prin cele mai noi si mai moderne forme de computerizare si manipulare.
______________
Acestea sunt doar doua speculatii. Le-am numit asa din motive personale. Ele nu prea sunt speculatii, ci realitati.
______________

semnat de "Lampa lui Adelin"

truthtostone 17.10.2009 17:21:55

Trebuie avuta mare grija in ceea ce priveste Teoria Conspiratiei,caci nu ne ajuta cu nimic,ba chiar ne adanceste in paranoia.Rugati-va neincetat,caci acea zi va veni ca un fur.

antoniap 17.10.2009 17:32:40

Ba eu cred ca nu e rau sa mai stim cate ceva in legatura cu ce se mai petrece prin lume. A doua venire a Mantuitorului va nestiuta de nimeni. In rest, se mai poate anticipa cate ceva... Nu e rau sa mai deschidem ochii si sa ne mai sfatuim reciproc.

adelin 17.10.2009 19:06:56

Este ciudat faptul ca bancile au ramas in criza dupa o perioada in care detineau destul de multa putere financiara, toate lucrurile mergand bine.

florina_drossu 17.10.2009 19:11:58

Din toate aceste ecuatii l-ati scos tocmai pe Dumnezeu. Un parinte spunea foarte bine ca diavolul nu umbla de capul lui, ci face doar cat ii ingaduie Dumnezeu. Ca daca ar fi dupa diavol, intr-o secunda ar nimici tot.

Daca noi ne indreptam viata si ne rugam cat mai multi cu inima curata, Dumnezeu ne poate da vreme de pocainta. Ninivitenii au fost lasati in viata pentru schimbarea lor. Sa ne rugam cu nadeje CHIAR ACUM, sa nu amanam!!!

lore86 17.10.2009 20:07:12

Citat:

În prealabil postat de adelin (Post 174137)
Buna ziua tuturor! Sunt Adelin. Am 21 de ani. Necasatorit.

Pasiunea mea este una religioasa-politica. Printre subiectele pe care le-am studiat in ultima vreme este cel de-al 3-lea razboi mondial.
Cel de-al treilea razboi mondial, probabil sigur va fi determinat de Criza economica.
speculatia 1:
Criza economica:
Nu stiu cand, dar americanii au luat bani cu imprumut de la lumea araba pentru a-si putea mentine tara in proces de dezvoltare, continuu, pastrand ritmul economic. Pentru a nu suferi criza cand va trebuit returnate fondruile preluate de la arabi, au avut un plan bineintemeiat. Unul dintre statele care au fost "ajutate" de americani, se numara si statul nostru. Ca si in cazul altor state, romanii au avut datoria sa-i ajute pe americani sa nu cada financiar, ptr ca si acestia la randul lor i-a "ajutat" pe romani. Astfel, conturile bancilor au inceput sa fie stoarse de bani ca sa le acopere cheltuielile americanilor. Asta au procedat si cu alte state.
speculatia 2:
Cipurile implantate:
Cipurile impalntate la om sunt o creatie masonica ce urmareste manipularea omenirii, cu aceleasi intentii avute la radacina crizei economice. Prin manipularea aceasta se urmareste ca totalitatea statelor, prin coordonarea oamenilor, sa se supuna unui singur stat, iar toate bogatiile statelor respective sa fie luate in contul americanilor. Astfel, Amarica va ramane un stat bogat si capabil sa-si intretina bunul mers economic multi ani de aici inainte. Dupa implantul cipurilor la om, persoana respectiva isi pierde constiinta, nu mai reactioneaza cu voia sa, ci estedevine un om robot, computerizat de americani prin cele mai noi si mai moderne forme de computerizare si manipulare.
______________
Acestea sunt doar doua speculatii. Le-am numit asa din motive personale. Ele nu prea sunt speculatii, ci realitati.


semnat de "Lampa lui Adelin"

si eu cred ca va exista un razboi intr-un viitor apropiat, nu stiu cat de apropiat dar sigur va fi. scripturile trebuie sa se implineasca. terenul deja e tatonat, marile puteri se incheaga, conflicte sunt, interese de asemene.mai avem nevoie de prretext, care va veni si acela.
dar nu asta e cel mai important:important e starea in care primim noi toate acestea, starea noastra duhovniceasca.trebuie sa ne intarim duhovniceste, ptr ca toate astea se vor implini curand, dar daca noi nu suntem intariti in dreapta credinta ne vom pierde....
______________

Bastet 17.10.2009 21:24:56

Citat:

În prealabil postat de adelin (Post 174137)
Criza economica:
Nu stiu cand, dar americanii au luat bani cu imprumut de la lumea araba pentru a-si putea mentine tara in proces de dezvoltare, continuu, pastrand ritmul economic. Pentru a nu suferi criza cand va trebuit returnate fondruile preluate de la arabi, au avut un plan bineintemeiat. Unul dintre statele care au fost "ajutate" de americani, se numara si statul nostru. Ca si in cazul altor state, romanii au avut datoria sa-i ajute pe americani sa nu cada financiar, ptr ca si acestia la randul lor i-a "ajutat" pe romani. Astfel, conturile bancilor au inceput sa fie stoarse de bani ca sa le acopere cheltuielile americanilor. Asta au procedat si cu alte state.

Da, lumea este într-o criză economică. Nimic nou în asta. E o criză mai forțată decît crahul financiar din 1929 pentru că s-a mers pe ideea că din moment ce nu se mai redresa situația, orice amînare a declarării crizei ar fi dus la probleme mai mari. Nu se agita nimeni înainte de 2008 pentru că magnații nu au zis nimic pînă atunci, bună dimineața, bun venit pe planeta a III-a de la soare.

Citat:

Cipurile implantate:
Cipurile impalntate la om sunt o creatie masonica ce urmareste manipularea omenirii, cu aceleasi intentii avute la radacina crizei economice. Prin manipularea aceasta se urmareste ca totalitatea statelor, prin coordonarea oamenilor, sa se supuna unui singur stat, iar toate bogatiile statelor respective sa fie luate in contul americanilor. Astfel, Amarica va ramane un stat bogat si capabil sa-si intretina bunul mers economic multi ani de aici inainte. Dupa implantul cipurilor la om, persoana respectiva isi pierde constiinta, nu mai reactioneaza cu voia sa, ci estedevine un om robot, computerizat de americani prin cele mai noi si mai moderne forme de computerizare si manipulare.
Ai citit mult SF prost. Dar nu-i nimic, tu dă-i înainte cu America diavolească și cu masonii, pentru că vei avea probabil susținători în această comunitate.

„Manipularea omenirii” se face cel mai bine prin mass-media și prin religie. Și printr-un sistem precar de învățămînt.

Presupun că ar fi prea mult să te rugăm să ne furnizezi și nouă surse credibile și informații despre mecanismele asociativ-deductive pe care le-ai folosit în construirea acestor două ipoteze.

Dacă tot te deranjează așa de mult ideea că ești supravegheat de undeva de sus:

1. de ce mai folosești Internetul?
2. de ce nu te deranjează camerele de supraveghere?
3. de ce nu te deranjează GPRS-ul?
4. de ce nu te deranjează telefoanele mobile (majoritatea operatorilor de telefonie mobilă oricum știu zona aproximativă în care te afli, cît timp îți ții telefonul deschis)?

Citat:

În prealabil postat de lore86
dar nu asta e cel mai important:important e starea in care primim noi toate acestea, starea noastra duhovniceasca.trebuie sa ne intarim duhovniceste, ptr ca toate astea se vor implini curand, dar daca noi nu suntem intariti in dreapta credinta ne vom pierde....

Har har har i-auzi! Oricum sînteți cu toții întăriți în credința voastră dreaptă (orthos + doxa). Ce contează într-adevăr în cazul în care ești într-o țară care intră într-un conflict armat e cîte mîini ai pe arme, nu cîte mîini se frîng în rugăciune.

Makavelli 17.10.2009 23:42:26

Citat:

În prealabil postat de truthtostone (Post 174146)
Trebuie avuta mare grija in ceea ce priveste Teoria Conspiratiei,caci nu ne ajuta cu nimic,ba chiar ne adanceste in paranoia.Rugati-va neincetat,caci acea zi va veni ca un fur.


Nu ne adanceste in paranoia teoria conspiratiei pentru ca e ceva real indiferent ce cred majoritatea. Si e facuta de "cei de sus" sa para ceva foarte ridicol incat sa para doar o legenda. Si cu rugatu neincetat... hai sa fim seriosi... asta nu opreste deloc toate rautatile ce se intampla sub ochii nostrii. Mai bine ati fi cu ochii in 4 decat sa ziceti ca nu e asa... poate pana la urma e.

cristiboss56 18.10.2009 00:05:53

Citat:

În prealabil postat de Makavelli (Post 174234)
Nu ne adanceste in paranoia teoria conspiratiei pentru ca e ceva real indiferent ce cred majoritatea. Si e facuta de "cei de sus" sa para ceva foarte ridicol incat sa para doar o legenda. Si cu rugatu neincetat... hai sa fim seriosi... asta nu opreste deloc toate rautatile ce se intampla sub ochii nostrii. Mai bine ati fi cu ochii in 4 decat sa ziceti ca nu e asa... poate pana la urma e.

Si tu sa fi cu ochii in patru , cu urechile ciulite , si sa gandesti inainte sa rostesti ceva !:76:

marioad24 18.10.2009 11:10:01

hai sa fim destepti!
 
hai sa fim destepti! (sau sa ne dam destepti)
<<<<1. de ce mai folosești Internetul?
2. de ce nu te deranjează camerele de supraveghere?
3. de ce nu te deranjează GPRS-ul?
4. de ce nu te deranjează telefoanele mobile (majoritatea operatorilor de telefonie mobilă oricum știu zona aproximativă în care te afli, cît timp îți ții telefonul deschis)?>>>
.................................................. .................................................. ...................
Intrebarile astea ti le-ai pus si tie?

truthtostone 18.10.2009 11:18:38

Citat:

În prealabil postat de Makavelli (Post 174234)
Nu ne adanceste in paranoia teoria conspiratiei pentru ca e ceva real indiferent ce cred majoritatea. Si e facuta de "cei de sus" sa para ceva foarte ridicol incat sa para doar o legenda. Si cu rugatu neincetat... hai sa fim seriosi... asta nu opreste deloc toate rautatile ce se intampla sub ochii nostrii. Mai bine ati fi cu ochii in 4 decat sa ziceti ca nu e asa... poate pana la urma e.

Nu ne rugam ca sa nu se intample,ne rugam ca atunci cand se intampla,sa nu "fim loviti pe neasteptate".
Am specificat clar in post ca trebuie avuta grija mare,sa nu ne pierdem timpul cercetand 1000 de teorii (din care 2-3 au baza).Nu e bine sa ramanem indiferenti,dar nu e bine nici sa cadem in extrema cealalta,aceea de "detectivi ai conspiratiilor".Sper ca m-am facut inteles.

Atreides 18.10.2009 14:25:25

Citat:

În prealabil postat de florina_drossu (Post 174163)
Din toate aceste ecuatii l-ati scos tocmai pe Dumnezeu. Un parinte spunea foarte bine ca diavolul nu umbla de capul lui, ci face doar cat ii ingaduie Dumnezeu. Ca daca ar fi dupa diavol, intr-o secunda ar nimici tot.

Deci Dumnezeu si Satana sunt mana in mana?Sau Satana lucreaza pt. Dumnezeu:D?

Bastet 18.10.2009 14:56:43

Citat:

În prealabil postat de marioad24 (Post 174249)
hai sa fim destepti! (sau sa ne dam destepti)

Încearcă, dacă ții neapărat.

Citat:

<<<<1. de ce mai folosești Internetul?
2. de ce nu te deranjează camerele de supraveghere?
3. de ce nu te deranjează GPRS-ul?
4. de ce nu te deranjează telefoanele mobile (majoritatea operatorilor de telefonie mobilă oricum știu zona aproximativă în care te afli, cît timp îți ții telefonul deschis)?>>>
.................................................. .................................................. ...................
Intrebarile astea ti le-ai pus si tie?
Nu, pentru că eu nu am apucături maniaco-depresive pe un fundal de paranoia alimentată de teoria conspirației, ca autorul primei postări.

Raphael14 18.10.2009 15:00:02

Si daca anul viitor ar incepe un razboi mondial ce am putea noi face, ca simpili observatori?
Eu as sta si as privi lucrurile din mai multe perspective(si probabil ca m-as ascunde undeva pana se termina razboiul)
Dar voi ce ati face?
Hai sa cautam un loc sigur de ascunzis sa nu fim "nepregatiti".
Eu propun sa ne ducem in pestera aia ciudata din apropierea comunei Limanu ,la doar cativa kilometri de Mangalia(un coleg si bun prieten de al meu a venit cu alta parere si a zis ca noi,romanii, ar trebiu sa plecam in PESTERA MUIERII)
Alte propunerii?

valeria85 18.10.2009 15:04:47

Criza asta economica i-a cam tampit pe multi! DAca America e in criza, nu inseamna ca toata lumea tre sa crizeze! Logic privind, daca o tara are probleme economice, vor fi destui care le vor exploata din plin. De exemlu o companie falimentara isi va vinde bunurile ramase in preturi de nimic, si in felul asta alte companii se vor intari!

Ideea ar fi urmatoarea:'Hai sa panicam piata international, caci dupa aproximativ 3 ani de criza, vom avea MONOPOL'. Toti se vor ingramadi sa vanda tot la mai putin de jumatate din pret si se vor alege cu hartii! Multi oameni vor fi concediati, deci se vor multumi cu salarii de nimic, numai sa-si gaseasca o slujba noua...

De exemplu Romania noastra: e crizata de mult, atat din puct de vedere economic, cat si social, dar investitorii straini se ingramadesc...De ce credeti ca am fost primiti in EU, din mila? Hai sa fim seriosi!!! Romanii inca nu au drept de lucru in Europa, dar restul europenilor au cam toate drepturile in Romania. Noi suntem privit ca ciuma in tarile lor, iar ei ca regi in a noastra! Avem preturile la nivel european, dar salariile la nivelul tarilor de lumea a 3-a :2:...Deci de crizele noastre, se bucura altii din plin!

Asa ca daca vom continua sa le dam apa la moara cu criza lor, nu vor avea cu cine sa lupte intr-un potential razboi...De fapt razboiul a inceput de mult, dar e un razboi psihologic pe care il castiga fara oponenta. Ca vb aia mare: da la gloata paine si circ...

Bastet 18.10.2009 15:08:34

Citat:

În prealabil postat de valeria85 (Post 174276)
Romanii inca nu au drept de lucru in Europa, dar restul europenilor au cam toate drepturile in Romania. Noi suntem privit ca ciuma in tarile lor

Depinde de la stat la stat. Majoritatea însă, judecîndu-ne după bunul renume pe care îl avem, a decis să ne aplice politica de neîncredere pe perioada maxim admisă.

Ce înseamnă asta? 7 ani. România a intrat în UE în 2007. Cei 7 ani de „probe” sînt împărțiți în trei tranșe: 2+3+2. Ideea e că în cel mai rău caz, în 2014 vei putea merge în orice țară din UE fără să ți se mai ceară permis de muncă.

Nu că ar fi imposibil de obținut acum, dar e, oricum, hîrțogăraie în plus.

marioad24 18.10.2009 16:27:54

tu ai alte apucaturi....n'asa?
 
tu ai alte apucaturi....n'asa?

Citat:

În prealabil postat de Bastet (Post 174272)
Încearcă, dacă ții neapărat.



Nu, pentru că eu nu am apucături maniaco-depresive pe un fundal de paranoia alimentată de teoria conspirației, ca autorul primei postări.


Bastet 18.10.2009 21:22:15

Citat:

În prealabil postat de marioad24 (Post 174292)
tu ai alte apucaturi....n'asa?

Îhî, așa-i. Am ciudatul obicei de a opune rațiunea zvonurilor și afirmațiilor bombastice.

andreicozia 19.10.2009 00:23:21

Eistein zicea ca al treilea va fi cum va fi dar in al 4-lea razboi mondial SIGUR ne vom bate cu doar bete

Bastet 19.10.2009 00:32:25

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 174366)
Eistein zicea ca al treilea va fi cum va fi dar in al 4-lea razboi mondial SIGUR ne vom bate cu doar bete

Clar.

Iar Stephen Hawking sfătuia foarte serios omenirea să facă bine și să încerce să iasă în spațiu pînă la sfîrșitul secolului al XXII-lea, că altfel el nu ne vede prea bine.

Pace!

andreicozia 19.10.2009 01:13:39

Citat:

În prealabil postat de Bastet (Post 174370)
Clar.

Iar Stephen Hawking sfătuia foarte serios omenirea să facă bine și să încerce să iasă în spațiu pînă la sfîrșitul secolului al XXII-lea, că altfel el nu ne vede prea bine.

Pace!

CAre spatiu? In afara de orbita nu cred ca vom reusi vreodata sa iesim undeva. Omenirea numai in vise si fantezii SF poate vizita alte lumi , in rest vezi cum explodeaza o naveta NUMAI de la pierderea unei placute de pe scutul termic de 2/3cm. Cu asemenea probleme care ne tin in loc nu ajungem departe!

Bastet 19.10.2009 08:18:40

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 174377)
CAre spatiu? In afara de orbita nu cred ca vom reusi vreodata sa iesim undeva. Omenirea numai in vise si fantezii SF poate vizita alte lumi , in rest vezi cum explodeaza o naveta NUMAI de la pierderea unei placute de pe scutul termic de 2/3cm. Cu asemenea probleme care ne tin in loc nu ajungem departe!

La tehnologia de-acum. În fine, n-are legătură cu ce s-a discutat înainte decît în măsura în care vorbim de cît de mult sînt oamenii în stare (și sînt în stare) să se distrugă singuri. (Vezi bătutul cu bîtele.)

Iustin45 19.10.2009 09:02:23

Iata ce spune Sfantul Efrem Sirul in sec IV
 
. Deci, multi din Sfinti, cati se vor afla atunci, la venirea spurcatului Antihrist, vor varsa rauri de lacrimi, cu suspine, catre Dumnezeu Cel Sfant, ca sa se mantuiasca de balaur si, cu mare sarguinta, vor fugi în pustietati, in munti si in pesteri, cu frica se vor ascunde. Si isi vor presara pamant si tarana pe capetele lor, rugandu-se noaptea si ziua, cu multa smerenie. Si li se va darui lor aceasta, de la Dumnezeul Cel Sfant, si-i va povatui pe dansii Darul Duhului Sfant in locuri hotarate, si se vor mantui, fiind ascunsi in gauri si in pesteri, nevazand semnele si infricosarile lui antihrist. Caci celor ce au cunostinta, cu usurinta le va fi cunoscuta venirea lui. Iar celor ce isi au mintea de-a pururea la lucruri lumesti și iubesc cele pământesti, nu le va fi cunoscută venirea acestuia. Caci, cel ce de-a pururea este legat cu lucruri lumesti, macar daca ar si auzi, tot nu crede, ba il si uraste pe cel ce i-ar spune despre venirea lui Antihrist. Pentru aceasta Sfintii se intaresc in credinta spre a scapa, ca toata invaluirea si grijile vietii acesteia le-au lepadat.

andreicozia 20.10.2009 22:40:05

Citat:

În prealabil postat de Bastet (Post 174403)
La tehnologia de-acum.

In electronica tehnologia intradevar va mai avansa insa in ingineria mecanica deja se cam invirte in jurul cozii deoarece poti miniaturiza sau cosmetiza un dispozitiv pina la un anumit punct dupa care stagnezi. Eu zic ca ne aflam in acel punt in mecanica. De aceea spuneam ca prea departe nu cred ca o sa ajungem.
Nici pe Luna nu s-a ajuns, ca sa nu mai vorbim despre Marte.

axios 20.10.2009 22:56:17

Citat:

În prealabil postat de Bastet (Post 174204)
Har har har i-auzi! Oricum sînteți cu toții întăriți în credința voastră dreaptă (orthos + doxa). Ce contează într-adevăr în cazul în care ești într-o țară care intră într-un conflict armat e cîte mîini ai pe arme, nu cîte mîini se frîng în rugăciune.

da gicule, sigur ca da... si marmota... uite-asa impacheta ciocolata...
ce crezi tu ca fac manutele alea cu arme in fata unei bombite care, fie vorba intre noi, sunt de cateva zeci de ori mai puternice decat cele de la Hiroshima si Nagasaki?
mainile care se frang in rugaciune macar aduc pace sufleteasca, nadejde si sperante de mantuire. ele au o speranta in viata vesnica. au ceva, au alternativa, spre deosebire de cele indiferente sau agnostice. au rostul lor... da tu nu ai de unde sa stii... o sa cresti mare si o sa afli...
eu te inteleg. pe unde esti tu am umblat si eu candva. e bine ca esti pe aici pentru ca atunci cand te va lovi "soarta" (cum i-ai spune tu) ai sa incerci sa intelegi ce ti se intampla, si ai sa-ti aduci aminte de multe lucruri spuse prin zona. si uite-asa o sa ai si tu revelatii.
stai linistit. o sa-ti treaca...
Doamne ajuta!

Bastet 20.10.2009 23:46:41

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 174856)
In electronica tehnologia intradevar va mai avansa insa in ingineria mecanica deja se cam invirte in jurul cozii deoarece poti miniaturiza sau cosmetiza un dispozitiv pina la un anumit punct dupa care stagnezi. Eu zic ca ne aflam in acel punt in mecanica. De aceea spuneam ca prea departe nu cred ca o sa ajungem.
Nici pe Luna nu s-a ajuns, ca sa nu mai vorbim despre Marte.

Nu mă refeream la tehnicile de miniaturizare (deși, desigur, probabil că nu sîntem departe de stagnarea de care vorbești), cît despre „ne”ajunsul omului pe Lună, asta-i altă discuție (în care nu aș fi de acord cu poziția ta, dar este pe lîngă subiect). Cînd am zis „tehnologia de-acum” m-am referit la potențialul tehnologic distructiv, în general.

Citat:

În prealabil postat de axios
ce crezi tu ca fac manutele alea cu arme in fata unei bombite care, fie vorba intre noi, sunt de cateva zeci de ori mai puternice decat cele de la Hiroshima si Nagasaki?
mainile care se frang in rugaciune macar aduc pace sufleteasca, nadejde si sperante de mantuire. ele au o speranta in viata vesnica. au ceva, au alternativa, spre deosebire de cele indiferente sau agnostice. au rostul lor... da tu nu ai de unde sa stii... o sa cresti mare si o sa afli...

Recunosc, a fost o formulare nefericită. Nu mă refeream literal la mîinile-de-pe-arme, ci la ideea de a face în mod concret ceva: negocieri, conferințe, planificare, evacuare, spitale, chiar și coordonare de trupe ș.a.m.d.

Și desigur că „bomba nucleară” e scenariul cel mai dur, în care tot ce am enumerat mai sus este pentru zona de impact inaplicabil. Din nou, afirmația mea era una generală (atît din punctul de vedere al acțiunii, cît și din punct de vedere politic și geografic).

Citat:

În prealabil postat de axios
eu te inteleg. pe unde esti tu am umblat si eu candva. e bine ca esti pe aici pentru ca atunci cand te va lovi "soarta" (cum i-ai spune tu) ai sa incerci sa intelegi ce ti se intampla, si ai sa-ti aduci aminte de multe lucruri spuse prin zona. si uite-asa o sa ai si tu revelatii.

axios, cobești. M-ar deranja dacă aș avea vreo superstiție, însă nu am. Și nici în „soartă” (în sensul de predestinare, de apucare a unui drum inevitabil etc.) nu cred. Iar revelații am foarte des, dar nu țin de misticism.

axios 21.10.2009 00:01:33

Citat:

În prealabil postat de Bastet (Post 174871)
axios, cobești. M-ar deranja dacă aș avea vreo superstiție, însă nu am. Și nici în „soartă” (în sensul de predestinare, de apucare a unui drum inevitabil etc.) nu cred. Iar revelații am foarte des, dar nu țin de misticism.

nu cobesc. pur si simplu asta e viata. cu bune si cu rele. sa nu crezi ca toata viata ta va fi floricele pe campii. probabil esti inca foarte tanar. si rezistent. insa loviturile repetate moaie chiar si pe cel mai dur om. ai timp sa intelegi ce am vrut sa spun. fara sa iti doresc ca sa ti se intample ceva rau. departe de mine gandul acesta. chiar iti doresc sa ai parte de toata linistea sufleteasca din lume. dar... rabdare. o sa afli. toate la timpul lor.

cat despre revelatii... probabil te referi la adevarul ascuns sub capacele de cola sau de bere cand spui ca le ai foarte des... cu voia lui Dumnezeu, vei avea parte si de adevaratele revelatii...

Doamne ajuta!

Bastet 21.10.2009 00:44:56

Citat:

În prealabil postat de axios (Post 174874)
cat despre revelatii... probabil te referi la adevarul ascuns sub capacele de cola sau de bere cand spui ca le ai foarte des... cu voia lui Dumnezeu, vei avea parte si de adevaratele revelatii...

Ești răutăcios :P Știi bine că nu mă refeream la asta. În fine, divaghez. „Loviturile repetate” de care vorbești sînt acumulări de trăiri, de experiențe. Că te înmoaie sau te înțelepțesc este un lucru care variază de la persoană la persoană.

iulyaan 22.10.2009 12:13:00

ce legatura are religia cu teoria conspiratiei?nu mai amestecati aiurea religia in chestia asta.........ca sunt cativa clerica ,care nu au ce face si vorbesc fara acordul B.O.,este altceva...........astfel de teorii au existat si vor exista atat cat mai este Terra......si atat cat vrea Dumnezeu.sunt multe factiuni care lucreaza impotriva crestinatatii.......dar asta sa intamplat din ziua in care sa nascut Mantuitorul nostru.

cherub 23.10.2009 18:07:55

Traim deja in vremuri apocaliptice...
 
... cica americanii planuiesc sa invadeze Iranul... iar iranienii si asiaticii testeaza de mama-focului armament/arsenal nuclear (chinezii, parca, daca am retinut bine de prin ce-am mai citit pe la stiri :40: - poate le mai planuiesc americanilor inca vreo 'surpriza' gen Pearl Harbour, dar poate de mai mari proportii de data asta... cine mai stie?!... numai Bunul Dumnezeu...). Oricum, este deja prea multa violentza in lume la ora actuala, si razboaie sunt destule (de ex. razboiul asta interminabil si inutil dintre americani si 'teroristii' talibani, la care oricum participa armate ale mai multor tari, inclusiv a noastra; ori situatiile conflictuale dintre israelieni si palestinieni; ori gruparile de tineri nazisti care s-ar parea ca iau amploare in lume si se inspira reciproc - aia bat, incendiaza si ucid cu salbaticie tot ce nu-i 'de-al lor', adica imigranti straini vulnerabili pe unde-i prind, le incendiaza locuintele etc - in Rusia, situatia s-ar parea ca scapa de sub control si este aproape in pragul unui razboi civil din aceasta cauza; s.a.m.d).

Ca sa nu mai mentionez cutremure devastatoare si alte calamitati naturale (epidemii de boli, seceta, incendii si inundatii de proportii etc in unele parti ale globului pamantesc), sau multimi care mor de foame, pur si simplu (peste 1 miliard dintre locuitorii planetei, conform statisticilor).

Unii au mult prea mult si le prisoseste, traind intr-un lux prea exagerat - de ex. unele pers. si vedete super-mega-bogatase care risipesc pe nunti si petreceri extravagante; isi coafeaza cainii, le cumpara sau fac la comanda zgarde incrustate in diamante (extrase cu greu de copiii amarati si supra-exploatati care asudeaza pt. o bucata de paine prin minele de prin tarile Africane - copiii aia, saracii de ei, ce n-ar da sa aiba si ei macar viata si 'privilegiile' de care se bucura cainii unora din randurile bogatilor!) si alte rahaturi si 'fitzoshenii'-snoboshenii din astea de om tampit si fara creier; apoi unii dintre ei mai au si tupeul nerusinat sa organizeze baluri de 'caritate' cica, unde mai incaseaza si cecuri grase ca sa apara sa prezinte, si apeleaza cu acelasi tupeu nerusinat si prefacatoria-le specifica, tot la buzunarul omului de rand!... pe cand altii sarmanii, mor fiindca nu au nici o coaja de paine!... Caci majoritatea bogatiilor din lume sunt detinute de 20% din polulatie (exclusivistul cerc al bogatasilor snobi etc) - 'Riches for the few, misery for the many [S&L magazine]', sau, mai pe romaneste: 'bogatii au milioane, iar saracii mor de foame'. In ziua de azi (si nu numai; de cand e lumea si pamantul), Dreptatea cam umbla cu capul spart!...

Traim deja in vremuri apocaliptice... :2:

cherub 24.10.2009 01:06:22

profetiile Par. Paisie Aghioritul despre semnele premergatoare Armaghedonului
 
intre timp, am mai gasit niste materiale interesante, relevante pt. acest subiect:
http://www.ortodoxia.md/articole-pre...dial-e-aproape

Extras din textul articolului care poate fi gasit la link-ul de mai sus:

"Să vedem acum ce spune Părintele Paisie Aghioritul: [...]
În vara anului 1987 l-am întrebat pe Stareț despre viitorul război mondial numit "Armaghedon", despre care vorbesc Scripturile. Cu ardoare părintească mi-a comunicat diverse informați. Și chiar a dorit să-mi descopere niște semne anumite care ne vor convinge că într-adevăr facem parte din generația Armaghedonului.
Așadar, el a spus:
"Când veți auzi că apele Eufratului sunt îngrădite de turci în susul lor cu un baraj și sunt folosite pentru irigare, să știți atunci că deja suntem în proces de pregătire a acelui mare război și astfel se deschide drumul pentru armata de două sute milioane de oameni a răsăritului, precum spune Apocalipsa. Printre pregătiri va și aceasta: va trebui să sece râul Eufrat ca să poată trece o armată numeroasă. La o adică, zâmbi Starețul, dacă două sute de milioane de chinezi, ajungând aici, vor bea câte o cană de apă, îl vor usca pe loc! Mi s-a spus că armata Chinei numără acum două sute de milioane de ostași, aică acel număr concret despre care scrie Sfântul Ioan în Apocalipă. Chinezii pregătesc chiar și un drum pe care îl numesc "miracolul epocii", cu lățimea unui rând de o mie de ostași aliniați. Acest drum deja e construit până la hotarele Indiei. E nevoie, de fapt, de multă atenție și luciditate ca să deosebim semnele vremurilor, căci într-un fel sau altul, se întâmplă că cei care nu se îngrijesc de curățenia inimilor lor să nu le deosebească și să greșească. Să presupunem că cineva știe că, pentru venirea unei armate multimilionare, trebuie să se usuce râul Eufrat. Dacă însă va aștepta o minune: de exemplu, să apară o crăpătura care să înghită toată apa, va greși, pentru că nu s-a îngrijit ca, prin curățenia inimii sale, să "pătrundă în spiritul" Scripturii. Cam așa a fost și în cazul Cenobâlului. Sfântul Ioan Teologul, în Apocalipă, spune că a văzut o stea care cade din cer otrăvind apele și oamenii. Cei care mai așteaptă să cadă din cer o stea se află în rătăcire și nu-și dau seama că aceasta deja s-a întâmplat. În Rusia cuvântul Cernobâl are semnificația de pelin și noi observăm că s-a produs o mare pagubă cu timpul se va amplifica și mai mult".
(din cartea "Stareții despre vremurile din urmă")
sursa: www.vestitorul.blogspot.com
Damasc, 22 iun /Agerpres/ - Siria a decis să crească debitul Eufratului spre Irak, oferind statului vecin cote de apă mai mari, a anunțat luni ministrul sirian pentru irigații, Nader Bounni, citat de Sana, transmite AFP.
"Siria va crește cu 58% debitul Eufratului spre Irak pentru a ajuta această țară afectată de secetă", a declarat Nader Bounni, subliniind ‘importanța elaborării unui program de împărțire a cantităților de apă ale Eufratului în cadrul acordurilor existente'.
Ministrul sirian a făcut anunțul în cursul unei convorbiri cu ministrul irakian al energiei și electricității, Karim Wahid, în vizită la Damasc.
La rândul său, ministrul irakian a apreciat că ajutorul ‘va contribui la funcționarea centralelor electrice și a sistemelor de irigații în această vară'.
Bagdadul se teme de o "catastrofă" în această vară dacă Turcia continuă să rețină apa din Tigru și Eufrat, o sursă importantă, veche de milenii, pentru irigarea culturilor agricole.
Potrivit Irakului, originea problemei constă în numeroasele baraje pe care Turcia le-a construit în amonte în ultimii 30 de ani pentru irigarea terenurilor agricole din Anatolia de sud-est. Aceste baraje îi permit Turciei să reglementeze debitul fluviilor în funcție de nevoile sale.
Fluviul Eufrat, care își are izvorul în munții din sud-estul Turciei, traversează Siria și Irakul înainte de a se uni cu Tigrul pentru a forma Shatt al-Arab, granița naturală dintre Irak și Iran.AGERPRES/(Violeta Gheorghe)
Cu râvnă întru Domnul,
preluat și prelucrat de
Vitalii Mereuțanu - Magistru în Teologie"

"- Fii atent și nu speria oamenii!
Referindu-se la cele două pascalii, [Parintele Paisie Aghioritul] a spus că aceasta s-a întâmplat în anul 1912, când a fost eliberată Macedonia. Despre anumite proorocii a spus că felul în care acestea ni se transmit e legat de grave dificultăți - ele se păstrează oral s-au pe foi semișterse. De aceea deseori sunt șterse sau încurcate."

georgedar 26.10.2009 07:56:48

nu sunt de acord. Nu mai credeti aceste zvonuri insuflate de falsi profeti! Timpul nostru e unu dominat de pace si asa o sa fie o lunga perioada de timp.

cherub 26.10.2009 19:42:04

timpul nostru dominat de pace? george, pe ce lume traiesti?!
 
Timpul nostru e unul dominat de pace?! George, prietene, pe ce lume traiesti?! trebuie ca glumesti!... sau nu vezi/percepi bine (lol). Acuma, nu-ti fie cu suparare...:6: Trezeste-te si uita-te putin mai bine in jurul tau, si la situatia din lumea intreaga! Nu te mai minti singur, amice! Daca nu vrei sa observi unele lucruri si intamplari care nu-ti convin sau poate iti provoaca teama etc, asta nu inseamna ca ele nu sunt acolo sau ca nu se intampla - acestea se produc, oricum, fie ca ne convine noua sau nu, fie ca vrem sau nu sa le vedem, sau refuzam sa le observam!... :2::68:

cherub 26.10.2009 20:05:08

nu toti profetii sunt falsi & nu toate profetiile sunt neadevarate
 
nu toti sunt falsi profeti, si nu toate profetiile sunt false! unele dintre ele se 'verifica' in realitate, adica s-au intamplat deja, intocmai dupa cum au fost profetite, si probabil (sigur) ca altele inca urmeaza sa se mai intample...:7:
...si multe date sunt reale, nu doar simple profetii - de ex. investigatiile despre proiectul satanist numit 'Blue Beam' (Raza Albastra) a celor de la NASA, facute de Serge Monast, jurnalistul acela canadian f. curajos (pt. vremurile-n care traim), jurnalist care intre timp, dupa ce a fost intimidat si amenintat in repetate randuri, a fost si 'lichidat', asa 'discret'... :17::23: iar ulterior s-a incercat discreditarea, in mod public, a rezultatelor investigatiilor pe care a apucat sa le publice etc.

Si mai este un parinte athonit, Efrem, care a infiintat mai multe manastiri ortodoxe prin America, statul Arizona etc, si considerat, in mediul ortodox, de catre multe pers. care au venit in contact cu dansul, un fel de sfant in viata, al zilelor noastre (oricum, este si vazator cu duhul, si harismatic, din cate am aflat/auzit) - ori acest parinte, de asemenea, din cate am inteles, ar incerca sa avertizeze lumea care vine pe la dansul pt. spovedit si sfat etc, despre toate marsaviile care se pregatesc, in ascuns, omenirii... si ghici ce?! s-a incercat si se incearca discreditarea publica si a acelui parinte (ca, dealtfel, a tuturor celor care s-ar incumeta sa demashte/expuna in vreun fel, planurile antihristice care se pregatesc omenirii...); au 'sarit' pe el cu televiziunea, u stirile, false acuzatii s.a.m.d... dealtfel, toti sfintii lui Dumnezeu au fost mereu prigoniti pe cand erau in viata, in lumea asta...

aureliapopescu 26.10.2009 21:23:17

pentru Cherub
 
Eu personal, multumesc Cherub pentru sursa pe care ai dat-o pe forum e foarte interesanta si deosebita...la cat mai multe surse valoroase.

jhoall 26.10.2009 22:14:00

despre al treilea razboi mondial
 
Salut .. ma intereseaza mult acest subiect si in ultimul timp m-am interesat despre asta citind mai multe carti referitoare la ultimele vremuri si despre al treilea razboi mondial..
Citez aici mai multe profetii al unor sfinti parinti :
''Din doua directii ne vin informatiile despre un iminent al treilea razboi mondial: profetiile si actiunile SISTEMULUI.
PROFETIILE
Parintele Dionisie Ignat de la Colciu:

“O să fie un război înfricoșat, poate nu acum, dar în câțiva ani. Așa va fi că nu vor mai cunoaște că au fost oameni cei omorâți. Suntem în vremurile de pe urmă. Sunt semne vădite”.

Părintele Iosif Vatopedinul:

“Lucrurile sunt acum intr-o stare de deteriorare – conditie care in momentul de fata este comuna pentru lumea intreaga. Si ca urmare a acestei conditii va incepe mania lui Dumnezeu. Am atins limita. Si acum se va intampla ceea ce Dumnezeu, in mila Sa, a indurat. El acum va pedepsi aspru, datorita dreptatii sale, pentru ca a venit timpul pentru aceasta. Va fi un razboi, si mai multe razboaie, si vom trece prin mari dificultati”.

“Acesta este inceputul acestor evenimente, evenimente tulburatoare, evenimente militare. Cei care pun in miscare acest rau sunt evreii. Ei sunt indemnati de catre diavol sa faca aceasta, pentru a distruge samanta ortodoxiei in Grecia si in Rusia. Acesta va fi principalul lor obstacol in dominarea lumii. Si fara indoiala ei ii vor obliga pe turci sa vina aici, in Grecia, pentru a-si incepe lucrarea lor; iar Grecia, desi are teoretic un guvern, nu are un guvern cu adevarat. Ii lipseste puterea, iar turcii vor veni aici. Acesta va fi momentul cand Rusia de asemenea isi va pune in miscare fortele sale pentru a se impotrivi turcilor. Evenimentele se vor desfasura astfel: cand Rusia vine in ajutorul Greciei, americanii si NATO vor incerca sa previna aceasta, pentru a nu se forma nici o alianta intre doua tari ortodoxe. De asemenea ei vor provoca la lupta alte puteri, cum ar fi Japonia si altele. Va fi mare sacrificiu pe teritoriul fostului Imperiu Bizantin. Vor pieri 600 de milioane de oameni. Vaticanul de asemenea se va implica mult, pentru a impiedica rolul crescand al ortodoxiei si pentru a preveni o alianta intre tarile ortodoxe. Astfel se va implini pronia Divina”. sursa : http://saccsiv.wordpress.com/2009/07...azboi-mondial/
acesta e un timp de pocainta si de marturisire. Doamne ajuta.

jhoall 26.10.2009 22:22:24

despre al treilea razboi mondial
 
Iata alte informatii despre marii conducatori ai lumii,evreii si planurile lor masonice..
''ACTIUNILE SISTEMULUI
S-a vorbit mult in acest an de actele de indentitate biometrice si de viitoarele implanturi cu microcip in corpul uman. Trebuie sa intelegem ca pecetea nu va fi impusa, nu ne va lega nimeni de stalpi pentru a ne insemna si nici nu ne vor tranchiliza pentru a o face in somn. Vor aduce insa omenirea in situatia de a nu mai putea vinde sau cumpara fara el si atunci multi vor ceda, ba unii se vor si inghesui sa-si puna primii … Aceasta se va petrece insa dupa al treilea razboi mondial. Dar atentie, aceasta nu inseamna ca ultima mare conflagratie va avea loc peste vreo mie de ani, din contra, este iminenta. Dupa cum am repetat si demonstrat des pe acest blog, ELITELE practicante ale ritului paladin, camatari planetari si varfuri ale masoneriei, au declansat voit actuala recesiune (• Criza financiara din SUA, etapa principala in edificarea NOII ORDINI MONDIALE), ca parte componenta a unei mega crize, formata dintr-un cumul de crize ce va mai cuprinde: razboi, ample manifestari de strada (Un pericol iminent: ANARHISMUL, “alternativa anti-sistem” creata si coordonata de ELITE pentru motivarea statului politienesc) si foamete (O noua amenintare serioasa: “CODEX ALIMENTARIUS”) pentru ca mai apoi tot ei sa vina cu „solutia”: GUVERN MONDIAL al NOII ORDINI MONDIALE si instaurarea unei societati de tip Big Brother socialist cu strict doua clase, ELITELE conducatoare si plebea de consumatori-unele egale intre ele.
Dr. Mandelstein la Zionist International Congress 1897:
„Evreii isi vor folosi toata influenta si puterea pentru a preveni progresul si prosperitatea tuturor celorlalte natiuni si sunt decisi sa adere catre destinul lor istoric , acela de a cuceri puterea mondiala „

Menechem Begin, fost prim ministru Israel:
„Rasa noastra este Master Race. Noi suntem zei divini pe aceasta planeta. Noi suntem atat de diferiti de rasele inferioare, precum sunt ele de insecte. De fapt, comparativ cu rasa noastra, alte rase sunt bestii si animale. Alte rase pot fi considerate a fii extremente umane. Destinul nostru este de a conduce rasele inferioare. Regatul nostru pamantesc va fi stapanit de liderii nostri cu un sceptru de otel. Masele ne vor linge picioarele si ne vor servi ca sclavi.„ ''.
Cititi mai multe aici : http://saccsiv.wordpress.com/2009/07...azboi-mondial/

andreicozia 26.10.2009 22:34:23

Parintii care vin cu asemena profetii trec prin incercari sufletesti grele si banuiesc ca in acele momente sunt foarte mult chinuiti de duhurile rele care tabara pe ei.

oameni buni, nu mai alimentati sursa raului cu ginduri despre aceste nenorociri( ci luptati prin ginduri luminoase si pozitive ziditoare) deoarece aceste sentimente se transforma fara sa vreti in rugaciuni de rau.

Concentrati-va pe ginduri bune constructive chiar si in mijlocul manifestarilor negative. Nu mai adunati informatii despre nu stiu ce razboi ci ginditi-va la pace, liniste, relaxare, comunitate, prietenie, mincaruri gustoase, cimpii pline de flori

Sa incercam sa nu deznadajduim in mijlocul acestor zvonuri! NUMAI ASA vom MODIFICA VIITORUL in bine!

Este scris ca daca gindim si ne rugam pentru liniste si pace in mod colectiv putem altera tesatura matricei create de REGELE ACESTEI LUMI :)), da, tesatura negativa a viitorului prapastios! insuflat de cei inselati de rau

adelin 22.01.2010 03:58:05

Ce parere mai aveti despre inceputul celui de-al III-lea razboi mondial? Eu sper sa fie evitabil, nu catastrofal cum au profetit multi pana acum:2:

dan62 22.01.2010 10:51:57

Ce parere?

Dar... suntem in plin razboi mondial, numai ca acest razboi este unul economic.


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:05:36.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.