Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Reguli in Biserica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5027)
-   -   Ce nu va place in Biserica? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=915)

crestinOrtodoxa 08.09.2011 23:27:48

Nu ma deranjeaza cei care canta. Indiferent cum canta bine/rau, ca oricum vocea lor se contopeste cu restul, si per total, suna frumos.

DAR cand cineva canta asa tare si strident ca acopera vocile celorlalti, inclusiv corul, nu numai partea bisericii unde se afla respecvtivul/a.......agh... atunci e nasol, imi vine sa-i zic sa taca odata. Nu ma pot concentra la rugaciune, adica sa ma rog si eu cu mintea acolo cu ceilalti... daca nu inceteaza sau daca nu se muta in 5-10 minute, ma mut intr-un loc departe de "atata talent".

P.S.- e de 2 ori mai nasoala situatia cand sunt putini oameni in biserica, de ex la Vecernie. Si apare cineva care se apuca sa acopere corul... ugh...

P.P.S.-glykis, nu-i musai sa cati ca sa te rogi, asa cum nu-i musai sa spui rugaciunile cu voce tare ca sa le simti. Fiecare cum poate mai bine... unora le e mai de folos sa faca asa, altora altfel...

fallen 09.09.2011 09:55:15

Citat:

În prealabil postat de crestinOrtodoxa (Post 398171)
:))

Mie mi se par amuzanti cei care se inchina ca pt ei (si sunt muuuulti) cand spune preotul "cei chemati Domnului sa va rugati/ capetele voastre Domnului sa le plecati" sau asa ceva.
As vrea sa zic macar alora de langa mine ca nu ei sunt aia chemati. Ma abtin cu greu.

Nu va suparati, lamuriti-ma si pe mine cine sunt "cei chemati", ca de mult imi pun aceasta intrebare....

Noesisaa 09.09.2011 10:55:13

Citat:

În prealabil postat de fallen (Post 398323)
Nu va suparati, lamuriti-ma si pe mine cine sunt "cei chemati", ca de mult imi pun aceasta intrebare....

Sunt catehumenii, cei care se pregatesc pentru botez. In ziua de azi nu prea mai exista....

costel 09.09.2011 11:36:21

Citat:

În prealabil postat de crestinOrtodoxa (Post 398171)
:))

Mie mi se par amuzanti cei care se inchina ca pt ei (si sunt muuuulti) cand spune preotul "cei chemati Domnului sa va rugati/ capetele voastre Domnului sa le plecati" sau asa ceva.
As vrea sa zic macar alora de langa mine ca nu ei sunt aia chemati. Ma abtin cu greu.

NU e chiar asa. Uite ce spune Parintele Staniloae:

"In sens restrans, chemati (catehumeni) sunt cei ce n-au intrat inca in Biserica Ortodoxa, dar in sens larg toti credinciosii sunt mereu chemati... Cum se poate impaca ideea ca toti credinciosii sunt in sens larg mereu chemati, cu faptul ca la sfarsitul primei parti a Liturghiei se spune: "Cei chemati iesiti... ca nimeni din cei chemati sa nu ramana", ele pot fi intelese ca o invitatie adresata credinciosilor de a nu ramane in starea in care se afla, ci de a iesi din aceasta inaintand spre starea de credinciosi vrednici de a participa la aducerea jertfei euharistice, in sensul in care considera ca toata viata crestinilor este un sir de "epectaze", un sir de "iesiri" si de "intrari", de iesire de la trepte mai de jos si de intrari la trepte mai inalte".

slavoliub59 09.09.2011 12:13:53

Ce nu va place in Biserica?
 
La noi vin numai batranii in Biserica !Tineretul... pauza ! Ar fi interesant sa spuna forumistii unde mai vin si tinerii in Biserica !

crestinOrtodoxa 09.09.2011 15:37:47

Citat:

În prealabil postat de costel (Post 398363)
NU e chiar asa. Uite ce spune Parintele Staniloae:

"In sens restrans, chemati (catehumeni) sunt cei ce n-au intrat inca in Biserica Ortodoxa, dar in sens larg toti credinciosii sunt mereu chemati... Cum se poate impaca ideea ca toti credinciosii sunt in sens larg mereu chemati, cu faptul ca la sfarsitul primei parti a Liturghiei se spune: "Cei chemati iesiti... ca nimeni din cei chemati sa nu ramana", ele pot fi intelese ca o invitatie adresata credinciosilor de a nu ramane in starea in care se afla, ci de a iesi din aceasta inaintand spre starea de credinciosi vrednici de a participa la aducerea jertfei euharistice, in sensul in care considera ca toata viata crestinilor este un sir de "epectaze", un sir de "iesiri" si de "intrari", de iesire de la trepte mai de jos si de intrari la trepte mai inalte".



in sens larg, si unui pisoi poti sa-i zici mutzunache, dar tot pisoi ramane... acelasi lucru.

Adriana Cluj 09.09.2011 15:43:32

Citat:

În prealabil postat de iosif (Post 8750)
Biserica in latura ei umana se confrunta cu mai multe dificultati. Ce anume va deranjeaza cel mai mult in biserica? Pe mine de exemplu ma deranjeaza tiparele de gandire si interpretarea literala a lucrurilor. Tind spre o intelegere mai larga a credintei, asa cum o prezinta Pr. Staniloae in teologia sa creatoare.

De ce sa incerc sa caut (sa evidentiez, daca vreti) in Biserica ceea ce nu-mi place?
Caut, apreciez, ma folosesc de ceea ce imi place, care ma face sa-mi fie bine acolo, care ma atrage sa merg si maine, si duminica, si duminica cealalta....
Restul? sa le uitam... Om fi noi mai buni ca ceilalti, oare? Sau noi nu gresim?
Numai eu stiu de cate ori gresesc eu, apoi imi dau seama, incerc sa-mi revin, uneori reusesc, alteori nu, ce sa ma mai uit la paiul din ochii altora?

slavoliub59: "La noi vin numai batranii in Biserica !Tineretul... pauza ! Ar fi interesant sa spuna forumistii unde mai vin si tinerii in Biserica ! "
Vino in Catedrala Mitropolitana din Cluj, sau in Biserica Studentilor din Zorilor, la Sfintii Imparati, vei gasi multi tineri (in cea de-a doua e plin de tineri)

glykys 09.09.2011 16:02:12

Citat:

În prealabil postat de slavoliub59 (Post 398375)
La noi vin numai batranii in Biserica !Tineretul... pauza ! Ar fi interesant sa spuna forumistii unde mai vin si tinerii in Biserica !

Poate ar fi mai bine sa vedem de ce nu vin tinerii la biserica.
Mie mi-e greu sa cred ca intr-o familie in care toti ai casei merg la biserica, tinerii
dorm sau merg in Cismigiu cand e slujba.

Dumitru73 09.09.2011 16:08:54

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 398461)
Poate ar fi mai bine sa vedem de ce nu vin tinerii la biserica.
Mie mi-e greu sa cred ca intr-o familie in care toti ai casei merg la biserica, tinerii
dorm sau merg in Cismigiu cand e slujba.

si totusi bisericile sunt pline de tineri, cel putin in Bucuresti.
dar am constatat ca multi din copii familiilor de crestini practicanti, nu mai merg la biserica.
merg atat timp cat sunt mici, adusi de parinti.
pe urma, fug precum iepurele caruia i-ai deschis usa custii.

crestinOrtodoxa 10.09.2011 07:49:43

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 398464)
pe urma, fug precum iepurele caruia i-ai deschis usa custii.

:)))))) daca n-ar fi de plans as rade.

Singurele biserici unde se gasesc tineri in numar ceva mai mare... cele de pe langa un seminar/facultate de teologie ceva. In rest cam nema tineri.

Ieri la maslu erau in biserica doar 2 fete sub 30 de ani. Barbatii (aprox. vreo 8, fara slujitori) toti intre 45 si 80 de ani. In rest femei intre 45 si 80 de ani. Deci cam asta e media de varsta, 45-80. Triste perspective.

La Sfanta Liturghie mai vin ceva-ceva tineri, dar cum intra, stau putintel si pleaca, parca ar fi la promenada. Cred ca e de vina ideea aia tampita "trec si io sa aprind o lumanare, e suficient, Biserica e in suflet".
Am vazut doar 4 fete tinere si 1 singur baiat care vin constant la Sf.Liturghie (si stau pana la sfarsit, si nu se foiesc) (repet, excluzand slujitorii/cantaretii)


Ora este GMT +3. Ora este acum 21:42:49.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.