Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Calugarul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5013)
-   -   calugar versus ghid (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=11799)

bogdan2010 10.01.2011 15:08:55

calugar versus ghid
 
Buna ziua si La multi ani!
Ma alatur si eu acestui forum, fiind intr-o mica dilema, dupa ce acum 2 ani m-am intors dintr-un pelerinaj de la Ierusalim si unde am avut un ghid un calugar de origine romana locuitor in Tara Sfanta de mai multi ani!.
Recomand din suflet tuturor sa ajunga acolo macar odata in viata!
Am plecat insa de acolo cu o mare nelamurire si anume cum poti fi calugar (asemuiti cu cei care isi cauta linistea si traiesc in singuratate) si in acelasi timp ghid, deci prezent in mijlocul lumii. ???


Bogdan

windorin 10.01.2011 15:35:28

Citat:

În prealabil postat de bogdan2010 (Post 321400)
Cum poti fi calugar (asemuiti cu cei care isi cauta linistea si traiesc in singuratate) si in acelasi timp ghid, deci prezent in mijlocul lumii ???

Calugarii ajuta mult lumea... unii cu rugaciunea, din pustie, altii cu fapta, din lume.
Nu cunoastem noi darurile si tainele lui Dumnezeu.
Atata timp cat nu ne sminteste nimic, lucrurile ne sunt bune.

camy_d 10.01.2011 15:38:52

Citat:

În prealabil postat de bogdan2010 (Post 321400)
Buna ziua si La multi ani!
Ma alatur si eu acestui forum, fiind intr-o mica dilema, dupa ce acum 2 ani m-am intors dintr-un pelerinaj de la Ierusalim si unde am avut un ghid un calugar de origine romana locuitor in Tara Sfanta de mai multi ani!.
Recomand din suflet tuturor sa ajunga acolo macar odata in viata!
Am plecat insa de acolo cu o mare nelamurire si anume cum poti fi calugar (asemuiti cu cei care isi cauta linistea si traiesc in singuratate) si in acelasi timp ghid, deci prezent in mijlocul lumii. ???


Bogdan

Sincer, te invidiez. Am fost și eu în Israel, dar n-am avut în grup niciun călugăr și niciun preot, pentru că n-am fost prin Patriarhie. Bănuiesc că acel călugăr ți-a fost ghid doar în Israel, nu te-a luat din România, nu? Mie nu mi se pare că a făcut ceva rău.

bogdan2010 10.01.2011 16:22:28

Mie nu mi se pare că a făcut ceva rău.[/quote]


Eu nu consider ca ar fi facut ceva rau! Cred ca daca as reveni in Israel, mi-as dori clar asemenea insotitor!
Doar ca el permanent participa la pelerinaje (nu cred ca doar ale Patriarhiei ) deci interactioneaza mereu cu oamenii, chiar avea momente in care mi se parea extrem de "uman".
Si daca ma gandesc mai bine, poate fi chiar mai greu sa fii "printre oameni", decat sa te ascunzi undeva si sa te rogi!.

camy_d 10.01.2011 16:25:16

Citat:

În prealabil postat de bogdan2010 (Post 321475)
Mie nu mi se pare că a făcut ceva rău.


Eu nu consider ca ar fi facut ceva rau! Cred ca daca as reveni in Israel, mi-as dori clar asemenea insotitor!

Și eu mi-aș dori un asemenea însoțitor, data viitoare mă duc prin Patriarhie, chiar dacă e mai scump, dar o să avem preoți și Liturghia de duminică.

Melissa 10.01.2011 20:27:24

Citat:

În prealabil postat de bogdan2010 (Post 321475)
Si daca ma gandesc mai bine, poate fi chiar mai greu sa fii "printre oameni", decat sa te ascunzi undeva si sa te rogi!.

Foarte adevarat! Am mai spus pe un alt topic,ca in mijlocul lumii iti arati adevarata masura a dragostei fatza de Dumnezeu!Aici e greul si ispita mare!


Ora este GMT +3. Ora este acum 00:35:54.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.