Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

MihaiG 08.05.2012 13:40:29

Citat:

În prealabil postat de JoyDivision (Post 443950)
bine, si atunci revenim la ideea propusa de mine la inceputul discutiei, ce punte de legatura mai poate fi intre catolicism si neoprotestantism? doar prin experientele asa-numite "harice" de tip extatic? pentru ca domnul Theodor sustine ca exista mai multe puncte comune si totusi eu nu vad care ar fi!

Dumnezeu ?

JoyDivision 08.05.2012 13:44:07

Citat:

În prealabil postat de MihaiG (Post 443951)
Dumnezeu ?

daca l-as parafraza pe apostolul Pavel...dumnezei sunt multi !! :))

1 Corinteni 8:5

MihaiG 08.05.2012 13:47:27

Citat:

În prealabil postat de JoyDivision (Post 443954)
daca l-as parafraza pe apostolul Pavel...dumnezei sunt multi !! :))

1 Corinteni 8:5

Și singurul adevărat este al vostru, al adventiștilor. Mă lăsați ?

V-a explicat d-na Doriana pe celălalt thread, nu toți penticostalii împărtășesc această teologie.

JoyDivision 08.05.2012 14:44:46

Citat:

În prealabil postat de MihaiG (Post 443956)
V-a explicat d-na Doriana pe celălalt thread, nu toți penticostalii împărtășesc această teologie.

stiu lucrul acesta, dar discutia nu era despre penticostali ci despre carismatici ori in cazul acestora, al carismaticilor neoprotestanti, toata invatatura lor este centrata pe evanghelia prosperitatii.

MihaiG 08.05.2012 14:52:34

Citat:

În prealabil postat de JoyDivision (Post 443962)
stiu lucrul acesta, dar discutia nu era despre penticostali ci despre carismatici ori in cazul acestora, al carismaticilor neoprotestanti, toata invatatura lor este centrata pe evanghelia prosperitatii.

Iată website-ul celei mai mari Biserici NP carismatice din orașul meu. După ce veți găsi învățătura "teologiei prosperității" la ei, să ne anunțați.

http://www.bisericaagape.ro/

JoyDivision 08.05.2012 14:59:05

Citat:

În prealabil postat de MihaiG (Post 443963)
Iată website-ul celei mai mari Biserici NP carismatice din orașul meu. După ce veți găsi învățătura "teologiei prosperității" la ei, să ne anunțați.

http://www.bisericaagape.ro/

si eu v-am spus ca nu stiu cum este in Romania, dar ce va faceti cu gruparile carismatice de peste ocean, extrem de numeroase, care tin de aceasta invatatura?

MihaiG 08.05.2012 15:20:50

Citat:

În prealabil postat de JoyDivision (Post 443966)
si eu v-am spus ca nu stiu cum este in Romania, dar ce va faceti cu gruparile carismatice de peste ocean, extrem de numeroase, care tin de aceasta invatatura?

Peste ocean ? La care ocean vă referiți ? Pacific, Atlantic ? Ce înseamnă, pentru dumneavoastră, de exemplu, peste Atlantic ? USA ? Mexic ? Chile ? Cuba ? Insulele Azore ?

Doar așa, ca să fim riguroși și preciși.

JoyDivision 09.05.2012 09:35:41

Citat:

În prealabil postat de MihaiG (Post 443970)
Peste ocean ? La care ocean vă referiți ? Pacific, Atlantic ? Ce înseamnă, pentru dumneavoastră, de exemplu, peste Atlantic ? USA ? Mexic ? Chile ? Cuba ? Insulele Azore ?

Doar așa, ca să fim riguroși și preciși.

stiti ce crestere mare o au bisericile carismatice in America Latina, spre exemplu, Brazilia? si sunt axate pe evanghelia prosperitatii.

deci nu vorbim ca ar fi un fenomen strict nord-american.

MihaiG 09.05.2012 09:38:17

Citat:

În prealabil postat de JoyDivision (Post 444162)
stiti ce crestere mare o au bisericile carismatice in America Latina, spre exemplu, Brazilia? si sunt axate pe evanghelia prosperitatii.

deci nu vorbim ca ar fi un fenomen strict nord-american.

Na, să fie ei sănătoși și să le lumineze Dumnezeu mințile. Tot nu înțeleg ce legătură are cu noi chestiunea.

JoyDivision 09.05.2012 09:42:30

Citat:

În prealabil postat de MihaiG (Post 444163)
Na, să fie ei sănătoși și să le lumineze Dumnezeu mințile. Tot nu înțeleg ce legătură are cu noi chestiunea.

are, deoarece revenim la problema expusa de mine la inceputul discutiei, cand il intrebam pe domnul Teodor de ce considera miscarile carismatice ca fiind "liantul" sau "puntea de legatura" intre catolici si neoprotestanti? pentru ca este stiut ca catolicii cat si marea masa a bisericilor neoprotestante nu au aceasta invatatura a evangheliei prosperitatii, iar miscarile carismatice neoprotestante o au din plin!
adica trebuie sa fii orb ca sa nu-ti dai seama ca miscarile carismatice (care, atentie, au statut de cult in multe tari!) sunt ceva distinct (mai dau un exemplu, carismaticii ordineaza femei, deci da, au femei pastor pe cand catolicii nu au asa ceva, ba mai mult le cer preotilor sa ramana necasatoriti!).

MihaiG 09.05.2012 10:00:18

Citat:

În prealabil postat de JoyDivision (Post 444164)
are, deoarece revenim la problema expusa de mine la inceputul discutiei, cand il intrebam pe domnul Teodor de ce considera miscarile carismatice ca fiind "liantul" sau "puntea de legatura" intre catolici si neoprotestanti? pentru ca este stiut ca catolicii cat si marea masa a bisericilor neoprotestante nu au aceasta invatatura a evangheliei prosperitatii, iar miscarile carismatice neoprotestante o au din plin!
adica trebuie sa fii orb ca sa nu-ti dai seama ca miscarile carismatice (care, atentie, au statut de cult in multe tari!) sunt ceva distinct (mai dau un exemplu, carismaticii ordineaza femei, deci da, au femei pastor pe cand catolicii nu au asa ceva, ba mai mult le cer preotilor sa ramana necasatoriti!).

Există trăsături comune, există și deosebiri. Dacă n-ar exista deosebiri, ar însemna că protestanții sunt catolici.

JoyDivision 09.05.2012 10:03:09

Citat:

În prealabil postat de MihaiG (Post 444169)
Există trăsături comune, există și deosebiri. Dacă n-ar exista deosebiri, ar însemna că protestanții sunt catolici.

ceea ce tocmai ati enuntat este un principiu universal valabil pentru absolut toate cultele ce se considera crestine.

JoyDivision 09.05.2012 10:06:00

totodata, eu vin si spun ca aceste "deosebiri" sunt fundamentale, deci teza formulata la inceputul acestui topic de catre domnul Teodor, este infirma.

ucenic 09.05.2012 10:41:08

Citat:

În prealabil postat de JoyDivision (Post 443966)
si eu v-am spus ca nu stiu cum este in Romania, dar ce va faceti cu gruparile carismatice de peste ocean, extrem de numeroase, care tin de aceasta invatatura?

Nu ce sa ne facem noi, ce sa faca ei.

Sa se pocaiasca.

JoyDivision 09.05.2012 11:23:27

Citat:

În prealabil postat de ucenic (Post 444182)
Nu ce sa ne facem noi, ce sa faca ei.

Sa se pocaiasca.

Ei [carismaticii] sustin ca sunt credinciosi si ca au darurile Duhului Sfant, ca sunt completi si ca nu le lipseste nimic.
Se uita de sus la cei care nu sunt de acord cu invatatura "evanghelia prosperitatii" si ii considera pe acestia necredinciosi reprosandu-le ca admit faptul ca boala ca si saracia sunt realitati certe in poporul lui Dumnezeu, crestinii. Carismaticii sustin ca ei sunt adevaratii credinciosi deoarece in teologia lor, numai cel care nu are credinta este bolnav fizic sau sarac (material) - o conceptie total opusa celei catolice sau neoprotestante (fie ca ne referim la baptisti, penticostali sau adventisti) - deci, intrebarea ramane: cum pot fi ei "puntea de legatura" intre bisericile traditionale si cele neoprotestante???

JoyDivision 09.05.2012 11:30:20

Repet, raman doar experientele extatice ca numitor comun ? bine, dar experientele extatice gen "vorbire in limbi" sau "vedenii" sunt apanajul si altor grupari insa complet necrestine, precum vodoo haitian!

MihaiG 09.05.2012 11:51:56

Citat:

În prealabil postat de JoyDivision (Post 444194)
Ei [carismaticii] sustin ca sunt credinciosi si ca au darurile Duhului Sfant, ca sunt completi si ca nu le lipseste nimic.
Se uita de sus la cei care nu sunt de acord cu invatatura "evanghelia prosperitatii" si ii considera pe acestia necredinciosi reprosandu-le ca admit faptul ca boala ca si saracia sunt realitati certe in poporul lui Dumnezeu, crestinii. Carismaticii sustin ca ei sunt adevaratii credinciosi deoarece in teologia lor, numai cel care nu are credinta este bolnav fizic sau sarac (material) - o conceptie total opusa celei catolice sau neoprotestante (fie ca ne referim la baptisti, penticostali sau adventisti) - deci, intrebarea ramane: cum pot fi ei "puntea de legatura" intre bisericile traditionale si cele neoprotestante???

Dar nu despre carismatici vorbea fratele Theodor, ci despre penticostali, și nu despre toți, ci despre cei de pe forum:

"Desi fratii crestini de pe forum, de confesiune penticostala, au o credinta destul de diferita de a noastra in cateva puncte importante, acest curent si aceasta cale sunt ceva ce avem in comun."


Citat:

În prealabil postat de JoyDivision (Post 444196)
Repet, raman doar experientele extatice ca numitor comun ? bine, dar experientele extatice gen "vorbire in limbi" sau "vedenii" sunt apanajul si altor grupari insa complet necrestine, precum vodoo haitian!

Nu "doar". citiți din nou prima postare a threadului. Fratele Theodor a spus că este "ceva" pe care îl avem în comun, nu "singurul lucru" pe care îl avem în comun.

JoyDivision 09.05.2012 12:28:18

Citat:

În prealabil postat de MihaiG (Post 444204)
Dar nu despre carismatici vorbea fratele Theodor, ci despre penticostali, și nu despre toți, ci despre cei de pe forum:


exact ce am zis eu! repet, poate nu s-a inteles: cum ar putea fi miscarile carismatice, ma rog, de reinnoire carismatica o legatura intre catolici si penticostali (ca sa fac precizarea), din moment ce invataturile carismatice si anume evanghelia prosperitatii dar si altele (hirotonia femeilor) nu le gasim nici la catolici nici la penticostali?

Citat:

În prealabil postat de MihaiG (Post 444204)
Nu "doar". citiți din nou prima postare a threadului. Fratele Theodor a spus că este "ceva" pe care îl avem în comun, nu "singurul lucru" pe care îl avem în comun.

dar nu are nicio consistenta acest "ceva", pentru ca acest umil "ceva" este comun si cu miscarile spiritiste, samanice, de tip ocult (si acestia vorbesc in limbi si au vedenii), deci nu mi se pare absolut deloc relevant!

MihaiG 09.05.2012 12:32:16

Citat:

În prealabil postat de JoyDivision (Post 444217)
exact ce am zis eu! repet, poate nu s-a inteles: cum ar putea fi miscarile carismatice, ma rog, de reinnoire carismatica o legatura intre catolici si penticostali (ca sa fac precizarea), din moment ce invataturile carismatice si anume evanghelia prosperitatii dar si altele (hirotonia femeilor) nu le gasim nici la catolici nici la penticostali?

Doamnă, vă rog să citiți din nou postarea fratelui Theodor. Dumnealui nu s-a referit la mișcările carismatice în general, ci la Mișcarea de Reînnoire Carismatică din Biserica Catolică !

Iar Mișcarea de Reînnoire Carismatică din Biserica Catolică n-are nici în clin, nici în mânecă, cu teologia prosperității !



Citat:

În prealabil postat de JoyDivision (Post 444217)
dar nu are nicio consistenta acest "ceva", pentru ca acest umil "ceva" este comun si cu miscarile spiritiste, samanice, de tip ocult (si acestia vorbesc in limbi si au vedenii), deci nu mi se pare absolut deloc relevant!

Acest "ceva" este reprezentat de darurile Duhului Sfânt. Dacă dumneavoastră apreciați că vedeniile șamanilor sunt de la Duhul Sfânt, e problema dumneavoastră.

ucenic 09.05.2012 12:37:44

Citat:

În prealabil postat de JoyDivision (Post 444194)
Carismaticii sustin ca ei sunt adevaratii credinciosi deoarece in teologia lor, numai cel care nu are credinta este bolnav fizic sau sarac (material)

Din punctul meu de vedere aceasta invatatura a lor este falsa, sora cu erezia.

Nu ascund faptul ca un iz usor de astfel de "invatatura" s-a ivit si prin biserica noastra. Insa multumesc lui Dumnezeu pentru pastorul nostru care a fost de veghe si a "contrat" imediat lucrarea aceasta, demascand-o si blamand-o.
(Invatatura, nu pe invatatorii ei)

JoyDivision 09.05.2012 12:47:10

Citat:

În prealabil postat de ucenic (Post 444225)
Nu ascund faptul ca un iz usor de astfel de "invatatura" s-a ivit si prin biserica noastra. Insa multumesc lui Dumnezeu pentru pastorul nostru care a fost de veghe si a "contrat" imediat lucrarea aceasta, demascand-o si blamand-o.
(Invatatura, nu pe invatatorii ei)

asta este foarte bine.
pentru cel sarac sau bolnav ar fi o lovitura puternica sa i se spuna ca din cauza ca nu are credinta este in situatia in care este!

JoyDivision 09.05.2012 12:49:26

Citat:

În prealabil postat de MihaiG (Post 444220)
Doamnă, vă rog să citiți din nou postarea fratelui Theodor. Dumnealui nu s-a referit la mișcările carismatice în general, ci la Mișcarea de Reînnoire Carismatică din Biserica Catolică !

Iar Mișcarea de Reînnoire Carismatică din Biserica Catolică n-are nici în clin, nici în mânecă, cu teologia prosperității !

daca urmarim acest thread, se observa de la o posta ca discutiile s-au centrat pe miscarea carismatica in general (opinia publica este ca miscarea carismatica inglobeaza pe catolicii carismatici, pe neoprotestantii carismatici si chiar si pe penticostali).

JoyDivision 09.05.2012 12:51:44

Citat:

În prealabil postat de MihaiG (Post 444220)
Acest "ceva" este reprezentat de darurile Duhului Sfânt. Dacă dumneavoastră apreciați că vedeniile șamanilor sunt de la Duhul Sfânt, e problema dumneavoastră.

majoritatea carismaticilor sunt neoprotestanti si accepta ba chiar este motorul de baza aceasta invatatura a prosperitatii...prin urmare cum considerati, ca acestia au darurile Duhului Sfant? daca da, cum se face ca invatatura e stricata?

ucenic 09.05.2012 12:58:29

Citat:

În prealabil postat de JoyDivision (Post 444236)
... invatatura a prosperitatii...
prin urmare cum considerati, ca acestia (carismaticii - n.a.) au darurile Duhului Sfant? daca da, cum se face ca invatatura e stricata?

Pot sa raspund si eu?

Personal cred ca se incadreaza in categoria "celor de la stanga" (sau a caprelor) din profetia Domnului din Ev.dupa Matei, cap.25.

Lucrarile Duhului Sfant sunt in adevar o taina, ascunsa noua, dar pentru noi nu este o taina invatatura lor eronata.

Ce putem demasca, demascam.

MihaiG 09.05.2012 13:01:43

Citat:

În prealabil postat de JoyDivision (Post 444234)
daca urmarim acest thread, se observa de la o posta ca discutiile s-au centrat pe miscarea carismatica in general (opinia publica este ca miscarea carismatica inglobeaza pe catolicii carismatici, pe neoprotestantii carismatici si chiar si pe penticostali).

Dar nu vorbim acum despre discuții în general, ci întrebarea dumneavoastră se referea punctual la opinia fratelui Theodor, exprimată în prima postare, iar această opinie era în legătură cu MRC din Biserica Catolică ! Ce-i așa greu de înțeles ?!

JoyDivision 09.05.2012 13:02:34

Citat:

În prealabil postat de ucenic (Post 444241)
Pot sa raspund si eu?

sigur ca da si iti multumesc pentru contributia ta.

Citat:

În prealabil postat de ucenic (Post 444241)
Personal cred ca se incadreaza in categoria "celor de la stanga" (sau a caprelor) din profetia Domnului din Ev.dupa Matei, cap.25.

deci nu au Duhul Sfant, ok.

MihaiG 09.05.2012 13:06:34

Citat:

În prealabil postat de JoyDivision (Post 444236)
majoritatea carismaticilor sunt neoprotestanti si accepta ba chiar este motorul de baza aceasta invatatura a prosperitatii...prin urmare cum considerati, ca acestia au darurile Duhului Sfant? daca da, cum se face ca invatatura e stricata?

Eu nu pot să-mi dau cu părerea cine are și cine nu are darurile Duhului Sfânt. Absurdul absurdului, să vină Mihai de la Timișoara, un păcătos oarecare, și să stabilească unde și cum lucrează Dumnezeu. Mă rog și eu să lucreze în inima și viața mea, și cam atât.

În primul rând, refuz categoric să discut plecând de la generalizări forțate bazate pe limitele exterioare trasate de organizarea confesională (despre toți carismaticii, despre toți penticostalii, despre toți catolicii etc.)

Prefer să vorbesc despre creștini, adică aceia care aparțin Bisericii.

În al doilea rând, conform cu învățăturile în care cred, erorile doctrinare nu anulează automat lucrarea lui Dumnezeu.

Illuminatu 09.05.2012 21:09:51

Citat:

În prealabil postat de JoyDivision (Post 444236)
majoritatea carismaticilor sunt neoprotestanti si accepta ba chiar este motorul de baza aceasta invatatura a prosperitatii...prin urmare cum considerati, ca acestia au darurile Duhului Sfant? daca da, cum se face ca invatatura e stricata?

Motivul pentru care cred eu ca aceasta miscare nu are origini bune este ca ideologia ei face o numita presiune pe cei care nu sunt adepti inducandu-le impresia ca in afara acestor manifestari NU AU DUHUL SFANT, AU RAMAS PE DIN-AFARA.

Si invers, cei care au aderat la aceasta manifestare cred despre ei ca sunt cu un cap mai inalti decat ceilalti: si asta nu cred ca este de la Duhul Sfant.

Ori mie unuia nu-mi place defel sa fiu constrans.. E un tip de presiune psihologica eliminatorie.

"22.Și zicând acestea, a suflat asupra lor și le-a zis: „Luați Duh Sfânt!,
23.cărora le veți ierta păcatele, li se vor ierta; cărora le veți ține, ținute vor fi“. Ioan 20.

Le-a dat Mantuitorul atunci pe Duhul Sfant? Daca da, cum de nu au vorbit in limbi atunci?

ucenic 09.05.2012 23:50:43

Citat:

În prealabil postat de MihaiG (Post 444247)
...conform cu învățăturile în care cred, erorile doctrinare nu anulează automat lucrarea lui Dumnezeu.

Si eu impartasesc aceasta incredintare.

ioan cezar 10.05.2012 01:59:49

Citat:

În prealabil postat de Illuminatu (Post 444331)
Motivul pentru care cred eu ca aceasta miscare nu are origini bune este ca ideologia ei face o numita presiune pe cei care nu sunt adepti inducandu-le impresia ca in afara acestor manifestari NU AU DUHUL SFANT, AU RAMAS PE DIN-AFARA.

Si invers, cei care au aderat la aceasta manifestare cred despre ei ca sunt cu un cap mai inalti decat ceilalti: si asta nu cred ca este de la Duhul Sfant.

Ori mie unuia nu-mi place defel sa fiu constrans.. E un tip de presiune psihologica eliminatorie.

Frate ortodox, oare nu ai descris aici exact ce facem noi ortodocsii, adeseori, in relatiile cu fratii din alte confesiuni? Chiar aici pe Forum avem o larga demonstratie practica. Oare zic bine?
Dar de bancurile, glumele si glumitele sarcastice adresate B.C., ce spui? Ca zice "lumea buna" din ograda noastra, cum ca nu ar mai fi poposit Duhul prin Apus de vreo mie de ani...

Ce facem cu toate astea (ironii, sarcasm, dispret si injuraturi)? Le ingaduim, nu-i asa? Ca deh, sa ne vedem de barna noastra, fiecare in parte!
Atunci, ca fii credinciosi ai Cuvantului Sfant, sa procedam pana la capat cu critica, nu doar pe unde ne convine intru linistirea confortului nostru mediocru si steril: hai sa incepem prin a ingadui ca fac si altii exact ce facem, vai, noi insine, in infumurarea noastra neostoita.

Vezi si metehne asemanatoare comentate pe topicul despre Biserica Catolica ca cladire (trecind peste jocul cacofoniilor din nume).

Radicalism inevitabil, propriu Bisericii, vor spune unii, aducind (in mod gresit dar frecvent) ca argument apelul Apostolului de a scoate pe cei rai afara dintre noi. Nevoind acesti frati superbetonortodocsi sa citeasca textul si contextul (in care Sfantul face precizarea de rigoare, indicind limpede la cine anume se refera), nici sa exerseze un strop de atentie, luciditate si bunavointa.

JoyDivision 10.05.2012 09:16:12

Citat:

În prealabil postat de ucenic (Post 444384)
Si eu impartasesc aceasta incredintare.

incredintarea mea este urmatoarea: nu cred ca Duhul Sfant face o lucrare incompleta in sensul de a da daruri precum vorbire in limbi, tamaduiri, profetii (deci lucrari mari de putere) si invataturi ...ioc!

adica vindeci bolnavul insa nu-l inveti corect adevarul care l-ar face liber spiritual (Ioan 8:32)? il lasi in invataturi stricate, ca dracii chinuie pe pacatosi in iad si altele asemenea care dezonoreaza numele Domnului? nu cred eu ca Duhul e in felul acesta, El care e Calauzitor! (1 Ioan 2:20)

ioanna 10.05.2012 09:59:28

Darurile Duhului Sfantne calauzesc si sustin in urcusul duhovnicesc , insa cred ca darurile speciale (profetii, tamaduiri, glosolalie) sunt o treapta mai inalta, pe care le primesti doar dupa ce ti le cultivi pe celelalte (blandetea, smerenia,curatia ...) , caci doar un astfel de om nu se sminteste, nici nu cade in patima mandriei, atunci cand le primeste.

ioan cezar 10.05.2012 12:09:12

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 444410)
Darurile Duhului Sfantne calauzesc si sustin in urcusul duhovnicesc , insa cred ca darurile speciale (profetii, tamaduiri, glosolalie) sunt o treapta mai inalta, pe care le primesti doar dupa ce ti le cultivi pe celelalte (blandetea, smerenia,curatia ...) , caci doar un astfel de om nu se sminteste, nici nu cade in patima mandriei, atunci cand le primeste.

Ai pus punctul pe i, in modul cel mai simplu si limpede.
As mai aminti ravagiile pe care le face imaginatia intr-o minte si inima lipsite de curatie, de iubire jertfelnica.

JoyDivision 10.05.2012 14:30:10

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 444410)
Darurile Duhului Sfantne calauzesc si sustin in urcusul duhovnicesc , insa cred ca darurile speciale (profetii, tamaduiri, glosolalie) sunt o treapta mai inalta, pe care le primesti doar dupa ce ti le cultivi pe celelalte (blandetea, smerenia,curatia ...) , caci doar un astfel de om nu se sminteste, nici nu cade in patima mandriei, atunci cand le primeste.

sa inteleg ca dumneavoastra credeti ca limbile (vorbirea in ~) nu au incetat? dar asta contravine conceptiei prezentata in cadrul Bisericii Ortodoxe.

ioanna 10.05.2012 15:01:31

Citat:

În prealabil postat de JoyDivision (Post 444489)
sa inteleg ca dumneavoastra credeti ca limbile (vorbirea in ~) nu au incetat? dar asta contravine conceptiei prezentata in cadrul Bisericii Ortodoxe.

Am vorbit eu despre asa ceva? Reciteste! Am subliniat ca darurile speciale nu se pot primi in lipsa unei baze spirituale, un om induhovnicit le primeste.

JoyDivision 10.05.2012 15:11:38

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 444507)
Am vorbit eu despre asa ceva? Reciteste! Am subliniat ca darurile speciale nu se pot primi in lipsa unei baze spirituale, un om induhovnicit le primeste.

dar ati enumerat glossolalia printre aceste daruri pasibile de a se primi de un crestin induhovnicit.

ioanna 10.05.2012 15:17:53

Citat:

În prealabil postat de JoyDivision (Post 444508)
dar ati enumerat glossolalia printre aceste daruri pasibile de a se primi de un crestin induhovnicit.

Tu si Nicolae44 intelegeti ce vreti voi din mesajele mele :)

JoyDivision 10.05.2012 15:25:10

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 444512)
Tu si Nicolae44 intelegeti ce vreti voi din mesajele mele :)

cu tot respectul, dar exact asta se intelege:

În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul:
Darurile Duhului Sfant ne calauzesc si sustin in urcusul duhovnicesc , insa cred ca darurile speciale (profetii, tamaduiri, glosolalie) sunt o treapta mai inalta, pe care le primesti doar dupa ce ti le cultivi pe celelalte (blandetea, smerenia,curatia ...) , caci doar un astfel de om nu se sminteste, nici nu cade in patima mandriei, atunci cand le primeste.


deci crestinul care-si cultiva trasaturi precum: blandete, smerenia, curatia, se poate astepta sa primeasca darurile asa-numite speciale de catre dumneavoastra si ati enumerat: profetii, tamaduiri, glossolalie, ceea ce denota ca dumneavoastra credeti ca vorbirea in limbi neintelese (pentru ca asta e glossolalia, nu ne referim la alte tipuri de vorbire in limbi precum xenolalia) poate exista si in ziua de astazi.

ioanna 10.05.2012 15:39:56

Am vorbit la modul general despre darurile speciale, nu m-am referit la o perioada anume . Evidentele ne indica ca harisma glosolaliei a fost specifica Bisericii primare si deasemenea stim ca ea va inceta (1 Corinteni 13:8). Am o mare rezerva fata de formele actuale de "neo-glosolalie", de multe ori insotite de inconstienta (mai ales in mediul sectelor desprinse din miscari np americane) si cred ca este mai de dorit a grai cinci cuvinte cu inteles, ca sa invete si altii, decat mii de cuvinte intr-un limbaj neinteligibil, indus. Daca ei chiar cred ca manifestarile extrem de dese din cadrul comunitatii lor sunt autentice, atunci ar trebui sa realizeze ca sunt o comunitate extrem de necredincioasa , care a luat-o pe un drum gresit, doar "minunile" sunt in primul rand pentru oamenii necredinciosi, o rechemare la ordine.

costel 10.05.2012 20:36:10

Dumnezeu le-a dat putere Apostolilor sa vesteasca Evanghelia in limba pe care o vorbea poporul unde ei propovaduiau. Glosolalia din zilele noastre inseamna a grai intr-o limba nestiuta de poporul in care te afli. Este o diferenta radicala intre grairea Apostolilor si cea din prezent. Si pentru acest motiv nu trebuie sa o primim pe cea din urma.


Ora este GMT +3. Ora este acum 09:27:06.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.