Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Profetul de carton 17.12.2011 17:10:25

Citat:

În prealabil postat de nutucutu (Post 415825)
pentru Catalin 2 inseamna nu stiu ce invocatii si stari. .

Domnul Catalin 2 are dreptate. Exista semi-transe, cu caderi la pamant, pierdere de cunostinta.

Profetul de carton 17.12.2011 17:41:07

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 415751)
Cu tine sunt gata sa conversez dar nu despre Miscarea Carismatica

Imi dau seama, asta pentru ca dovedesc tuturor ce duh va inspira ! - Luca 9:55
Daca nu ati avea nimic de ascuns, ati discuta barbateste. Dar o sa am eu grija sa corectez invataturile gresite pe care le propagati.

catalin2 18.12.2011 20:24:57

Citat:

În prealabil postat de nutucutu (Post 415790)
Noi vorbim despre miscarea carismatica aici. Nu sint eu in masura sa raspund cine il poseda pe Duhul Sfint, nu am atita discernamint.

Referitor la aceasta miscare, eu am auzit prima data de ea aici pe forum. M-am interesat despre ea si asa cum am spus, nu are legatura cu vorbitul in limbi.

Au unii catolici de pe forum (mai e userul Erethorn) un fix de a se contrazice la infinit in legatura cu lucruri pe care nu le cunosc sau nu le inteleg. Imi spuneti ca stiti mai multe dar ca ati aflat prima data pe forum. E logic ca acei carismatici catolici nu or sa spuna ca miscarea lor e de la penticostali desi nu au nicio deosebire fata de acestia. Ba cred ca mai mult, la unii carismatici sunt manifestari mai "puternice" decat la penticostali, putem vedea in video-uri. Uitati, nu poate decat sa te inficoseze si sa iti fie si foarte mila pentru acesti tineri: http://www.youtube.com/watch?v=tT6Zk4ZdRaU

Va dau un scurt istoric dintr-o sursa neoprotestanta, ca sa nu fie ortodoxa:
"Pe la începutul secolului 20 a luat ființă Mișcarea penticostală, care pune accentul pe „vorbirea în limbi“ și pe „vindecarea miraculoasă“
În anii 1960 a căpătat contur o nouă Mișcare care împărtășește doctrinele de bază ale Mișcării penticostale, dar care recomandă ca adepții ei să rămînă în Bisericile respective în loc să le părăsească. Această Mișcare este cunoscută în general sub numele de mișcarea carismatică. Ea a cuprins nu numai diferite Biserici protestante, ci și Biserica Romano-catolică. De fapt, cînd cineva poate „vorbi în limbi“ sau cînd cineva a experimentat o „vindecare miraculoasă“, el este acceptat de către carismatici indiferent de Biserica din care face parte sau de concepțiile doctrinare ale acesteia."
P.S. Pe site-ul carismaticilor catolici sunt date mai mult cuvantari si predici cu ocazia sarbatorii Rusaliilor, probabil pentru a-si justifica ce cred. Daca astea sunt dovezile ca papii si BC au acceptat miscarea carismatica, ma intreb daca exista si referiri la miscarea carismatica a papilor sau BC (eu stiu ca exista), pentru ca sarbatoarea Rusaliilor este de apropae 2000 de ani, nu din 1960.

catalin2 18.12.2011 20:26:18

Reamintesc ca nu doresc nicio conversatie cu userul penticostalul, inca ma intreb de ce nu este banat.

Erethorn 18.12.2011 21:12:26

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 416222)
Reamintesc ca nu doresc nicio conversatie cu userul penticostalul, inca ma intreb de ce nu este banat.

Doamne, oare cât o să vă mai ia până vă veți da seama de ridicolul poziției în care vă puneți
?!

Apăreți într-o discuție, contestați ideea cuiva, uneori și persoana, iar apoi, ca o fecioară pudibondă, explicați că "nu doriți o discuție cu acea persoană".

Apropo de nimic, vă reamintesc că v-am provocat să fii bărbat și să vă susțineți ideea cu apa sfințită; vă întreb din nou: aveți curaj să facem experimentul ?

Profetul de carton 18.12.2011 21:54:19

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 416221)
Ba cred ca mai mult, la unii carismatici sunt manifestari mai "puternice" decat la penticostali, putem vedea in video-uri. .

Da, exista fenomenul caderii pe spate, "slain in the spirit" , asta este in plus la carismatici fatza de penticostali.

nutucutu 18.12.2011 21:54:42

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 416221)
Au unii catolici de pe forum (mai e userul Erethorn) un fix de a se contrazice la infinit in legatura cu lucruri pe care nu le cunosc sau nu le inteleg. Imi spuneti ca stiti mai multe dar ca ati aflat prima data pe forum. E logic ca acei carismatici catolici nu or sa spuna ca miscarea lor e de la penticostali desi nu au nicio deosebire fata de acestia. Ba cred ca mai mult, la unii carismatici sunt manifestari mai "puternice" decat la penticostali, putem vedea in video-uri. Uitati, nu poate decat sa te inficoseze si sa iti fie si foarte mila pentru acesti tineri: http://www.youtube.com/watch?v=tT6Zk4ZdRaU

Va dau un scurt istoric dintr-o sursa neoprotestanta, ca sa nu fie ortodoxa:
"Pe la începutul secolului 20 a luat ființă Mișcarea penticostală, care pune accentul pe „vorbirea în limbi“ și pe „vindecarea miraculoasă“
În anii 1960 a căpătat contur o nouă Mișcare care împărtășește doctrinele de bază ale Mișcării penticostale, dar care recomandă ca adepții ei să rămînă în Bisericile respective în loc să le părăsească. Această Mișcare este cunoscută în general sub numele de mișcarea carismatică. Ea a cuprins nu numai diferite Biserici protestante, ci și Biserica Romano-catolică. De fapt, cînd cineva poate „vorbi în limbi“ sau cînd cineva a experimentat o „vindecare miraculoasă“, el este acceptat de către carismatici indiferent de Biserica din care face parte sau de concepțiile doctrinare ale acesteia."
P.S. Pe site-ul carismaticilor catolici sunt date mai mult cuvantari si predici cu ocazia sarbatorii Rusaliilor, probabil pentru a-si justifica ce cred. Daca astea sunt dovezile ca papii si BC au acceptat miscarea carismatica, ma intreb daca exista si referiri la miscarea carismatica a papilor sau BC (eu stiu ca exista), pentru ca sarbatoarea Rusaliilor este de apropae 2000 de ani, nu din 1960.

Am inteles acelasi lucru de la dumneavoastra: ca nu cunoasteti mai nimic despre subiect (doar va imaginati ca ati cunoaste), insa contestati. Ati facut la fel cu sfintii catolici, cu minunile catolice, cu moastele, cu iezuitii, cu sfintul Ignatiu de Loyola, iar acum cu aceasta miscare. Nu ma intereseaza ce cred sursele protestante despre aceasta miscare. Nu ma intereseaza nici macar sursele catolice. Ma intereseaza numai pozitia Bisericii Catolice. Dupa ce intelegeti ce inseamna aceasta miscare o puteti contesta. Deocamdata sintei fixat pe acest vorbit in limbi, inteles de fiecare dupa cum vrea: penticostalii inteleg una, dumneavoastra alta. Pozitia Bisericii Catolice e cu totul alta, iar "sursele" dumneavoastra de pe you tube nu pot fi considerate argumente.

catalin2 18.12.2011 22:17:15

Ridicolul unor useri eterodocsi care sunt si agresivi e ca ei nu constientizeaza ca sunt pe un forum ortodox, nu flower-power. Eu pe forumul ortodox prefer sa discut doar cu ortodocsi, dar de obicei nu se poate pentru ca userii eterodocsi cred ca sunt mai multi decat cei ortodocsi activi pe forum. Asta nu e deranjant, dar, din pacate, unii useri eterodocsi sunt agresivi, mai ales daca au si idei ecumeniste. Daca despre invatatura ortodoxa putem discuta si ii putem ajuta, cu cei sapte ani de acasa nu avem ce sa facem, nu pe forum ar trebui facuta aceasta educatie.
Adminul tot nu ne-a explicat de ce pe ortodocsi ii baneaza la cea mai mica abatere, in timp de pe unii useri agresivi ca Erethorn nu primesc niciodata macar un avertisment. Acestia useri mai creaza si divergente intre ortodocsi, incercand sa ii traga de parte lor pe ortodocsii ecumenisti.
Cum adminul pare a dori sa incurajeze unii useri agresivi singura posibilitate ramasa e sa nu mai discuti cu ei si sa nu-i mai bagi in seama. Pentru ca cealalta posibilitate au ales-o mai multi useri ortodocsi, sa paraseasca forumul. Pana cand adminul va ramane doar cu Erethorn sper ca mai e ceva timp. Exista forumuri catolice sau ale altor culte, exista forumuri generale, unde nu exista doar ortodocsi si poate abordat orice subiect. Daca nu isi propovaduiesc ideile cultului lor, unii useri eterodocsi incearca sa-si impuna conceptiile ecumeniste, tot o propovaduire. Asadar, sa aiba puterea sa suporte critic la adresa cultului lor sau sa plece pe alte meleaguri daca nu pot suporta.

catalin2 18.12.2011 22:22:14

Citat:

În prealabil postat de nutucutu (Post 416268)
Am inteles acelasi lucru de la dumneavoastra: ca nu cunoasteti mai nimic despre subiect (doar va imaginati ca ati cunoaste), insa contestati. Ati facut la fel cu sfintii catolici, cu minunile catolice, cu moastele, cu iezuitii, cu sfintul Ignatiu de Loyola, iar acum cu aceasta miscare. Nu ma intereseaza ce cred sursele protestante despre aceasta miscare. Nu ma intereseaza nici macar sursele catolice. Ma intereseaza numai pozitia Bisericii Catolice. Dupa ce intelegeti ce inseamna aceasta miscare o puteti contesta. Deocamdata sintei fixat pe acest vorbit in limbi, inteles de fiecare dupa cum vrea: penticostalii inteleg una, dumneavoastra alta. Pozitia Bisericii Catolice e cu totul alta, iar "sursele" dumneavoastra de pe you tube nu pot fi considerate argumente.

Desi toti v-au spus ce inseamna, chiar si un penticostal, puteti intra si pe forumul catolic sa vedeti, dvs. sustineti in continuare acelasi lucru. Nu cred ca mai e nimic de discutat.

penticostalul 18.12.2011 22:46:23

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 416222)
Reamintesc ca nu doresc nicio conversatie cu userul penticostalul

Ma simt flatat de atentia nemeritată pe care mi-o acordati.
Dar daca chiar nu doriti conversatie cu mine, va recomand o metoda care da rezultate in proporție aproape 100%..

- Incercati sa nu atingeti tastele!

Erethorn 18.12.2011 22:51:25

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 416271)
Adminul tot nu ne-a explicat de ce pe ortodocsi ii baneaza la cea mai mica abatere, in timp de pe unii useri agresivi ca Erethorn nu primesc niciodata macar un avertisment. Acestia useri mai creaza si divergente intre ortodocsi, incercand sa ii traga de parte lor pe ortodocsii ecumenisti.
Cum adminul pare a dori sa incurajeze unii useri agresivi singura posibilitate ramasa e sa nu mai discuti cu ei si sa nu-i mai bagi in seama. Pentru ca cealalta posibilitate au ales-o mai multi useri ortodocsi, sa paraseasca forumul.

Exact, așa ca userul de tristă amintire savonarola, pe urmele căruia văd că începeți să vă îndreptați, care a fost banat (de mai multe ori) după ce a umplut forumul de blesteme și limbaj suburban; de remarcat că după ce a fost banat ultima dată, a dat fuga pe alt forum și a acuzat conducerea acestui forum că este vândută evreilor.

nutucutu 19.12.2011 08:38:02

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 416272)
Desi toti v-au spus ce inseamna, chiar si un penticostal, puteti intra si pe forumul catolic sa vedeti, dvs. sustineti in continuare acelasi lucru. Nu cred ca mai e nimic de discutat.

Intr-adevar, daca unul despre vorbeste Miscarea Carismatica , iar altul despre filmulte de pe net, nu e nimic de discutat. Noi nu vorbim aici despre ce a spus un penticostal, sau ce e scris pe un forum. Noi vorbim despre miscarea carismatica din Biserica Catolica. Daca a fost aprobata de Biserica Catolica eu cred ca e un lucru bun. Dumneavostra credeti contrariul. Vreti sa vorbim despre asta? Trebuie sa citim si sa ne informam ce inseamna aceasta miscare din punct de vedere al Bisericii Catolice, iar apoi analizam deca decizia Bisericii a fost gresita sau nu.

catalin2 19.12.2011 11:09:22

Citat:

În prealabil postat de nutucutu (Post 416345)
Intr-adevar, daca unul despre vorbeste Miscarea Carismatica , iar altul despre filmulte de pe net, nu e nimic de discutat. Noi nu vorbim aici despre ce a spus un penticostal, sau ce e scris pe un forum. Noi vorbim despre miscarea carismatica din Biserica Catolica. Daca a fost aprobata de Biserica Catolica eu cred ca e un lucru bun. Dumneavostra credeti contrariul. Vreti sa vorbim despre asta? Trebuie sa citim si sa ne informam ce inseamna aceasta miscare din punct de vedere al Bisericii Catolice, iar apoi analizam deca decizia Bisericii a fost gresita sau nu.

Nu despre asta spuneam, ci ca miscarea carismatica este legata de vorbitul in limbi, si de alte manifestari de la penticostali. La fel toate miscarile carismatice din celelalte culte, pentru ca in afara de 2-3 ortodocsi in alte culte exista miscari carismatice.

catalin2 19.12.2011 11:12:46

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 416279)
Ma simt flatat de atentia nemeritată pe care mi-o acordati.
Dar daca chiar nu doriti conversatie cu mine, va recomand o metoda care da rezultate in proporție aproape 100%..

- Incercati sa nu atingeti tastele!

Nici nu m-as fi obost sa le ating daca nu-mi adresai un mesaj, si acela ironic, ca de obicei. Nu mi s-a parut frumos sa nu raspund.

nutucutu 19.12.2011 11:19:53

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 416401)
Nu despre asta spuneam, ci ca miscarea carismatica este legata de vorbitul in limbi, si de alte manifestari de la penticostali. La fel toate miscarile carismatice din celelalte culte, pentru ca in afara de 2-3 ortodocsi in alte culte exista miscari carismatice.

Logica dumneavoastra s-ar traduce asa: am auzit ca int-o minastire ortodoxa un calugar a rastingnit o calugarita pe o cruce, iar in alta o maicuta a nascut doi copii. Chiar si la catolici exista calugari/calugarite care au facut greseli, deci e clar, calugaria e gresita.

Miscarea carismatica nu e legata de vorbitul in limbi. Miscarea carismatica e legata de invocarea Duhului Sfint, nu de vorbitul in limbi, iar Duhul Sfint se manifesta cum vrea El, nu cum vrem noi.

Profetul de carton 19.12.2011 11:22:52

Citat:

În prealabil postat de nutucutu (Post 416406)
Miscarea carismatica nu e legata de vorbitul in limbi. Miscarea carismatica e legata de invocarea Duhului Sfint, nu de vorbitul in limbi, iar Duhul Sfint se manifesta cum vrea El, nu cum vrem noi.

Hmmm....invocarea Duhului sfant se face si in ortodoxie si in catolicism, si in toate religiile "necarismatice".

Geony 19.12.2011 23:05:29

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 416409)
Hmmm....invocarea Duhului sfant se face si in ortodoxie si in catolicism, si in toate religiile "necarismatice".


imi place raspunsul d-voastra.....numai ca in ortodoxie invocare se face intr-o atmosfera blanda, iar in penticostalism (aici intra si carismaticii) se zbiara dupa el... e ca in cazul cu Ilie si slujitorii lui Baal: slujitorii au zbierat si nu i-a auzit, iar Ilie s-a rugat fara prea multi decibeli si a fost auzit...

concluzia mea este: oare chiar la toti vine Duhul Sfant???? ca mai sunt si alte duhuri care vin, asa, pe furis, cum a venit si sarpele la Eva.

penticostalul 19.12.2011 23:21:44

Citat:

În prealabil postat de Geony (Post 416597)
concluzia mea este: oare chiar la toti vine Duhul Sfant????

Măi Geony, la tine concluziile sunt...întrebări? :106:

Geony 19.12.2011 23:31:20

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 416605)
Măi Geony, la tine concluziile sunt...întrebări? :106:

Pai ce, nu stii sa-ti dai raspunsul?...puneti fratilor mintea la contributie, ca de aceea sunt atatea culte...ca ce v-a spus pastorul, aceea ati invatat ca pe "Tatal nostru" (pe care de altfel sunt sigur ca multi nu-l stiti) ...ati crezut ca orice pasare de pe gard , e si buna de mancat...

Profetul de carton 20.12.2011 08:48:00

Citat:

În prealabil postat de Geony (Post 416597)
imi place raspunsul d-voastra.....numai ca in ortodoxie invocare se face intr-o atmosfera blanda, iar in penticostalism (aici intra si carismaticii) se zbiara dupa el... e ca in cazul cu Ilie si slujitorii lui Baal: slujitorii au zbierat si nu i-a auzit, iar Ilie s-a rugat fara prea multi decibeli si a fost auzit...

concluzia mea este: oare chiar la toti vine Duhul Sfant???? ca mai sunt si alte duhuri care vin, asa, pe furis, cum a venit si sarpele la Eva.

Sigur ca sunt alte duhuri, pai ce, Duhul Sfant tranteste oamenii la pamant? femei sa cada cu picioarele in sus, cu rochiile ridicate in poale? sa fie nevoie de doi prinzatori in spate, ca cel care cade sa nu-si sparga capul? asta e de la Duhul? in mod sigur nu!
Poate ca voi supara pe catolici, insa nu pot sa nu amintesc ca acele caderi pe spate se intalnesc si la catolicii carismatici, nu numai la protestantii carismatici. Fenomenul se cheama "slain in the spirit" si este de sorginte demonica.

Profetul de carton 20.12.2011 16:26:39

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 396834)

Ramai in biserica ta si fii o lumina pentru multi alti ortodocsi!

In ce fel va fi lumina pentru ortodocsi? ca-i invata sa vorbeasca in limbi??

AlinB 21.12.2011 00:45:13

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 415480)
Pentru mine crestinismul nu este matematica.
Este o relatie calda cu un Dumnezeu iubitor. Si drept.

Dragostea si matematica nu se exclud reciproc.

In numele dragostei nu aveti dreptul sa faceti abstractie de invataturi de credinta foarte importante clasificandu-le ca fiind neglijabile.

Desigur, puteti sa o faceti dar atunci nu faceti decat sa va mintiti in ambele privinte, atat a dragostei care aveti impresia ca o impartasiti cat si a credintei care aveti impresia ca este una ferma si bine asezata.

Citat:

Am cateva doctrine la care cred ca nu trebuie facut rabat. Majoritatea sunt in formulate in ceea ce numim "Crezul".
Exact..majoritatea e bine spus probabil (n-am stat sa le numar) dar asta nu inseamna ca cele care nu sunt acolo nu sunt importante, sau sunt chiar neglijabile.

Citat:

Celelalte, precum faptul ca un crestin se inchina lui Dumnezeu avand in fata o icoana si altul se inchina aceluiasi Dumnezeu dar neavand in fata o icoana, in opinia mea sunt chestiuni minore, irelevante.
Deloc neglijabile, atat timp cat celalalt nu doar nu se inchina la icoana dar si impartaseste invataturi iconoclaste.

Nu ti-ar strica putina istorie bisericeasca, probabil ai afla ca timp de cateva secole diferenta intre ortodocsi si ortodocsi a fost ..iconoclasmul.
O diferenta pentru care a curs mult sange si nu intamplator, pentru ca miza era mult mai mare decat pot intelege unele minti simpliste si simplificatoare, ceea ce cred ca cel putin nu e cazul tau atat timp cat exista si o doza de bunavointa.

Si deloc intamplator, atunci cand aceasta chestiune a fost lamurita definitiv, ziua respectiva e sarbatorita ca "Duminica ortodoxiei".
Deci, ortodoxie si iconoclasm nu e o combinatie fericita.

Iconoclast si Iconodul, nu se pot combina.

Citat:

Daca nici unul dintre ei nu se inchina la altceva decat lui Dumnezeu, disensiunile sunt creeate artificial.
In baza acestei "logici" poti spune ca te poti ruga si cu musulmanul, ca si el se inchina tot lui Dumnezeu, ca ii spune altfel pe nume este un detaliu chiar mai irelevant decat chestiunea iconoclasmului, nu crezi?

Citat:

Cred ca matematica si inflexibilitatea in aspecte minore ale credintei fac mai mult rau decat bine in crestinism.
Pai vezi ca tu nu vezi decat cand aplica altii matematica si da rezultatul care nu-ti convine, cand o aplici tu insuti, zici ca rezultaltul este foarte ok.

Esti monoteist? Este si el monoteist? Gata..avem acelasi Dumnezeu.
Sigur, tu poate ca personal nu impartasesti aceasta perspectiva introducand cerinta ca acel Dumnezeu sa fie musai numit Isus, eventual sa fie 3 in 1, dar asta nu arata ca esti foarte departe de matematica simplista enuntata putin mai sus.

Citat:

Ma refer la faptul ca, in opinia mea, te grabesti sa aprobi un profet de carton caruia ii este foame si troll-eaza pe aici.
Amuzant..nici macar nu prea am citit ce scrie. :)

Citat:

Si da, eu te consider unul dinte ortodocsii forumului.
Tu te consideri doar "botezat ortodox"?
Daca ortodoxia este un merit, nu ma consider ortodox.
Daca e o vina, cu ajutorul lui Dumnezeu, da.

Profetul de carton 21.12.2011 09:55:51

Eu nu inteleg ce doresc sa reinnoiasca acesti carismatici? Nu avem evanghelia mantuirii? Nu stim cum putem ajunge in Cer?
Aaaa....o sa zica ca ei vin cu darurile Duhului Sfant. Bine, dar in afara de caderi la podea, cu pierderea cunostintei si bolboroseli ciudate neziditoare, eu nu vad altceva. Ca o profetie privitoare la vremurile in care traim, un cuvant de la Domnul cum primeau profetii in Biblie, LIPSESC CU DESAVARSIRE !

penticostalul 21.12.2011 10:32:14

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 417081)
...iconoclasmul.
O diferenta pentru care a curs mult sange si nu intamplator, pentru ca miza era mult mai mare decat pot intelege unele minti...

Unele minti considera ca pe vremea aia daca nu erau cauze politice la mijloc nu ar fi curs nicio picatura de sange.
Astazi e la fel.

Insa eu ma refeream la credintă si la pozitionarea mea fata de ceilalti crestini, nu la politica, nici macar la politica bisericeasca.

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 417081)
In baza acestei "logici" poti spune ca te poti ruga si cu musulmanul, ca si el se inchina tot lui Dumnezeu...

Îi cunosc destul de bine pe musulmani si credintele lor.
Am trait cativa ani in mijlocul lor.

Sunt relativ putini cei care cred cu convingere doctrinele crestine expuse in crez.
Adica, sa fiu mai exact, NU exista nici unul.

Profetul de carton 21.12.2011 10:38:27

Dar pe mormoni ii cunoasteti, domnule "penticostal" ? as avea cateva lucruri interesante sa va spun despre ei....sunteti nerabdator sa le aflati, da?

penticostalul 21.12.2011 11:24:05

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 417163)
as avea cateva lucruri interesante sa va spun ...sunteti nerabdator sa le aflati?

De la dumneavoastră sunt nerăbdător sa aflu tehnici legate de PC.
De internet si forumuri, sa fiu mai precis.

De exemplu: un user(„penticostalulmantuibil”, bunaoara) este banat. Cineva trece de toate securizarile site-ului forumortodox, intra pe ID-ul „penticostalulmantuibil” si scrie tot felul de nerozii. Intra in discutii cu diferiti useri, pretinde ca isi cere iertare, exagereaza...etc.

Ei bine, acest cineva care nu este adminul site-ului si poate scrie de pe un ID banat, trebuie sa aiba niste cunostinte vaste in domeniu, nu credeti?
Despre acest subiect v-as asculta cu placere domnule profet de carton. Va consider cu adevarat competent.

In ce priveste vorbirea despre harismele Duhului Sfant sau trairea crestina aveti inca multe de invatat.
De fapt va trebui sa va „devirusati” mai intai.

Profetul de carton 21.12.2011 11:34:32

Probabil ati visat ceva noaptea trecuta. Sau ati vizionat un film SF.
Sa revenim.
Doresc sa va pun in vedere faptul ca mormonii vorbesc si ei in limbi, au vedenii, profetii, la fel ca si ceilalti carismatici.

7. Noi credem în darul de a vorbi în alte limbi, de a profeți, de a avea revelații, de a avea viziuni, de a tămădui, de a interpreta limbile și așa mai departe.

http://www.mormonii.ro/about-the-chu...-of-faith.html

Aceste limbi si profetii sunt facute prin Duhul Sfant? puteti raspunde la aceasta intrebare?
V-as ruga frumos. Dumneavoastra ati venit cu limbile si cu carismaticii pe acest forum ortodox, as dori sa explicati si sa vedem ce si cum ! Bine?

penticostalul 21.12.2011 11:42:43

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 417185)
puteti raspunde la aceasta intrebare?
V-as ruga frumos. Bine?

Sigur ca da.
Daca sunteti asa de politicos, va recomand aici un raspuns exhaustiv: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...postcount=2063

Profetul de carton 21.12.2011 11:43:10

Dupa care, cu voia dumneavoastra, as dori sa analizam putin invataturile Bisericii Nou-Apostolice, sigur ati auzit de ea, si cred ca aveti putin habar cam ce invata...Stiti ca au si ei, 12 apostoli, ca in timpurile biblice. Nu mai vorbesc de limbi, vedenii, profetii....stiti, sunt niste aspecte mai ...bizare:

Prin punerea mainilor, noilor apostoli asupra credinciosului, acesta primeste ungerea cu Spiritul Sfant si obtine apartenenta la cei 144.000 din cartea Apocalipsei, membrii ai adevaratei Biserici Crestine. De asemenea, ungerea poate fi transmisa chiar si acelora care au murit.

Astea ar fi niste aspecte. Nu stiu daca sunteti de acord cu aceste invataturi.
Dar ...ce bine ca si ei vorbesc in limbi, nu? sunt ...carismatici si cred ca fac parte, alaturi de mormoni, din acei 176 milioane cu care v-ati laudat acum ceva timp.

Profetul de carton 21.12.2011 11:44:36

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 417186)
Sigur ca da.
Daca sunteti asa de politicos, va recomand aici un raspuns exhaustiv:

Acelasi raspuns...exhaustiv, ziceti?

Dar am atatea intrebari pt dumneavoastra....

Profetul de carton 21.12.2011 11:47:24

Va atentionez ca nu mi-ati raspuns daca aceia care sunt aruncati de "duhul" pe spate, pierzandu-si cunostinta, au sau nu au Duhul Sfant? ii bagam la socoteala, ca sa iasa 176 milioane de umpluti cu Duhul? printre ei avem deja pe mormoni si pe cei nou-apostolici, da sa nu?

penticostalul 21.12.2011 12:15:14

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 417189)
Dar am atatea intrebari pt dumneavoastra....
Va atentionez ca nu mi-ati raspuns daca...

Haideti sa incetam târguielile de tarabă!
Nu v-am raspuns pana acum si nu va voi raspunde la nicio intrebare, va rog sa incetati.

Dupa cum am mentionat eu am raspuns sincer si deschis la orice intrebare ce mi s-a pus pe acest forum. Nu am nimic de ascuns.
Nu ma simt dator sa musamalizez ceva petrecut in interiorul vreunei confesiuni crestine.

Dar pe dumneata te cred un troll.
Nu esti ortodox, nu apartii niciunei confesiuni crestine, doar faci activitati de troll pe aici.

Nu e corect sa va raspund.
Daca-mi scrieti in mesaj privat sau pe forumuri necrestine (softpedia de exemplu) imi voi pierde timpul cu raspunsuri pentru dumneavoastra.

Aici NU.

E ultimul mesaj pe care vi-l scriu,
urari de bine... :6:

Profetul de carton 21.12.2011 12:51:42

Bine, atunci pun intrebari fara destinatar, poate raspunde cineva: "au Duhul sfant si mormonii, si cei cu biserica nou-apostolica (care au sacramentul botezului cu Duhul Sfant si pentru decedati si fac astfel de ceremonii, cam in genul mormonilor si cred ca fac parte din cei 144000, ca martorii lui Iehova), au Duhul sfant si cei care cad la pamant, loviti de "Putere"?"
Multumesc anticipat oricui imi va da un raspuns !

Profetul de carton 21.12.2011 12:56:29

Imi pare sincer rau, domnule "penticostal" ca nu doriti sa purtati un dialog si cu mine, pe acest forum. Probabil aveti ceva de ascuns. Daca va razganditi, va stau la dispozitie. Intentionez sa activez pe acest forum cam 2 ani.

Profetul de carton 02.01.2012 17:31:21

Iata cum niste tineri lipesc afise pentru a face publicitate unui cunoscut predicator carismatic. Dar oare apostolii isi faceau publicitate? sau Duhul Sfant era Cel care lucra la inimile oamenilor?

http://i44.tinypic.com/166g9qq.jpg

Profetul de carton 02.01.2012 17:32:39

Despre un alt predicator carismatic, foarte cunoscut world-wide:

http://www.youtube.com/watch?v=P7UIW...layer_embedded

Theodor_de_Mopsuestia 29.01.2012 14:51:29

Off-topic:Nu cred ca sunteti troll, sunteti un iehovist (mai rau! :P ), judecand dupa raspunsurile date pe topicul despre starea omului in moarte. Iar atitudinea dvs. fata de penticostali/harismatici pare a fi parte a unui razboi personal, nicidecum motivata ideologic/confesional. Si ca sa parafrazez ce ati scris pe alt topic, cred ca iehovismul este o credinta laxista moral. E de ajuns sa citesti porcaria aia de "Turn", ca sa fii "integrat", si, de ce nu, "mantuit". Eu folosesc brosurile iehoviste pentru uz domestic in toaleta si magazie. E o hartie de calitate. Cu textul si imaginile e problema...
On-topic: In Biserica mea, trei Papi, din care unul beatificat, au sustinut integrarea miscarii harismatice, asa ca eu ii urmez pe ei. Evident, nu impartasesc neoprotestantismul penticostalilor, dar am cunoscut oameni deosebiti din aceasta confesiune, si mi-am facut o parere foarte buna. Deasemenea, este evident ca in orice se cheama adunare/organizatie omeneasca, inclusiv in orice confesiune religioasa, vor fi oameni de tot soiul, inclusiv de soiul rau. "Fragezimi si uscaturi", nu?

AlinB 01.02.2012 00:24:55

Mai "Theodor" nu-l mai zgandari pe om degeaba, oricine a pus mana pe materialele alea stie ca sunt facute pe hartie din aia lucioasa deci inutilizabila pentru ce spui tu acolo..

Argumentul asta ca 3 papi n-au intors spatele unei miscari care pana si pentru catolicul de rand apare ca fiind devianta (a se vedea topicurile de pe forumul catolic vizavi de acest subiect) pentru a nu se produce un soi de schisma, nu este un argument si nu te scuteste sa practici la randul tau discernamantul.

Iar faptul ca un eretic nu este tocmai un troll inarmat gata sa-ti manince ficatii nu inseamna ca erezia lui este justificata spiritual.

Theodor_de_Mopsuestia 05.02.2012 19:18:40

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 426334)
Mai "Theodor" nu-l mai zgandari pe om degeaba, oricine a pus mana pe materialele alea stie ca sunt facute pe hartie din aia lucioasa deci inutilizabila pentru ce spui tu acolo..

Argumentul asta ca 3 papi n-au intors spatele unei miscari care pana si pentru catolicul de rand apare ca fiind devianta (a se vedea topicurile de pe forumul catolic vizavi de acest subiect) pentru a nu se produce un soi de schisma, nu este un argument si nu te scuteste sa practici la randul tau discernamantul.

Iar faptul ca un eretic nu este tocmai un troll inarmat gata sa-ti manince ficatii nu inseamna ca erezia lui este justificata spiritual.

Fii pe pace, frate Alin. Nu folosesc balivernele martorilor lu' peste in felul ala; evident, nu pot explica pe forum...:D In alta ordine de idei, pot fi interesat de ceva, sau/si sa il respect, fara sa il practic. Nu voi fi vreodata penticostal, insa, cum am zis, pe cei cunoscuti personal ii respect foarte mult, si deasemenea pe cei de pe forum, care, din cate vad, au mult bun-simt, ponderatie si decenta (ceea ce altora dintre NP si din alte confesiuni le cam lipseste...), si nu in ultimul rand, deschidere la argumentele interlocutorului. Si, spre deosebire tot de aia la care am facut aluzie intre paranteze (stii la cine ma refer, unii obsedati de moartea totala, precum si altii obsedati de tot de felul de calendare mantuitoare (?!) ), nu au porcait vreodata BO in general, si BOR in special.

DragosP 05.02.2012 20:09:20

Niciodată să nu spui "niciodată".
Cine știe? Poate a treia-i norocoasă în cazul tău.


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:38:23.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.