Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Nunta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5022)
-   -   Relatii trupesti cu sotia insarcinata (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=19246)

mihai88 24.08.2018 14:16:47

Relatii trupesti cu sotia insarcinata
 
Doamne ajuta!
Am deschis acest subiect in speranta ca cineva de pe forum, preferabil mama sau bunica, imi poate spune spune punctul ei de vedere in ceea ce privesc relatille intime in perioada in care au ramas insarcinate. Exista un disconfort psihic stiindu-se cu bebe, sau din contra, exista o dorinta mai mare in a avea relatii trupesti? Lipsa relatiilor in perioada respectiva poate creea o stare de neliniste?
Urmand amandoi randuiala crestin-ortodoxa, am intrebat parintele duhovnic. A spus ca putem avea relatii trupesti dar cu moderatie in zilele randuite ,pana in luna a sasea. Sotia ar fi de acord, insa culmea eu ca barbat am o oarecare ezitare. Noi am ascultat pana acum cat am putut de mult de parintele duhovnic.
Multumesc si imi cer scuze daca am tulburat pe cineva.

gpalama 24.08.2018 14:55:50

Citat:

În prealabil postat de mihai88 (Post 661522)
Urmand amandoi randuiala crestin-ortodoxa, am intrebat parintele duhovnic. A spus ca putem avea relatii trupesti dar cu moderatie in zilele randuite ,pana in luna a sasea. Sotia ar fi de acord, insa culmea eu ca barbat am o oarecare ezitare. Noi am ascultat pana acum cat am putut de mult de parintele duhovnic.
Multumesc si imi cer scuze daca am tulburat pe cineva.

Sexualitatea presupune si eliberare de hormoni in corpul femeii dar si al barbatului.

Descarcarile astea duc la fat inca din copilarie o sensibilitate si o reactivitate mult accentuata in viata spre sexualitate....

Eu presupun ca din cauza asta de multe ori gasesti directia asta de curatie trupeasca pentru a nu afecta si sensibiliza fatul.


Sa stii ca enorm de multe randuieli ortodoxe sunt puse nu pe motive mistice ci pe motive biologice, de pragmatisc si "bune-practici" pe care un corp uman moderat ar trebui sa le tina.

Postul nu trebuie tinut de bolnavi pentru ca se slabanogesc aiurea.
La fel, si aici trebuie vazut la fata locului ce este potrivit.

Si in decizii de tipul asta sa fiti 2, asa cum zice Apostolul (in multa intelepciune si inspiratie Dumnezeiasca) si nu de unul singur.

PS. Sper sa nu fii trol si tu

Ali Baba 24.08.2018 21:22:27

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 661523)
PS. Sper sa nu fii trol si tu

si eu sper, dar subiectul e important.

sexul in timpul sarcinii este foarte important pentru femeie, daca-l doreste! trebuie sa procedezi cu tact si sa fii permanent la dispozitia ei. dorinta ei este fluctuanta, astazi doreste foarte mult, apoi o luna de zile simte chiar repulsie, deci trebuie sa fii atent si grijuliu, nu trebuie refuzata si nici fortata.

spre sfarsitul sarcinii sexul stimuleaza ovulatia si de multe ori este chiar indicat medical, dar mereu trebuie tact si grija pentru femeie.

Demetrius 25.08.2018 00:40:19

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 661526)
si eu sper, dar subiectul e important.
..................
spre sfarsitul sarcinii sexul stimuleaza ovulatia....

Asta ai bagat-o ( "impotriva naturii" ) ca sa faci subiectul si mai important?

Ali Baba 25.08.2018 01:27:55

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 661528)
Asta ai bagat-o ( "impotriva naturii" ) ca sa faci subiectul si mai important?

:)))

dilatatia, nu ovulatia, bre... :)) dar au inteles oamenii greseala...
da, ajuta. sunt multi obstetricieni care sfatuiesc viitorii parinti in sensul asta.

adelina02 15.09.2018 16:29:37

Citat:

În prealabil postat de mihai88 (Post 661522)
Doamne ajuta!
Am deschis acest subiect in speranta ca cineva de pe forum, preferabil mama sau bunica, imi poate spune spune punctul ei de vedere in ceea ce privesc relatille intime in perioada in care au ramas insarcinate. Exista un disconfort psihic stiindu-se cu bebe, sau din contra, exista o dorinta mai mare in a avea relatii trupesti? Lipsa relatiilor in perioada respectiva poate creea o stare de neliniste?
Urmand amandoi randuiala crestin-ortodoxa, am intrebat parintele duhovnic. A spus ca putem avea relatii trupesti dar cu moderatie in zilele randuite ,pana in luna a sasea. Sotia ar fi de acord, insa culmea eu ca barbat am o oarecare ezitare. Noi am ascultat pana acum cat am putut de mult de parintele duhovnic.
Multumesc si imi cer scuze daca am tulburat pe cineva.


Depinde de principiile fiecareia. Daca eu as fi insarcinata si sotul mi-ar propune asta, l-as parasi.
Nu vreau sa aud critici referitoate la raspunsul meu, va rog. L-am postat pt ca initiatorul topicului a dorit sa afle mai multe opinii.

bluester 15.09.2018 19:17:50

Mihai88....Parerea mea este sa asculti de duhovnicul tau! Atat timp cat sotia ta este de acord, nu trebuie sa ai vreo ezitare

suslik 15.09.2018 20:21:15

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 661523)
Sexualitatea presupune si eliberare de hormoni in corpul femeii dar si al barbatului.

Descarcarile astea duc la fat inca din copilarie o sensibilitate si o reactivitate mult accentuata in viata spre sexualitate....

Eu presupun ca din cauza asta de multe ori gasesti directia asta de curatie trupeasca pentru a nu afecta si sensibiliza fatul.


Sa stii ca enorm de multe randuieli ortodoxe sunt puse nu pe motive mistice ci pe motive biologice, de pragmatisc si "bune-practici" pe care un corp uman moderat ar trebui sa le tina.

Postul nu trebuie tinut de bolnavi pentru ca se slabanogesc aiurea.
La fel, si aici trebuie vazut la fata locului ce este potrivit.

Si in decizii de tipul asta sa fiti 2, asa cum zice Apostolul (in multa intelepciune si inspiratie Dumnezeiasca) si nu de unul singur.

PS. Sper sa nu fii trol si tu


Chestiile astea sint efectiv dovedite stiintific, sau sint doar zelotisme pseudomonahale si neognostice?

oitza ratacita 15.09.2018 23:46:46

Citat:

În prealabil postat de adelina02 (Post 661721)
Depinde de principiile fiecareia. Daca eu as fi insarcinata si sotul mi-ar propune asta, l-as parasi.
Nu vreau sa aud critici referitoate la raspunsul meu, va rog. L-am postat pt ca initiatorul topicului a dorit sa afle mai multe opinii.

Cu un astfel de raspuns tu nu ai principii. Vorbesti fără să știi ce inseamna viata in căsătorie, devotament fața de soț și ascultare de duhovnic.

gpalama 16.09.2018 21:50:49

Citat:

În prealabil postat de adelina02 (Post 661721)
Depinde de principiile fiecareia. Daca eu as fi insarcinata si sotul mi-ar propune asta, l-as parasi.
Nu vreau sa aud critici referitoate la raspunsul meu, va rog. L-am postat pt ca initiatorul topicului a dorit sa afle mai multe opinii.

Tu deja esti pe drumul clar al spargerii casatoriei pentru ca se pare ca sotul tau este o anexa pentru tine si nu este un partener de dialog si de casatorie...

Sunteti 2 si nu doar unul singur.


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:05:06.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.