Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   post aspru (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13490)

steliana-steli 03.08.2011 16:00:31

post aspru
 
buna.ce parere aveti despre postul aspru?cand e bine de tinut?miercure sau vinerea?

N.Priceputu 03.08.2011 16:50:17

Citat:

În prealabil postat de steliana-steli (Post 385526)
buna.ce parere aveti despre postul aspru?cand e bine de tinut?miercure sau vinerea?

În postul acesta, al Adormirii Maicii Domnului, este recomandat să se ajuneze până la ora 3 după-masă lunea, miercurea și vinerea, iar apoi hrană uscată (nu sunt foarte sigur dacă asta înseamnă doar fără ulei, dar mi se pare suficient). Joi și vineri se mănâncă fără ulei, sâmbătă și duminică e dezlegare la ulei și la vin.

Dacă poți, fă așa (mi se pare destul de aspru), și vei putea să te bucuri că ai ascultat îndemnul Bisericii.

DragosP 03.08.2011 16:54:00

Citat:

În prealabil postat de steliana-steli (Post 385526)
buna.ce parere aveti despre postul aspru?cand e bine de tinut?miercure sau vinerea?

Iar începi?

anita 03.08.2011 16:56:08

Citat:

În prealabil postat de steliana-steli (Post 385526)
buna.ce parere aveti despre postul aspru?cand e bine de tinut?miercure sau vinerea?

Postul trebuie insotit de rugaciune si lasarea pacatelor(barfa ,osandire ,pacate trupesti)
Postul negru sau aspru trebuie tinut cu binecuvantare de la par.duhovnic.
Cred ca vineri ar fi cel mai bine .

anita 03.08.2011 16:57:09

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 385555)
Iar începi?

Cu ce va deranjeaza ?
Are omul un necaz si noi incepem cu suspiciunile.

DragosP 03.08.2011 17:02:33

Nu e nici o suspiciune.
E o realitate: ori e aceeași persoană cu cea indicată de mine (cancer la sân, Sf. Nectarie, mănăstirea Radu Vodă), ori e cineva care vrea să facă mișto.
Eu în coincidențe de genul ăsta nu cred.

anita 03.08.2011 17:03:46

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 385562)
Nu e nici o suspiciune.
E o realitate: ori e aceeași persoană cu cea indicată de mine (cancer la sân, Sf. Nectarie, mănăstirea Radu Vodă), ori e cineva care vrea să facă mișto.
Eu în coincidențe de genul ăsta nu cred.

Este Mioara ,dar nu cred ca face misto.
Sa nu ne incarcam cu un pacat acum in post.

zaharia_2009 03.08.2011 17:04:05

Citat:

În prealabil postat de anita (Post 385557)
Cu ce va deranjeaza ?
Are omul un necaz si noi incepem cu suspiciunile.

Si care este necazul omului in acest caz ???????

anita 03.08.2011 17:05:23

Citat:

În prealabil postat de zaharia_2009 (Post 385565)
Si care este necazul omului in acest caz ???????

A fost expus in alte postari de Mioara.

DragosP 03.08.2011 17:06:00

Ia uite aici.

DragosP 03.08.2011 17:07:51

Citat:

În prealabil postat de anita (Post 385564)
Este Mioara ,dar nu cred ca face misto.
Sa nu ne incarcam cu un pacat acum in post.

În cazul în care nu face mișto, e patologic. Și trist.

anita 03.08.2011 17:13:50

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 385568)
În cazul în care nu face mișto, e patologic. Și trist.


Si mie imi pare o pisalogeala fara rost ,nu trebuie sa mai raspundem ,raspunsurile au fost date.
Dumnezeu cu mila !

steliana-steli 03.08.2011 17:15:26

Citat:

În prealabil postat de anita (Post 385571)
Si mie imi pare o pisalogeala fara rost ,nu trebuie sa mai raspundem ,raspunsurile au fost date.
Dumnezeu cu mila !



nu stiu ce se intampla si despre ce vorbiti...eu nu am gresit cu nimic....dumnezeu e sus si ne vede...

vsovivi 03.08.2011 17:18:36

Citat:

În prealabil postat de steliana-steli (Post 385526)
buna.ce parere aveti despre postul aspru?cand e bine de tinut?miercure sau vinerea?

Adică există și altfel de post? Și cum e ăla, post fin? Și cu ce a fost el lustruit? L-ați periat așa ca și pe șefii gLumii? L-ați curățit de scame ca să vă dea voie cineva să nu țineți decât doar așa de ochii gLumii? Ce sens mai are el atunci dacă i-ați pus tot felul de adausuri: aspru, negru, ușor, ..., ce sens mai are el?

Postul înseamnă că nu mai mânci aia sau aia, necurății, păcate, mândrii, hule, adică te opui și te abții, nu mai faci păcatul ăla sau ăla... și cum ai putea înțelege altfel decât în sens complet adică: aspru, negru, total, veșnic..?

Adică ținem post până la ora cutare dar apoi e liber sau ținem și noi post dar nu așa aspru ci e liber la mâncare și la păcate și ne mai și mândrim de parcă am fi ținut post negru toată perioada...

Interesantă abordare... auzi acolo post fin.

Păi dacă vrei să te mântui, atunci trebuie să postești corect, cinstit, ca umilit de foame și leșin să-ți dea prin cap în urma îndelungatei rugăciuni că se cuvine să asculți nu de tine ci de Dumnezeu, „...miluiește-mă pe mine păcătosul” .

Dacă nu vrei să-ți duci crucea și să te lepezi de tine atunci cum vrei să ajungi la iubirea altruistă și jerfelnică și tainică și smerită?.. aia care nu se laudă cu ale sale, ci pe toate le crede și le face spre slava lui Dumnezeu? Cum?

Dar vă spun un secret: nimeni nu poate posti pe calea cea bună fără ca să-i fi dat Dumnezeu de sus...

Iar posturi în deșert sunt câte vrei, că doar și fariseii posteau și-și smoleau fețele și se așezau la răspântii ca să fie văzuți de oameni și să-i plângă pe ei ca mari victime sau să se mire de cuvioșia lor sau să le facă plecăciuni ca judecătorilor...

Toți ăștia și-au luat plata lor.., „dar voi spălați fața voastră și ungeți capul vostru și veseliți-vă întru credință ca să știe oamenii Cui postiți voi și de la Cine ateptați voi răsplată”.

Nu vi-o luați singuri și nu vă mângâiați singuri pe voi înșivă, mai înainte pe voi folosindu-vă de Hristos că cică-L mângâiați pe El, ci încercați fără să furați slavă deșartă și așa mângâiați neviclean pe Dumnezeu și veți fi și voi mângâiați... de sus, din cer, de la Domnul. Dar mângâiere înseamnă a crede și a sta sub proorocie sfântă și nu a vă sulimeniza cu duh de femeie.

DragosP 03.08.2011 17:21:30

Citat:

În prealabil postat de steliana-steli (Post 385573)
nu stiu ce se intampla si despre ce vorbiti...eu nu am gresit cu nimic....dumnezeu e sus si ne vede...

Vrei să spui "Dumnezeu e sus și ne vede".

anita 03.08.2011 17:26:39

Citat:

În prealabil postat de steliana-steli (Post 385573)
nu stiu ce se intampla si despre ce vorbiti...eu nu am gresit cu nimic....dumnezeu e sus si ne vede...

Tocmai pt.ca ne vede ,nu vad ce rau am facut.
Am raspuns politicos si am ajutat cu un sfat.
Mai departe nu are rost sa ne implicam
O zi buna

steliana-steli 03.08.2011 17:34:47

Citat:

În prealabil postat de anita (Post 385580)
Tocmai pt.ca ne vede ,nu vad ce rau am facut.
Am raspuns politicos si am ajutat cu un sfat.
Mai departe nu are rost sa ne implicam
O zi buna





am spus ca 'Dumnezeu e sus si ne vede' pt ca am vazut ca spuneti ca v-am mai intrebat aceste lucruri si sunt altcineva...va spun din suflet ca eu sunt noua....nu sunt aici cu alt nume....Doamne,Iisuse Hristoase,Fiul Lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatoasa!

LapetiteMoc 03.08.2011 17:39:43

experienta :))
 
Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 385555)

Citat:

În prealabil postat de anita (Post 385564)
Este Mioara ,dar nu cred ca face misto.
Sa nu ne incarcam cu un pacat acum in post.

Capatati experienta, dragii mei. Bravo!:6::5:

zaharia_2009 03.08.2011 17:41:01

Ce de vorbaraie despre niste lucruri fara importanta !
Dorinta de birfa biruie intotdeauna la romani !

Viata in duh si adevar nu se invata de pe forum indiferent de cite neclaritati ai , ci de la duhovnic !

De asemenea , teoria legata de credinta ortodoxa , nici ea nu se invata de pe forum , (mai ales in ziua de astazi cind de 20 de ani se face religie in scoli) ci citind asiduu orice iti cade in mina sau reconada preotul paroh in predica !

Unde este necaritatea si nevoia aia mare de lamurire ??????

valer.cosma 03.08.2011 22:40:50

Ca si completare la sfaturile primite citeste Isaia 58, 3-14, Zaharia 7,5-10, si Mt.17,21


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:54:41.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.