Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Dorinta de a te fi nascut in alta epoca (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=11977)

costel 24.01.2011 16:51:45

Dorinta de a te fi nascut in alta epoca
 
Sunt persoane care nu sunt multumite de perioada in care traiesc. Spun ca le-ar fi placut mai mult sa traiasca intr-o anumita perioada de timp. Astfel de afirmatii imi par neadevarate. Daca Dumnezeu a ingaduit sa ma nasc intr-o anumita epoca, inseamna ca acesta imi este cea mai potrivita, in ea am cu adevarat sansele implinirii. Nu vad rostul de a ravni dupa o alta perioada de timp.

o nestiutoare_ 24.01.2011 17:01:22

Citat:

În prealabil postat de costel (Post 327542)
Sunt persoane care nu sunt multumite de perioada in care traiesc. Spun ca le-ar fi placut mai mult sa traiasca intr-o anumita perioada de timp. Astfel de afirmatii imi par neadevarate. Daca Dumnezeu a ingaduit sa ma nasc intr-o anumita epoca, inseamna ca acesta imi este cea mai potrivita, in ea am cu adevarat sansele implinirii. Nu vad rostul de a ravni dupa o alta perioada de timp.

Cand nu traiesti o viata dedicata lui Dumnezeu,ori cel putin cu dorinta de a-L afla,sufletul se inclina spre altfel de sentimente...uneori te cuprinde un dor de un anumit cadru(alta epoca),un vis pierdut,lucruri din astea,fiindca lumea de pe pamant este singura pe care o ve zi.
In momentul in care iti doresti asa ceva nu te gandesti la Dumnezeu sau la motivul pentru care El a ingaduit sa te nasti in timpurile acestea,ci esti cu mintea prin alte parti... lucruri efemere.;)

Mihnea Dragomir 24.01.2011 17:22:53

Citat:

În prealabil postat de costel (Post 327542)
Sunt persoane care nu sunt multumite de perioada in care traiesc. Spun ca le-ar fi placut mai mult sa traiasca intr-o anumita perioada de timp. Astfel de afirmatii imi par neadevarate. Daca Dumnezeu a ingaduit sa ma nasc intr-o anumita epoca, inseamna ca acesta imi este cea mai potrivita, in ea am cu adevarat sansele implinirii. Nu vad rostul de a ravni dupa o alta perioada de timp.

Când spunem că ne-ar fi plăcut să ne naștem în altă epocă sau în alt loc, noi avem în vedere comoditatea noastră. Dar nu avem în vedere planul lui Dumnezeu, care este rostul nostru pe pământ. Or, Dumnezeu ne-a trimis în lume în perioada aceasta, în care semnele necredinței și imoralității sunt atât de îngrijorătoare, cu un anumit scop. Lumea aceasta este Galileea noastră.

costel 24.01.2011 17:35:35

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 327558)
Când spunem că ne-ar fi plăcut să ne naștem în altă epocă sau în alt loc, noi avem în vedere comoditatea noastră.

Dar si asa suntem in neadevar, pentru ca sunt sigur ca in alta epoca nu am fi fost lipsiti de probleme. Deci, se inseala cei ce cred ca atunci puteau beneficia de comoditate.

glykys 24.01.2011 18:09:02

Asa este, suntem cartitori si nu nu ne multumeste nimic. Ar trebui sa ii dam slava lui Dumnezeu ca ne-am nascut intr-o tara ortodoxa, cat de cat civilizata, unde e pace... Mantuirea oricum e posibila oriunde si oricand.

Marius22 24.01.2011 18:11:13

Este dificila aceasta cale a "asumarii" de sine, cand nu traiesti in persepctiva relatiei cu Dumnezeu. De aceea, mintea noastra se ocupa sa scorneasca scenarii.

Omul credincios cunoaste ca "nu poate adauga staturii sale nici macar un cot". Dupa cum viata insasi este un dar, si contextul in care ne nastem si traim, ne este randuit de Daruitor.

codana 24.01.2011 18:25:30

salut,costel
 
Citat:

În prealabil postat de costel (Post 327542)
Sunt persoane care nu sunt multumite de perioada in care traiesc. Spun ca le-ar fi placut mai mult sa traiasca intr-o anumita perioada de timp. Astfel de afirmatii imi par neadevarate. Daca Dumnezeu a ingaduit sa ma nasc intr-o anumita epoca, inseamna ca acesta imi este cea mai potrivita, in ea am cu adevarat sansele implinirii. Nu vad rostul de a ravni dupa o alta perioada de timp.

oamenii isi doresc multe si io nu inteleg de ce nu-si implinesc singuri dorintele,placerile,etc.
sa avem dragoste de dumnezeu indiferent de epoca sau tara si altceva,una din porunci,daca nu ma insel:sa cinstesti pe tatal tau si pe mama ta in tara pe care ti-o da domnul.

medusa 24.01.2011 18:41:53

acum sute de ani se murea foarte usor de orice boala asa ca ...totusi epoca in care traim a adus numeroase beneficii.

George.m 24.01.2011 21:35:55

Cei ce spun: daca m-as fi nascut in alta epoca... daca as fi avut alti parinti... daca as fi avut alta sotie... alta soacra... alt serviciu etc., incearca sa-si caute insuccesul in afara lor, nu in ei. E usor sa ne indreptatim. Mai greu ne e sa ne asumam esecul.

horatiu.miron 24.01.2011 23:14:40

Unii fug de realitate. Se gandesc cat de bine le-ar fi fost daca s-ar fi nascut in alta epoca, dar in realitate nu au termen de comparatie, asa ca viseaza doar la o fantasma.

Ii stiu pe unii care viseaza sa se fi nascut pe Pandora, planeta fictiva din filmul Avatar. Chestiile astea nu prea au legatura cu epoca, mai degraba cu contrastul dintre circumstantele prezente si cele imaginate.


Ora este GMT +3. Ora este acum 01:38:30.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.