Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Va cer un sfat (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13272)

Dreamm 10.07.2011 13:27:21

Va cer un sfat
 
Cu mult timp in urma s-a intimplat ca intr-o dimineata sa vina un amic de lui fratemio la noi in vizita cind noi dormeam, si eu am iesit si i-am spus acelui baiat ca nu se vine in ospetie asa dimineata ceva de genu, si el a plecat mi sa parut suparat .
Dupa aia mi-a cerut ajutorul si l-am ajutat cum am putut intr-o chestiune.
Acum mi-am adus aminte de acest caz si va intreb ar trebui sa-mi cer iertare pentru cazul ala ca l-am dojenit intr-un fel atunci ? Pur si simplu stiu ca se spune ca trebuie sa fim impacati cu toti, cind vrem sa aducem un dar lui Dumnezeu...etc.
Va rog sa ma ajutati cind trebuie sa cerem iertare si cind nu

AndreiM 10.07.2011 13:34:50

Daca acel baiat a ramas inca suparat pe dumneavoasta, smeriti-va si cereti-va iertare, chiar daca credeti ca aveti dreptate.

gabriela8 10.07.2011 14:08:09

Cand simtim in interiorul nostru neliniste, este bine sa cerem iertare!

LittleSparrow 10.07.2011 15:32:10

Citat:

În prealabil postat de Dreamm (Post 376265)
Acum mi-am adus aminte de acest caz si va intreb ar trebui sa-mi cer iertare pentru cazul ala ca l-am dojenit intr-un fel atunci ?

Citat:

În prealabil postat de gabriela8 (Post 376268)
Cand simtim in interiorul nostru neliniste, este bine sa cerem iertare!

Gabriela, aveți dreptate!
Dreamm, probabil simțiți că v-ați purtat prea aspru cu acel băiat.
Este bine că simțiți aceasta.

Melissa 10.07.2011 17:41:36

Citat:

În prealabil postat de Dreamm (Post 376265)
Cu mult timp in urma s-a intimplat ca intr-o dimineata sa vina un amic de lui fratemio la noi in vizita cind noi dormeam, si eu am iesit si i-am spus acelui baiat ca nu se vine in ospetie asa dimineata ceva de genu, si el a plecat mi sa parut suparat .

Dupa ce "omori" omu`, iti ceri iertare...Halal ospitalitate.Normal ca a plecat suparat.Probabil avea o problema de a venit la ora aceea. Eu nu te-as ierta in locul lui pentru nesimtirea ta! Dar tu incearca, poate-ti merge..

Dreamm 10.07.2011 19:33:44

Citat:

În prealabil postat de Melissa (Post 376325)
Dupa ce "omori" omu`, iti ceri iertare...Halal ospitalitate.Normal ca a plecat suparat.Probabil avea o problema de a venit la ora aceea. Eu nu te-as ierta in locul lui pentru nesimtirea ta! Dar tu incearca, poate-ti merge..

Daca sincer eu nu cred ca am gresit, eu daca as veni la tine in ospetie dimineata cind tu inca dormi, sa sun la usa sa te trezesc, nu cred ca ti-ar placea , faptul ca i-am spus cred ca va sti pe viitor, iar faptul ca sa suparat e problema lui, eu nu l-am certat nu l-am numit in nici un fel. Reiese ca de fiece data daca spui ceva cuiva poate si pe dreptate trebuie sa alergi sa-ti ceri iertare. poate ar trebui sa ne cerem iertare si de la homosexuali ca ii dojenim ca nu e bine ce fac?

AndreiM 10.07.2011 21:09:03

Daca ii dojenesti pe homosexuali cere-ti iertare. Nimeni nu va veni la Dumnezeu daca ii spui ca e pacatos. Daca as fi fost eu in locul tau l-as fi chema in casa si i-as fi spus dupa ce l-am omenit.

Lilith23 10.07.2011 21:53:15

Citat:

În prealabil postat de AndreiM (Post 376355)
Daca as fi fost eu in locul tau l-as fi chema in casa si i-as fi spus dupa ce l-am omenit.

Adica l'ai fi servit cu o cafea, niste prajiturele si apoi ai fi zis "apropo, frate, nu mai veni asa dimineata, ca ma cam deranjezi"?

Hartford 10.07.2011 22:14:48

Citat:

În prealabil postat de Melissa (Post 376325)
Dupa ce "omori" omu`, iti ceri iertare...Halal ospitalitate.Normal ca a plecat suparat.Probabil avea o problema de a venit la ora aceea. Eu nu te-as ierta in locul lui pentru nesimtirea ta! Dar tu incearca, poate-ti merge..

Eh Melissa las ca nu la omorat, e si normal sa te simti deranjat cind te scoala din somn mai ales daca nu a venit pentru o treaba importanta. Am patit-o eu recent cineva a sunat la 12 noaptea sa ne anunte ca ajuns cu bine la destinatie chiar nu era cazul unii oameni suna dar nu cerceteaza cit e ceasul.

Hartford 10.07.2011 22:17:25

Citat:

În prealabil postat de Dreamm (Post 376265)
Cu mult timp in urma s-a intimplat ca intr-o dimineata sa vina un amic de lui fratemio la noi in vizita cind noi dormeam, si eu am iesit si i-am spus acelui baiat ca nu se vine in ospetie asa dimineata ceva de genu, si el a plecat mi sa parut suparat .
Dupa aia mi-a cerut ajutorul si l-am ajutat cum am putut intr-o chestiune.
Acum mi-am adus aminte de acest caz si va intreb ar trebui sa-mi cer iertare pentru cazul ala ca l-am dojenit intr-un fel atunci ? Pur si simplu stiu ca se spune ca trebuie sa fim impacati cu toti, cind vrem sa aducem un dar lui Dumnezeu...etc.
Va rog sa ma ajutati cind trebuie sa cerem iertare si cind nu

Daca te simti cu sufletul incarcat cereti iertare doar nu te costa nici un ban.


Ora este GMT +3. Ora este acum 11:16:32.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.