Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Reguli in Biserica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5027)
-   -   Ce nu va place in Biserica? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=915)

windorin 22.09.2009 23:39:47

Nu imi plac florile de plastic.

Nu imi plac vazele colorate.

Nu imi plac neoanele si becurile indiscrete.

Nu imi plac vestmintele preotilor care au devenit moda.

Nu imi plac oamenii care se grabesc !!!

Dar toate acestea nu au nici o legatura cu Biserica, ci cu neputintele noastre.
Domnul sa ne ierte pentru ele si sa ne lumineze inima, sa le simtim in ne'naturalul lor.

beliver 23.09.2009 00:16:20

Mie cred ca nu-mi place ce se intampla in biserica.In fiecare duminica vine o femeie,se aseaza in genunchi si se roaga tinand mainile ridicate in sus,apoi se tot apleaca pana la pamant(moment in care i se vad dedesubturile)si abia duminica aceasta am realizat ca de fapt nu cred ca este ortodoxa,pentru ca pleaca inainte de a le cere preotul celor chemati sa iasa.Sta chiar in mijlocul bisericii,imbracata destul de sumar,dar pe mine nu ma deranjeaza altceva decat ca nu inteleg ce face.Stiu ca nu ar trebui sa plece inainte de sfarsitul Sfintei Liturghii,ar trebui sa se imbrace mai normal si mai stiu ca ar trebui sa se roage impreuna cu noi aceleasi rugaciuni.Stie cineva sa-mi spuna ce face de fapt?Voi ati intalnit asa ceva?Doamne ajuta!

elenavioletacocos 06.10.2009 08:56:14

se pare ca am lipeala la babutze ,caci nu e duminica sa nu se ia una de mine ! duminica trecuta am fost la bisericutza si surpriza ,cea care vinde lumanari m-a lasat in pace,cea care are grija de apa sfintita sau asa ceva ,la fel ,DAR surpriza : dupa ce am stat in picioare mult ,simteam ca nu mai pot,si m-am asezat si eu pe un scaun ,si aud o voce : pune-te dragutzo in genunghi ! m-am uitat ,si am zis in gand Doamne ajuta-ma ! si nu i-am spus nimic ! de ce nu poate fiecare sa isi vada de treaba lui ? in fata mea era o fata cu blugii cu talie joas ,si ii se vedeau bucisoarele in toata splendoarea lor ,dar ei nu i-a zis nimic ! mi-am zis e mana diavolului ce incearca sa ma faca sa nu mai merg la biserica! dar eu de abia astept sa merg duminica la Doamne ...

Hartford 07.10.2009 02:20:53

persane
 
Mie nu imi place amestecul de covoare persane de toate culorile si toate modelele.......:106:

windorin 07.10.2009 09:56:11

Acum ceva vreme, un prieten imi spune: "Suntem prea mandri ca preoti, teologi si crestini."

"Vorbeam cu fratele meu, care nu prea le are cu Biserica, si imi spune foarte asezat, cu o oarecare parere de rau: Sunt atat de mandri preotii! Am ramas dupa aceea cu un gust amar, vazand ca fratele are dreptate. Pana atunci, parca ma opream la alte pacate ale preotilor si teologilor, insa el a pus punctul pe I. Suntem prea mandri ca preoti, teologi si crestini."

antoniap 07.10.2009 12:27:39

Mandria este o boala a secolului si, daca nu ne smerim de bunavoie , ne smereste Dumnezeu ori aici ori in vesnicie. De aceea, se cuvine sa multumim lui Dumnezeu cand ne smereste prin necazuri in viata aceasta, caci poate ca ne cruta astfel de pedeapsa viitoare.

Observ ca in Postul Mare unii preoti nu mai imbraca vesminte de culoare mai inchisa. Nu pentru ca nu le-ar avea.

costel 07.10.2009 16:01:42

Chiar daca nu sunt de acord cu lumina electrica in biserica, mi se pare de ras sa daruiesti ulei, in conditiile in care toate candelele "palpaie" datorita electricitatii. In concluzie, nu-mi plac aceste candele.

cotoracia 07.10.2009 16:11:48

candele
 
Stiti ca in Atena exista o biserica in care nu este lumina electrica ? Si nu din cauza ca nu au posibilitatea sa o introduca. Sunt foarte multi tineri in aceasta biserica.

dorinastoica14 07.10.2009 20:23:54

1 atașament(e)
Citat:

În prealabil postat de costel (Post 171785)
Chiar daca nu sunt de acord cu lumina electrica in biserica, mi se pare de ras sa daruiesti ulei, in conditiile in care toate candelele "palpaie" datorita electricitatii. In concluzie, nu-mi plac aceste candele.

Am fost de curând la Sihăstria unde am participat la mezanoptică .
Tainic harul s-a revărsat din belșug asupra noastră la lumina candelelor.

mirelat 07.10.2009 20:39:41

Citat:

În prealabil postat de costel (Post 171785)
Chiar daca nu sunt de acord cu lumina electrica in biserica, mi se pare de ras sa daruiesti ulei, in conditiile in care toate candelele "palpaie" datorita electricitatii. In concluzie, nu-mi plac aceste candele.

nu cred ca este de ras sa daruiesti ulei, cred ca nu exista biserica sa nu aiba si candele din acestea.


Ora este GMT +3. Ora este acum 12:40:56.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.