Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Slujba inmormantarii (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5058)
-   -   A mai trecut un suflet la Domnul (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13172)

Carmen FUNIERU 22.07.2011 22:59:50

Dumnezeu să-l ierte pe robul său Alexandru!

Hartford 23.07.2011 04:01:00

Doamne iarta pe robul tau Alexandru de toate greselile facute cu voie sau fara voie si aseaza-l in loc luminat cu verdeata.Vesnica lui pomenire +

LaPetiteMoc 10.09.2011 16:14:23

maicuta mea de suflet ...
 
Domnul sa primeasca printre dreptii LUI sufletul roabei Sale, Simona-Mihaela! Amin!

mara2008 10.09.2011 18:56:50

Dumnezeu sa o ierte si sa o odihneasca in pace pe Simona-Mihaela.
Multa putere familiei sa treaca prin aceasta grea incercare.

dorinastoica14 10.09.2011 19:15:42

Sunt alături de acei care în aceste zile o plâng pe distinsa doamnă profesoară SIMONA MIHAELA care după o grea suferință a plecat la Domnul.
Maica Domnului și Sfinții Îngeri să o ajute să treacă cu bine prin Vămile Văzduhului.
Veșnica ei pomenire.

LaPetiteMoc 10.09.2011 23:09:02

va multumesc ...
 
Citat:

În prealabil postat de dorinastoica14 (Post 398762)
Sunt alături de acei care în aceste zile o plâng pe distinsa doamnă profesoară SIMONA MIHAELA care după o grea suferință a plecat la Domnul.
Maica Domnului și Sfinții Îngeri să o ajute să treacă cu bine prin Vămile Văzduhului.
Veșnica ei pomenire.

Citat:

În prealabil postat de mara2008 (Post 398758)
Dumnezeu sa o ierte si sa o odihneasca in pace pe Simona-Mihaela.
Multa putere familiei sa treaca prin aceasta grea incercare.

Domnul sa va rasplateasca pentru rugaciunile voastre curate, dragele mele!

Nu mai am lacrimi, nu mai am vlaga de atata durere. Cel mai mult ma chinuie neputinta de a ajunge la capataiul ei. Ne-am luat ramas bun nu de mult, imbratisandu-ne, amandoua gandind ca e ultima imbratisare.

Ingerasul meu drag, trimis in calea mea de Domnul sa-mi mangaie vremurile grele.

Dumnezeu sa o ierte si sa-i faca loc intre dreptii Lui dragi!

tabitha 11.09.2011 00:16:37

Citat:

În prealabil postat de LaPetiteMoc (Post 398885)
Nu mai am lacrimi, nu mai am vlaga de atata durere. Cel mai mult ma chinuie neputinta de a ajunge la capataiul ei. Ne-am luat ramas bun nu de mult, imbratisandu-ne, amandoua gandind ca e ultima imbratisare.

Dumnezeu sa o ierte si sa-i faca loc intre dreptii Lui dragi!

Condoleante pentru pierderea mamei.
Dumnezeu sa o ierte, iar pe tine sa te intareasca, sa treci peste durere si sa-i faci toate slujbele cele de trebuinta.

http://www.sanfranciscofuneralflower...ucts%5C278.jpg

LaPetiteMoc 11.09.2011 01:15:43

+ Simona Mihaela
 
Citat:

În prealabil postat de mirela.t (Post 398910)
Condoleante pentru pierderea mamei.
Dumnezeu sa o ierte, iar pe tine sa te intareasca, sa treci peste durere si sa-i faci toate slujbele cele de trebuinta.

http://www.sanfranciscofuneralflower...ucts%5C278.jpg


Multumesc, Mirela!

Trebuie sa subliniez ca nu este vorba de mama mea naturala, ci de "maicuta mea de suflet". Draga de ea !!!! Suflet ales cu daruri scumpe! Ei ii datorez ca am o meserie, si nu o ocupatie, ei ii datorez ca pictez icoane, nu doar ca le privesc. M-a invatat cu blandete, dar hotarat, ca in toate trebuie sa invat sa fac totul bine, temeinic si pana la capat! A trimis-o Domnul in calea mea cand eram singura, singura, singura -copil - in lumea larga!

Primeste-o, Doamne, in larga Imparatia dreptilor Tai iubiti! AMIN!

LaPetiteMoc 13.09.2011 10:36:43

savarsitu-s-a...
 
Citat:

În prealabil postat de dorinastoica14 (Post 398762)
Sunt alături de acei care în aceste zile o plâng pe distinsa doamnă profesoară SIMONA MIHAELA care după o grea suferință a plecat la Domnul.
Maica Domnului și Sfinții Îngeri să o ajute să treacă cu bine prin Vămile Văzduhului.
Veșnica ei pomenire.

Sufletelul ei nu mai vegheaza langa trupul ei mic stors de boala si de suferinta...

Pentru a-mi mangaia durerea uriasa, citesc pe internet (acolo unde gasesc) printre mesajele de condoleante adresate sotului. Am gasit unul care sintetizeaza intr-adevar viata ingerasului meu:

"Familiile Maftei și Pintilie regretă profund ireparabila pierdere a neprețuitei doamne profesor SIMONA MIHAELA ............ , exemplu de dăruire profesională, modestie, erudiție și noblețe sufletească. Dumnezeu s-o ierte și s-o odihnească în pace!"

Fie ca dragostea noastra curata, a tuturor celor care am beneficiat de darurile sufletului ei bogat sa fie marturie tare spre mantuirea sufletului ei! AMIN!

LaPetiteMoc 13.09.2011 15:05:37

farame din educatia ingerasului meu
 
poem de Demostene Botez (bunicul patern al Simonei Mihaela):

"Omule, ce urci pe scheli mereu
Cărămizi, de dimineața până seara,
Cum aș vrea să-ți port și eu povara,
S-o-mpărțim – să nu-ți mai fie greu!…

Omule, care-ai bătut la ușa mea
Gol și flămând și-aproape fără grai,
Ia-mi hrana mea și cel din urmă strai
Și bucură-te cât vei mai putea.

Omule, care-ai trecut pe lângă mine
Purtând tăcut dureri ce nu le spui,
Dacă-ai iubit durerea orișicui,
Dă-mi sarcina tăcerilor din tine."


Ora este GMT +3. Ora este acum 00:21:15.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.