Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intrebari utilizatori (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5063)
-   -   Cununiile (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13963)

Florea Andra 08.10.2011 11:10:33

cununie religioasa in aer liber
 
As dori sa stiu daca in anul 2012 se pot face cununii religioase si in aer liber? Stiu ca pana anul acesta era voie dar nu toti preotii oficiau. Am inteles ca din 2012 nu ar mai fi aprobate aceste cununii. Va multumesc

zaharia_2009 08.10.2011 19:10:30

Locul unde se savirsesc sfintele slujbe ale bisericii , mai ales sfintele taine, este numai biserica.
In vremuri de prigoana a bisericii atunci se puteau savirsi si infara ei dar cind este libertate , numai in biserica se fac slujbe !

lacrimi 09.10.2011 12:24:35

Citat:

În prealabil postat de Florea Andra (Post 405148)
As dori sa stiu daca in anul 2012 se pot face cununii religioase si in aer liber? Stiu ca pana anul acesta era voie dar nu toti preotii oficiau. Am inteles ca din 2012 nu ar mai fi aprobate aceste cununii. Va multumesc

Nu pot intelege de ce ar vrea cineva sa-si oficieze cununia religioasa, legamantul prin care Dumnezeu uneste omul de femeia sa, un legamant atat de sacru, in afara Sfantului Sau lacas? Din punctul meu de vedere nu ar trebui permise de catre Biserica si le dau dreptate preotilor ce nu vor sa oficieze o Taina a Bisericii in afara Ei.

codana 09.10.2011 12:50:03

salut,lacrimi
 
Citat:

În prealabil postat de lacrimi (Post 405206)
Nu pot intelege de ce ar vrea cineva sa-si oficieze cununia religioasa, legamantul prin care Dumnezeu uneste omul de femeia sa, un legamant atat de sacru, in afara Sfantului Sau lacas? Din punctul meu de vedere nu ar trebui permise de catre Biserica si le dau dreptate preotilor ce nu vor sa oficieze o Taina a Bisericii in afara Ei.

din cate stiu io,locul de intalnire intre om si dumnezeu, este biserica si nu pot intelege de ce unele persoane forteaza nota si-l vreau pe dumnezeu intr-un moment crucial al vietii lor in alta parte decat in casa lui.
gandesc ca noua oamenilor, multe lucruri ni se par frumoase, dar oare si dumnezeu le categoriseste la fel?

luciamanta 09.10.2011 12:53:37

Sfat
 
Citat:

În prealabil postat de Florea Andra (Post 405148)
As dori sa stiu daca in anul 2012 se pot face cununii religioase si in aer liber? Stiu ca pana anul acesta era voie dar nu toti preotii oficiau. Am inteles ca din 2012 nu ar mai fi aprobate aceste cununii. Va multumesc

Ar fi bine ca slujba cununiei sa fie savarsita in sfanta biserica, deoarece oficierea cununiei in aer liber, nu tine de credinta, ci de un simplu moft...

eeaotly 09.10.2011 13:06:08

Influență protestantă.
 
Eu nici nu știam că la ortodocși se pot oficia cununiile în aer liber. E prima dată când aud așa ceva. Oricum, dacă se practică așa ceva mie îmi miroase a influențe protestante. Unii oameni se uită prea mult la filmele americane.

codana 09.10.2011 13:06:12

salut,luciamanta
 
Citat:

În prealabil postat de luciamanta (Post 405211)
Ar fi bine ca slujba cununiei sa fie savarsita in sfanta biserica, deoarece oficierea cununiei in aer liber, nu tine de credinta, ci de un simplu moft...

lucia,mofturile nu sunt simple.


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:10:04.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.