Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Theodor_de_Mopsuestia 20.02.2012 19:20:38

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 430879)
Poesie Noire, dupa cum bine se poate observa si din avatarul folosit, este un batran profesor iesit la pensie.
El demasca intr-un mod eficient multe nenorociri pe care o serie de biserici le provoaca fiintelor nevinovate.

Cum ar fi scris Frank Herbert, profetul de material hartios mancat de termite este un...Dansator-Fata tleilaxu! :P :)) Adica isi asuma orice indentitate vrea muschiu' lui de pensionar (??!!). Acum, vorbind serios, frate in Cristos penticostalul: sa lasam toate personulitatile multiple, fie ele cu masti de pensionari batrani sau tinere poezii negre flacaioase, sa vorbeasca cu umbra lor. Daca unul cu multe fetze iti vorbeste confesiunea de rau, e ca si cand auzi niste sunete canine cand mergi spre familie cu carnea cumparata in sacosa: a mirosit ceva si face zgomot. Adica zgomot de fundal.

Profetul de carton 20.02.2012 19:22:31

Citat:

În prealabil postat de grasu77 (Post 430882)
Unde am spus ca avea starile respective (cele din dubioasele dumitale postari)? Nu va sade bine sa inventati raspunsuri in dreptul altora.

Domnule, eu sunt o persoana integra si cu verticalitate morala, nu m-as preta la inventii !

exact aici ati spus:

Citat:

În prealabil postat de grasu77 (Post 430851)
Repet intrebarea :aveti ceva impotriva unor astfel de manifestari (pe care le-a avut si Ellen White)?

ce scrie in paranteza?

osutafaraunu 20.02.2012 20:48:21

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430868)
Nu sunteti seriosi. Nici dumneata nici colegul. Unul zice intr-un fel, altul in alt fel.

Ba te rog, pe mine să mă scoți din calcul căci precum ai observat nu ți-am mai comentat aberațiile, ci te-am lăsat să-ți vezi de postările "ziditoare și serioase". Succes și sănătate!

Profetul de carton 21.02.2012 09:16:33

Fiindca am vorbit de miscarea montanista, as dori sa mentionez faptul ca in cadrul miscarii carismatice actuale, s-au ridicat voci care vad in montanism o mostenire spirituala a carismatismului actual. De exemplu, Larry Christenson pretinde ca miscarea montanista este parte din traditia istorica a carismatismului (dar nici nu e de mirare ca multi gandesc asa, sa ne amintim ca montanistii aveau femei preoti iar carismaticii astazi ordineaza pastori femei desi cu totii cunoastem invatatura apostolului Pavel vis-a-vis de felul cum trebuie sa slujeasca femeile in biserici, ele nu au voie sa invete pe altii).

Profetul de carton 21.02.2012 09:42:23

Duhul Sfant este Mangaietorul, nu "Scuturatorul" si nici "Trantitorul"; cand trece El omul simte alinare, mangaiere, nadejdea mantuirii, eliberarea de pacat s.a.m.d.

Priviti aici, un videoclip in care Benny Hinn, prin vrajitoriile/trucurile lui, face sa cada pe spate tot corul. Care sa fie intelesul acestei "minuni", in ce consta partea ziditoare? de ce ar arunca Duhul Sfant tot corul pe spate, cand scopul corului este sa cante si pentru asta trebuie sa fie toti in picioare?

http://www.youtube.com/watch?v=wvx0xjnBGh0

grasu77 22.02.2012 08:33:41

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430884)
Domnule, eu sunt o persoana integra si cu verticalitate morala, nu m-as preta la inventii !

exact aici ati spus:


ce scrie in paranteza?

Domnule integru, imbracat in negru (poate cunoasteti melodia), in paranteza scrie ca Ellen White avea manifestari asemanatoare cu ale profetilor biblici (personale, ocazionale, rare). V-am intrebat daca aveti ceva impotriva unor astfel de manifestari. Nu m-am referit la ce ati postat dvs.(nici nu am verificat daca este adevarat sau nu) sau la manifestarile carismaticilor.

Repet o intrebare, in mod mai explicit: aveti ceva impotriva manifestarilor profetilor biblici (caderi, lesinuri, tremuraturi, etc)?

Profetul de carton 22.02.2012 09:14:40

Citat:

În prealabil postat de grasu77 (Post 431189)
Domnule integru, imbracat in negru (poate cunoasteti melodia),

As dori sa pastram un minim de decenta, daca doriti sa continuam discutiile. Personal, nu agreez mistocareala.

Citat:

În prealabil postat de grasu77 (Post 431189)
Repet o intrebare, in mod mai explicit: aveti ceva impotriva manifestarilor profetilor biblici (caderi, lesinuri, tremuraturi, etc)?

V-am explicat ca profetii biblici nu aveau astfel de manifestari, adica nu cadeau la podea pur si simplu, nu tremurau, ci datorita emotiilor unei intalniri cu Domnul aveau stari normale lipotimice (si eu cand eram in facultate, inainte de examene, de abia ma tineam pe picioare deoarece emotiile ma copleseau), iar acele caderi erau felul de inchinare practicat de evrei, ei literal se aruncau inaintea obiectului inchinarii, lungiti pe burta si cu fatza la pamant si v-am aratat exemple biblice in acest sens.
Nu ca as fi un fan al lui William Branham, pentru ca modalismul pt mine este o erezie, dar acest om, cand se ruga pentru bolnavi, se simtea "consumat" incat mergea clatinandu-se (totusi nu lesina in sensul de a-si pierde cunostinta, sa cada la pamant nemaistiind de el, cum se intampla in cazul carismaticilor si s-ar parea ca si in cazul doamnei Albu, pe care o idolatrizati atata, desi adventismul nu sta in aceasta doamna!), iar la rugaciunile lui Branham, nu cadea nimeni la pamant. Eu cred ca asa se intampla si in cazul crestinilor, acestia se rugau, existau lucrari ziditoare (profetii, descoperiri de taine, vindecari), dar nimeni nu isi pierdea simturile, constienta! daca vasul de lucru se simtea extenuat incat ii venea sa se odihneasca chiar cateva zile, ca in cazul lui Daniel, asta e ceva normal, si unui om care lucreaza in serviciul laic i se poate intampla la fel! Pe de alta parte, v-am aratat ca duhurile demonice scutura, iau simturile, provoaca tremuraturi etc.(exact ca o criza epileptica)---ceea ce se intampla cu carismaticii seamana cu crizele de epilepsie, puteti consulta si un medic sa va confirme.

Profetul de carton 22.02.2012 12:37:28

Ajutat fiind de matusa wiki am facut o mica descriere a miscarii montaniste (care a avut si puncte pozitive, trebuie sa recunosc, montanistii nu mergeau la razboaie si nu ocupau functii publice), as dori sa intreb pe penticostalii acestui forum,(daca au amabilitatea sa ne raspunda), daca se considera un fel de continuatori ai miscarii montaniste sau daca se delimiteaza de aceasta miscare ce a existat in trecutul indepartat.

catalin2 22.02.2012 22:45:04

Citat:

În prealabil postat de grasu77 (Post 431189)
Domnule integru, imbracat in negru (poate cunoasteti melodia), in paranteza scrie ca Ellen White avea manifestari asemanatoare cu ale profetilor biblici (personale, ocazionale, rare). V-am intrebat daca aveti ceva impotriva unor astfel de manifestari. Nu m-am referit la ce ati postat dvs.(nici nu am verificat daca este adevarat sau nu) sau la manifestarile carismaticilor.

Repet o intrebare, in mod mai explicit: aveti ceva impotriva manifestarilor profetilor biblici (caderi, lesinuri, tremuraturi, etc)?

Ar fi un fel de blasfemie sa credem ca profetii biblici aveau manifestari asemanatoare mediumilor, ca in cazul lui Ellen White. Astfel de manifestari apar in cazul mediumilor? Cum le deosebim? Cel mai sigur este studierea unor astfel de manifestari in cazul paranormalului sau al altor religii. De exemplu in cartea sapte ani in Tibet e descris mediumul tibetanilor, fragmentul e aici: http://www.sfaturiortodoxe.ro/marii-...unt-demoni.htm

"Brusc, corpul îi este zgâltâit ca de un trăsnet. Un murmur străbate locul: zeul l-a luat în stăpânire. Mediumul tremură din ce în ce mai tare, sudoarea îi picură de pe frunte.
Spasmele cresc în intensitate, capul se clatină încoace si încolo, ochii sar din orbite. Fata i se umflă si devine de un rosu nefiresc. Suierături stranii îi ies printre dinti.
Deseori este nevoie ca o întrebare să fie repetată insistent, până când oracolul începe să vorbească. Mă străduiesc să extrag un sens din acele succesiuni de murmure. Cu neputintă! în vreme ce reprezentantul guvernului se pleacă smerit, încercând să înteleagă ceva, un monah bătrân transcrie rapid răspunsurile. Este o sarcină care i-a revenit de sute de ori în viata sa, fiind si secretar al oracolului precedent. Răspunsurile transcrise sunt întotdeauna orientative si ambigue, dar suficiente pentru a absolvi consiliul de ministri de responsabilitatea decizională. Dacă un medium furniza numai răspunsuri gresite, procedura era simplă: îl destituiau din această calitate. Niciodată n-am putut întelege logica unei asemenea măsuri. Nu era zeul cel care vorbea prin medium?"

Citatul are mai mult legatura cu subiectul, carismatici si vorbirea in limbi.

penticostalul 22.02.2012 23:23:49

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 431285)
Ar fi un fel de blasfemie sa credem ca profetii biblici aveau manifestari asemanatoare mediumilor, ca in cazul lui Ellen White.

Ar fi un fel de blasfemie sa afirmi ca Ellen White a fost un medium.

Ellen White a fost o crestina remarcabila, una dintre cele mai influente femei care au trait vreodata. Viata si scrierile ei au avut un impact pozitiv asupra a milioane de oameni.

Eu citesc cu placere cartile ei. E drept ca sar peste foile in care scrie despre sabat sau alte doctrine specific adventiste, dar o consider un talentat scriitor motivational crestin.

Orice alaturare a domniei sale cu mediumii si satana si mai stiu eu ce alte creaturi ciudate se face din ignoranta, reavointa sau bigotism.
Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 431285)
http://www.sfaturiortodoxe.ro/marii-...unt-demoni.htm
Citatul are mai mult legatura cu subiectul, carismatici si vorbirea in limbi.

Are legatura doar prin antiteza.


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:35:23.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.