Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Romano-Catolica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5029)
-   -   Bang-bang, o membra a forumului devine catolica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12781)

Noesisaa 03.05.2011 22:33:46

Bang-bang, o membra a forumului devine catolica
 
Cred ca e mai bine asa, decat sa deturnam discutia despre clopot, nu? Continuarea discutiei de aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=12472&page=3

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 358385)
Asa se intampla daca cineva nu stie aproape nimic despre ortodoxie si citeste altceva care spune altceva. ce citeste prima data crede ca e adevarul. Altii au devenit budisti sau yogini facand asa.

Nu vreau sa comentez, dar cred ca stiu un pic mai mult decat nimic despre ortodoxie. :) Daca ma intrebi, pot sa iti raspund destul de coerent si la obiect despre destul de multe subiecte, inclusiv ortodoxia. Am crescut in ea, am studiat-o, am practicat-o pe cat am putut, si pana acum un an nu am avut nici cea mai mica intentie sa o transform, in ceea ce priveste viata mea, in altceva.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 358385)
Iar preotul catolic ti-a dat o carte cu intentia evidenta de a te converti. Singura problema e ca era neadevarata, dar cum tu nu stiai prea multe de ortodoxie (sau nu ai dorit sa stii) ai crezut ce ai citit prima data. Pentru ca aflam cam ceea ce dorim sa aflam, nu ceea ce e adevarat neaparat. Adica o persoana pasionata de paranormal e interesata si receptiva doar de aceste lucruri ( ca sa dau un exemplu).

Cartea mi-a dat-o dupa ce am si trimis cererea oficiala de intrare in Biserica Catolica. :) Nu, nu a incercat sa ma otraveasca cu mesaje anti-ortodoxe, nici pe departe.

glykys 03.05.2011 22:40:07

Vorbesti serios? Nu e o gluma? (eu nu am citit topicul despre clopot).

Noesisaa 03.05.2011 22:44:18

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 358445)
Vorbesti serios? Nu e o gluma? (eu nu am citit topicul despre clopot).

NU, nu e gluma, citeste topicul despre clopot. :D

arwein 03.05.2011 22:58:24

Incep prin a spune ca nu doresc ca mesajele mele sa fie luate de rautati, interpelari; acest subiect a deschis un punct sensibil pentru mine si anume schimbarea ortodoxiei in catolicism. Si aceasta pentru ca nici acum 15 ani, cand o cunostinta a mea a devenit din ortodoxa - greco-catolica- nu am inteles de ce a facut-o. Mi s-a oferit explicatia unitatii de vederi intre parinti, care ar asigura pe viitor o crestere armonioasa a copiilor din punct de vedere spiritual. Argumentul nu m-a convins, pentru ca de atunci cunoasteam familii ...sa le zic "mixte", fara probleme de identitate religioasa ale copiilor.
O alta persoana, la care tin mult a devenit romano- catolica, impreuna cu fiul ei (mitetl pe atunci) pentru "a-i oferi alte sanse"- lumesti; se intampla ianinte de 1989. Nici asta nu am putut inteleg.
Poate discutia cu alti membri ai forumului ma va ajuta sa asimilez schimbarile respective, sa le accept si sa le consider intr-adevar gesturi spirituale.
Noesisaa, ma bucur si multumesc ca ai deschis acest fir!

dorinastoica14 03.05.2011 23:02:46

Citat:

În prealabil postat de Noesisaa (Post 358446)
NU, nu e gluma, citeste topicul despre clopot. :D

E alegerea ta!
Faptul că ai deschis un topic despre aceasta mie nu mi se pare un act de curaj ci mai degrabă o încercare de a testa felului cum privesc ortodoxii o astfel de hotărâre.
Dacă ai fi fica mea aș fi tare mâhnită și aș încerca să te opresc.

Mihnea Dragomir 03.05.2011 23:27:07

Citat:

În prealabil postat de dorinastoica14 (Post 358449)
Dacă ai fi fica mea aș fi tare mâhnită și aș încerca să te opresc.

Asta, cu părinții și celelalte rude, este o mică problemă care se ridică celui care se convertește. Spun "mică" fiindcă între ce ne impulsionează Duhul Sfânt să facem și "nu"-ul familiei alegerea nu poate fi decât una. Și totuși, faptul că o convertire îi poate mâhni pe cei din familie e un lucru cu care proaspătul convertit trebuie să se obișnuiască și trebuie să caute o strategie pentru asta. Îmi aduc aminte că tatăl meu, care era și este convins că Dumnezeu a fost un comandant al unei misiuni intergalactice care ne-a vizitat pământul în vremuri preistorice, iar Isus un om cu puteri paranormale inițiat în India, a primit foarte prost convertirea mea. Cum adică, să las eu "ortodoxia noastră" ?

Solveig 03.05.2011 23:35:02

Totusi ce te-a facut sa treci la catolicism? Asa, in linii generale si daca nu te supara intrebarea.

Noesisaa 04.05.2011 00:39:37

Citat:

În prealabil postat de dorinastoica14 (Post 358449)
E alegerea ta!
Faptul că ai deschis un topic despre aceasta mie nu mi se pare un act de curaj ci mai degrabă o încercare de a testa felului cum privesc ortodoxii o astfel de hotărâre.

De fapt pana aseara nici nu aveam de gand sa discut despre lucrul asta, cel putin nu pe forum. Stiu cum privesc ortodocsii, sau unii dintre ei, o astfel de hotarare. :)

Citat:

Dacă ai fi fica mea aș fi tare mâhnită și aș încerca să te opresc.
Mama, dupa un moment de uimire a spus "Macar nu treci la protestanti!" :) Impacata total nu este, dar, pana la urma, nu devin nici pagana, nici mantuirea nu imi este inchisa.

Citat:

Incep prin a spune ca nu doresc ca mesajele mele sa fie luate de rautati, interpelari; acest subiect a deschis un punct sensibil pentru mine si anume schimbarea ortodoxiei in catolicism. Si aceasta pentru ca nici acum 15 ani, cand o cunostinta a mea a devenit din ortodoxa - greco-catolica- nu am inteles de ce a facut-o. Mi s-a oferit explicatia unitatii de vederi intre parinti, care ar asigura pe viitor o crestere armonioasa a copiilor din punct de vedere spiritual. Argumentul nu m-a convins, pentru ca de atunci cunoasteam familii ...sa le zic "mixte", fara probleme de identitate religioasa ale copiilor.
O alta persoana, la care tin mult a devenit romano- catolica, impreuna cu fiul ei (mitetl pe atunci) pentru "a-i oferi alte sanse"- lumesti; se intampla ianinte de 1989. Nici asta nu am putut inteleg.
Personal nu sunt casatorita, nu am copii si nu am prieten catolic. Nu primesc nici un fel de avantaj material. Prieteni catolici am deocamndata cat sa ii numar pe degete, si i-am facut recent. Sincer, nu am decat motive spirituale.

Citat:

Totusi ce te-a facut sa treci la catolicism? Asa, in linii generale si daca nu te supara intrebarea.
Nu ma supara intrebarea. Cred ca am pus cateva din motive in firul cu clopotul...

Solveig 04.05.2011 01:06:05

Am citit acum si pe topicul cu clopotul. Totusi, nu inteleg ce te oprea sa rostesti rozariul, sau sa citesti toma d'aquino sau mai stiu eu ce chestii catolice sa faci?:) Si eu am rozarii, si eu citesc din sfintii catolici, si eu am icoane catolice...si mie imi place foarte mult Jesu dulcis memoria (si O Jesu, Nomen Dulce ... si multe, multe altele...) :)
E adevarat ca inima mea nu se odihneste in cantatele astea, parca nu mi se potrivesc, desi le percep frumusetea.
Dar cand cant " Domnul a imparatit, intru podoaba S-a imbracat" simt ca inima mea e chiar acolo...
Totusi, cred ca trebuie sa fie ceva mai profund decat atat care te-a convins, nu? Unele argumente rationale...?
Scuze de insistenta :)

Yasmina 04.05.2011 02:13:22

Salutari Noesisaa,placut impresionata de bunul simt al tau de a deturna discutia aici :)
Sarmanul clopot,se pierduse in usoare polemici...


Ora este GMT +3. Ora este acum 01:36:13.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.