Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Casatoria si calugaria (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=833)

Laurentiu 24.10.2006 17:13:34

SE spune ca parintele Cleopa spunea despre casatorie ca este mai sus decat calugaria pentru ca este o taina.
PAreri>?

pui 28.08.2008 00:19:06

:)Nu. Chiar am ascultat pe trinitas tv spunea un preot aSA: casatoria si calugaria sunt la ffel:)

pisi 28.08.2008 00:26:53

Pr Arsenie spunea ca daca te faci calugar nu inseamna ca ai mantuirea asigurata si invers daca ramai in lume nu inseamna ca te duci direct in iad, amdoua te pot duce spre mantuire dar depinde cum te lupti cu patimile.

Acum 2 ani am fost la manastirea Sihastria si era un calugar care spunea ca si casatoria si calugaria sunt cai spre mantuire dar sa alegem una singura si sa ne straduim cat mai mult pe acea cale! Odata ce am facut alegerea trebuie sa o si ducem la capat!

toma_nec 28.08.2008 00:38:53

Citat:

În prealabil postat de pui
:)Nu. Chiar am ascultat pe trinitas tv spunea un preot aSA: casatoria si calugaria sunt la ffel:)

ma gandesc ca trebuie sa fie la fel de grele :)) si recompensele sunt asemanatoare ca masura a importantei lor pentru sufletul subiectului

pui 03.09.2008 00:25:00

:)ezact

konstantinos 03.09.2008 01:41:17

Ce spunea Sf Imparat Constantin de calugarie cand d-a aratat in vis unui Sfant?
Calugaria e cu mult mai presus decat casatoria. Daca am sti ce ne asteapta pe lumea cealalta toti ne-am face calugari si maicute. Dar nu stim, ci trebuie sa credem si va fi la fel ca si cum am fi stiut.
Asa ca daca aveti chemare pt manastire mergeti si va rugati si pentru noi!


Negroponte 03.09.2008 11:03:49

:)Casatoria a aparut dupa caderea primilor oameni,ca o consecinta a neascultarii lor.Oamnenii in ceruri"nu se insoara nici se marita"Fecioria este vietuire ingereasca.Asta nu inseamna,ca nunta nu este cinstita.Si cei casatoriti au calea lor de mantuire si poate fi mai usoara decat a calugarilor.Doamne ajuta!

Casiana 03.09.2008 12:58:01

Doamne ajuta!

Casatoria-i sacul cu pacate, marita-te si ia-l in spate! Acestea sunt cuvintele Parintelui Arsenie Boca.
Casatoria presupune viata de zi cu zi , cotidianul... iar in acest context e un pic mai greu sa urci in permanenta cate o treapta spre mantuire... Mai urci o treapta mai cobori doua... E greu dar nu imposibil... Cu multa rugaciune si incredere in Dumnezeu totul e cu putinta...

Cat despre calugarie... e de apreciat ca mai sunt inca oamnei care vor sa-si dedice intreaga lor viata lui Dumenzeu... NIci aici nu e e usor pt ca ispite sunt probabil la tot pasul, insa dragoste de Dumnezeu probabil ca ii intareste si ii ajuta pe cei din calugarie sa mearga mai departe pe calea mantuirii...

Bunl 03.09.2008 15:19:45

Citat:

În prealabil postat de pisi
si casatoria si calugaria sunt cai spre mantuire dar sa alegem una singura si sa ne straduim cat mai mult pe acea cale! Odata ce am facut alegerea trebuie sa o si ducem la capat!

Adica nu te poti calugari oricand de-a lungul vietii? Sau nu poti iesi oricand din calugarie pentru a te casatori si a duce o viata de familie conform normelor crestine? E pacat sa divortezi pentru a te calugari? E pacat sa renunti la straiele monahale pentru o viata laica, dar cuvioasa?

AndreiB 03.09.2008 16:37:55

Citat:

În prealabil postat de Bunl
Citat:

În prealabil postat de pisi
si casatoria si calugaria sunt cai spre mantuire dar sa alegem una singura si sa ne straduim cat mai mult pe acea cale! Odata ce am facut alegerea trebuie sa o si ducem la capat!

Adica nu te poti calugari oricand de-a lungul vietii? Sau nu poti iesi oricand din calugarie pentru a te casatori si a duce o viata de familie conform normelor crestine? E pacat sa divortezi pentru a te calugari? E pacat sa renunti la straiele monahale pentru o viata laica, dar cuvioasa?

parasind calugaria, involuezi duhovniceste. parasind lumea, evoluezi. simplu.


Ora este GMT +3. Ora este acum 10:49:01.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.