Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Biserica Sf Gheorghe Cel Nou (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13667)

steliana-steli 26.08.2011 08:48:06

Biserica Sf Gheorghe Cel Nou
 
Duminica as vrea sa ajung acolo sa ma rog moastelor Sf Nicolae...chiar ca este facator de minuni pt ca am inceput sa ii citesc acatistul de 3 zile si ma simt atat de linistita si de rabdatoare cum de mult cred ca nu am mai fost...m-as bucura foarte mult daca ati posta cei ce ati fost ajutat de acest drag Sfant....Bucura-te Sfinte Parinte Nicolae,mare facatorule de minuni!

lore86 26.08.2011 10:38:15

Daca ajungi acolo, inchinate-te si sfintelor moaste ale sfantului domn Constantin Brancoveanu.(ale carui sfinte moaste se afla in mormantul din piatra, iar deasupra se afla si candela din argint, donata de sotia sa, Doamna Maria, prin care se atesta existenta sfintelor moaste acolo.

glykys 26.08.2011 19:00:57

Citat:

În prealabil postat de steliana-steli (Post 393733)
Duminica as vrea sa ajung acolo sa ma rog moastelor Sf Nicolae...chiar ca este facator de minuni pt ca am inceput sa ii citesc acatistul de 3 zile si ma simt atat de linistita si de rabdatoare cum de mult cred ca nu am mai fost...m-as bucura foarte mult daca ati posta cei ce ati fost ajutat de acest drag Sfant....Bucura-te Sfinte Parinte Nicolae,mare facatorule de minuni!


Si pe mine m-a ajutat Sfantul Nicolae; bunicuta mea mereu i se ruga cand aveam de dat un examen important. La hram si parca si marti seara, la slujba acatistului, racla Sfantului se deschide; nu am sarutat moaste mai parfumate...

Si daca mergi acolo, te vei inchina si icoanelor vechi si facatoare de minuni ale Maicii Domnului si ale Sfintei Parascheva si vesmantului sau de la Iasi... E superba biserica, la slujba e minunat, parintii tin niste predici cu miez, au un cor divin, pictura e luminoasa! In vremea studentiei, dar si acum, dintre toate bisericile din centru, a fost biserica mea de suflet, nu Rusa sau Coltea. Tin minte ca acolo m-am rugat cat timp am asteptat rezultatele de la licenta...

steliana-steli 29.08.2011 07:27:55

am ajuns ieri la biserica sf gheorghe cel nou
 
am ramas profund impresionata de corul bisericesc..canta atat de minunat..am trecut si am pupat sf moaste ale sf Nicolae..sa ma ierte dumnezeu dar aratau asa cam ciudat...prea adevarate ca pt niste moaste de zeci de ani de sute de ani....nu stiu ce sa zic imi pare rau daca vb gresit dar asa mi sa parut...

Nenumitul 29.08.2011 11:37:24



steliana-steli 29.08.2011 13:11:12

da
 
Citat:

În prealabil postat de Nenumitul (Post 394694)
Prea adevărate? Mie nu mi se pare a fi ceva rău asta... :confused:

Probabil ai fost prea impresionată/surprinsă, ceea ce nu e greșit; cel puțin nu cred.

prea adevarate adica parca ai pus acum o sapt niste oase cu putina carne pe ele in locul acela..doamne iarta-ma!

Nenumitul 29.08.2011 13:27:07



steliana-steli 29.08.2011 16:11:09

Citat:

În prealabil postat de Nenumitul (Post 394722)
Păi asta înseamnă sfinte moaște. Este trupul păstrat, nestricat, al sfântului respectiv. Este cât se poate de adevărat.

atunci acesta este adevarul iar eu am fost o nesimtita ca am gandit stramb....Dumnezeu sa ma ierte

Nenumitul 29.08.2011 16:21:31



steliana-steli 05.09.2011 14:19:25

facator de minuni
 
easte cu adevarat Sf Nicolae,,,dupa o lunga perioada de asteptare l-am gasit5 pe bunul Sf Nicolae care in sfarsit va face minunea cea mare pentru mine,,,si anume sa fac nunta religioasa.Bucura-te Sfinte Parinte Nicolae,mare facatorule de minuni!Iti multumesc din suflet pentru minunile tale.


Ora este GMT +3. Ora este acum 22:29:38.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.